RadioPolska.pl - Jeszcze więcej radia!

Jeszcze więcej radia!

Dębica: MUX PR z Głobikowej

Dębica: MUX PR z Głobikowej

Posted 17-04-2024 DAB

Położone w województwie podkarpackim Dębica, Ropczyce czy Sędziszów Małopolski to kolejne miasta na mapie Polski, w których w ostatnim półroczu poprawił się odbiór multipleksu DAB+ Polskiego Radia. To efekt uruchomienia przedostatniej z zapowiadanych w ubiegłorocznym przetargu emisji – w Głobikowej na kanale 11A. Jak informuje Emitel, nadajnik uruchomiony został we wtorek, 16 kwietnia br., o godzinie 17:35. Moc ERP wynosi 5 kW. W ramach podkarpackiej wersji multipleksu odbierać można Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Czwórkę, Polskie Radio 24, Polskie Radio Kierowców, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Radio Poland, Polskie Radio dla Ukrainy i Radio Rzeszów.

Ostatnią z zaplanowanych lokalizacji jest Żelazno koło Choczewa na Pomorzu. Ten nadajnik ma ruszyć najwcześniej za miesiąc.


Skomielna Czarna: Radio Ain Karim (chwilowo) tylko w internecie (aktualizacja)

Skomielna Czarna: Radio Ain Karim (chwilowo) tylko w internecie (aktualizacja)

Posted 12-04-2024 FM

Jak informują nasi Czytelnicy, w Skomielnej Czarnej i okolicach nie można słuchać programu Radia Ain Karim na częstotliwości 104,4 MHz. Przerwa nastąpiła 1 kwietnia br., ale nie była spowodowana primaaprilisowym żartem, a – jak wynika z komunikatu nadawcy – usterką nadajnika wywołaną przez krótkie zaniki prądu. Prace nad powrotem w eter trwają.

W czasie awarii programu można słuchać jedynie poprzez internet, m.in. na stronie radio.ainkarim.pl. Jednocześnie odwołano lub przełożono emisje premierowych audycji przygotowywanych przez wolontariuszy.

--

[13.04.2024] Jak poinformował nadawca, w sobotę, 13 kwietnia, emisja na częstotliwości 104,4 MHz została wznowiona.


Polska: Kolejne zmiany w multipleksach Grupy MWE (aktualizacja)

Polska: Kolejne zmiany w multipleksach Grupy MWE (aktualizacja)

Posted 08-04-2024 TV

Szlagiery zamiast filmów – to nowy pomysł Grupy MWE na zagospodarowanie miejsc we wrocławsko-świdnickim MUX-L4. W poniedziałek, 8 kwietnia br., kanał Filmax zastąpiony został przez nową pozycję w portfolio właściciela – Szlagier TV. Z oferty usunięto również kanał TVC, a w jego miejscu pojawił się nowy TVC Super. Emisja multipleksu prowadzona jest w sieci SFN na kanale 27. Nowe programy wprowadzone zostały również do nadawanego w Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim na kanale 36 MUX-L3. Tam TVC Super zastąpiło XtremeTV, a Szlagier TV dodany został jako dziesiąta pozycja. Czekamy na informację czy i w miejsce czego nowe programy dodane zostały do MUX-L1 w Jeleniej Górze.

W nadawanym w standardzie DVB-T2 MUX-L3 aktualnie nadawane są TVC, TVC Super, Filmax, Pogoda24TV, Junior Channel, Szlagier TV, Stars TV, TV Republika, wPolsce.tv oraz TV Media Narodowe. Wszystkie dostępne są w rozdzielczości SD. W nadawanym w standardzie DVB-T MUX-L4 aktualnie jest jedenaście aktywnych programów – to Echo24, Polsat i TVN w rozdzielczości HD oraz TVC Super, Pogoda24TV, Junior Channel, Szlagier TV, Stars.TV, TV Republika, wPolsce.tv i TV Media Narodowe.

--

[9.04.2024] W MUX-L1 TVC Super pojawiło się w miejscu TVC, a Szlagier TV w miejscu XtremeTV.


Katowice: Radio Piekary w multipleksie DABCOM

Katowice: Radio Piekary w multipleksie DABCOM

Posted 06-04-2024 DAB

Do katowickiego multipleksu DAB+ spółki DABCOM dołączyło Radio Piekary. Jak informuje operator, dziewiąta stacja w tym pakiecie pojawiła się jako eksperyment. Pozostałe – MUZO.FM, Radio Express, Radio Profeto, Disco Radio, Mega Radio, Radio Nuta, Radio Imperium i WP Radio – obecne są tam w oparciu o wydane przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji koncesje. Do zmiany zawartości multipleksu doszło w nocy z piątku na sobotę, z 5 na 6 kwietnia br. Stacja z Piekar, podobnie jak pozostałe wymienione, nadawana jest z przepływnością 128 kbps.

Radio Piekary dotychczas nadawało swój program analogowo z Radzionkowa oraz cyfrowo z Bielska-Białej, Gliwic i Wrocławia. W zasięgu nadajnika pracującego na częstotliwości 88,7 MHz znajduje się przede wszystkim północno-zachodnia część Aglomeracji Śląskiej. Dzięki emisji z jednego z wieżowców Stalexportu przy ul. Mickiewicza poprawi się odbiór programu w samych Katowicach oraz Mysłowicach czy Sosnowcu. Sygnał emitowany jest na kanale 12C. To już kolejna zmiana w „cyfrowym” eterze na Śląsku w ostatnim czasie. W połowie marca pisaliśmy o zniknięciu z multipleksu spółki BCAST Radia 7 z Mławy, a przed Wielkanocą o uruchomieniu emisji MUX PR z Rybnika.


KRRiT: Kolejny konkurs na dwa miejsca w MUX-8

KRRiT: Kolejny konkurs na dwa miejsca w MUX-8

Posted 04-04-2024 TV

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła kolejną próbę obsadzenia dwóch miejsc w nadawanym w paśmie VHF MUX-8. Ogłoszenie, które ukazało się w Monitorze Polskim w środę, 3 kwietnia, dotyczy uzyskania nowych koncesji na nadawanie programów o charakterze wyspecjalizowanym. Postępowanie nie dotyczy zatem rozszerzenia posiadanych już zezwoleń. Wnioski można składać przez 45 dni od momentu publikacji Ogłoszenia. Obecnie w MUX-8 znajduje się pięć programów w standardzie DVB-T – uruchomiony niedawno CTV9, a także Metro, Nowa TV, WP i ZOOM.TV.

Pierwszy konkurs na zagospodarowanie trzech miejsc zwolnionych w MUX-8 przez Telewizję Polską ogłoszony został w maju 2023 roku. W jego następstwie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynął tylko jeden poprawie wypełniony wniosek, dotyczący uruchomienia programu W24. Trzy miesiące później KRRiT opublikowała kolejne Ogłoszenie w tej sprawie. W tym postępowaniu wybrano CTV9. Aktualny konkurs ponownie dotyczy dwóch miejsc, a to stąd, że ostatecznie W24 wygrało także konkurs na zwolnione przez TVP ABC miejsce w MUX-1. Finalnie stacja zmieniła nazwę na Wydarzenia 24 i kontynuuje emisję programu nadawanego wcześniej na bazie innej koncesji.


Rybnik: Zasięg multipleksu DAB+ Polskiego Radia uzupełniony

Rybnik: Zasięg multipleksu DAB+ Polskiego Radia uzupełniony

Posted 31-03-2024 DAB

Jeszcze przed Wielkanocą – w Wielki Piątek, 29 marca – nasi Czytelnicy donieśli o odbiorze multipleksu DAB+ Polskiego Radia emitowanego z komina elektrowni w Rybniku. Wpłynęło to na poprawę sygnału w rejonie Rybnickiego Okręgu Węglowego. Emisja prowadzona jest na kanale 11A w sieci SFN z obiektami Katowice *Kosztowy*, Wisła *Skrzyczne*, Częstochowa *Wręczyca* i Ogrodzieniec *Giebło*. Według planów moc ERP miała wynosić 4,0 kW. Emitel zapowiadał, że emisja ta ruszy najpóźniej do końca marca br.

Podobne zapowiedzi dotyczyły uruchomienia nadajnika w Głobikowej koło Dębicy. Tu jednak nie mamy jeszcze informacji czy terminu tego udało się dotrzymać. Katowicka wersja multipleksu Polskiego Radia liczy jedenaście programów – to tworzone w Warszawie Jedynka, Dwójka, Trójka, Polskie Radio 24, Czwórka, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Kierowców, Polskie Radio dla Ukrainy, Radio Poland oraz regionalne Polskie Radio Katowice.


Pyrzyce: Kolejne Święta w dobrym tonie

Pyrzyce: Kolejne Święta w dobrym tonie

Posted 28-03-2024 FM

Od poniedziałku, 25 marca, mieszkańcy Pyrzyc ponownie mogą słuchać okolicznościowego przekazu pod nazwą Radio Pyrzyce. Sygnał – tak, jak w przypadku poprzednich odsłon – nadawany jest na częstotliwości 91,1 MHz z Pyrzyckiego Domu Kultury przy pl. Wolności. I tym razem na antenie pod hasłem „Święta w dobrym tonie” nie zabraknie muzyki, informacji, wywiadów z przedstawicielami lokalnej społeczności, a także włodarzami miast partnerskich. Swój czas ma też m.in. Uniwersytet Trzeciego Wieku i trenerzy sportowi, transmitowane będą również liturgie Triduum Paschalnego. Sygnał nadawany będzie do 8 kwietnia.

Twórcą Radia Pyrzyce jest Ryszard Tański, przed laty zaangażowany w utworzenie nieistniejącego już Radia Lipiany, działającego później jako Radio Plus Lipiany. Przekaz na częstotliwości 91,1 MHz po raz pierwszy pojawił się podczas pandemii koronawirusa, w grudniu 2020 roku. Zazwyczaj pojawia się trzy razy w roku – na Wielkanoc, Boże Narodzenie oraz podczas festiwalu Pyrzyckie Spotkania z Folklorem. Aktualnie w eterze obecny jest po raz jedenasty.


Lublin: Testy na 92,9 MHz

Lublin: Testy na 92,9 MHz

Posted 25-03-2024 FM

Najpierw była nośna, a godzinę później z głośników rozległ się śpiew ptaków – tak po godzinie 13 rozpoczęły się testy na lubelskiej częstotliwości 92,9 MHz. Treli można na niej słuchać cały czas, zaś w RDS wyświetla się informacja o tym, że w tym miejscu będzie nadawać nowe radio w Lublinie. Jest też numer telefonu pod który można zgłaszać uwagi dotyczące odbioru.

Koncesję na nadawanie w Lublinie na częstotliwości 92,9 MHz otrzymał Marcin Marzec. W ogłoszonym we wrześniu 2021 roku konkursie projekt Radia 92,9 pokonał Radio SuperNova (dziś ta sieć nadaje pod szyldem Eska2), Eskę Rock, Radio Rekord, Radio Pogoda, Antyradio, Meloradio, Radio GRA, RMF MAXX oraz organizowane przez Bon Ton Radio z Chełma LB Radio Lublin. Wśród argumentów, które przekonały Radę do podjęcia takiej decyzji wymienione zostały m.in. rzeczywista uniwersalność planowanego programu, lokalność oraz wyniki monitoringu innych stacji należących do kontrkandydatów. Jako lokalizacja stacji nadawczej w koncesji wpisana została Cerkiew Przemienienia Pańskiego. To pozostałość po koordynacji tej częstotliwości dla Radia Orthodoxia, które w 2020 roku otrzymało tę częstotliwość i po kilku miesiącach z niej zrezygnowało.


Lubin, Głogów: TV Republika w MUX-L7

Lubin, Głogów: TV Republika w MUX-L7

Posted 21-03-2024 TV

Nadawany w Lubinie i Głogowie na Dolnym Śląsku MUX-L7 był ostatnim multipleksem lokalnym, w którym nie był dostępny program TV Republika. Sytuacja ta zmieniła się w czwartek, 21 marca br., w godzinach popołudniowych. Przekaz na kanale 43 odbywa się w rozdzielczości HD. Od dziś Republika w HD emitowana jest również w eksperymentalnym multipleksie spółki BCAST.

Aktualnie TV Republika nadawana jest poprzez multipleksy lokalne MUX-L1 w Jeleniej Górze, MUX-L2 w Rybniku i Ornontowicach, MUX-L3 w Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, MUX-L4 we Wrocławiu i Świdnicy oraz MUX-L7 w Lubinie i Głogowie, a także w ramach eksperymentów spółki BCAST w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku.


Katowice: Multipleks DABCAST bez Radia 7

Katowice: Multipleks DABCAST bez Radia 7

Posted 16-03-2024 DAB

Po trzynastu pełnych miesiącach – w nocy z 13 na 14 marca – mławskie Radio 7 zniknęło z katowickiego eksperymentalnego multipleksu spółki BCAST. Stacja na kanale 10B pojawiła się 1 lutego 2023 roku. W pozostałych miastach, w których dostępna jest usługa DABCAST – w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku – emisja Siódemki prowadzona jest bez zmian.

Po zmianach katowicki multipleks liczy sześć stacji. To ogólnopolskie Radio Maryja, ponadregionalne MUZO.FM, regionalne Radio Jasna Góra, Radio Niepokalanów i Muzyczne Radio, a także nadające wyłącznie cyfrowo Radio Bezpieczna Podróż. Każdy z przekazów oferowany jest z przepływnością 136 kbps. Sygnał katowickiego multipleksu nadawany jest z wieżowca Altus.


Białystok: Większy zasięg multipleksu Polskiego Radia

Białystok: Większy zasięg multipleksu Polskiego Radia

Posted 15-03-2024 DAB

Z większą mocą i z nowego, wyżej zainstalowanego systemu antenowego, nadawany jest obecnie multipleks DAB+ Polskiego Radia w Radiowo-Telewizyjnym Centrum Nadawczym w Krynicach koło Białegostoku. Zmiana wprowadzona została w środę, 13 marca br. Od marca 2015 roku emisja prowadzona była z mocą ERP 2,0 kW z systemu antenowego zawieszonego na wysokości 286 metrów n.p.t. Teraz jest to ERP 5,0 kW z systemu antenowego na wysokości 329 metrów n.p.t. Jednocześnie zmieniła się polaryzacja anten z poziomej na pionową.

Białostocki multipleks Polskiego Radia nadawany jest na kalane 5C w sieci SFN z Krynic i Łomży. Liczy jedenaście programów – oprócz dostępnych analogowo Jedynki, Dwójki, Trójki, Polskiego Radia 24 i Polskiego Radia Białystok są to Czwórka, Polskie Radio Kierowców, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio dla Ukrainy i Radio Poland. Jak informuje Emitel, w drugiej połowie marca mają zostać uruchomione emisje multipleksu Polskiego Radia dla Dębicy i Rybnika.


Polska: CTV9 w MUX-8

Polska: CTV9 w MUX-8

Posted 15-03-2024 TV

CTV9 – nowy, całodobowy program o charakterze filmowo-dokumentalnym – w piątek, 15 marca, pojawił się w składzie MUX-8. Stacja ma oficjalnie zainaugurować swoją działalność w najbliższy poniedziałek, aktualnie przekaz ma charakter testowy. Według wydanej przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji koncesji filmy fabularne mają stanowić nie mniej niż 50% tygodniowego czasu nadawania, dokumenty nie mniej niż 25%, a audycje edukacyjne nie mniej niż 3%. Stacja zajęła jedno z miejsc zwolnionych w połowie stycznia ub.r. przez Telewizję Polską.

Aktualnie w MUX-8 nadawane jest pięć programów w rozdzielczości SD. Oprócz CTV9 są to Metro, Zoom TV, Nowa TV i WP. Docelowo nadawany w paśmie VHF multipleks ma liczyć 7 programów.


Polska: TVP World ponownie w eterze

Polska: TVP World ponownie w eterze

Posted 13-03-2024 TV

Po blisko rocznej przerwie nadawany w języku angielskim program TVP World powrócił do naziemnej telewizji cyfrowej. Stacja dołączyła do składu MUX-6, który aktualnie – podobnie jak inne ogólnopolskie multipleksy w paśmie UHF – liczy osiem pozycji – Alfa TVP, BELSAT, TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Nauka, TVP Polonia, TVP Rozrywka i TVP World.

TVP World było już dostępne naziemnie w eksperymentalnym multipleksie TVP od 24 października 2022 do 20 marca 2023 roku. Stacja zniknęła, gdy okazało się, że multipleks zamiast uzgodnionych z Urzędem Komunijacji Elektronicznej ośmiu pozycji liczy dziewięć.


Polska: TV Media Narodowe w multipleksach grupy MWE

Polska: TV Media Narodowe w multipleksach grupy MWE

Posted 05-03-2024 TV

TV Media Narodowe to kolejny program, który w ostatnim czasie dołączył do multipleksów lokalnych grupy MWE. W nadawanym z Łysej Góry koło Jeleniej Góry MUX-L1 stacja ta zastąpiła Power TV, we wrocławsko-świdnickim MUX-L4 pojawiła się w miejscu XtremeTV, a w częstochowsko-tomaszowskim MUX-L3 dodała się jako nowa pozycja. MUX-L1 nadawany jest na kanale 38, MUX-L4 na 27, a MUX-L3 na 36.

W ostatnim czasie w multipleksach lokalnych grupy MWE pojawiły się też programy Junior Channel i Pogoda24TV, a wcześniej m.in. wPolsce.pl i TV Republika.


Bydgoszcz: MUZO.FM też z nowej lokalizacji

Bydgoszcz: MUZO.FM też z nowej lokalizacji

Posted 05-03-2024 FM

Jak zauważyli nasi Czytelnicy, nie tylko stacje Agory zmieniły w ostatnich dniach lokalizację anten nadawczych w Bydgoszczy. Ten sam los spotkał MUZO.FM. Dotychczas emisja na częstotliwości 90,5 MHz prowadzona była z komina EC I przy ulicy Żeglarskiej. Pozwalało to na bezproblemowy odbiór w garażu podziemnym przy pobliskim Rondzie Grunwaldzkim. Teraz słuchanie stacji w tym miejscu nie jest już możliwe. Trzy tygodnie temu na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji pojawiła się informacja o złożonym przez nadawcę wniosku o przeprowadzkę na Roztoczańską.

Częstotliwość 90,5 MHz w Bydgoszczy aktywna jest od października 2012 roku. Wówczas można było na niej słuchać Radia PiN. Dwa lata później stacja zmieniła się w MUZO.FM. Początkowo sygnał nadawany był z budynku sklepu zakładów Foton, później z ulicy Chodkiewicza. Emisja z komina EC I prowadzona była od 1 stycznia 2019 roku


Polska: Zmiany w multipleksach lokalnych

Polska: Zmiany w multipleksach lokalnych

Posted 01-03-2024 TV

Po ośmiu latach telewizja TVS powróciła do nadawanego na terenie Rybnickiego Okręgu Węglowego MUX-L2 tworzonego przez Telewizję TVT. Tym samym ponownie można ją odbierać w Rybniku i Ornontowicach na kanale 47. Była tam już obecna od 30 października 2014 do 1 stycznia 2016 roku. Dwa i pół miesiąca później uruchomiła własny multpleks, który emitowany jest z przerwami do dziś z Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego Katowice Kosztowy.

Zmiany wprowadzone zostały również w należących do grupy MWE multipleksach MUX-L3 i MUX-L4. Pierwszy nadawany jest z Częstochowy i Tomaszowa Mazowieckiego na kanale 36, drugi z Wrocławia i Świdnicy na kanale 27. W obu przypadkach z oferty usunięte zostały programy Power TV i Home TV, a w ich miejsce pojawiły się Pogoda24TV oraz Junior Channel, które tego dnia pojawiły się na rynku. Przypuszczalnie podobna zmiana wprowadzona została w jeleniogórskim MUX-L1, jednak jeszcze nie udało nam się potwierdzić tej informacji.

--

[1.03.2024] Jak ustalił SatKurier.pl, w MUX-L1 nowe kanały zastąpiły programy Nuta.TV i Nuta Gold.


Przemyśl: HOT FM powraca

Przemyśl: HOT FM powraca

Posted 01-03-2024 FM

Po zimowej przerwie do przemyskiego eteru powraca HOT FM. To już siódma odsłona utworzonego w październiku 2022 roku projektu. Emisja rozpocznie się w piątek, 1 marca br. w godzinach popołudniowych i trwać będzie do niedzieli, 3 marca. Sygnał tak, jak poprzednio nadawany będzie na częstotliwości 94,7 MHz z osiedla Kazanów.

Tym razem w ramach emisji okolicznościowej promowane będą takie wydarzenia, jak 50-lecie spektaklu „Kwartet” na podstawie tekstu Bogusława Schaeffera czy recital z okazji 40-lecia pracy artystycznej Zbigniewa Zamachowskiego. Całość uzupełni muzyka, jakiej na co dzień w przemyskim eterze usłyszeć nie można.


Bydgoszcz, Elbląg: Stacje Agory z nowych lokalizacji

Bydgoszcz, Elbląg: Stacje Agory z nowych lokalizacji

Posted 29-02-2024 FM

W ostatnich dniach lutego br. doszło do zmiany lokalizacji anten nadawczych bydgoskich stacji Agory – Radia Złote Przeboje i Radia Pogoda. Obie opuściły obiekt spółki PSN Infrastruktura w Osielsku i teraz, podobnie jak należące do tej samej grupy radiowej Radio TOK FM, nadają z wieży telefonii komórkowej przy ulicy Roztoczańskiej. Zapowiedź tej zmiany pojawiła się już w wakacje ub.r. – najpierw na stronach Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w wykazie wniosków o zmiany techniczne, a potem na stronach Urzędu Komunikacji Elektronicznej w wykazie pozwoleń radiowych. Przeprowadzka była czasochłonna, ponieważ wymagała podwyższenia istniejącej wieży. Po zmianach obie stacje nadawane są z systemu antenowego zawieszonego na wysokości bezwzględnej 163 metry n.p.m. (88m+75m). Dotychczas było to 165 metrów n.p.m. (94m+71m).

Nieco wcześniej doszło do przeprowadzki Radia TOK FM w Elblągu. Tam po raz czwarty do historii przeszedł obiekt nadawczy zlokalizowany na budynku III Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Saperów. W 2000 roku wyprowadziła się stąd Zetka, w 2004 Jedynka, a w 2011 Grupa RMF. Teraz należąca do Agory stacja nadawana jest z wieży telefonii komórkowej przy ulicy Królewieckiej, skąd już od 2016 roku nadaje Eska, a od 2017 stacje Grupy RMF. Oznacza to wzrost bezwzględnej wysokości zawieszenia anten z 66 metrów n.p.m. (34m+32m) do 114 metrów n.p.m. (61m+53m). Maksymalna moc ERP pozostała bez zmian, większone zostały jednak wytłumienia w niektórych kierunkach.


Elbląg: 106,4 MHz ponownie aktywne

Elbląg: 106,4 MHz ponownie aktywne

Posted 09-02-2024 FM

Koncesjonowane Radio Żuławy, kontynuujące tradycje okolicznościowego Radia Elbląg, jest już dostępne w eterze. Emisja programu testowego rozpoczęła się w czwartek, 8 lutego br., w godzinach popołudniowych. Sygnał nadawany jest na częstotliwości 106,4 MHz z masztu na budynku przy ulicy Fromborskiej. Według informacji na stronie internetowej stacji, pełny program nadawany będzie za 37 dni i 12 godzin.

Okolicznościowe Radio Elbląg powstało na fali stacji tworzonych w okresie pandemii COVID-19. Zadebiutowało w eterze w grudniu 2020 roku. Pierwsza emisja prowadzona była do 20 marca 2021 roku, kolejna rozpoczęła się po niespełna trzytygodniowej przerwie i trwała do 5 czerwca 2021  roku. 24 marca 2023 roku w Monitorze Polskim ukazało się Ogłoszenie Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z częstotliwością w Elblągu. W konkursie nadawca pokonał takie projekty, jak Antyradio, Meloradio Elbląg, SuperNova Elbląg, VOX FM Elbląg, z Wami FM Elbląg, Eska ROCK Elbląg, Złote Przeboje 106,4 FM i RMF MAXX Elbląg, Jak informuje KRRiT, zaoferował on największą liczbę rodzajów audycji słownych (informacyjne, publicystyczne, rozrywkowe, sportowe, poradnicze, edukacyjne, dla dzieci i młodzieży, literackie, religijne) i wynoszący 40,51% minimalny udział słowa na antenie (konkurencja od 7% do 20,5%). Nazwę Radio Żuławy wprowadzono pod koniec ubiegłego roku, w związku z faktem nadawania przez olsztyńską rozgłośnię Polskiego Radia pasma o nazwie Polskie Radio Elbląg.


Dolny Śląsk: EWTN w kolejnym multipleksie

Dolny Śląsk: EWTN w kolejnym multipleksie

Posted 06-02-2024 TV

Znany z eksperymentalnych multipleksów spółki BCAST program EWTN Polska w ostatnich dniach pojawił się w odbiornikach kolejnych dolnośląskich widzów. Kanał w wersji HD dołączył do nadawanego w sieci SFN w Głogowie i Lubinie MUX-L7. Jednocześnie – jak informuje portal dvbt2wpolsce.pl – zmienione zostały parametry emisji (modulacja i FEC), dzięki czemu zasięg na kanale 43 miał się poprawić.

MUX-L7 nadawany jest w standardzie DVB-T. Aktualnie zawiera pięć programów – to TV Regionalna.pl w MPEG-2 oraz Polsat HD, Nowa TV HD, EWTN HD i TV Okazje HD w HEVC.


Gdańsk: Radio Gdańsk Regiony w miejsce English Service

Gdańsk: Radio Gdańsk Regiony w miejsce English Service

Posted 03-02-2024 DAB

Nazwa Radio Gdańsk Regiony zastąpiła Radio Gdańsk EN na wyświetlaczach odbiorników DAB+ na Pomorzu. W strumieniu zawierającym jeszcze jakiś czas temu rozbudowaną wersję angielskojęzycznej audycji „Good Morning Gdańsk” można teraz słuchać obecnego analogowo w Słupsku na częstotliwości 102,0 MHz Studia Słupsk. Program ten nadawany jest w godzinach od 7:00 do 8:00 i od 12:00 do 15:00. Pomiędzy godziną 10:00 a 11:00 nadawana jest też znana już słuchaczom Stacja Kaszuby. Pozostały czas wypełnia retransmisja Radia Gdańsk. Do zmiany doszło w czwartek, 1 lutego br.

Gdański multipleks DAB+ Polskiego Radia nadawany jest aktualnie na kanale 5B w sieci SFN z czterech lokalizacji – Gdańsk *Chwaszczyno* (moc ERP 24 kW), Lębork *Skórowo Nowe* (ERP 5 kW), Człuchów *Szkolna* (ERP 4 kW) i Słupsk *Bierkowo* (ERP 3,4 kW). Na początku marca br. do tej listy dołączyć ma Żelazno koło Choczewa (ERP 1,2 kW).


Włocławek: Ruszyły testy MUX PR

Włocławek: Ruszyły testy MUX PR

Posted 26-01-2024 DAB

Do miast, w których nadawany jest multipleks DAB+ Polskiego Radia dołączył Włocławek. Jak informuje operator, spółka PSN Infrastruktura, prowadzona na kanale 11A emisja ma na razie charakter testowy. Według danych przetargowych, sygnał emitowany jest z wieży w Szpetalu Górnym z mocą ERP 2,4 kW. Programem regionalnym jest tu Polskie Radio PIK.

To drugi nadajnik – po uruchomionym 17 stycznia przez Emitel w Sieciechowie koło Kutna – uzupełniający zasięg multipleksu Polskiego Radia na autostradzie A1 pomiędzy Łodzią a Toruniem. Wcześniej, pod koniec grudnia ub.r., ruszyły emisje z Nowych Marzów koło Grudziądza i Kisielic koło Iławy, które wypełniły wcześniejsze luki w zasięgu pomiędzy Toruniem a Gdańskiem. Na uruchomienie czeka jeszcze nadajnik na Górze Kamieńsk koło Radomska, który pokryje odcinek tej trasy pomiędzy Łodzią a Częstochową. Wówczas bez zaniku zasięgu będzie można pokonać trasę z Górnego Śląska nad Bałtyk.


Grójec: Maryja ponownie w eterze

Grójec: Maryja ponownie w eterze

Posted 21-01-2024 FM

Po kilku miesiącach przerwy w Grójcu i okolicach ponownie można słuchać Radia Maryja na częstotliwości 99,8 MHz. Emisja została przerwana w związku z prowadzonym od lipca ub.r. remontem dachu kościoła Św. Mikołaja. To z tej świątyni od ponad ćwierćwiecza nadawany był sygnał toruńskiej rozgłośni. Emisja odbywa się z RDS.

W listopadzie ub.r. nadawca Radia Maryja uzyskał czasowe pozwolenie radiowe na emisję programu z budynku przy ulicy Mogielnickiej, z którego swój sygnał nadaje Radio VOX FM Radom. Oba obiekty dzieli dystans kilkuset metrów, także na podstawie pobieżnych pomiarów sygnału w trasie trudno jednoznacznie wskazać aktualną lokalizację. Wydaje się jednak, że aktualny zasięg zgodny jest z mapą zasięgu obliczoną dla emisji z kościoła Św. Mikołaja. Za tą opcją przemawiać może również fakt, dwa tygodnie temu na stronie parafii pojawiła się informacja o zakończeniu głównego etapu prac i odbiorze przez Mazowieckiego Konserwatora Zabytków. Jak można przeczytać w komunikacie, podczas robót wymieniono ok. 80% elementów konstrukcji więźby, wykonano pełne deskowanie i pokryto blachą miedzianą powierzchnię licząca ok. 1000 m2 wraz z rynnami i obróbkami. W kolejnym etapie zaplanowano remont sygnaturki, do której przymocowana jest antena nadawcza.


KRRiT: Kolejne Ogłoszenie - tym razem dla Łodzi

KRRiT: Kolejne Ogłoszenie - tym razem dla Łodzi

Posted 19-01-2024 FM

W czwartek, 18 stycznia, był kolejnym dniem z Ogłoszeniem Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w Monitorze Polskim. Tym razem dotyczy ono możliwości uzyskania nowej lub rozszerzenia posiadanej już przez nadawcę koncesji o stację nadawczą w Łodzi na częstotliwościo 90,8 MHz (moc ERP 0,2 kW, polaryzacja pozioma). Podobnie jak w innych Ogłoszeniach publikowanych w ostatnich dniach, w przypadku pierwszym chodzi o program uniwersalny lub wyspecjalizowany z tematyką lokalną, w drugim o program uniwersalny z tematyką lokalną albo wyspecjalizowany bez takiego wymogu.

Częstotliwość 90,8 MHz w Łodzi od października 2020 roku ośmiokrotnie wykorzystywana była do emisji okolicznościowego Radia Lutnia, tworzonego przez zespół Teatru Muzycznego w tym mieście. Pierwsze emisje przypadły na okres pandemii COVID-19 i ograniczeń w funkcjonowaniu placówek kulturalnych. Potem stacja towarzyszyła m.in. festiwalowi OFF-Północna, zespół informował też w ten sposób o przygotowaniach do premier na deskach teatru. W grudniu ub.r. Lutnia nie powróciła z tradycyjną już emisję okołosylwestrową, ale jak zapowiadała przedstawicielka Teatru Muzycznego, projekt nie został zakończony.


KRRiT: Sześć kolejnych częstotliwości do rozdania

KRRiT: Sześć kolejnych częstotliwości do rozdania

Posted 17-01-2024 FM

Częstochowa, Bielsko-Biała, Żywiec, Andrychów, Hajnówka i Wola koło Czerwińska – to kolejne sześć lokalizacji, w których – po zakończeniu procedury konkursowej – będzie można usłyszeć nowe lub istniejące już stacje radiowe. Stosowne Ogłoszenia Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ukazały się w Monitorze Polskim w środę, 17 stycznia br. W przypadku Podbeskidzia chodzi o częstotliwości, z których zrezygnowało Radio Anioł Beskidów – 92,7 MHz w Bielsku-Białej (moc ERP 0,10 kW, pol. V), 98,5 MHz w Żywcu (ERP 1,00 kW, pol. H) i 90,9 MHz w Andrychowie (ERP 0,35 kW, pol. H). Postępowanie w przypadku każdej z nich będzie prowadzone osobno. W Częstochowie 92,4 MHz wraca po ćwierćwieczu. W ubiegłym stuleciu, przed przeniesieniem się do Wręczycy, nadawało na niej Radio RMF FM. W tym przypadku dobrano moc ERP 0,2 kW i polaryzację poziomą. Pozostałe dwa Ogłoszenia dotyczą zupełnie nowych częstotliwości. W Hajnówce to 93,3 MHz (moc ERP 0,2 kW, pol. H), a w Woli koło Czerwińska 89,3 MHz (ERP 0,2 kW, pol. H).

Tak, jak w przypadku wczorajszego Ogłoszenia, tak i w teraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dopuszcza trzy opcje – udzielenie nowej koncesji na program o charakterze uniwersalnym lub wyspecjalizowanym zawierający tematykę lokalną, rozszerzenie koncesji na program uniwersalny zawierający tematykę lokalną oraz rozszerzenie koncesji na program wyspecjalizowany bez wymogu poruszania tematyki lokalnej. Chętni na zgłoszenia mają 45 dni od momentu publikacji.