RadioPolska.pl - Jeszcze więcej radia!

Jeszcze więcej radia!

Opole: Kolejne radio na 106,6 MHz

Opole: Kolejne radio na 106,6 MHz

Posted 30-03-2025 FM

Gdyby chcieć wskazać częstotliwość, która najczęściej w Polsce zmieniała gospodarza, to w czołówce z całą pewnością znalazłoby się 106,6 MHz z Góry Świętej Anny koło Opola. Co prawda przez ostatnie aż jedenaście lat grało tam Rock Radio 106,6 FM, ale wcześniej nowe szyldy pojawiały się nawet co kilka miesięcy. W nocy z 29 na 30 marca br. zaszła kolejna zmiana – teraz można tam usłyszeć Antyradio 106,6 FM. To jeden z efektów zakupu przez Agorę Eurozetu. Emisja prowadzona jest z mocą ERP 4,0 kW w polaryzacji pionowej.

Pierwszym gospodarzem częstotliwości 106,6 MHz na Opolszczyźnie było wrocławskie Radio Klakson. Można go było słuchać od listopada 2000 roku przez nieco ponad rok, po czym nadajnik wyłączono na ponad pół roku. Po kupieniu stacji przez Agorę, w sierpniu 2002 roku opolscy słuchacze znaleźli w swoich odbiornikach Radio Klaxon 106,6 FM, które po czterech miesiącach zmieniło się w Blue 106,6 FM. Ten stan utrzymał się przez kolejne dziewięć miesięcy, po czym rozpoczęto retransmisję wrocławskiego Radia Blue 106,1 FM, która prowadzona była najpierw do października 2004 roku, a następnie ponownie od stycznia do kwietnia 2005 roku. Po kolejnej przerwie – w październiku 2005 roku – odrodziło się Blue 106,6 FM, które pod tą nazwą dotrwało do maja 2008 roku. Wtedy w jego miejsce weszło Radio 106,6 Roxy FM. Kolejna zmiana to styczeń 2014 roku, kiedy ruszyło Rock Radio 106,6 FM.


Dębica: Radio Leliwa na 89,2 MHz

Dębica: Radio Leliwa na 89,2 MHz

Posted 24-03-2025 FM

Dębica, Ropczyce i Żyraków to miasta i gminy, które w poniedziałek – 24 marca – znalazły się w zasięgu tarnobrzeskiego Radia Leliwa. Tego dnia w godzinach popołudniowych uruchomiony został nadajnik tej stacji znajdujący się w miejscowości Pustynia koło Dębicy. Emisja prowadzona jest na częstotliwości 89,2 MHz z mocą ERP 0,2 kW.

Ogłoszenie Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z częstotliwością w Dębicy ukazało się 14 września 2022 roku. W postępowaniu Radio Leliwa pokonało Eskę Tarnów, RMF MAXX Krosno, Antyradio i Trendy Radio. Nowa częstotliwość dopisana została do koncesji stacji 28 grudnia 2023 roku. To już piąta emisja Radia Leliwa na Podkarpaciu, z czego czwarta analogowa. Sygnał dostępny jest również z nadajników w Tarnobrzegu, Stalowej Woli, Mielcu i Rzeszowie. W tym ostatnim mieście program nadawany jest w standardzie DAB+.


Warszawa: Kolejna stacja Grupy ZPR z Varso Tower

Warszawa: Kolejna stacja Grupy ZPR z Varso Tower

Posted 19-03-2025 FM

Już nie tylko ESKA na częstotliwości 105,6 MHz, ale również warszawska Eska ROCK na 93,3 MHz nadawana jest z budynku określanego najwyższym wieżowcem w Unii Europejskiej. Do przeniesienia emisji z pobliskiego budynku Rondo 1 doszło dokładnie tydzień po pierwszej przeprowadzce – w środę, 19 marca br. Ważne do 7 maja br. pozwolenie radiowe dopuszcza emisję z systemu antenowego na wysokości 286 metrów n.p.t., co daje 398 metrów wysokości bezwzględnej. Dotychczasowa było to niemal sto metrów mniej. W związku z tym moc ERP uległa zmniejszeniu z 2,00 do 1,58 kW.

Oprócz ESKI Warszawa i Eski ROCK Warszawa z nowego obiektu mają być nadawane także inne stacje Grupy ZPR – ponadregionalna Eska ROCK, VOX FM i ESKA2, a także RMF Classic i programy Polskiego Radia. W tym ostatnim przypadku do przeprowadzki ma dojść 29 maja br. Systemy antenowe na budynku Varso Tower zawieszone są na wysokościach 286, 277 i 267 metrów n.p.t.


Katowice: Radio Egida w multipleksie DABCAST

Katowice: Radio Egida w multipleksie DABCAST

Posted 18-03-2025 DAB

Należące do Uniwersytetu Śląskiego Radio Egida ponownie zagościło w katowickim eterze. Tym razem jednak nie analogowo i na kilka dni – jak zdarzało się to kilkukrotnie od roku 2015 – a na dłużej w technologii DAB+. Sygnał pojawił się w poniedziałek, 17 marca br., w multipleksie spółki BCAST, który nadawany jest z wieżowca Altus na kanale 10B. Przepływność wynosi 136 kbps.

Po raz pierwszy katowiccy studenci odezwali się do mikrofonu 21 listopada 1969 roku. Nazwa Studenckie Studio Radiowe Egida pojawiła się nieco później. Przez wiele lat programu można było słuchać wyłącznie poprzez głośniki w akademikach, w XXI wieku dołączył internet. Obok Radia Egida w multipleksie DABCAST nadawane jest Muzyczne Radio, Eska ROCK, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Niepokalanów, Radio Jasna Góra i Radio Maryja.


Śląsk: Dwie Republiki w MUX TVT

Śląsk: Dwie Republiki w MUX TVT

Posted 16-03-2025 TV

Zamiast Republiki z plusem w logo dubel informacyjno-publicystycznej Republiki – taką zmianę zaobserwowali widzowie odbierający MUX Telewizji TVT na Śląsku. Modyfikacji uległ również wpis na liście nadawanych programów – teraz brzmi on Republika HD. W efekcie w tym multipleksie dostępne są dwa strumienie o takiej samej nazwie i zawartości... nie licząc wersji SD nadawanej w MUX-8.

Telewizja Republika Plus nadawana była w MUX-L2 od sierpnia 2024 roku. Przez ten czas ramówki obu stacji częściowo się pokrywały. Zamieszanie z dwoma programami wynika stąd, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłaszając konkurs na zagospodarowanie miejsca w MUX-8 wskazała, że przedmiotem postępowania nie jest rozszerzenie posiadanej już koncesji, a uzyskanie nowej... czyli w efekcie uruchomienie nowej stacji. Pierwsza w ostatnim czasie na kreatywną interpretację takich zapisów zdecydowała się Grupa Polsat, ubiegająca się o miejsce w MUX-1. Zadeklarowała ona uruchomienie programu W24, który stał się wkrótce Wydarzeniami 24, podczas gdy pierwotne Wydarzenia 24 zmieniły nazwę na Polsat News Polityka. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku na bazie dwóch koncesji nadawany był np. program Radia OKO, a później Radia Bajka.


Poznań: Radio ZET z Piątkowa na Collegium Altum

Poznań: Radio ZET z Piątkowa na Collegium Altum

Posted 15-03-2025 FM

Po ponad trzydziestu latach Radio ZET opuściło wieżę Centrum Linii Radiowych w poznańskiej dzielnicy Piątkowo. Od soboty, 15 marca br., emisja na częstotliwości 104,7 MHz prowadzona jest ze wzniesionego w centrum tego miasta wieżowca Uniwersytetu Ekonomicznego Collegium Altum. Po przeprowadzce sygnał nadawany jest z większą mocą ERP – 0,28 kW względem 0,10 kW dotychczas – ale ze znacznie niżej zawieszonej anteny – 175 metrów n.p.m. względem 218 metrów n.p.m. Mimo to – jak informują nasi Czytelnicy – odbiór w centrum miasta uległ znacznej poprawie.

Radio ZET z piątkowskiej wieży nadawało od 10 czerwca 1994 roku... najpierw na częstotliwości 72,32 MHz, a od października 1995 roku również na 97,0 MHz. Gdy ta w marcu 1997 roku ta ostatnia przeniesiona została do Śremu zastąpiła ją najpierw 103,4 MHz, a po kilku miesiącach wykorzystywana do dziś 104,7 MHz. Pozwolenie radiowe zezwalające na przeniesienie emisji z Piątkowa na Collegium Altum wydane zostało w październiku ub.r. Ważne jest do 17 kwietnia br.


Warszawa: ESKA z Varso Tower

Warszawa: ESKA z Varso Tower

Posted 13-03-2025 FM

Warszawski wieżowiec Varso Tower – wskazywany jako najwyższy budynek w Unii Europejskiej – ponownie stał się obiektem nadawczym. Zmianę poziomu sygnału Radia ESKA na częstotliwości 105,6 MHz nasi Czytelnicy dostrzegli w środę, 12 marca br. Pozwolenie radiowe uprawniające do czasowej emisji tej stacji z nowej lokalizacji wydane zostało 7 listopada ub.r. i wygasa 7 maja br. Dopuszcza ono nadawanie z systemu antenowego zawieszonego na wysokości 286 metrów n.p.t. z mocą ERP 5,0 kW. To niemal sto metrów wyżej niż dotychczas.

Pierwsze próbne emisje z Varso Tower prowadzone były w drugiej połowie 2023 roku. Wówczas testowano Radio SuperNova (dziś to ESKA2) i VOX FM. Oprócz ESKI Warszawa z nowego obiektu mają być nadawane także inne stacje grupy ZPR – obie Eski Rock (93,3 MHz i 102,0 MHz) oraz VOX FM (te pozwolenia zostały już wydane), a także ESKA2, RMF Classic i programy Polskiego Radia. W tym ostatnim przypadku do przeprowadzki ma dojść 29 maja br.


Śląsk: MUX TVT bez Nowej TV

Śląsk: MUX TVT bez Nowej TV

Posted 04-03-2025 TV

Nowa TV to kolejna stacja telewizyjna, która w ostatnim czasie zniknęła z nadawanego na Śląsku MUX-L2. Tym razem nie oznacza to jednak zubożenia dostępnej w regionie oferty, bowiem można ją oglądać – choć w rozdzielczości SD – poprzez MUX-8. Do zmian doszło w poniedziałek, 3 marca br., w godzinach przedpołudniowych. Przed miesiącem na podobny ruch zdecydowali się nadawcy programów TVS i Kabaret TV. Tym samym aktualnie w multipleksie tym można oglądać TVT HD (dwa razy na liście), STARS.TV HD, Republika HD, Telewizja Republika HD, Dolce Vita TV HD (na ekranie widoczne jest jedynie logo Lubelska.tv) oraz TV Okazje.

Od połowy grudnia ub.r. multipleks, którego operatorem jest Telewizja TVT, nadawany jest tylko z jednej lokalizacji – komina w Ornontowicach. Wcześniej MUX-L2 nadawał również z komina elektrowni w Rybniku, co zapewniało mu lepszy zasięg na terenie aglomeracji. 28 stycznia br. wydany został dokument uprawniający nadawcę do nadawania z systemu antenowego spółki Emitel, który znajduje się na sąsiednim, wyższym kominie. Wszystko wskazuje jednak na to, że współpracy z tym operatorem jak do tej pory nie nawiązano.


Śląsk: MUX TVT tylko z Ornontowic

Śląsk: MUX TVT tylko z Ornontowic

Posted 20-02-2025 TV

Nie w sieci SFN z nadajników w Rybniku i Ornontowicach, a jedynie z tej drugiej lokalizacji nadawany jest aktualnie sygnał należącego do Telewizji TVT MUX-L2. To ustalenia Mariusza Wójcickiego ze STARS.TV przedstawione na forum SatKurier.pl. Pierwsze doniesienia o problemach z odbiorem sygnału z Rybnika pojawiły się już w połowie grudnia ub.r. Wkrótce jednak u części Czytelników multipleks powrócił. Po bliższym zbadaniu sprawy okazało się, że stało się tak nie na skutek ponownego uruchomienia wyłączonego nadajnika, a – najprawdopodobniej – zmian w parametrach emisji z Ornontowic.

Dodatkowe zamieszanie wywołał fakt, że w przestrzeni publicznej – za sprawą wykazu pozwoleń radiowych dostępnego na stronach Urzędu Komunikacji Elektronicznej – pojawiło się doniesienie o zmianie rybnickiej lokalizacji. Wydany 28 stycznia br. dokument uprawnia nadawcę do nadawania z systemu antenowego spółki Emitel, który znajduje się na sąsiednim, wyższym kominie. Jednak – jak zaznaczył Mariusz Wójcicki – współpracy z tym operatorem nie nawiązano. Na liście programów dostępnych w MUX-L2 znajduje się aktualnie osiem pozycji. Są to TVT HD (dwukrotnie), STARS.TV HD, NOWA TV HD, Republika HD, Telewizja Republika HD, Dolce Vita TV HD (na ekranie widoczne jest logo Lubelska.tv) oraz TV Okazje. Emisja z komina elektrowni w Rybniku prowadzona była od dwóch lat. Wcześniej sygnał nadawany był z budynku KWK Chwałowice.


Szczyrk: Radio Bielsko ponownie na 99,9 MHz

Szczyrk: Radio Bielsko ponownie na 99,9 MHz

Posted 18-02-2025 FM

Dwanaście dni trwała przerwa w emisji Radia Bielsko na częstotliwości 99,9 MHz. Jej powodem był pożar budynku gospodarczego przy schronisku na Skrzycznem, do którego doszło w nocy z 5 na 6 lutego br. To właśnie w nim umieszczony był nadajnik, dzięki któremu stację słychać m.in. w takich miejscowościach, jak Żywiec, Szczyrk, Węgierska Górka, Milówka, Istebna czy Brenna. Z całej radiowej infrastruktury z pożaru bez szwanku wyszła jedynie antena i stojący przy budynku słup, na którym była zainstalowana. Emisję udało się przywrócić we wtorek, 18 lutego, w godzinach wczesnopopołudniowych.

Radio Bielsko ze Skrzycznego na częstotliwości 99,9 MHz nadaje od grudnia 2011 roku. Dla stacji był to jednak powrót na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Ze stojącej nieopodal schroniska wieży telekomunikacyjnej należącej wówczas do Telekomunikacji Polskiej w latach 1994-1999 prowadzona była emisja na częstotliwości 106,7 MHz. W latach 2011-2014 antena nadawcza zainstalowana była na dachu schroniska PTTK.

Fot. Grzegorz Mochtak


Polska: MUX-8 bez ViDoc TV

Polska: MUX-8 bez ViDoc TV

Posted 14-02-2025 TV

Jak informują nasi Czytelnicy, program ViDoc TV nie jest już dostępny w naziemnej telewizji cyfrowej. Do zmian w zawartości MUX-8 doszło w piątek, 14 lutego 2025 roku, w godzinach popołudniowych. Jak ustalił portal satkurier.pl, nie jest to wynik awarii, a działanie podjęte przez operatora multipleksu, spółkę Emitel. Program nadal dostępny jest w ofercie operatorów płatnej telewizji oraz na satelicie.

ViDoc TV oficjalnie dostępny był w MUX-8 od 18 kwietnia 2024 roku. Emisję testową rozpoczął miesiąc wcześniej – dokładnie 15 marca – pod nazwą CTV9. Aktualnie w MUX-8 dostępne są programy Metro, Nowa TV, Republika, WP, wPolsce TV i ZOOM TV. Wiadomo już, że nadawcy pierwszego i ostatniego z nich nie wystąpili do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o przedłużenie obowiązującej do grudnia tego roku koncesji na nadawanie naziemne.


Szczyrk: Brak Radia Bielsko po pożarze

Szczyrk: Brak Radia Bielsko po pożarze

Posted 07-02-2025 FM

Od czwartku, 6 lutego br., na terenie Beskidu Śląskiego i niżej położonych rejonów nie można słuchać Radia Bielsko na częstotliwości 99,9 MHz. To wynik pożaru, do którego doszło w nocy ze środy na czwartek na szczycie Skrzycznego. Całkowitemu spaleniu uległ budynek gospodarczy znajdujący się przy schronisku PTTK. Znajdowała się w nim m.in. aparatura nadawcza Radia Bielsko.

Jak poinformował nas przedstawiciel nadawcy, zgromadzony w szafie rackowej sprzęt uległ całkowitemu zniszczeniu. Przetrwał jedynie stojący przy budynku betonowy słup oświetleniowy i zainstalowana na nim antena. Prace nad przywróceniem emisji już trwają, ale w tym momencie trudno wskazać konkretny termin powrotu sygnału w eter.

Fot. Radio Bielsko


Śląsk: MUX TVT bez TVS i Kabaret TV

Śląsk: MUX TVT bez TVS i Kabaret TV

Posted 03-02-2025 TV

Po jedenastu miesiącach Telewizja TVS opuściła nadawany z Rybnika i Ornontowic multipleks Telewizji TVT. Strumień wyłączony został w nocy z niedzieli na poniedziałek, z 2 na 3 lutego br. co – jak można wnioskować po komentarzach na profilu facebookowym stacji – zaskoczyło widzów. Nadawca również po fakcie nie opublikował żadnego komunikatu w tej sprawie. Wcześniej TVS dostępna była w MUX-L2 od 30 października 2014 do 1 stycznia 2016 roku.

Tej samej nocy z oferty multipleksu TVT zniknął nadawany tam od 29 maja ub.r. program Kabaret TV. W zamian operator zwiększył rozdzielczość Dolce Vita TV. Teraz telewizja ta dostępna jest w jakości HD.


Przemyśl: Rok 2025 również z HOT FM (aktualizacja)

Przemyśl: Rok 2025 również z HOT FM (aktualizacja)

Posted 31-01-2025 FM

Wszyscy martwiący się brakiem emisji przemyskiego HOT FM w pierwszy weekend stycznia mogą odetchnąć z ulgą. W piątek, 31 stycznia, nadajnik pracujący na częstotliwości 98,6 MHz został ponownie uruchomiony. Okolicznościowy przekaz w rytmie Przemyśla dostępny będzie do niedzieli, 2 lutego br. Tradycyjnie oprócz muzyki zawierał on będzie informacje dotyczące wydarzeń kulturalnych, który odbywają się w mieście nad Sanem. Tradycyjnie sygnał nadawany jest z jednego z wieżowców na osiedlu Paderewskiego.

W roku 2024 HOT FM nadawało przez siedem weekendów w roku. Aktualizacje dotyczące kolejnych emisji – jeśli tylko nie będą się wiązać z istotnymi zmianami parametrów emisji – podawać będziemy w tej wiadomości.

--

[28.02.2025] Od dziś HOT FM ponownie w eterze. Emisja prowadzona będzie do niedzieli, 2 marca br.


Lębork: Trzecia Norda na wybrzeżu

Lębork: Trzecia Norda na wybrzeżu

Posted 27-01-2025 FM

Po mieszkańcach Wejherowa i Słupska teraz swoją Nordę FM mają również mieszkańcy Lęborka. Jak informuje nasz Czytelnik, nadajnik pracujący na częstotliwości 98,0 MHz uruchomiony został w poniedziałek, 27 stycznia, we wczesnych godzinach popołudniowych. Emisja prowadzona jest nie jak pierwotnie planowano z obiektu Emitela w Skórowie Nowym, a z wykorzystywanej przez wieży BCAST w Czarnówku. Zmiana ta wiązała się również ze zmianą polaryzacji z poziomej na pionową i zmniejszeniem mocy ERP z 0,5 do 0,1 kW. Aktualnie emitowany jest ten sam program co w pozostałych dwóch stacjach, jednak oznaczany lokalnymi dżinglami.

Ogłoszenie o możliwości uzyskania nowej koncesji na nadawanie w Lęborku w „Monitorze Polskim” ukazało się we wrześniu 2022 roku. Oprócz nadawcy Radia Norda FM w konkursie wystartowały projekty Eska Lębork i MIXRADIO.FM Lębork. Dokument dla pierwotnej lokalizacji datowany jest na październik 2023 roku. Pozwolenie radiowe na emisję z Czarnówka Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał 17 grudnia 2024 roku. Dzień później nadawca przeprowadził jednodniowy test. To pierwsza stricte lokalna koncesja dla Lęborka, choć już trzydzieści dwa lata temu o przyznanie takiej ubiegała się Gmina Miasta Lębork. Wtedy sygnał miał być nadawany z obiektu po Instytucie Meteorologii przy ulicy Syrokomli, jednak na proponowaną lokalizację nie zgodziła się Państwowa Agencja Radiokomunikacyjna. Nie to było jednak największym problemem powstającej stacji, a kwestie finansowe. Wbrew założeniom twórców do inicjatywy nie dołączyły się wszystkie gminy, które znalazłyby się w zasięgu. W efekcie – choć „Głos Słupski” już donosiła o przyznaniu koncesji – śladu po niej nie ma w wykazie dokumentów na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.


Śląsk: Dolce Vita TV w MUX-L2

Śląsk: Dolce Vita TV w MUX-L2

Posted 10-01-2025 TV

Mieszkańcy Rybnickiego Okręgu Węglowego i okolic zyskali dostęp do nowego bezpłatnego programu w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. W piątek, 10 stycznia 2025 roku, w ofercie multipleksu należącego do Telewizji TVT zadebiutował strumień Dolce Vita TV w rozdzielczości SD. Według przyznanej w październiku ub.r. koncesji, stacja ma mieć charakter dokumentalny i ma prezentować świat bogactwa i przepychu, ukazując najpiękniejsze miejsca na Ziemi, ekskluzywne auta, jachty, rezydencje, królewskie ogrody i inne atrakcje niedostępne dla przeciętnego człowieka. MUX nadawany jest w sieci SFN z komina elektrowni w Rybniku oraz z komina kopalni w Ornontowicach. Emisja prowadzona jest na kanale 47.

Aktualnie śląski multipleks lokalny liczy dziesięć strumieni. Siedem nadawanych jest w rozdzielczości HD. Są to dwa strumienie Telewizji TVT, a także TVS, STARS.TV, NOWA TV, Republika i Telewizja Republika Plus. W rozdzielczości SD oprócz Dolce Vita TV nadawane są programy Kabaret TV i TV Okazje.


Polska: WP Radio zniknęło z multipleksów DAB+

Polska: WP Radio zniknęło z multipleksów DAB+

Posted 10-01-2025 DAB

Piątek, 10 stycznia 2025 roku, był ostatnim dniem obecności programu WP Radio w lokalnych multipleksach DAB+ w Polsce. Stacja obecna była w eterze od początku grudnia 2022 roku. Można jej było słuchać w Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu, Tarnowie i Częstochowie. Każda z emisji odbywała się na podstawie odrębnych koncesji. Na antenie można było usłyszeć muzykę oraz produkowane przez WP podcasty.

Wspomniane koncesje przyznane zostały przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji na przełomie roku 2019 i 2020. Pierwotnie w ramach multipleksów miało pojawić się Radio Open FM. Właściciel platformy, Wirtualna Polska, ostatecznie zdycydował jednak o wprowadzeniu w eter marki WP Radio. Rezygnację nadawca tłumaczy niezadowalającymi wynikami i koniecznością ograniczenia kosztów. Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, spoczywa jednak na nim konieczność wpłacenia nieuiszczonej jeszcze części opłaty za uzyskane koncesje – to kwota około 130 tysięcy złotych.


Radom: Kolejny komin do rozbiórki

Radom: Kolejny komin do rozbiórki

Posted 10-01-2025 FM

W najbliższym czasie panorama Radomia po raz kolejny w ostatnich latach ulegnie zmianie. Jedenaście lat temu położone zostały dwa z czterech masztów znajdujących się w należącym do Emitela obiekcie Radom *Wacyn*, trzy lata później ten sam los spotkał trzeci stumetrowy maszt, a w roku 2021 wysadzono komin byłej Elektrociepłowni Radom. Teraz – jak informuje portal cozadzien.pl – przyszła pora na komin Ciepłowni Południe. Powodem ma być zły stan techniczny konstrukcji. Przygotowania do rozbiórki już się rozpoczęły. W najbliższych dniach ma być wyłoniony wykonawca, który wyburzy stary komin i w jego miejscu wybuduje nowy. Dla korzystających z tego obiektu nadawców – Radia Rekord FM, Radia Eska Radom i Radia TOK FM – oznaczało to konieczność znalezienia innej lokalizacji. O szczegółach poinformujemy w późniejszym terminie.

Budowę ciepłowni przy ulicy Żelaznej rozpoczęto w roku 1973. Prace prowadziło Kieleckie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego. Dwa lata później gotowe już były fundamenty pod piece. Rozruch rozpoczęto w sierpniu 1976 roku. Komin ciepłowni obiektem nadawczym stał się w połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Nadawała z niego Telewizja Polsat, która przeprowadziła się tu z dachu Zakładu Usług Technicznych Energetyki przy ul. Żeromskiego oraz Nasza TV.


Braniewo: Bez doświetlenia MUX-3

Braniewo: Bez doświetlenia MUX-3

Posted 31-12-2024 TV

Niecałe dwa i pół roku pracował gapfiller MUX-3 dla Braniewa w województwie warmińsko-mazurskim. Jak informuje nasz Czytelnik, nadajnik wyłączony został w czwartek, 12 grudnia br. Teraz mieszkańcy tej części regionu multipleks Telewizji Polskiej z lokalną wersją TVP 3 odbierają – podobnie jak inne ogólnopolskie multipleksy – z oddalonego o ok. 80 kilometrów masztu w Olsztynie. Dwa tygodnie wcześniej z wieży w okolicach Biedkowa do Braniewa przeprowadziło się Polskie Radio Olsztyn. Tym samym obiekt Braniewo *Zawierz* stał się obiektem historycznym.

Gapfiller MUX-3 dla Braniewa uruchomiony został 27 czerwca 2022 roku, podczas czwartego etapu refarmingu. Blisko półtora roku później przestrojony został z kanału 23 na 29, by w sieci SFN z obiektem w Jagodniku nadawać elbląską wersję TVP 3 Olsztyn. Po zmianach w Telewizji Polskiej, do których doszło w tym samym czasie, zrezygnowano z nadawania tego „rozszczepienia”. Tym samym na kanale 29 nadawany był program TVP 3 w wersji stricte olsztyńskiej.


100 Lat Polskiej Radiofonii z serwisem RadioPolska

100 Lat Polskiej Radiofonii z serwisem RadioPolska

Posted 27-12-2024 RP

Wielkimi krokami zbliża się rok 2025, a wraz z nim moment, w którym polska radiofonia obchodzić będzie setne urodziny. Ze świętowaniem w RadioPolsce nie będziemy czekać do lutego! Cały przyszły rok ogłaszamy Rokiem Stulecia Polskiej Radiofonii i już 1 stycznia uruchamiamy nasz wehikuł czasu. Każdego dnia pisać będziemy o bardziej i mniej ważnych radiowych wydarzeniach sprzed wieku. Prześledzimy co o radiu pisała wówczas prasa – zarówno codzienna, jak i branżowa – zajrzymy do dokumentów i… listów. Wszystko po to, aby wraz z naszymi rodakami żyjącymi sto lat temu przeżywać narodziny i pierwsze miesiące polskiej radiofonii.

Nasz cykl potrwa jednak nie – jak wskazywałby kalendarz – do 31 grudnia 2025 roku, a aż do 18 kwietnia 2026 roku… czyli do momentu setnej rocznicy zakończenia testów i rozpoczęcia regularnej emisji przez Polskie Radio. Napiszemy o próbnych emisjach w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Wilnie i… Toruniu, przyjrzymy się pierwszej radiowej akcji crowdfundingowej (może ktoś na liście wpłacających odnajdzie swoich przodków?), naszej uwadze nie ujdzie również afera związana z pierwszą radiową koncesją. Przypomnimy też osoby, bez których polska radiofonia narodziłaby się znacznie później, zapomnianych artystów, którzy występowali przed radiowym mikrofonem i miejsca, w których to wszystko się działo. Zapraszamy do lektury!


Wielkopolska: MC Radio w multipleksie DAB+ Polskiego Radia

Wielkopolska: MC Radio w multipleksie DAB+ Polskiego Radia

Posted 21-12-2024 DAB

Do poznańskiej wersji multipleksu DAB+ Polskiego Radia dołączyło znane ze stolicy Wielkopolski MC Radio. To cyfrowy debiut tej stacji. Teraz można jej słuchać nie tylko w Poznaniu i okolicy, ale też w całym regionie – poprzez obiekty Poznań *Piątkowo*, Poznań *Śrem*, Kalisz *Mikstat*, Konin *Żółwieniec*, Piła *Staszyce*, Jarocin *Żerków* i Nowy Tomyśl *Bolewice*. Jak informują nasi Czytelnicy, do zmian w składzie multipleksu doszło w piątek, 20 grudnia. Przepływność strumienia wynosi 64 kbps.

MC Radio nadawane jest na poznańskiej częstotliwości 102,7 MHz od marca 2008 roku. Wcześniej – w czerwcu 1990 roku – służyła ona okazjonalnemu Radiu Merkury, uruchomionemu z okazji Targów Poznańskich, a od lipca 1990 roku poznańskiej rozgłośni Polskiego Radia, która wtedy przyjęła nazwę Merkury.


Polska: Emitel przejął spółkę PSN Infrastruktura

Polska: Emitel przejął spółkę PSN Infrastruktura

Posted 17-12-2024 FM

Na przełomie listopada i grudnia br. doszło do konsolidacji na rynku polskich operatorów telekomunikacyjnych. W poniedziałek, 16 grudnia, w Portalu Rejestrów Sądowych pojawiła się informacja o nabyciu przez Emitel 100% udziałów w spółce PSN Infrastruktura. Jednocześnie zmieniona została nazwa firmy – teraz jest to EM CAST. Odpowiada on m.in. za emisje stacji radiowych z komina EC-4 w Łodzi, komina ECO w Opolu, z komina EC Białystok, Wzgórza Telegraf w Kielcach czy Góry Wilkanowskiej koło Zielonej Góry oraz multipleksów DAB+ z Rzeszowa, Torunia, Łodzi, Opola, Włocławka i Świecia. Poprzednio tak znaczne transakcje Emitel przeprowadził przed jedenastoma laty, gdy nabył dwie inne konkurencyjne spółki – INFO-TV-Operator i RS TV.

Spółka PSN Infrastruktura – wcześniej występująca pod nazwami Polskie Sieci Nadawcze i Arkena – obecna była na polskim rynku od roku 1994. Jej właścicielem był francuski operator TDF S.A.S. To w dużej mierze na bazie jej obiektów budowana była pierwsza sieć nadawcza ogólnopolskiego Radia ZET (m.in. Gdańsk, Elbląg, Olsztyn, Bydgoszcz, Zielona Góra, Opole, Białystok, Kielce), Radia WAWa oraz telewizji Canal+.


Polska: Grudzień w eterze (aktualizacja)

Polska: Grudzień w eterze (aktualizacja)

Posted 13-12-2024 FM

Jak co roku w grudniu oprócz standardowych emisji w eterze można odnaleźć te okazjonalne. I nie chodzi nam o rój Geminidów, o którym napisaliśmy w dziale DX. Od 6 do 8 grudnia br. w Przemyślu na częstotliwości 98,6 MHz ponownie nadawało HOT FM. Tradycyjnie oprócz niepowtarzalnej w regionie muzyki nie zabrakło informacji kulturalnych o tym, co w działo i będzie dziać się w mieście nad Sanem. Zaraz po weekendzie – w poniedziałek, 16 grudnia br. – ponownie w eterze zagości Radio Pyrzyce. Będzie to już trzynasta odsłona projektu tworzonego przez twórcę nieistniejącego już Radia Lipiany i jednocześnie piąta w wersji świątecznej. Sygnał tradycyjnie nadawany będzie do 1 stycznia na częstotliwości 91,1 MHz. Nie ma natomiast zapowiedzi dotyczących powrotu w eter nadającego w grudniu 2020, 2021 i 2022 roku łódzkiej Lutni. Częstotliwość 90,8 MHz, na której nadawany był sygnał z Teatru Muzycznego w konkursie przyznana została nowemu nadawcy.

A skoro jesteśmy już przy grudniowych zmianach w eterze, to – jak informują nasi Czytelnicy – od 4 grudnia w Sierpcu można słuchać Radia 7. Na razie jednak ani strona internetowa nadawcy ani jego profil facebookowy nie wspominają o tej emisji. Wcześniej dostawaliśmy informacje o uruchomieniu tego nadajnika pod koniec października oraz 22 listopada i 28 listopada br. Za każdym razem jednak na 107,9 MHz powracał szum. Według koncesji emisja ma być prowadzona z komina Ciepłowni Sierpc przy ulicy Przemysłowej z mocą ERP 0,2 kW.

--

[24.12.2024] Przed dwoma tygodniami zmieniła się lokalizacja stacji nadawczej Radia Weekend w Sępólnie Krajeńskim. Emisja przeniesiona została z komina Krajeńskiego Zakładu Produkcyjno-Usługowego REMTOR na komin Zakładu Gospodarki Komunalnej Sępólno Krajeńskie. Powodem przeprowadzki jest planowana rozbiórka tego pierwszego obiektu. Częstotliwość pozostała bez zmian – to nadal 92,6 MHz.


Meteorscatter: Geminidy 2024

Meteorscatter: Geminidy 2024

Posted 13-12-2024 DX

Wielokrotnie pisaliśmy już w RadioPolsce o obserwacji meteorów przy użyciu odbiorników radiowych. Najczęściej skupialiśmy się wówczas na występujących latem Perseidach. Ale podobne obserwacje można prowadzić również w chłodne jesienne wieczory. W nocy z 13 na 14 grudnia 2024 roku występować będzie maksimum aktywności roju Geminidów. Liczba meteorów na godzinę została oszacowana na 130. To oznacza, że tegoroczny spektakl „spadających gwiazd” będzie nadzwyczaj obfity.

Odbicia od szlaków zjonizowanego powietrza, które pochodzą od przelotu meteorów, umożliwiają m.in. odbiór zagranicznych stacji w paśmie UKF-FM 87,5-108 MHz w typowych odległościach 1000-2000 km. Długość i intensywność odbicia sygnału podczas tzw. propagacji „meteorscatter” jest zależna od częstotliwości sygnału. Radioamatorskie pasmo 50 MHz jest uznawane za najlepsze miejsce do nasłuchu, ale wpływ meteorów na propagację sygnałów sięga także częstotliwości rzędu kilkuset megaherców. Długość i siła odbicia spada wraz ze wzrostem częstotliwości.

Zdecydowana większość meteorów jest odbierana jako krótkie „pingi”, które trwają poniżej sekundy. Znacznie dłuższe „bursty” mogą przekraczać czas liczony nawet w minutach. Poziom sygnału podczas odbicia pojawia się nagle z szumu i jest niestabilny, a w przypadku dość zatłoczonego pasma UKF-FM może występować mieszanie się kilku stacji radiowych na jednej częstotliwości.

W tym roku osoby związane z serwisem FMDX.pl przygotowały przekaz na żywo ze stanowiska zlokalizowango niedaleko Płocka. Zapraszamy do nasłuchu pod adresem: https://www.youtube.com/live/sRtqKhILjIs.


Polska: TV Okazje ponownie w multipleksach MWE

Polska: TV Okazje ponownie w multipleksach MWE

Posted 03-12-2024 TV

Po jedenastu miesiącach przerwy program TV Okazje powrócił do oferty naziemnych multipleksów lokalnych Grupy MWE. W MUX-L1, MUX-L3 i MUX-L4 zastąpił on nadawany od kwietnia br. Szlagier TV. Jak informują Wirtualne Media, do zmiany doszło 1 grudnia br. Tym samym Grupa MWE powtarza schemat sprzed pięciu lat, kiedy strumień TV Okazje również pojawił się w multipleksach naziemnych w grudniu przed Świętami Bożego Narodzenia.

Przypomnijmy, że MUX-L1 można odbierać w okolicach Jeleniej Góry, MUX-L4 we Wrocławiu i Świdnicy, a MUX-L3 w Tomaszowie Mazowieckim i Częstochowie.