RadioPolska.pl - Jeszcze więcej radia!

Jeszcze więcej radia!

Śląsk: Dolce Vita TV w MUX-L2

Śląsk: Dolce Vita TV w MUX-L2

Posted 10-01-2025 TV

Mieszkańcy Rybnickiego Okręgu Węglowego i okolic zyskali dostęp do nowego bezpłatnego programu w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. W piątek, 10 stycznia 2025 roku, w ofercie multipleksu należącego do Telewizji TVT zadebiutował strumień Dolce Vita TV w rozdzielczości SD. Według przyznanej w październiku ub.r. koncesji, stacja ma mieć charakter dokumentalny i ma prezentować świat bogactwa i przepychu, ukazując najpiękniejsze miejsca na Ziemi, ekskluzywne auta, jachty, rezydencje, królewskie ogrody i inne atrakcje niedostępne dla przeciętnego człowieka. MUX nadawany jest w sieci SFN z komina elektrowni w Rybniku oraz z komina kopalni w Ornontowicach. Emisja prowadzona jest na kanale 47.

Aktualnie śląski multipleks lokalny liczy dziesięć strumieni. Siedem nadawanych jest w rozdzielczości HD. Są to dwa strumienie Telewizji TVT, a także TVS, STARS.TV, NOWA TV, Republika i Telewizja Republika Plus. W rozdzielczości SD oprócz Dolce Vita TV nadawane są programy Kabaret TV i TV Okazje.


Polska: WP Radio zniknęło z multipleksów DAB+

Polska: WP Radio zniknęło z multipleksów DAB+

Posted 10-01-2025 DAB

Piątek, 10 stycznia 2025 roku, był ostatnim dniem obecności programu WP Radio w lokalnych multipleksach DAB+ w Polsce. Stacja obecna była w eterze od początku grudnia 2022 roku. Można jej było słuchać w Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu, Tarnowie i Częstochowie. Każda z emisji odbywała się na podstawie odrębnych koncesji. Na antenie można było usłyszeć muzykę oraz produkowane przez WP podcasty.

Wspomniane koncesje przyznane zostały przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji na przełomie roku 2019 i 2020. Pierwotnie w ramach multipleksów miało pojawić się Radio Open FM. Właściciel platformy, Wirtualna Polska, ostatecznie zdycydował jednak o wprowadzeniu w eter marki WP Radio. Rezygnację nadawca tłumaczy niezadowalającymi wynikami i koniecznością ograniczenia kosztów. Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, spoczywa jednak na nim konieczność wpłacenia nieuiszczonej jeszcze części opłaty za uzyskane koncesje – to kwota około 130 tysięcy złotych.


Radom: Kolejny komin do rozbiórki

Radom: Kolejny komin do rozbiórki

Posted 10-01-2025 FM

W najbliższym czasie panorama Radomia po raz kolejny w ostatnich latach ulegnie zmianie. Jedenaście lat temu położone zostały dwa z czterech masztów znajdujących się w należącym do Emitela obiekcie Radom *Wacyn*, trzy lata później ten sam los spotkał trzeci stumetrowy maszt, a w roku 2021 wysadzono komin byłej Elektrociepłowni Radom. Teraz – jak informuje portal cozadzien.pl – przyszła pora na komin Ciepłowni Południe. Powodem ma być zły stan techniczny konstrukcji. Przygotowania do rozbiórki już się rozpoczęły. W najbliższych dniach ma być wyłoniony wykonawca, który wyburzy stary komin i w jego miejscu wybuduje nowy. Dla korzystających z tego obiektu nadawców – Radia Rekord FM, Radia Eska Radom i Radia TOK FM – oznaczało to konieczność znalezienia innej lokalizacji. O szczegółach poinformujemy w późniejszym terminie.

Budowę ciepłowni przy ulicy Żelaznej rozpoczęto w roku 1973. Prace prowadziło Kieleckie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego. Dwa lata później gotowe już były fundamenty pod piece. Rozruch rozpoczęto w sierpniu 1976 roku. Komin ciepłowni obiektem nadawczym stał się w połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Nadawała z niego Telewizja Polsat, która przeprowadziła się tu z dachu Zakładu Usług Technicznych Energetyki przy ul. Żeromskiego oraz Nasza TV.


Braniewo: Bez doświetlenia MUX-3

Braniewo: Bez doświetlenia MUX-3

Posted 31-12-2024 TV

Niecałe dwa i pół roku pracował gapfiller MUX-3 dla Braniewa w województwie warmińsko-mazurskim. Jak informuje nasz Czytelnik, nadajnik wyłączony został w czwartek, 12 grudnia br. Teraz mieszkańcy tej części regionu multipleks Telewizji Polskiej z lokalną wersją TVP 3 odbierają – podobnie jak inne ogólnopolskie multipleksy – z oddalonego o ok. 80 kilometrów masztu w Olsztynie. Dwa tygodnie wcześniej z wieży w okolicach Biedkowa do Braniewa przeprowadziło się Polskie Radio Olsztyn. Tym samym obiekt Braniewo *Zawierz* stał się obiektem historycznym.

Gapfiller MUX-3 dla Braniewa uruchomiony został 27 czerwca 2022 roku, podczas czwartego etapu refarmingu. Blisko półtora roku później przestrojony został z kanału 23 na 29, by w sieci SFN z obiektem w Jagodniku nadawać elbląską wersję TVP 3 Olsztyn. Po zmianach w Telewizji Polskiej, do których doszło w tym samym czasie, zrezygnowano z nadawania tego „rozszczepienia”. Tym samym na kanale 29 nadawany był program TVP 3 w wersji stricte olsztyńskiej.


100 Lat Polskiej Radiofonii z serwisem RadioPolska

100 Lat Polskiej Radiofonii z serwisem RadioPolska

Posted 27-12-2024 RP

Wielkimi krokami zbliża się rok 2025, a wraz z nim moment, w którym polska radiofonia obchodzić będzie setne urodziny. Ze świętowaniem w RadioPolsce nie będziemy czekać do lutego! Cały przyszły rok ogłaszamy Rokiem Stulecia Polskiej Radiofonii i już 1 stycznia uruchamiamy nasz wehikuł czasu. Każdego dnia pisać będziemy o bardziej i mniej ważnych radiowych wydarzeniach sprzed wieku. Prześledzimy co o radiu pisała wówczas prasa – zarówno codzienna, jak i branżowa – zajrzymy do dokumentów i… listów. Wszystko po to, aby wraz z naszymi rodakami żyjącymi sto lat temu przeżywać narodziny i pierwsze miesiące polskiej radiofonii.

Nasz cykl potrwa jednak nie – jak wskazywałby kalendarz – do 31 grudnia 2025 roku, a aż do 18 kwietnia 2026 roku… czyli do momentu setnej rocznicy zakończenia testów i rozpoczęcia regularnej emisji przez Polskie Radio. Napiszemy o próbnych emisjach w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Wilnie i… Toruniu, przyjrzymy się pierwszej radiowej akcji crowdfundingowej (może ktoś na liście wpłacających odnajdzie swoich przodków?), naszej uwadze nie ujdzie również afera związana z pierwszą radiową koncesją. Przypomnimy też osoby, bez których polska radiofonia narodziłaby się znacznie później, zapomnianych artystów, którzy występowali przed radiowym mikrofonem i miejsca, w których to wszystko się działo. Zapraszamy do lektury!


Wielkopolska: MC Radio w multipleksie DAB+ Polskiego Radia

Wielkopolska: MC Radio w multipleksie DAB+ Polskiego Radia

Posted 21-12-2024 DAB

Do poznańskiej wersji multipleksu DAB+ Polskiego Radia dołączyło znane ze stolicy Wielkopolski MC Radio. To cyfrowy debiut tej stacji. Teraz można jej słuchać nie tylko w Poznaniu i okolicy, ale też w całym regionie – poprzez obiekty Poznań *Piątkowo*, Poznań *Śrem*, Kalisz *Mikstat*, Konin *Żółwieniec*, Piła *Staszyce*, Jarocin *Żerków* i Nowy Tomyśl *Bolewice*. Jak informują nasi Czytelnicy, do zmian w składzie multipleksu doszło w piątek, 20 grudnia. Przepływność strumienia wynosi 64 kbps.

MC Radio nadawane jest na poznańskiej częstotliwości 102,7 MHz od marca 2008 roku. Wcześniej – w czerwcu 1990 roku – służyła ona okazjonalnemu Radiu Merkury, uruchomionemu z okazji Targów Poznańskich, a od lipca 1990 roku poznańskiej rozgłośni Polskiego Radia, która wtedy przyjęła nazwę Merkury.


Polska: Emitel przejął spółkę PSN Infrastruktura

Polska: Emitel przejął spółkę PSN Infrastruktura

Posted 17-12-2024 FM

Na przełomie listopada i grudnia br. doszło do konsolidacji na rynku polskich operatorów telekomunikacyjnych. W poniedziałek, 16 grudnia, w Portalu Rejestrów Sądowych pojawiła się informacja o nabyciu przez Emitel 100% udziałów w spółce PSN Infrastruktura. Jednocześnie zmieniona została nazwa firmy – teraz jest to EM CAST. Odpowiada on m.in. za emisje stacji radiowych z komina EC-4 w Łodzi, komina ECO w Opolu, z komina EC Białystok, Wzgórza Telegraf w Kielcach czy Góry Wilkanowskiej koło Zielonej Góry oraz multipleksów DAB+ z Rzeszowa, Torunia, Łodzi, Opola, Włocławka i Świecia. Poprzednio tak znaczne transakcje Emitel przeprowadził przed jedenastoma laty, gdy nabył dwie inne konkurencyjne spółki – INFO-TV-Operator i RS TV.

Spółka PSN Infrastruktura – wcześniej występująca pod nazwami Polskie Sieci Nadawcze i Arkena – obecna była na polskim rynku od roku 1994. Jej właścicielem był francuski operator TDF S.A.S. To w dużej mierze na bazie jej obiektów budowana była pierwsza sieć nadawcza ogólnopolskiego Radia ZET (m.in. Gdańsk, Elbląg, Olsztyn, Bydgoszcz, Zielona Góra, Opole, Białystok, Kielce), Radia WAWa oraz telewizji Canal+.


Polska: Grudzień w eterze (aktualizacja)

Polska: Grudzień w eterze (aktualizacja)

Posted 13-12-2024 FM

Jak co roku w grudniu oprócz standardowych emisji w eterze można odnaleźć te okazjonalne. I nie chodzi nam o rój Geminidów, o którym napisaliśmy w dziale DX. Od 6 do 8 grudnia br. w Przemyślu na częstotliwości 98,6 MHz ponownie nadawało HOT FM. Tradycyjnie oprócz niepowtarzalnej w regionie muzyki nie zabrakło informacji kulturalnych o tym, co w działo i będzie dziać się w mieście nad Sanem. Zaraz po weekendzie – w poniedziałek, 16 grudnia br. – ponownie w eterze zagości Radio Pyrzyce. Będzie to już trzynasta odsłona projektu tworzonego przez twórcę nieistniejącego już Radia Lipiany i jednocześnie piąta w wersji świątecznej. Sygnał tradycyjnie nadawany będzie do 1 stycznia na częstotliwości 91,1 MHz. Nie ma natomiast zapowiedzi dotyczących powrotu w eter nadającego w grudniu 2020, 2021 i 2022 roku łódzkiej Lutni. Częstotliwość 90,8 MHz, na której nadawany był sygnał z Teatru Muzycznego w konkursie przyznana została nowemu nadawcy.

A skoro jesteśmy już przy grudniowych zmianach w eterze, to – jak informują nasi Czytelnicy – od 4 grudnia w Sierpcu można słuchać Radia 7. Na razie jednak ani strona internetowa nadawcy ani jego profil facebookowy nie wspominają o tej emisji. Wcześniej dostawaliśmy informacje o uruchomieniu tego nadajnika pod koniec października oraz 22 listopada i 28 listopada br. Za każdym razem jednak na 107,9 MHz powracał szum. Według koncesji emisja ma być prowadzona z komina Ciepłowni Sierpc przy ulicy Przemysłowej z mocą ERP 0,2 kW.

--

[24.12.2024] Przed dwoma tygodniami zmieniła się lokalizacja stacji nadawczej Radia Weekend w Sępólnie Krajeńskim. Emisja przeniesiona została z komina Krajeńskiego Zakładu Produkcyjno-Usługowego REMTOR na komin Zakładu Gospodarki Komunalnej Sępólno Krajeńskie. Powodem przeprowadzki jest planowana rozbiórka tego pierwszego obiektu. Częstotliwość pozostała bez zmian – to nadal 92,6 MHz.


Meteorscatter: Geminidy 2024

Meteorscatter: Geminidy 2024

Posted 13-12-2024 DX

Wielokrotnie pisaliśmy już w RadioPolsce o obserwacji meteorów przy użyciu odbiorników radiowych. Najczęściej skupialiśmy się wówczas na występujących latem Perseidach. Ale podobne obserwacje można prowadzić również w chłodne jesienne wieczory. W nocy z 13 na 14 grudnia 2024 roku występować będzie maksimum aktywności roju Geminidów. Liczba meteorów na godzinę została oszacowana na 130. To oznacza, że tegoroczny spektakl „spadających gwiazd” będzie nadzwyczaj obfity.

Odbicia od szlaków zjonizowanego powietrza, które pochodzą od przelotu meteorów, umożliwiają m.in. odbiór zagranicznych stacji w paśmie UKF-FM 87,5-108 MHz w typowych odległościach 1000-2000 km. Długość i intensywność odbicia sygnału podczas tzw. propagacji „meteorscatter” jest zależna od częstotliwości sygnału. Radioamatorskie pasmo 50 MHz jest uznawane za najlepsze miejsce do nasłuchu, ale wpływ meteorów na propagację sygnałów sięga także częstotliwości rzędu kilkuset megaherców. Długość i siła odbicia spada wraz ze wzrostem częstotliwości.

Zdecydowana większość meteorów jest odbierana jako krótkie „pingi”, które trwają poniżej sekundy. Znacznie dłuższe „bursty” mogą przekraczać czas liczony nawet w minutach. Poziom sygnału podczas odbicia pojawia się nagle z szumu i jest niestabilny, a w przypadku dość zatłoczonego pasma UKF-FM może występować mieszanie się kilku stacji radiowych na jednej częstotliwości.

W tym roku osoby związane z serwisem FMDX.pl przygotowały przekaz na żywo ze stanowiska zlokalizowango niedaleko Płocka. Zapraszamy do nasłuchu pod adresem: https://www.youtube.com/live/sRtqKhILjIs.


Polska: TV Okazje ponownie w multipleksach MWE

Polska: TV Okazje ponownie w multipleksach MWE

Posted 03-12-2024 TV

Po jedenastu miesiącach przerwy program TV Okazje powrócił do oferty naziemnych multipleksów lokalnych Grupy MWE. W MUX-L1, MUX-L3 i MUX-L4 zastąpił on nadawany od kwietnia br. Szlagier TV. Jak informują Wirtualne Media, do zmiany doszło 1 grudnia br. Tym samym Grupa MWE powtarza schemat sprzed pięciu lat, kiedy strumień TV Okazje również pojawił się w multipleksach naziemnych w grudniu przed Świętami Bożego Narodzenia.

Przypomnijmy, że MUX-L1 można odbierać w okolicach Jeleniej Góry, MUX-L4 we Wrocławiu i Świdnicy, a MUX-L3 w Tomaszowie Mazowieckim i Częstochowie.


Braniewo, Międzyzdroje, Paczków: Przeprowadzki Emitela

Braniewo, Międzyzdroje, Paczków: Przeprowadzki Emitela

Posted 30-11-2024 FM

Kłopoty z odbiorem sygnału Polskiego Radia Olsztyn w Braniewie dobiegły końca. Od środy, 27 listopada, sygnał stacji nie jest już nadawany ze zlokalizowanego 8 kilometrów na południe od miasta obiektu w pobliżu Biedkowa-Osady, a z wieży telefonii komórkowej u zbiegu ulic 9 maja i Królewieckiej. Parametry emisji nie uległy zmianie – częstotliwość to nadal 106,9 MHz, a moc ERP 0,2 kW. Zmniejszyła się za to bezwzględna wysokość zawieszenia systemu antenowego – z 73 do 55 metrów… i to pomimo tego, że wysokość zawieszenia anten na nowym obiekcie jest większa – 52 m npt. względem 38 m npt. Emisja z dotychczasowego obiektu prowadzona była od 15 września 2022 roku.

Nieco ponad miesiąc wcześniej – dokładnie 22 października br. – nowy obiekt Emitela uruchomiony został na Górze Grzywacz koło Międzyzdrojów. Wieża stanęła na terenie Wolińskiego Parku Narodowego, na tej samej działce, na której stała dotychczasowa. Emitowane są z niej multipleksy telewizji cyfrowej oraz Radio Złote Przeboje 105,6 FM. Jak informuje Emitel, stara konstrukcja ma zostać zdemontowana. Taki sam los czeka stację bazową Plusa, z której od września 2004 roku – z roczną przerwą pomiędzy 1 kwietnia 2015 a 1 kwietnia 2016 roku – nadawany był sygnał Radia Opole w Paczkowie. Jak wynika z dokumentów przetargowych, od 1 listopada br. emisja prowadzona jest z nowej wieży wybudowanej na tej samej działce w odległości około 70 metrów. Po przeprowadzce bezwzględna wysokość zawieszenia systemu antenowego wzrosła o 13 metrów – z 285 na 298 metrów npt. Częstotliwość – 92,6 MHz – oraz moc ERP – 1,0 kW – pozostały bez zmian.


Bydgoszcz: Jeszcze więcej ROCKa

Bydgoszcz: Jeszcze więcej ROCKa

Posted 18-11-2024 FM

Przez ostatnie osiem lat – od momentu, gdy Rock Radio 103,5 FM stało się Radiem Pogoda 103,5 FM – w Bydgoszczy nie było stacji poświęconej temu gatunkowi muzyki. Zmieniło się to w lipcu br., gdy MUZO.FM zastąpione zostało przez Eskę ROCK. Teraz – od poniedziałku, 18 listopada – mieszkańcy miasta mogą wybierać spośród dwóch takich rozgłośni. Jak informują nasi Czytelnicy, o godzinie piętnastej uruchomiony został nadajnik Radia ROCK FM. Emisja prowadzona jest na częstotliwości 99,5 MHz z wieży telefonii komórkowej przy ulicy Roztoczańskiej, z której już wcześniej nadawała wspomniana Eska ROCK oraz stacje Agory. Moc ERP wynosi 0,2 kW.

Projekt Leszka Kozioła, byłego prezesa Radia ESKA, w ogłoszonym w marcu ub.r. konkursie pokonał pięciu innych kandydatów – SuperNovą Bydgoszcz, zWami FM Bydgoszcz, Rock Radio 99,5 FM, Antyradio i Meloradio Bydgoszcz. To, co przekonało Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, to deklaracja zlokalizowania redakcji na obszarze rozpowszechniania programu. Na taki krok zdecydowało się tylko dwóch kandydatów. Ponadto Rada wskazała dużą liczbę audycji słownych realizujących uniwersalny charakter programu, choć tu zwycięzca zadeklarował mniej niż konkurencja...
 


Warszawa: Parada ponownie w DAB+

Warszawa: Parada ponownie w DAB+

Posted 17-11-2024 DAB

Łódzkiego Radia Parada ponownie można słuchać w warszawskim eksperymentalnym multipleksie DAB+ spółki BCAST. Zmianę na liście dostępnych programów wprowadzono w mijającym tygodniu. Tak, jak pozostałe osiem stacji emitowane jest z przepływnością 128 kbps. MUX DABCAST WAWA nadawany jest na kanale 11B z wieżowca WTT. Wydane w przed miesiącem pozwolenie radiowe ważne jest przez rok.

Istniejące od 1993 roku Radio Parada było już obecne w warszawskim „cyfrowym” eterze od stycznia 2023 roku do września 2024 roku. Aktualnie w stołecznym multipleksie spółki BCAST oprócz Parady obecne są Radio Maryja, Radio Niepokalanów, Radio Jasna Góra, POPradio z Pruszkowa, Radio 7 z Mławy, KONIN.FM, Muzyczne Radio z Jeleniej Góry i Radio Bezpieczna Podróż.

 


Polska: Przerwa w emisji Jedynki na 225 kHz

Polska: Przerwa w emisji Jedynki na 225 kHz

Posted 06-11-2024 AM

W najbliższy czwartek i piątek – 7 i 8 listopada br. – nie będzie można słuchać Programu Pierwszego Polskiego Radia na falach długich, na częstotliwości 225 kHz. Zaplanowana przerwa konserwacyjna obiektu w Solcu Kujawskim trwać będzie w tych dniach w godzinach od 8:05 do 18:00. Jedynki na terenie Polski w tym czasie będzie można słuchać na częstotliwościach UKF oraz w systemie DAB+.

Program Pierwszy Polskiego Radia na falach długich nadawany jest od grudnia 1926 roku z przerwą na II wojnę światową i czas powojenny. Zanim trafił na 225 kHz obecny był m.in. na 270 kHz, 212 kHz, 224 kHz i 227 kHz. Z masztów w Solcu Kujawskim nadawany jest od roku 1999. Wcześniej do emisji wykorzystywane były obiekty w Forcie Mokotów (1926-1931), Łazach koło Raszyna (1931-1939, 1949-1974, 1991-1999) oraz Konstantynowie koło Gąbina (1974-1991).


Przemyśl: Listopadowy weekend z HOT FM

Przemyśl: Listopadowy weekend z HOT FM

Posted 03-11-2024 FM

Spokojniej niż zazwyczaj było w pierwszy listopadowy weekend na częstotliwości 98,6 MHz w Przemyślu. Tym razem – w związku z Dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami – okazjonalna stacja HOT FM postawiła na chillout. Emisja prowadzona była z bloku przy ulicy Paderewskiego od piątku, 1 listopada od godziny 12:00 do niedzieli, 3 listopada, do godziny 22:00.

Oprócz muzyki na antenie prezentowane były informacje dotyczące dojazdu do miejskich cmentarzy oraz cogodzinne wiadomości kulturalne. Stacja obchodziła też jubileusz – po raz pierwszy w eterze zagościła niemal dokładnie dwa lata temu, 28 października 2022 roku.


Ostróda: Plus z Poniatowskiego, wieża ciśnień na sprzedaż

Ostróda: Plus z Poniatowskiego, wieża ciśnień na sprzedaż

Posted 29-10-2024 FM

Jak informuje lokalny portal OstródaNews, miejscowa, studwudziestoletnia wieża ciśnień wystawiona została na sprzedaż. Można ją kupić za 450 tysięcy złotych. Jeszcze do ubiegłego tygodnia pełniła ona funkcję obiektu nadawczego. W środę, 23 października br., po dwóch latach starań nadające z niej Radio Plus Olsztyn przeniosło się na wieżę telefonii komórkowej przy ulicy Poniatowskiego, na terenie dawnego średniofalowego obiektu nadawczego.

Wieża ciśnień w Ostródzie obiektem nadawczym była od grudnia 1996 roku, kiedy to w paśmie UKF rozpoczęło nadawanie Radio Mazury. Wcześniej, nadając na falach średnich, stacja ta korzystała z obiektu przy ulicy Poniatowskiego. Wedle przedstawianych pod koniec poprzedniego stulecia planów, rozgłośnia planowała w wieży zlokalizować swoją siedzibę. Do tego jednak nie udało się doprowadzić. Emisja Radia Mazury, a właściwie już Meloradia Mazury, z masztu na przyponinającej basztę budowli trwała do listopada 2021 roku. Od sierpnia 2019 roku z anten na wieży korzystało również Radio Plus Olsztyn.


Goleniów: Twoje Radio na 101,0 MHz

Goleniów: Twoje Radio na 101,0 MHz

Posted 24-10-2024 FM

W ostatnich dniach Goleniów po niemal czternastu latach przerwy ponownie zagościł na radiowej mapie Polski. Na częstotliwości 101,0 MHz można już słuchać Twojego Radia ze Stargardu. Sygnałowi torwarzyszy RDS. Emisja prowadzona jest z miejscowości Żdżary przy obwodnicy miasta z mocą ERP 200 W. Częstotliwość ta w okresie od maja do sierpnia 2022 roku była wykorzystywana przez skierowany do Ukraińców uciekających przed wojną projekt Z Wami FM.

To trzecie podejście do nadawania w Goleniowie. Poprzednie dwa dotyczyły częstotliwości 93,2 MHz. Jako pierwsze w połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku próbowało powiązane z Gazetą Goleniowską Radio Goleniów. Jednak – jak wspominają szczecińscy radiowcy – skończyło się na retransmitowaniu szczecińskiego Radia ABC i ostatecznie cofnięciu koncesji. Drugie podejście do nadawania z miasta nad Iną podjęło koszalińskie Radio Północ. Radio Północ Goleniów ruszyło 1 września 2003 roku. Nadawcy zależało na przeniesieniu częstotliwości do Szczecina, co dało się odczuć na antenie. Przez długi czas operacja taka była wstrzymywana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Udało się dopiero po przejęciu stacji przez Grupę ZPR – 11 stycznia 2011 roku Radio Północ Goleniów przeszło do historii i odrodziło się jako Radio WAWA Szczecin na przełomie lipca i sierpnia 2012 roku.


Przemyśl: HOT FM ponownie na 98,6 MHz

Przemyśl: HOT FM ponownie na 98,6 MHz

Posted 04-10-2024 FM

HOT FM – okazjonalna stacja, która od niemal dwóch lat działa w Przemyślu – powraca. Przekaz nadawany będzie od piątkowego wieczoru – 4 października br. – od godziny 18:00 do godziny 22:00 w niedzielę, 6 października. Tak jak przed miesiącem sygnał nadawany będzie z osiedla Paderewskiego na częstotliwości 98,6 MHz. W pierwszym okresie działalności było to 94,7 MHz.

Podczas jedenastej już odsłony oprócz muzyki w rytmie Przemyśla nadawane będą tradycyjnie informacje kulturalne. Wśród nich znajdą się m.in. zapowiedzi imprez organizowanych przez Przemyskie Centrum Kultury i Nauki Zamek.


Śląsk, Podbeskidzie, Małopolska: Radio CCM przeszło do historii

Śląsk, Podbeskidzie, Małopolska: Radio CCM przeszło do historii

Posted 01-10-2024 FM

Nadające na południu naszego kraju Radio CCM przeszło do historii. Nawiązująca do muzyki chrześcijańskiej nazwa – pierwotnie wymawiana jako Si-Si-eM, później jako Ce-Ce-eM – w polskim eterze obecna była od połowy 1997 roku. Od 1 października br. w jego miejscu na częstotliwościach 90,5 MHz z Cieszyna, 93,4 MHz z Gliwic, 94,9 MHz z Oświęcimia, 97,6 MHz z Góry Szyndzielnia w Bielsku-Białej i 107,1 MHz z Góry Czantoria w Ustroniu pojawiła się Eska Południe. Na ten moment tylko częściowo zmieniła się zawartość RDS-ów. Nowa nazwa pojawiła się w PS-ach, natomiast kody PI pozostały stare. Informacja o kupieniu Radia CCM przez Eskę pojawiła się na przełomie roku 2023 i 2024.

Przywołany w pierwszym akapicie rok 1997 to początek emisji próbnej z Czantorii na częstotliwości 107,1 MHz. Uzyskany wówczas zasięg nie odpowiadał oczekiwaniom nadawcy, który chciał dotrzeć do społeczności protestantów w Cieszynie i Bielsku-Białej. W efekcie oficjalny start stacji przesunął się o dwa lata. Opóźnienie wpłynęło też na pierwszą zmanę koncepcji programu. Odnotowywana w kronikach inauguracja programu nastąpiła 5 lipca 1999 roku, po uzyskaniu częstotliwości w Oświęcimiu. Tam też zorganizowano drugie studio. W 2001 roku Radio CCM rozpoczęło nadawanie w Bielsku-Białej, w 2002 w Gliwicach – wtedy też przeniesiono tam studio – a w 2004 w Cieszynie. Przez trzy lata – od roku 2006 do 2009 – stacja obecna była również w Chorzowie na częstotliwości 100,2 MHz, a przez rok – w latach 2001-2002 – emitowała testowy program w Białymstoku dzieląc częstotliwość 102,7 MHz z Radiem Orthodoxia. Początkowo Radio CCM stawiało na ewangelizację, z czasem ponownie zmieniono koncepcję i skupiono się na rozrywce i promowaniu ewangelizacyjnych portali internetowych. Więcej o historii stacji pisaliśmy w 28. odcinku „Radiowych adresów”.


Lublin: Ptaki odlatują z 92,9 MHz

Lublin: Ptaki odlatują z 92,9 MHz

Posted 29-09-2024 FM

Wraz z nadejściem jesieni ptaki odlatują z częstotliwości 92,9 MHz w Lublinie. W niedzielę, 29 września, o godzinie 9:29 w miejscu treli pojawi się „Coś pięknego”… tak przynajmniej zapewnia twórca Radia 92,9 i tak brzmiało będzie hasło promujące stację. Według zapowiedzi z wniosku koncesyjnego ma to być radio tworzące modę na Lublin, w którym nazwa miasta odmieniana będzie przez wszystkie przypadki. Ma być jak lubelski cebularz – proste, ale w tej prostocie zachwycające swoim bogactwem. Program ma się opierać na takich filarach, jak m.in.: kultura, sport, kuchnia, patriotyzm lokalny, informacja i muzyka. Ta ostatnia ma się wyróżniać spośród konkurencji i mieścić się w formacie Alternative Hit Radio.

Nadawany przez pół roku śpiew ptaków zwrócił uwagę naszych Czytelników, ale był to również sposób na przetestowanie innego niż pierwotnie zakładano obiektu nadawczego. Wpisany do koncesji obiekt to pozostałość po wcześniejszym konkursie na tę częstotliwość, który wygrało Radio Orthodoxia. Ostatecznie jednak nadawca zrezygnował z rozszerzenia koncesji o Lublin. Aktualnie sygnał Radia 92,9 nadawany jest z budynku rektoratu Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W ogłoszonym we wrześniu 2021 roku konkursie projekt ten pokonał zgłoszone przez Grupę ZPR Radio SuperNova Lublin i Radio Eska ROCK Lublin, zgłoszone przez Grupę Radiową Agory i Eurozet Radio Pogoda 92,9 FM, Antyradio Lublin i Meloradio Lublin, zgłoszone przez spółkę Multimedia Radio GRA Lublin i Radio RMF MAXXX Lublin, a także Radio Rekord Lublin i tworzone przez Bon Ton Radio z Chełma LB Radio Lublin.


Warszawa, Wrocław, Gdańsk: Koniec testów DVB-T2

Warszawa, Wrocław, Gdańsk: Koniec testów DVB-T2

Posted 29-09-2024 TV

W nocy z soboty na niedzielę – z 28 na 29 września 2024 roku – dziesięć miesięcy po zmianie standardu ostatniego ogólnopolskiego multipleksu w paśmie UHF zakończyły się prowadzone przez spółkę BCAST testy DVB-T2 w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku. Eksperyment – z przerwami – prowadzony był od czerwca 2021 roku. W ostatnim okresie w Warszawie na kanale 23 i w Gdańsku na kanale 31 nadawane były programy EWTN Polska, STARS.TV, Republika, wPolsce24, TV Media Narodowe, TV Okazje oraz duble Polsatu i Nowej TV, zaś we Wrocławiu na kanale 41 EWTN Polska, TV Regionalna.pl, Republika, wPolsce24, TV Okazje oraz wspomniane duble Polsatu i Nowej TV.

Telewizyjne eksperymenty spółki BCAST były już ostatnimi tego rodzaju emisjami w polskim eterze. Wcześniej Urząd Komunikacji Elektronicznej nie wydał nowych pozwoleń Grupie MWE i telewizji TVS. Decyzję o wycofaniu się z testów DVB-T2 UKE podejmowało już w 2022 roku, ale wówczas się z niej wycofało.


Poznań: Lokalny multipleks DAB+ bez stacji z Konina i Leszna

Poznań: Lokalny multipleks DAB+ bez stacji z Konina i Leszna

Posted 27-09-2024 DAB

Nie awaria, jak początkowo przypuszczali słuchacze, a rezygnacja jest przyczyną zniknięcia Radia Konin FM z poznańskiego multipleksu spółki DABCOM. Według ustaleń portalu Wirtualne Media, nadawca wystąpił do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o wykreślenie emisji DAB+ z koncesji. Powodem mają być dodatkowe koszty. Pierwsze wzmianki o ciszy po wybraniu z listy Konin FM pojawiły się na naszym forum w kwietniu br. Stacji nadal można słuchać analogowo w Koninie i okolicach na częstotliwości 104,1 MHz oraz w eksperymentalnym multipleksie DAB+ spółki BCAST w Warszawie.

Analogiczna sytuacja z pustym strumieniem występuje z leszczyńskim Radiem Elka. Przypomnijmy, że wcześniej DABCOM usunął z listy nadawanych programów Radio Bezpieczna Podróż. Aktualnie w Poznaniu na kanale 5C nadawane są Radio Eska Rock, Wasze Radio FM, Radio Profeto, Disco Radio, Mega Radio, Radio Nuta i WP Radio.


Zawiercie: Okolicznościowe radio na 96,4 MHz (aktualizacja)

Zawiercie: Okolicznościowe radio na 96,4 MHz (aktualizacja)

Posted 20-09-2024 FM

Nowa częstotliwość 96,4 MHz. Zapraszamy” – to komunikat, który w piątek, 20 września 2024 roku mogli przeczytać użytkownicy odwiedzający profil Radia Zawiercie na Facebooku. Istniejąca od 2018 roku stacja już blisko dwa i pół roku pojawia się w eterze w oparciu o wydawane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej pozwolenia okolicznościowe. Zgody nie uwzględniają emisji przez siedem dni w tygodniu, a dotyczą jedynie weekendów. Do tej pory – z wyjątkiem jednego z weekendów we wrześniu 2023 roku – Radio Zawiercie nadawało na 105,4 MHz. Przez wspomniane trzy dni stacja testowała emisję na przeznaczonej później dla Częstochowy częstotliwości 92,4 MHz.

Częstotliwość 96,4 MHz dla Zawiercia znalazła się w opublikowanej przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji na początku sierpnia br. liście wolnych częstotliwości. Oznacza to, że w bliższej lub dalszej przyszłości powinien zostać rozpisany konkurs, po rozstrzygnięciu którego będzie ona przyznana nowemu lub istniejącemu już nadawcy.

--

[8.10.2024] Wraz z nadejściem października Radio Zawiercie ponownie zmieniło częstotliwość. Według komunikatu na profilu facebookowym stacji od środy, 2 października br., jest to ponownie 92,4 MHz.


Głuchołazy: Szum na 105,2 MHz (aktualizacja)

Głuchołazy: Szum na 105,2 MHz (aktualizacja)

Posted 15-09-2024 FM

Sytuacja powodziowa na Opolszczyźnie sprawiła, że w Głuchołazach i okolicach nie słychać Innego Radia na 105,2 MHz. W sobotę, 14 września, wieczorem poprzez profil na Facebooku nadawca poinformował o braku prądu w miejscu lokalizacji nadajnika. Z tego obiektu – masztu na Ośrodku Konferencyjno Wypoczynkowym Ziemowit w nieodległym Jarnołtówku – emisja prowadzona była ledwie od tygodnia. Od początku swojego istnienia stacja korzystała z wieży byłej strażnicy WOP w Gierałcicach.

Kilka minut przed postem o awarii prądu na „ścianie” pojawił się też opatrzony zdjęciami wpis o zalaniu siedziby radia znajdującej się w odległości dwustu metrów od nieistniejącego już mostu Andrzeja nad Białą Głuchołaską. Kilkanaście godzin przed kataklizmem nadawca informował – również poprzez portal Facebook – o modernizacji studia. Wedle zapowiedzi z sobotniego poranka mikrofony stacji miały przemówić po jej zakończeniu – w październiku.

--

[17.10.2024] Po miesiącu emisja została wznowiona. Najpierw, od 10 października br., był to zapętlony efekt, kilka dni później zastąpiła go muzyka.


Przemyśl: HOT FM po raz dziesiąty

Przemyśl: HOT FM po raz dziesiąty

Posted 08-09-2024 FM

Z okazji dziesiątej odsłony w eterze przemyskie HOT FM przygotowało niespodziankę dla swoich słuchaczy – muzyki w rytmie Przemyśla i informacji o nadchodzących wydarzeniach kulturalnych można słuchać na nowej, niezakłócanej częstotliwości 98,6 MHz. Pozostałe parametry emisji pozostały bez zmian – sygnał nadawany jest z osiedla przy ulicy Paderewskiego z mocą ERP 6 W. Dotychczas ten przekaz okolicznościowy pojawiał się na częstotliwości 94,7 MHz – 0,1 MHz powyżej Radia Yavir FM nadającego z oddalonego o około 60 kilometrów ukraińskiego Jaworowa. Emisja ruszyła w piątek, 6 września i trwała do niedzieli, 8 września, do godziny 22:00.

Częstotliwość 98,6 MHz była już wykorzystywana do emisji okolicznościowych w Przemyślu. W okresie od marca 2022 roku do stycznia 2023 roku nadawane były na niej informacje dla Ukraińców przekraczających polską granicę po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Najpierw korzystało z niej Radio RMF Ukraina, a następnie Polskie Radio dla Ukrainy.