RadioPolska.pl - Jeszcze więcej radia!

Jeszcze więcej radia!

Znane już z Podbeskidzia cyfrowe Mega Radio, Disco Radio i Radio Nuta oraz łemkowskie Radio LEM.fm to cztery rozgłośnie, które dołączyły do nadawanego we Wrocławiu multipleksu LokalDAB. Zarówno nowe, jak i obecne w nim wcześniej stacje, emitowane są aktualnie z przepływnością 80 kbps. Tym samym w stolicy Dolnego Śląska w technologii DAB+ nadawane są łącznie 22 różne programy umieszczone w trzech multipleksach. Oprócz wyżej wymienionych są to Jedynka (MUX PR), Dwójka (MUX PR), Trójka (MUX PR), Czwórka (MUX PR), Polskie Radio 24 (MUX PR), Radio Dzieciom (MUX PR), Radio Chopin (MUX PR), Radio Poland (MUX PR), Radio Wrocław (MUX PR i LokalDAB), Radio Wrocław Kultura (MUX PR i LokalDAB), Radio RAM (LokalDAB i DABCAST), Radio Rodzina (LokalDAB), Akademickie Radio LUZ (LokalDAB), Radio Profeto (LokalDAB), Radio Maryja (DABCAST), Radio MUZO.FM (DABCAST), Radio Eska Rock (DABCAST) i Radio Kolor 103 FM (DABCAST). Aż dwanaście z nich we Wrocławiu dostępnych jest tylko w wersji cyfrowej.

Multipleks LokalDAB nadawany jest od 19 stycznia 2018 roku. To efekt współpracy Radia Wrocław, Instytutu Łączności i Politechniki Wrocławskiej. Jest on nadawany w sieci jednoczęstotliwościowej na kanale 11A. Pozwolenia radiowe przewidują emisję z trzech lokalizacji – z budynku Radia Wrocław, wieży Instytutu Łączności przy ulicy Swojczyckiej i wieży MPWiK przy ulicy Długiej – z mocą ERP 2,5 kW. Według przedstawionych przed czterema laty założeń, w ramach tego projektu mają być testowane tanie rozwiązania dostępne dla małych, lokalnych rozgłośni.

/ar/

Comments

21 *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27-02-2019 22:06

21 Programów. I nikt tego nie słucha. Taka będzie przyszłość DAB.

Piotrek *.dynamic.gprs.plus.pl 27-02-2019 22:08

DAB z LAB(oratorium) - powiedzcie mi lepiej czy zwiększona aktywność słońca i spodziewana dziś zorza polarna ma wpływ na poprawę/pogorszenie odbiorów radiowych (ułatwi czy utrudni dalekie odbiory FM)??

Jacek_m *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27-02-2019 23:04

@21 - "Wielkie kwantyfikatory" zawsze są niebezpieczne: "I nikt tego nie słucha". Uprzejmie donoszę, że mam w domu dwa odbiorniki DAB+ i słucham radia nadawanego cyfrowo. Zatem przynajmniej jeden słucha ;-) Nie da się zaryzykować żadnego stwierdzenia o przyszłości technologii DAB+ w realiach, które wokół nas. Pożyjemy - zobaczymy i tyle. Skończmy zatem wracające "jak bumerang" pod każdą nową informacją "ze świata DAB" wpisy o tym, że taka emisja jest "bez sensu" i że "zabije" lokalne rozgłośnie. LokalDAB w założeniu ma dać szansę właśnie "drobnym nadawcom" na cyfrowe nadawanie na akceptowalnych dla nich tak technicznie, jak i ekonomicznie warunkach. I jak widać - a w zasadzie słychać - tak się zaczyna dziać. Pozdrawiam serdecznie!

Jacek_m *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27-02-2019 23:12

PS. LokalDAB emituje jeszcze Radio Profeto - zatem mamy 22 programy nadawane cyfrowo. :-)

Krzysztof Sagan *.dynamic-ra-04.vectranet.pl 27-02-2019 23:22

@Jacek_m: Fakt, przeoczyłem. Dziękuję za uzupełnienie.

Fandab *.dynamic-zab-06.vectranet.pl 28-02-2019 06:18

Do 21.Radio cyfrowe kupiłem w 2015. Obecnie w domu mam 2 odbiorniki w samochodzie i w pracy. Od 2017 roku słucham tylko i wyłącznie radia w dab +.I każda nowa stacja cieszy. Wiec nie pisz ze nikt nie słucha. A takich jak ja jest zapewne więcej. Rozwoju nie zatrzymasz. I tak jak z telewizja najpierw był secam później pal dalej analog cyfra HD 4k 8k... Tak samo jest z radiem.

Mtr *.static.ip.netia.com.pl 28-02-2019 07:59

Nie, DAB nie zginie. Tego rodzaju wpisy sż już nudne i budzą jedynie uśmiech.
Nawet piraci w Krakowie nadają w DAB... (tak twierdzą bo nie weryfikowałem).

Dziubu *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28-02-2019 08:06

Czy mi się tylko wydaje czy Lokal dab zwiększył nieznacznie ERP ?

Loco *.206.203.85 28-02-2019 09:42

FM powoli odchodzi i nikt już tego nie zatrzyma ale wyłączenie FM jeszcze potrwa (minimum 10 lat).

Staruch *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl 28-02-2019 09:51

Jak czytam wypowiedzi niektórych starych Forumowiczów, to mam takie odczucie, że Oni by chcieli aby nadal działało OIRT, wiecznie CCIR oraz nadal SECAM/PAL. Ludzie co z wami??? Jak jesteście tacy anty to odłączcie w swoich domach internet, wyrzućcie telefony komórkowe i pozostańcie tylko ze stacjonarnym telefonem.

Grzes *.centertel.pl 28-02-2019 11:44

To nie to samo, o ile DVB-T było i jest na plus, o tyle Dab+ to substytut diety. Dają produkt gorszy bo liczy się ilość a nie jakość

Zazyj Tabaki *.220.114.131.umts.static.t-mobile.pl 28-02-2019 18:19

Ale przynajmniej dają szansę na zdrowie wszystkim a nie tylko tym, których stać na łapówkę dla doktora...

Localwroc *.play-internet.pl 28-02-2019 19:03

@Krzysztof Sagan, z tego co wiem to Akademickie Radio LUZ powinno być pisane z wielkiej litery (nazwa LUZ), także tu i w wykazie do poprawy

Krzysztof Sagan *.dynamic-ra-04.vectranet.pl 28-02-2019 19:43

@Localwroc: W przeszłości na stronie rozgłośni obie pisownie pojawiały się wymiennie (nawet przed chwilą sprawdzałem skąd wziąłem ten zapis i było tak np. w roku 2008 - http://web.archive.org/web/20080803190033/http://www.radioluz.pwr.wroc.pl/radio.php - w jednym akapicie LUZ, w drugim Luz). Widzę, że obecnie jest to ujednolicone, zatem i ja zmienię. Dziękuję.

Amba Fatima *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28-02-2019 20:33

Żałosny jest sposób myślenia porównujący sytuacje TV cyfrowej vs. analogowej czy OIRT vs. CCIR w odniesieniu do DAB.
To są zupełne inne realia. Ktoś tam pisał, że ma dwa radia DAB z czego jedno kupił w 2015 roku.
Brawo, technologiczny jesteś. I sluchasz.
Pasjonaci (choć cięzko nazwać ich pasjonatami radia) będą może i słuchać dabu.
Jak wyłączą analogowy FM to ludzie nie kupią radia DAB za 100 czy 200zł. Po co, skoro mają spotify czy youtube gdzie mogą słuchać czego chcą w dowolnej kolejności. Ze swojego smartfonu. I to w lepszej jakości niż w tym całym DABie.
Z początkiem rozwoju DAB można śmiało ogłosić śmierć radiofonii lokalnej FM.
Ludzie którzy tego nie rozumieją i nie dostrzegają nie maja po prostu JAKIEJKOLWIEK świadomości ekonomicznej.
Pojęcia ratingu czasu reklamowego, amr czy audytorium są dla nich obce. Tyle w temacie.

Szymon *.adsl.inetia.pl 28-02-2019 22:29

@Localwroc: na FM Scan też poprawione, dzięki ;)

Patryk-wroclaw *.actus-info.pl 01-03-2019 00:40

Cieszy fakt, że stacji coraz więcej.
Niestety, muszę dodać łyżeczkę dziegciu: Tak kiepsko zrobionego HE-AAC V 1 jeszcze chyba nigdzie nie słyszałem.
72 kbps (brudto) Polskiego radia brzmi sporo lepiej niż 72 bez overheadu w LokalDAB.
Do tego stacje ze stajni Radia Bielsko i Radio Luz wykazują jakiś nieuzasadniony, cyfrowy przester jeszcze przed wejściem na koder DAB.

Dla ciekawskich technicznie: Nie wiem, czy zwiększono ERP, na pewno zmniejszono korekcję, aktualnie jest to EEP-2A, co równa się kodowaniu 3/8.
Jeśli zatem liczę, w takiej konfiguracji 1 CU róna się 1 kbit, zatem mamy zajętych 800 CU, więc przy zachowaniu aktualnych parametrów nie za wiele się zmieści.

Andrzej *.internetdsl.tpnet.pl 01-03-2019 06:10

@Patryk-wroclaw Patryku, potwierdzam problem techniczny lokaldab`u stacji Radia Bielsko i Luzu. W moim odbiorniku słychać wyraźne stuknięcia, zwłaszcza przy tzw szmerach wypowiadanych głoskach P, B, K. W kwestii mocy, odnoszę wrażenie że została podniesiona nieznacznie, bądź jest to wynikiem uruchomienia 3 nadajnika, ponieważ doszły mnie słuchy, że nadajnik na ul. Długiej dłuższy czas nie pracował.

Zazyj Tabaki *.220.114.131.umts.static.t-mobile.pl 01-03-2019 07:12

@Amba Fatima: to byłby ciekawy eksperyment, gdyby wszyscy zaczęli słuchać radia internetowego przez LTE. W tej samej chwili. Broadcast ma jednak to do siebie, że jest jeden punkt z którego może słuchać nieskończenie wiele odbiorców znajdujących się w zasięgu nadajnika. Internet mimo wszystko jest ograniczony skończoną liczbą - jest nią przepustowość. 5G też nie jest odpowiedzią na ten problem.

Ruszk88 *.static.ip.netia.com.pl 01-03-2019 07:30

Również mi się wydaje, że nie można porównywać rozwoju TV do rozwoju radia. Przy przejściu na tv cyfrową mieliśmy ten plus że nie trzeba było kupować nowego sprzętu, wystarczyło dokupić dekoder DVB-T. Tu sprawa wygląda inaczej. Nawet wymieniając cały zestaw to telewizory wymieniamy stosunkowo częśćiej niż sprzęt grający. Dużo też zależy od zasobów naszych portfeli. Ja posiadam całkiem niezły sprzęt HI-FI kupiony za kawalera ale obecnie nie stać mnie na zmiany nawet jeśli miałbym coś kupić z dolnej półki. Samochód w którym zawsze słucham radia jest już pełnoletni. Jakbym tam wstawił radio z DAB to automatycznie ten odbiornik przewyższa wartość samochodu :) Pracuję w firmie produkcyjnej gdzie każdy przy maszynie ma jakieś zdezelowane radio. Czasami się dziwie jakim cudem to jeszcze gra nie mając połowy obudowy i elementów elektroniczych :) po zniknięciu FM raczej nikt nie przerzuci się nagle na DAB. Po prostu prości ludzie przestaną słuchać radia a przerzucą sie na youtuba i inne internetowe cuda. Dlatego nadawcom nie pali się do zmian bo to jest jak strzał w kolano. Żeby nie było, mnie bardzo cieszy rozwój radia i nie jestem przeciwniem DABu bo daje on wiele możliwości o których wszyscy wiemy i posiada on swoich fanów i zwolenników szczególnie tutaj. Ja jestem tylko przeciwny wygaszaniu tradycyjnego FMu bo jego sukces polega własnie na prostocie.

A Kiedy Region? *.noc.fibertech.net.pl 01-03-2019 08:52

Ślęża, Śnieżne Kotły, Czarna Góra..?

Marek *.gorlice.net.pl 01-03-2019 09:00

DAB+ dodatkowo tak, ale nie zamiast FM. Niech wreszcie zwolennicy wyłączania FM zrozumieją, że nie ma potrzeby wyłączania nadajników FM, aby włączać DAB+, gdyż pracują one na zupełnie innych częstotliwościach (inaczej było z telewizją - nadajniki DVB-T pracują kanałach, które musiały być zwolnione przez analogowe). Więc nie rozumiem dlaczego FM miałby być wyłączany, skoro są i jeszcze długo będą sprawne odbiorniki radiowe pracujące na tym zakresie (w tym wysokiej klasy - bdb brzmiący sprzęt audio i firmowe odbiorniki samochodowe, których nikt chyba nie będzie wymieniać na DAB+ ze względu na niepasujące do wnętrza samochodu wzornictwo). Jedynka nadaje na falach długich i na FM, Najważniejsze stacje mogą pracować i na FM i dodatkowo w DAB+ !

Mtr *.static.ip.netia.com.pl 01-03-2019 13:34

"...po zniknięciu FM raczej nikt nie przerzuci się nagle na DAB.."
Zapewniam Cię że polecą do sklepu po nowe radyjka DAB+, których cena będzie oscylowała w granicach kilkudziesięciu zł. T są konsumenci, chętnie wydają pieniądze na gadżety, tak działa rynek. Lidl, Aldi, Kaułland wiedzą co robić jak jest zapotrzebowanie na jakiś towar.

Mnie się marzy jakaś część pasma UKF oddana dla lokalnych inicjatyw. Małe lokalne radyjka licencjonowane a nie z koncesją.
Świetnie to jest opisane tutaj:
https://fmdx.pl/2017/01/czy-nadchodzi-poczatek-konca-radiofonii-w-pasmie-fm-ccir/

Staruch *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl 01-03-2019 15:44

Kurczę żałujecie wydać kasę na odbiornik DAB+, który jest o wiele tańszy ale chętnie wydajecie kasę w przedziale 1-3 tyś. na nowy smartfon...

Pendolino *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl 01-03-2019 17:33

jak uruchamiali kolej żelazną, też się bali tego - konno woleli jeździć

Rolab *.147.179.213.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl 01-03-2019 20:02

Ostatnio Brat mi przyniósł radio Dab plus Blaupunkt rx1626. Podejrzałem paragon. Kupił to za 48 złotych słownie czterdzieści osiem złotych. Nawet Fajnie chodzi.
Fakt, że jest na 6 paluszków, ale zasilacz w zestawie.
Jakby co to jest do kupienia w Wawie na al. Krakowskiej. Dalej nie reklamuję, bo nie wypada.
Ale jak kto zainteresowany to prywata wysłać może.

Dab *.219.125.221-c3.net.pl 01-03-2019 20:05

Na wyłączenie w niedalekiej przyszłości FM nie ma szans. NIe ma zadnych ram czasowych tak jak w przypadku TV analogowej okreslajacych termin zakończenia nadawania. Nadawanie w Dab i FM tych samych programów jest dla nadawców zwyczajnie nieoplacalne. Dziś Dab nie ma szans na rozwój poniewaz wszystkie stacje dostepne w dab mozna juz teraz odbierac w internecie który dostepny ma kazdy w swojej komórce.

Zazyj Tabaki *.220.114.131.umts.static.t-mobile.pl 01-03-2019 20:12

Dla dużych nadawców zamknięcie FM to kwesia życia lub śmierci - więcej stacji to mniejsze kawałki tortu do zjedzenia. To proste jak 2 x 2 = 4. Stąd ich obstrukcja, a nie z tego, że odbiorniki będą drogie i nikt nie kupi. Tak jak wyżej napisał Mtr, wszystko jest kwestią wzbudzenia potrzeb. Jeżeli są chętni do kupowania świeczki o zapachu nowego ajfona za 20$, to tym bardziej znajdą się chętni na kupienie za parę groszy radia, w którym jest ich ulubiona muzyka bez podłączania do Internetu.

Deny *.centertel.pl 02-03-2019 07:52

FM nie Wyloncza niema takiej Konieczności a Po za tym Rozdają Częstotliwości na 10 Lat nikt nie bendzie inwestował żeby za chwile to likwidować

Dup Minus *.dynamic.mm.pl 02-03-2019 17:54

Żałosne te porównania DAB-u do kolei... Kolej była przełomowym wynalazkiem, który w krótkim czasie zrewolucjonizował transport. Mimo że przez kolejnych 150 lat pojawiły się nowocześniejsze środki lokomocji, rola kolei wciąż pozostaje nieoceniona. Pod tym to właśnie FM-owi, nie jakiemuś DAB-owi, bliżej do kolei. Natomiast DAB to nic innego jak mocno podstarzała technologia z 1981 roku (!!!), której przez blisko czterdzieści lat nie udało się upowszechnić, co dobitnie świadczy o jej ułomności. Porzucać FM na rzecz DAB-u to jak porzucać wygodny, biurkowy kalkulator (bo "przestarzały") na rzecz komputera... z zainstalowanym MS-DOS-em w wersji 1.0. Jeśli ktoś chce koniecznie iść z duchem czasu, to ma alternatywę dla FM, która się doskonale sprawdza i zdobywa coraz szerszą popularność: streaming. Tym, którzy chcą słuchać radia w sposób rozsiewczy, w przytłaczającej większości przypadków do szczęścia wystarcza FM (o wciąż spotykanych pasjonatach AM nawet nie wspominam).

Argument z przepustowością łącz internetowych uważam za jeszcze bardziej niedorzeczny. Internet radzi dziś sobie doskonale ze streamingiem video HD, który potrzebuje nieporównywalne więcej pasma niż najlepszej jakości transmisja audio. Ciężko dziś znaleźć kogoś, kto nie korzystałby z YouTube, Ipli, Playera czy innego Netflixa, a łącza jakoś się nie zapychają. Co więcej, to właśnie DAB ma olbrzymi problem z przepływnością. Bitrate'y, w jakich nadawane są programy w już działających multipleksach, budzą najwyżej uśmiech politowania. Porównać je można do radia internetowego sprzed 10-15 lat. To ma być ta nowoczesność? :D

Mówiąc krótko: kto chce iść z duchem czasu ma streaming, kto chce obejść się bez dostępu do sieci - ma FM. Nie wszystko musi być cyfrowe. Papierowy notatnik w wielu sytuacjach sprawdza się świetnie właśnie dlatego, że jest w pełni analogowy. :) A DAB... cóż, niech sobie istnieje gdzieś obok, skoro jest garstka wariatów chcących tam nadawać, i garstka fanatyków chcących słuchać tych pseudoradiowych wypocin. Zawsze to jakieś miejsce dla stacji, które są zwyczajnie zbyt słabe (programowo i technicznie), by miały jakąkolwiek rację na FM. Weźmy np. takie Mega Radio. Próbowałem tego słuchać (ach, te kolorowe lata 90.), ale się nie da. Co nie włączę, to albo "Blondyneczka" grana po szesnaście razy dziennie (:D), albo jakieś kilkuminutowe dziury na antenie. Jak ktoś przez trzy miesiace nie umie ogarnać systemu emisyjnego (dziwnym trafem nadawcy FM-owi czy nawet internetowi zwykle nie mają z tym problemu), to może faktycznie powinna istnieć dla niego jakaś piaskownica - np. o nazwie DAB.

Deny *.centertel.pl 02-03-2019 18:52

Popieram 100%Prawdy wciskają nam złom na sile jak bendzie trzeba ludzie wyjdziemy na ulice ku chwale Fm

Urmet Na Kartę *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02-03-2019 21:34

Dup Minus - pięknie napisne, trafiłeś w samo sedno. Niestety za chwile znajdą się naganiacze i lobbyści DAB którzy zmieszają Cię z błotem mimo, że masz 100% racji. Nic dodać nic ując.

Tango Libido *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02-03-2019 22:30

Szkoda tylko ze nawet w FM nikt niczego spektakularnego nie odwalił. Wszyscy grają to, czego chce słuchać większość. Jeśli ktoś gra z..biste hity, to drugi gra zaje...stsze (choć zajebisty jest przymiotnikiem o najwyższym stopniu;). FM na jeszcze tę wadę, że choćby ktoś chciał zrobić coś fajnego, to nie ma już dla niego miejsca. Poza tym same wymagania koncesyjne nakładają takie obwarowania, że niszowe projekty nie mają racji bytu. Z Dabem może byc o tyle fajnie, że dużo łatwiej założyć radio. O ile słuchając Megi można mieć wrażenie że ktoś nie do końca panuje nad tym co puszcza, o tyle w przyszłości ktoś może mieć ciekawy powysł i to zrealizuje. Ja czekam na stację z Aerosmith, Marillion, Richardem Marxem czy Bon Jovi.

Panasonix *.147.101.84.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl 02-03-2019 22:47

Szkoda ze Bielsko zmarnowalo szanse,. Moglo byl ciekawie

Bonus *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl 03-03-2019 09:02

Do wszystkich naganiaczy FM: czego słuchacie na tym najpiękniejszym FM-ie. Wszędzie grają to samo jak w jednym wielkim domu wariatów! FM w Polsce skończył się do słuchania na początku lat 2000. Teraz to jedna wielka szafa grająca z wiecznymi powtórkami określonych utworów. Jeśli nie zmarnujemy szansy jaką daje DAB+, to może pod względem pięknej różnorodności odrodzi się ponownie radiofonia.Technologia DAB z pewnością będzie ewoluować w stronę lepszej jakości tak jak cyfrowa telefonia komórkowa tj. na początku był tylko GSM, a teraz mamy już prawie 5G. Pozdrawiam wszystkich krótkowzrocznych i więcej luzu :)

Szymon *.adsl.inetia.pl 03-03-2019 19:55

@Bonus - słucham Muzycznego Radia. Grają najwięcej klubowej muzyki (trance, house) w kraju. Od 22 lat klubowe granie gości na antenie ;)

A DAB+ niech ewoluuje pod względem jakości dźwięku. Musi być to coś, nowa technologia musi zaoferować lepszą jakość dźwięku niż ta poprzednia (czyli UKF FM). W przeciwnym razie po co wprowadzać coś, co daje regres? Nie ma sensu żadnego.

. *.182.248.7.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl 03-03-2019 20:08

Bonus, jak już ewolucja dotrze do tej dobrej jakości dźwięku, wtedy zainteresujemy się DAB'em. Póki co najdłużej w UK DAB funkcjonuje i przez ponad 20 lat się nie przyjął. Nie wyparł FM. Nie wiem dlaczego u nas miałoby się to zmienić.

Taktaktak... *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl 03-03-2019 21:18

Nie rozumiem, co z tego, że DAB pojawił się w 1981 roku? Co w tym jest przestarzałego? A protokoły internetowe to nowocześniejsze są od DABu, tez mamy je uznać z przestarzałe? LTE też mamy uznać za przestarzałe, które stosuje OFDMa wziętego z DABu i opiera się na GSMie róznież z lat 80? Wiele można takich przykładów przytaczać.Jak coś jest dobre, to po prostu się dane rozwiązania unowocześnia.
Od tego czasu technologia DAB+ wyewulowała do tego stopnia, że nadaje się w pełni do słuchania w ruchu w samochodzie czy pociągu, wewnątrz budynków w stabilnej jakości dźwięku w sposób bezpłatny (streaming to jednak zużycie GB), anonimowy, pozwalający na znaczne poszerzenie oferty programowej. Ponadto możliwe jest bezproblemowe nadawanie w SFN, łatanie dziur za pomocą Gap-Fillerów, jest tańszy w nadawaniu, gdyż jeden nadajnik jest w stanie nadawać 10 programów, a nie jeden etc. Jedyna wada to fakt, trzeba zmienić odbiorniki.
Co do bitrate'ów, w polskich serwisach streamingowych dominuje 128 kb/s MP3 lub trafia się AAC+ 64 kb/s. Kodek AAC stosowany powszechnie w DAB+ nie potrzebuje takiego bitrate'u, wiele jest publikacji naukowych na temat jakości w stosunku do bitrate'u w AAC, do znalezienia w Internecie. W przeciwieństwie do tego forum ktoś się pod tymi badaniami podpisał, więc im wierzę.
Streaming w sieci: https://www.telepolis.pl/wiadomosci/aplikacje-i-rozrywka/cyfrowy-polsat-ponownie-skompromitowal-sie-aplikacja-ipla czy też https://satkurier.pl/news/178358/oswiadczenie-nc-po-hakerskim-ataku-ddos.html i to by było na tyle. Nie ma tańszej i najmniej awaryjnej metody nadawania wideo w HD niż DVB-T. Z kolei porównywanie Netfliksa czy Youtube, gdzie w zasadzie ludzie używają tego na zasadzie VoD, gdzie film może się zbuforować, łącze nie jest ciągle eksploatowane, są w zasadzie generowane piki na potrzeby zapełnienia bufora, do ciągłej transmisji na żywo jest wysoce nie na miejscu.
FM jest ok, ale różnorodność stacji to jest jakaś porażka i tutaj może nam pomóc DAB+. Praktycznie nic nowego już nie dojdzie do FMu, a komercyjne stacje z paroma wyjątkami w zasadzie grają tak samo. Do tego mniejsze pasmo przenoszenia niż w DAB+, mniejsza odporność na zakłócenia oraz w FMie stosuje się większe moce nadajników do pokrycia danego obszaru.

Polubiłem Dab+ I Radio Chopin *.dynamic.chello.pl 04-03-2019 07:46

W kółko od lat to samo, jest tu dyskryminacja osób o orientacji DAB+ przez osoby o orientacji FM, UE musi szybko wydać dodatkowe przepisy i zalecenia jak z tym walczyć? przecież nie da się już żyć bez radia DAB+ w domu, po prostu piniendze były na DAB+ i mamy na szczęście w Polsce radio cyfrowe.

Tyyy *.147.40.205.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl 05-03-2019 15:24

DAB to chłam. Strzałem w stopę dla PR była zamiana muzycznego Radia Rytm na beznadziejny klon Dwójki - Radio Choipn. Teraz już absolutnie nie ma czego słuchać w DAB.

Dabfan *.dynamic-zab-06.vectranet.pl 06-03-2019 10:42

Jak nie ma co słuchac. Masz 22 stacje. Bardzo zróżnicowane. Każdy znajdzie coś dla siebie

Kingbrucelee *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06-03-2019 19:56

Chyba coś się zmieniło w kwestii Radia Mega. Zamiast discopolo słyszę Franka Kimono;) Tak trzymać!

Maxxfan *.static.ip.netia.com.pl 07-03-2019 13:20

W Mega Radio w ramach polskiej muzyki można usłyszeć nie tylko disco polo ale również kawałki popowe, przykładowo teraz leci Mafia - Noc za ścianą. Można też trafić na Kasę, Formację Nieżywych Schabów, Liroya i innych, nawet Bajm

Kingbrucelee *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07-03-2019 19:31

Taa, a ja już się cieszyłem że wywalili disco polo:( Na pewno Liroy jest zachwycony że saportuje Bayer Full:(

Niestety *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08-03-2019 16:00

Niestety agrotechno nie wyrzucą ponieważ jest ono odzwierciedleniem poziomu kultury i wyrafinowania rodaków. Zapewnia to dużą słuchalność.

Dziubu *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08-03-2019 17:30


Użytkownicy
57 postów
Lokalizacja:dolny śląsk

Status ostrzeżeń
We Wrocławiu , Radio Luz , Ram ,Radio Rodzina,Radio Profeto ,Radio Nuta ,Lem fm, Mega Radio i Radio Disco zwiększono bitrate do 112 kbps , identyfikują się już bez słowa TEST.

Marcin *.dynamic.chello.pl 08-03-2019 20:23

@Niestety Dlatego niestety Ludzie chcący posłuchać ambitnego radia z np konkretnym typem muzyki po prostu wybiorą radio internetowe. Na rynku dostępnych jest co raz więcej odbiorników internetowych, to już dawno nie są czasy kiedy by posłuchać radia przez internet trzeba było włączać komputer, a samych stacji internetowych są tysiące. Niestety Nadawcy chyba jeszcze nie zdają sobie z tego sprawy i na siłę narzucają Nam czego według Nich powinniśmy słuchać. Szkoda bo w ten sposób zamiast zyskać tracą słuchaczy. Takie jest moje zdanie. Zastanawia mnie fakt dlaczego np w Czechach lub na Słowacji można znaleźć w eterze stacje których można słuchać 24 h na dobę i nie trzeba ich przełączać na inne a w Polsce powstają miliony klonów których po prostu nie da się słuchać?

Polubiłem Dab+ I Radio Chopin *.dynamic.chello.pl 10-03-2019 10:04

@Marcin
Mam odbiornik DAB+ bez internetu, i nie kupię już raczej nowego z wi-fi, za dużo tam jest stacji, mówią nie po polsku, można dostać kręćka, nawet jak muzyka jest fajna to jednak wiadomości muszą być polskie i najlepiej z regionu, mowa polska, oczywiście słucham też czasem internetowych na komputerze na przykład tu:
https://radiowebsites.org/
ale nie cieszę się podczas słuchania i nie chcę tego rano na przykład w kuchni słuchać przy jedzeniu

Marcin *.dynamic.chello.pl 10-03-2019 13:37

@Polubiłem Dab+ I Radio Chopin ale ja mam dokładnie takie samo zdanie, również wolę słuchać polskich stacji z polskimi informacjami i audycjami. I chętnie posłuchałbym również stacji zarówno cyfrowych jak i tradycyjnie FM,ale obecnie brakuje radia gdzie można np. posłuchać starych dobrych lat 90 które teoretycznie prezentuje Mega Radio ale wszystko psuje DP :( co powoduje że traci się ochotę na słuchanie. I dlatego wspomniałem tu o tym że w stacjach dostępnych w internecie przynajmniej można po prostu znaleźć stację tematyczną gdzie DP na pewno nie zagrają:) ale wtedy właśnie brakuje klimatu prawdziwego radia z Prowadzącym. Cóż :) może za jakiś czas :)

P D I R C *.dynamic.chello.pl 11-03-2019 10:22

@Marcin
Tak, nie powinni nigdy mieszać aż tak drastycznie gatunków muzycznych, słucham od lat tylko MUX PR i nawet nie widziałem że w prywatnych stacjach takie rzeczy tam wyczyniają, chodzi im pewnie tylko o słuchalność i o większe "piniendze" z reklam, ja mam co słuchać w radiu, nawet "Czwórka" trzyma wysoki poziom i warto chociaż na pięć minut włączyć ten program i posłuchać.

90 *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11-03-2019 20:22

Gdyby zamiast wspomnianego agrotechno wrzucic bardziej wyrafinowane polskie kawałki. A dużo tego było: Sexbomba, Sixteen, ZIYO. Niekoniecznie musi być tylko łupanka. Do tego prowadzenie w stylu lat 90. To byłby nostalgiczny majstersztyk, miód dla ucha


Posting comments after three months has been disabled.