RadioPolska.pl - Jeszcze więcej radia!

Jeszcze więcej radia!
Radio w pamięci zapisane

Dat, które mogłyby być uznane za moment narodzenia polskiej radiofonii, jest co najmniej kilka. 3 czerwca 1924 roku Parlament uchwalił ustawę o poczcie, telegrafie i telefonie porządkująca przepisy z roku 1919, cztery miesiące później – 10 października 1924 roku – Minister Przemysłu i Handlu wydał rozporządzenie określające zasady funkcjonowania polskiego radjofonu. Ogłoszony wówczas konkurs koncesyjny rozstrzygnięty został 18 sierpnia 1925 roku. Wygrała go licząca sobie dziś 91 lat spółka Polskie Radio, założona – jak ustalił historyk PR Maciej Józef Kwiatkowski – 5 lutego 1924 roku. Podawana jest też data zebrania przyszłych udziałowców, na którym zapadła decyzja o jej utworzeniu – odbyło się ono pod koniec 1923 roku. Początek działalności antenowej PR przypada na 18 kwietnia 1926 roku – było to więc półtora roku po tym, gdy na jesieni 1924 roku po raz pierwszy popłynęły w świat próby przyfabrycznej stacji nadawczej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie. Ostatecznie za dzień urodzin zwykło się uważać 1 lutego 1925 roku, kiedy to wspomniana stacja PTR rozpoczęła regularną emisję programu.
W roku 2015 mija dziewięćdziesiąt lat od tego doniosłego wydarzenia. Przez te dziewięć dekad zmieniło się bardzo wiele – począwszy od zakresu fal, który obecnie w Polsce nie jest już praktycznie wykorzystywany, poprzez technikę – i tę studyjną i nadawczą – po emitowany program. W roku 1925 przez godzinę dziennie można było usłyszeć występy gwiazd teatru i estrady, odczyty na tematy naukowe i społeczne oraz komunikaty meteorologiczne i wiadomości Polskiej Agencji Telegraficznej. Wszystko na żywo, nie było bowiem wówczas sprzętu pozwalającego nie tylko na nagrywanie popularnych dzisiaj „puszek”, ale nawet na emisję powtórek.
W dziale „Radio w pamięci zapisane” prezentujemy wspomnienia zarówno radiowców, jak i słuchaczy, dotyczące głównych wydarzeń w rozwoju polskiej radiofonii oraz udziału radia w historii Polski. Spośród bardzo wielu zagadnień zdecydowaliśmy się wybrać dwadzieścia cztery naszym zdaniem najważniejsze. Omówimy przedwojenne programy i odbiorniki, przyjrzymy się również jak rozwijała się polska radiofonia już po drugiej wojny światowej – śledzić będziemy losy Polskiego Radia, ale nie zapomnimy też o rozgłośniach niepublicznych. Gdzie tylko jest to możliwe, poszczególne odcinki cyklu prezentować będziemy w postaci kilkuminutowych audycji – wszak chodzi przecież o radio.
Już dziś oddajemy naszym Czytelnikom zalążek tego opracowania. Na początek można posłuchać m.in. byłego prezesa Polskiego Radia Krzysztofa Michalskiego opowiadającego o Konstantynowie i Solcu Kujawskim, powstańca i późniejszego radiowca Adama Drzewoskiego wspominającego swoje spotkanie z Błyskawicą czy również pracującego wiele lat w Polskim Radiu Stanisława Fibicha przywołującego historie z lat pięćdziesiątych. Będziemy dokładać wszelkich starań, aby przez najbliższe miesiące materiałów stale przybywało. Zapraszamy również wszystkich tych, którzy chcieliby się podzielić swoimi wspomnieniami. Na zgłoszenia mailowe czekamy pod adresem poczta@radiopolska.pl.