RadioPolska.pl - Jeszcze więcej radia!

Jeszcze więcej radia!

Jak informują nasi Czytelnicy, poprawiona została jakość dźwięku Czwórki w multipleksie DAB+ Polskiego Radia. Dotychczas – podobnie jak w przypadku Jedynki i Trójki – na przekaz przypadało 112 kbps, teraz jest to – tak jak w Dwójce – 128 kbps. Przypomnijmy, że od 1 września słuchacze młodzieżowej anteny nadawcy publicznego nie mają już wyboru czy słuchać programu analogowo czy cyfrowo. Tego dnia sieć częstotliwości analogowych Czwórki przekazana została Polskiemu Radiu 24.

Obecnie w multipleksie Polskiego Radia nadawanych jest – w zależności od regionu – od 8 do 10 programów. Są to Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Dzieciom, Radio Rytm, Radio Poland oraz od zera (Kielce) do dwóch (Szczecin, Koszalin, Wrocław, Opole, Kraków) programów regionalnych rozgłośni publicznego radia. W ostatnim czasie bitrate zwiększało już Radio Rzeszów i Radio Łódź.


Comments

Szkodapr4 *.play-internet.pl 22-09-2016 13:53

Najgłupsze posunięcie w historii, czyli wywalenie Czwórki z eteru a danie jej częstotliwości programowi, który tak naprawdę mógł być w ramach Jedynki - czemu tam nie zrobiono gadaniny 24h/7, skoro i tak jest tam tego stanowczo za dużo.

Wiktor *.static.ip.netia.com.pl 22-09-2016 18:00

Po co to dab+ ! Rozpoczęli by cyfryzacje radia w HD RADIO! pod częstotliwości analogowe 87,5-108 MHZ! dodano by po trzy ścieżki cyfrowe w HD RADIO! pod każdy analogowy program radiowy i było by ok! Trzy razy tyle kanałów radiowych co w analogu! Przy synchronicznej emisji analogowej FM radia! A po zakończeniu emisji analogowej doszłoby więcej ścieżek cyfrowych na kolejne kanały radiowe! No i te niskie pasmo radiowe 87,5-108 MHZ jest propagacyjnie i zasiegowo o wiele lepsze niż VHF 170-230 MHZ! Do tego zostają do dyspozycji te same anteny UKF i nie idą na złom! A zaoszczędzone pasmo VHF po rezygnacji z DAB+ Przeznaczyli by na kolejny multipleks Naziemnej Telewizji Cyfrowej! TAKIE JEST MOJE ZDANIE I TYLE W TEMACIE!!!!

Wot *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22-09-2016 18:21

Mój pomysł to zrobić Radio w formacie DVB-T sama fonia z 20 kanałami radiowymi.
Parametry
Kanał 29
Moc 20 Kw.
Polaryzacja H
Charakterystyka nadawania dookolna ND
Format Fonii MP3 192 Kbps 44100 Hz

Z takimi kanałami radiowymi.
Jedynka
Dwójka
Trójka
Czwórka
RMF FM
RMF Classic
RMF Maxxx
Radio ZET
Radio ZET Gold
Radio ZET Chilli
AntyRadio
Radio Eska
Radio Eska Rock
Radio Plus
Radio VOX FM
Radio WAWA
Radio Złote Przeboje
Radio Pogoda
Radio TOK FM
Rock Radio

Takie testy można wy było przeprowadzić.

Typ 1 *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22-09-2016 18:24

@WOT
Chyba jest to możliwe jak MUX-4 tyle pomieścił.

Jurek *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22-09-2016 19:23

Za uwarzyłem drobną różnicę w DAB+ miedzy Św. Krzyżem i PKIN.
z Św. Krzyża wyświetla się tak PR 24, a z PKIN wyświetla się tak PR24 w DAB+.
W obu przy patkach tak się nie powinno wyświetlać!
PR 24 i PR24 tylko tak powinno być PR 24.
Kiedyś tak nie było, w obu przypadkach wyświetlało się PR 24.
Proszę poprawić.

220,352 Mhz *.dynamic.chello.pl 22-09-2016 19:44

Powinni wprowadzić u nas obowiązującą tylko na terenie Polski normę „PolDab+” minimum 128 kbps dla wszystkich programów radiowych, za mniej kbps wysokie kary finansowe albo poobcinać uszy radiowcom tak jak karano za rozcieńczanie piwa za czasów Piastów.

Jurek *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22-09-2016 19:54

@220,352
Prze ciesz jest możliwe nadawać w 320 Kbps dlaczego tak słabo nadają od 64 do 128 Kbps.

Patryk-wroclaw *.146.4.8.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl 22-09-2016 20:07

@VOT, Pompuje pan!
Generalnie milej widzianym jest sposób kodowania mp2, lub jeśli coś, AAC LC.
Kolejną rzeczą jest próbkowanie, które z tradycji kompatybilności jednak ustala się na poziomie wielokrotności 48000 Hz czyli odpowiednio 24000, 12000, rzadziej 8000 i 16000 Hz.

Przepływność 160 kbps w górę przy takich założeniach siłą rzeczy jest OK, pytanie tylko, ilu ludzi kupi dekoder TV, aby odbierać cyfrowe radio.
Przechodząc ad rem:
Faktycznie mam wrażenie, że przy okazji poprawiono odrobinę kompresję.
Realna przepływność jest na poziomie 116 kbps

Otarek *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl 22-09-2016 21:25

WZIKTOR popieram twoj pomysl, ale niestety ktos uporczywie forsuje ten DAB, ktory ma same minusy. Jest po prostu drogi od strony nadawczej, jak i odbiorczej, jest problem z "unplikiem", czyli zebraniem wszystkich stacji "do kupy", coby przekazac do nadajnika. No moze jedynym plusem jest to, ze jest komatibilny z nadawaniem w innych krajach europejskich. Niestety, ale jak zwykle w Polsce nikt nie mysli logicznie i papugujemy to co na zachodzie. Interesuje sie tematem radia cyfrowego od poczatku jego istnienia. Pamietam pomysl radia cyfrowego na falach ukf -w Warszawie z PKIN nawet byl przez pewien czas uruchomiony probnie nadajnik Philipsa, ale krotko po starcie sie rozsypal i chyba na tym sie skonczylo. W stolicy bylo "wyciecie" na pasmie UKF od 104,0 do 106,0 i przez dlugi czas nic tam w analogu nie nadawalo. Co do systemu HD RADIO to probowal tego RMF. Proby wyszly pomyslnie, ale system sie nie "przebil" i koniec.

Przemek *.neoplus.adsl.tpnet.pl 23-09-2016 07:27

@Wot

Generalnie jestem zwolennikiem podobnego rozwiązania, aczkolwiek myślę że w Polsce niestety już jest na to za późno.

Nie trzeba być geniuszem, aby zauważyć że sporo krajów nadaje radio cyfrowe w muksach DVB-T, najbliższymi przykładami są Czechy i Niemcy, jednak tam stacje są rozrzucone po muksach, a nie skupione w jednym. Wydzielony mux do radia był planowany we Francji (były jeszcze dyskusje czy nie mógłby być to standard T2-Lite), co ciekawe na jakiś niskich kanałach, więc wzięto tu pod uwagę propagację. Co się stało z tym pomysłem nie wiem, bo nie jestem bacznym obserwatorem skądinąd nadzwyczaj interesującego rynku francuskiego.

Na to nakłada się „polskie rozwiązywanie spraw“ i po prostu decyzje które były błędem i to nie z perspektywy czasu, ale już w momencie podejmowania decyzji.

Dla mnie interesującym przykładem są Węgry, które od czasów Orbana prowadzą bardzo konsekwentną politykę technologiczną dotyczącą radia i telewizji, co ciekawe również informacyjnie jest to też świetnie przedstawiane, stąd wiadomo kiedy spodziewać się wdrażania kodeka wideo HEVC.
Węgrzy konsekwentnie postawili na kodek LC-AAC wszędzie - w radiu cyfrowym, telewizji i radiu satelitarnym. Na marginesie życzyłbym sobie aby tak satelitarnie nadawało państwowe Polskie Radio. Węgrzy satelitarnie nadają klasykę (Bartok - nie chodzi o kompozytora per se, a nazwę stacji :-)) z debitem 256k AAC (pod względem jakości z nimi może równać się francuska Radio Classique nadająca z Eutelsata 5W z debitem 384k MP2), a reszta stacji z debitem 128-192k AAC. Dla unaocznienia - Węgrzy nadają audycje słowne z jakością jaką w Polsce nadaje się audycje muzyki klasycznej (sic!).

A u nas jest taki bałagan że głowa mała. Przykładem jest Polskie Radio w necie - stacje ogólnopolskie nadają w WMA (i to jego najwcześniejszej wersji!), dennym debitem i rozdzielczością 48 kHz. Radia lokalne od Sasa do lasa, warszawskie RdC w mp3, poznański Merkury w Ogg, zdaje się że jest jakaś w AAC. Streamy w przypadku stacji ogólnopolskich są pochowane na stronie radia, a odtwarzacz wymaga wtyczki Adobe Flash. I tak jest od lat. Ręce opadają.

Patryk-wrocław *.static.3s.pl 23-09-2016 09:18

Powyższy komentarz bardzo do rzeczy.
Praktycznie wszystkie słabości wytłuszczone jak na dłoni.
Korekta co do MR. Bartók: nadaje chyba jednak bardziej wokół 192 niż 256 kbps.
Debit w praktyce waha się między 170 - 190 kbps (słowo) a 220 kbps w szczytowych, transientowych partiach materiału.

Dla kompatybilności, w paczce znajduje się również wersja z dopiskiem (L2),
Dodatkowo Kossuth radio i Dankó radio oferują wersję D192 Ser i K192 Ser., które wyglądają na dosyły do nadajników.
Są dużo ciężej procesowane, i używają mpeg 1 layer II.
Fakt pozostaje faktem, że koder używany w madziarskim radiu publicznym w 128 kbps brzmi odczuwalnie lepiej niż mp3, nawet pomimo tego, że LC-AAC maskuje matematycznie więcej.
Wracając do standardów alternatywnych:
DAB plus:
jest to chyba najmniejsze zło, jakie można było wybrać.
Z tego, co się orientuję, "sławetne 3 ścieżki" w HD-Radiu przy aktywnej fonii analogowej to jedynie 150 kbps.
bez analogu: zdaje się, że około 300.
Dodatkowo, na terenie USA FCC wymaga, by pierwsza ścieżka reprezentowała analogową wersję stacji.
Następnym aspektem jest niekompatybilny z europejskim RDS TA system ogłoszeń o ruchu drogowym.
Wreszcie: Zarówno sprzęt nadawczy jest drogi i opatentowany, jak i odbiorniki nawet na rynkach docelowych mają zaporowe ceny z tego samego powodu: Opłata na rzecz firmy Ibiquity.
DAB w praktyce (Niemcy, szwecja, WLK. Brytania) sprawdza się dobrze, choć w tym ostatnim przypadku
jakość zostawia mnóstwo do życzenia.
Najrozsądniej wygląda zatem koncepcja Niemiecka: DAB równolegle z emisją DVB-T, nawetm jeśli trzeba byłoby rozrzucić ją po MUXach.

Maro *.play-internet.pl 23-09-2016 09:32

Programów w dab+ poniżej 128 kb/s po prostu nie da się słuchać. Po pewnym czasie przeszkadza ten nijaki dźwięk.
Jeśli PR chce rozwijać radiofonię cyfrową powinno zmniejszyć liczbę programów i poprawić jakość przekazu.

220,352 Mhz *.dynamic.chello.pl 23-09-2016 13:10

@Jurek "dlaczego tak słabo nadają od 64 do 128 Kbps"
To pewnie było celowe działanie "kretów prywatnych radiowych" mające zohydzić tę bardzo fajną moim zdaniem technologię radiową.

Przemek *.neoplus.adsl.tpnet.pl 23-09-2016 14:18

Jedno sprostowanie do mojej wypowiedzi - oczywiście kodekiem używanym przez Radio Merkury jest Vorbis. Ogg to kontener. Jakoś z rozpędu mi się napisało za co przepraszam.
A stacją regionalną ze streamami w AAC jest na pewno ta z województwa lubuskiego - Radio Zachód. Coś mi się kołacze, że jeszcze są jakieś, w każdym razie streamy to Polskiego Radia to istny patchwork. Co najosobliwsze, streamy radia ogólnopolskiego są perceptualnie najsłabsze jakościowo.

Krytyczny *.play-internet.pl 24-09-2016 07:27

Niestety nikt nie pomyślał, aby cyfryzację przeprowadzić w oparciu o inny system. Po prostu musimy krakać tak jak EBU, UE i inne, nie możemy być enklawą na tle Juropy.

Przemek *.neoplus.adsl.tpnet.pl 25-09-2016 06:19

@Krytyczny

Cyfryzacje radia zrobiono pokracznie, to prawda, ale nie do końca jestem przekonany że winne są tylko, albo w przeważającej części, instytucje zewnętrzne. Tacy Czesi są w stanie nadawać 7 programów radia państwowego w czterech muksach DVB-T, a zdaje się są jeszcze tak nadawane jakieś stacje prywatne. Cytuję za http://www.rozhlas.cz/english/digitalbroadcasting/_zprava/czech-radio-and-digital-broadcasting--554738

Czech Radio and DVB-T

Czech Radio has joined a terrestrial digital television network (DVB-T) in October 2005. It broadcasts in public service multiplex, which is operated by the Czech Television, adding seven stations to their four TV channels. The signal covers almost entire population. Czech Radio has been involved in the digital TV network since the beginning of its experimental operation in Prague on the 12th of May, 2000. The network was publicly launched on the 21st of October, 2005; it has been settled at the permanent frequency three years later at the end of October 2008.

Pamiętam jaka krytyka spadła na tego rodzaju pomysł w Polsce. Najbardziej kuriozalny głos w dyskusji jaki pamiętam to (cytuję z pamięci) "ale ja sobie z Niemiec przywiozłem samochód z radiem DAB, więc taki powinien być standard w Polsce".

Pomijam już że te standardy mogą funkcjonować obok siebie (jak w przykładzie Czech czy Niemiec). Najzabawniejsze jest to, że radio cyfrowe w DVB-T jest najtańszym możliwym sposobem cyfryzacji eteru audio bo cała infrastruktura nadawcza i tak istnieje (wystarczy dosył sygnału) a pod względem odbiorczym z definicji obsługują to wszyst set-top bobsy (aka przystawki) i gros telewizorów.

Andrea *.156.44.21 25-09-2016 15:04

@WOT - nie raz juz ci tutaj pisano ze albo nacpany jestes albo glupi - nikt normalny w kolko tych samych wypocin nie wypisuje...

Jakub *.adsl.inetia.pl 26-09-2016 13:53

Nadają z takimi niskimi przepływnościami, bo to dopiero początki DAB+ i lepsza jakość wychodziłaby za drogo.

Otarek *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl 26-09-2016 18:28

No dobrze, to ile mozna zmiescic programow (stacji) na jednej czestotliwosci (jednym kanale) powiedzmy z przyzwoita jakoscia dzwieku, to jest z przekazem 128 kbps na jedna stacje?

Otarek *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl 26-09-2016 18:30

Zapomnialem dopisac ze oczywiscie chodzi o pojemnosc normy DAB+.

220,352 Mhz *.dynamic.chello.pl 27-09-2016 09:33

Ktoś tu już dawno to obliczył że zmieści się 8 po 128 kbps.

Otarek *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl 27-09-2016 10:11

220,352 Mhz dzieki, ale wlasnie troche "grzebalem" w necie i znalazlem na stronie DIPOLa odpowiedz na moje pytanie. Napisano tam ze przy przeplywnosci 128 kb/s (takiej w ktorej teoretycznie nie bedzie roznicy w jakosci dzwieku od jakosci na FM) zmiesci sie od 6 do 13 programow. Przy wiekszej przeplywnosci 192 kb/s bedzie to od 4 do 9 miejsc, a ilosc zalezy od stopnia ochrony, czyli od uzytych bitow do korekcji bledow. Na VHF jest 8 kanalow minus jeden przeznaczony na dvb-t, a na kazdym kanale sa 4 podkanaly (bloki), wiec mamy lacznie 28 podkanalow (blokow). Tak wiec troche stacji sie pomiesci, tylko tyle zeby faktycznie ruszyl ten DAB+, bo prywatne stacje nawet nie maja w planach zmiany nadawania...

Wot *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27-09-2016 10:16

Można nadawać w DAB+ 14 kanałów radiowych po 320 Kbps.
Parametry na nadajniki w całej Polsce.
Moc 20 Kw.
Polaryzacja H
Charakterystyka nadawania dookolna ND.
Z takimi kanałami radiowymi.
Jedynka
Dwójka
Trójka
Czwórka
Rozgłośnia Regionalna Kanał 1 np. Radio Opole
Rozgłośnia Regionalna Kanał 2 np. Radio Opole 2
PR 24
Poland
Dzieci
Rytm
Nostalgia
Classic Rock
Sport
Okolicznościowy Kanał Polskiego Radia np. Chopin, Gwiazdka i inne.

Takie powinno być DAB+ MUX-R3 w Całej Polsce.

Wot *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27-09-2016 10:28

Dzisiaj w nocy będzie z miana w MUX-1 Eskę TV zastąpi 8TV.
Eska TV będzie ale tylko na satelicie.
i się pozmieniają parametry kanałów Grupy ZPR w SAT Eska TV, VOX Music TV, Polo TV, Hip Hop TV, Fokus TV.

Jakub *.adsl.inetia.pl 27-09-2016 15:57

Jak ja kocham czytać wypociny osób na temat, o którym nic nie wiedzą :D

Zajrzyjcie czasem na forum EmiTela. Tam tłumaczą, czemu wasze pomysły są głupie.

Wot *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27-09-2016 17:54

W nocy 29 na 30 września będzie TVP Info Już W HD
W necie jest mapa II etapu wdranżania MUX-8 ma ruszyć pod koniec roku.

Wiktor *.static.ip.netia.com.pl 28-09-2016 15:12

Dlaczego nic nie pisze o zamianie Eska TV na TV8 !

Słuchacz *.dynamic.mm.pl 30-09-2016 19:45

U nas DAB+ odbiera całkiem nieźle. Dla tych co tak krzyczą o niskim bitrate zapraszam o sprawdzenie parametrów niemieckich stacji:
http://www.ukwtv.de/cms/deutschland-dab.html

220,352 Mhz *.dynamic.chello.pl 01-10-2016 08:03

Ja się bardzo cieszę że radiosłuchacze chcą więcej kbps w DAB+, Polak będzie mądry przed szkodą i może nie będą już o nas mówić „Polnisze Wirtschaft”

And *.ssp.dialog.net.pl 14-10-2016 11:53

Ja czekam na Dwójkę w okolicach Siemiatycz. Może być nawet FM.

Irekr *.internetdsl.tpnet.pl 10-11-2016 07:49

W Siemiatyczach na kanale 5C w polaryzacji POZIOMEJ powinieneś odbierać DAB-a z Krynic. Dobra antena i do posłuchania. Najlepiej jednak z satelity, jest FTA i w stosunkowo najlepszej jakości.
Całe 192 kbs MPEG2 Layer 2. 10,892H 27,5-3/4 Apid 117


Posting comments after three months has been disabled.