Radio Wrocław, Radio Wrocław Kultura, Radio RAM, Radio Rodzina i Akademickie Radio Luz znalazły się w nowym multipleksie DAB+, który od piątku 19 stycznia nadawany jest w stolicy Dolnego Śląska. Dla trzech ostatnich stacji jest to „cyfrowy debiut”. Według przedstawionych przed trzema laty założeń, w ramach projektu LokalDAB mają być testowane tanie rozwiązania dostępne dla małych, lokalnych stacji. Obecnie sygnał nadawany jest jedynie z ulicy Karkonoskiej, gdzie swoją siedzibę ma Radio Wrocław. Docelowo – w ramach testów sieci jednoczęstotliwościowej – emisja prowadzona będzie również z wieży Instytutu Łączności przy ulicy Swojczyckiej i z wieży MPWiK przy ulicy Długiej. Na tej ostatniej swoje anteny zainstalowała Politechnika Wrocławska. Multipleks obecny jest na kanale 11A. Moc ERP wynosi 2,5 kW. Każdy z przekazów dostępny jest z przepływnością 96 kbps.
Pierwsze testy wrocławskiego multipleksu prowadzone były już w drugiej połownie grudnia ub.r. Wówczas sygnał był identyfikowany przez odbiorniki jako PWrMux i zawierał trzy przekazy – DAB_RAM i DAB_RMF zawierające Radio RAM z przepływnością 96 kbps oraz Lokal DAB nadający ciszę. W planach jest dodanie do multipleksu kolejnych lokalnych programów, a także poszerzenie platformy Open Digital Radio o kolejne usługi, jak Journaline czy usprawnione Dynamic Label. Projekt prowadzony jest wspólnie przez Instytut Łączności, Radio Wrocław i Politechnikę Wrocławską.
Comments
Muzyczne Radio tam dać!
To może być dobry pomysł dla rozwoju DAB+ w Polsce i ostatecznym wyłączeniu FM za np. 10 lat.
Ale nie 96 kbs... nie przy jedzeniu.....
Dla 128 kbs można ustawić jakość nie gorszą jak FM - bo można doprowadzić sygnał do kodera tak zniekształcony, że po przejściu przez koder jest dobrze. Trzeba się trochę namęczyć ale sprawa jest tego warta. To stara sztuczka stosowana w przekazie telewizyjnym. Przekaz jest nawet lepszy z uwagi na pełniejsze przenoszenie niskich częstotliwości - o ile procesor w radiu je przepuści.
128 kbs to minimum... Ćwiczyłem osobiście.
Z drugiej strony; bardzo dużo stacji (za dużo!!!) w Polsce nadaje z pasmem poniżej 7 kHz. Mając dostęp do topowych analizatorów można to zaobserwować. A dla tak nędznego pasma dźwięku to nawet 48 kbs z AAC wystarczy...
Warszawie są dwa kanały przeznaczone na lokalne DAB+.
5D i 10B rezerwa.
Czy interesuję to nadawców lokalnych i internetowych żeby tam zadebiutować.
Ja bym zadał inaczej pytanie: czy nadawcy (nie ci z koncesja ogólnopolską!) są skłonni do opłacenia nowej koncesji wynikającej ze zwiększeniu zasięgów ludnościowych. W terminologii problematyki DAB-u występuje pojecie "zasięgu niechcianego"....
Oficjalnie wg GE06 mamy alokacje na trzy multipleksy. Wszelkie dodatkowe częstotliwości wymagają ponownych uzgodnień.
Jeżeli zakładamy, że PR ma swój śmietnik i niech się tam kisi, to pozostaje problem podziału dwóch pozostałych. Zakładając po 10 na paczkę to mamy 20 kanałów - a jest potrzebne od 18 do 20tu.
I tak jak pisałem już parę lat temu: obecni nadawcy zrobią absolutnie wszystko, by NIE DOPUŚCIĆ NOWYCH GRACZY.
Może nie, że nie dopuszczą, ale spróbują dostosować się do nowej rzeczywistości. Przełoży się to pewnie tak, że stacje ogólnopolskie będą miały w multipleksie nie tylko kanał główny, ale jeszcze kilka kanałów dodatkowych, więc ich udział znacząco się pewnie nie zmniejszy. Kanał główny pewnie będzie miał niższą słuchalność, ale koncern będzie nadawał dodatkowo np. trzy inne kanały (z muzyką polską, rockową albo jeszcze jakąś inną) i na tych antenach sobie odbije. Oczywiście będą to takie stacje, które potencjalnie zapewnią im największą słuchalność, a więc również wpływy z reklam.
Jaki jest zasięg i czy nadają codziennie.
Jaki jest zasięg i czy nadają codziennie. Pilczyce pierwsze piętro brak sygnału.
Na Yagi 3-elementowej na wysokości 10m npt w pol V w północnej części miasta sygnał na granicy odbioru. Instalacja bez spliterów i wzmacniaczy. Ant - gniazdo abonenckie.
Ja zauważyłem że jest szum na FM w woj. Podlaskim stację są zaszumione w CD Radiu też duży szum,
skąd takie za kłócenia?
38 km na południe od Wrocławia
Brak sygnału. na kan. 11A
Transmisja Local dab+ na 11A powinna być prowadzona z obiektu Emitel w Żórawinie z mocą 5 kW wtedy bym odbierał na odbiorniku Technisat Digit Radio 210.
Mux 11A będzie nadawany w SFN z 3 lokalizacji we Wrocławiu. Ma być to mux lokalny, obejmujący jedynie miasto Wrocław i najbliższe okolice. Z tego względu nie może być nadawany z lokalizacji którą proponuje "słuchacz dab+* Jak narazie uruchomiona jest jedna lokalizacja. Na temat szczegółów planów lokalnej emisji 11A odsyłam do internetu.
Plan uruchomienia i przejscia z FM na DAB zwyczajnie umarł. Jakies pojedyńcze lokalne niedobitki próbują jeszcze cos wskrzeszac. Brak zainteresowania nadawców odbiorców . Brak granicznej daty zakonczenia emisji FM
W Smolcu odbiór bezproblemowy. Trochę "szkoda", że Radio Wrocław powiela dwa programy dostępne w MUX-ie Polskiego Radia - ale jasne, że jako partner projektu pokazują cała swoją produkcję. Mam nadzieję, że sprawa się dynamicznie rozwinie o dalszych nadawców znanych z wrocławskiego "eteru", a emisja będzie "okraszana" większą liczbą informacji o tym co na antenie, itd. Póki co przekaz taki "golutki". Może jestem naiwny, ale wierzę, że DAB kiedyś się u nas rozwinie i zastąpi emisję analogową. Pozdrawiam serdecznie!
Jak na razie w okolicy Uniwersytetu na stockowym radiu samochodowym z DAB brak śladów odbioru. W standardowej lokalizacji: płn/zach. Wrocławia wynajduję tylko w trybie FM (szum nośnych) zbyt słabe, by wyszukać FIC.
Skanowałem odbiornik i szukałem na kanale 11A i nie ma tam tych stacji. Przynajmniej na Gądowie Małym.
Po ponownym skanowaniu nadal tylko 10 stacji PR.
Radio RAM i LUZ w cyfrowej jakości to by było genialne! Radio RAM często mi "szumi" na 89,8 fm
brawo Jurku, brawo Mirku. Trzymam za Was kciuki.
Krakowiak
@Nuxx wystarczy zmienić radio na lepsze, albo zainstalować antenę :)
@Jacek_m, a ja mam nadzieję, że radio cyfrowe umrze śmiercią naturalną z powodu takiego że jest niepotrzebne, radio = FM, a radio cyfrowe = internet i w tym kierunku powinno to iść :)
@Dw jeżeli już to tylko RADIO = AM, wystarczy kawałek galeny, słuchawka, antena i już mamy radio, a FM to rzeczywiście bardzo udana bo stereofoniczna, z lepszą jakością dźwięku, ale tylko taka hybryda, przejściówka radiowa w drodze do pełnej cyfryzacji przekazu radiowego od studia do odbiornika, ja słucham już tylko radia ustawionego na odbiór DAB+ i jakby to wyłączyli w Polsce, to będzie dla mnie powrót do epoki radiowego kamienia łupanego, do człowieka Neandertalskiego, do całkowitego braku kultury radiowej w domu!
Radio Wnet powróci tylko czekają na zgodę od UKE a nona czeka na odpowiedź od KRRIT'u.
Rdn na poczatku nadawal 200w i odbieralem 40 km od przekaznika cyfrowo teraz jest silny przekaz
@Dw na jakim modelu Ty odbierasz te stacje? Masz w ogóle odbiornik DAB+?
Sygnału lokalnego DAB+ nadal nie moge odebrać. Gdzie jest moje radio RAM e DAB+
TAK! 16.02 uruchomili drugi nadajnik na ulicy długiej i na Gadowie lokalny DAB+ juz jest w zasięgu na kanale 11A( trzeba manualnie znaleźć ten kanał, automatyczne skanowanie nadal wyszukuje tylko 10 stacji PR)
CUDOWNIE! Radio RAM w DAB+! I w końcu mogę odebrac radio LUZ, bo na FM odbierałem tylko szumy!
Kocham Wrocławski DAB+ <3
W okolicy Kamieńskiego Ram na zwykłym Radyjku DUAL gra bez problemów. Także super bo w FMie co kilka dni po prostu szumial na wszystkich odbiornikach. Nie zle gra LuZ i RWrK. Problem jest tylko z Rodziną (jest na granicy zasięgu i co jakiś czas zrywa) czy wiadomo z których lokalizacji nadają daną stację? Bo skąd takie różnice w odbiorze stacji?
P.s. widzę że dzisiaj (od niedawna) RAM PWrK RWr nadają w jakości 128 kb/s :) ale są dostępne z mniejszą mocą sygnału - trzeba się nakręcić antena
Posting comments after three months has been disabled.