RadioPolska.pl - Jeszcze więcej radia!

Jeszcze więcej radia!

Lokalizacja

  • Współrzędne geograficzne: 49°18'29,02"N, 19°56'11,94"E
  • Województwo: małopolskie (MLP)
  • Miasto powiatowe: Zakopane
  • Ulica/Góra: Góra Gubałówka
  • Pokaż na mapie:

Parametry

  • Typ obiektu: Maszt
  • Wysokość posadowienia podpory anteny: 1120 m n.p.m.
  • Wysokość obiektu: 57 m n.p.t.
  • Więcej: fotopolska.eu

Opis

Nadajnik średniofalowy dla Zakopanego uruchomiony został w Wigilię Bożego Narodzenia w roku 1956. Dwa lata dłużej mieszkańcy Podhala musieli czekać na telewizję. Próbna emisja programu telewizyjnego z Gubałówki – retransmitowanego wówczas z Katowic – przeprowadzona została 10 grudnia 1958 roku, po trwającej blisko pół roku budowie stacji przekaźnikowej. Oficjalne uruchomienie obiektu nastąpiło dwa tygodnie później – podobnie jak w przypadku radia, w Wigilię Bożego Narodzenia. Emisja prowadzona była na kanale 6 z anten na dachu restauracji. W roku 1962 wybudowany został nowy maszt i budynek stacyjny i – po wybudowaniu masztu w Chorągwicy – rozpoczęto retransmisję krakowskiego programu lokalnego. Pod koniec dekady sygnał ten był już nadawany na kanale 12, a w kolejnej uruchomiono emisję Programu 2 na kanale 28. Wtedy też na maszcie pojawiły się anteny UKF. Pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku Dwójka pojawiła się dodatkowo na kanale 34, a przekaz z kanału 28 został wyłączony na początku lat dziewięćdziesiątych. Na przełom tych dekad przypada również zakończenie emisji średniofalowej.

Mało znany jest epizod z roku 1992, kiedy na zwolnionym przez TVP kanale 28 półgodzinny program lokalny nadała ekipa Radia Alex. Oprócz zapowiedzi na tle Tatr znalazły się w nim przygotowane kamerą S-VHS relacje z pielgrzymki do Chochołowa oraz z Teatru Witkacego. Piotrowi Samborowi nie udało się jednak kontynuować tej działalności, a trzy lata później częstotliwość trafiła do Telewizji Wisła. Wcześniej – w roku 1994 – na kanale 51 rozpoczął nadawanie Polsat. W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych TVP1 przeniosło się na kanał 48, a zwolnione miejsce zajęła Telewizja Kraków. W 1999 roku maszt został zastąpiony przez wieżę.

Źródło: Radio-Lider maj/czerwiec 2001 „Telekomunikacja Polska S.A. Usługi dla Nadawców TP EMITEL Region Techniczny w Krakowie”, wspomnienia Piotra Sambora

Obiekty aktywne w pobliżu

Obiekty historyczne w pobliżu

Informacje

W naszym wykazie staramy się prezentować możliwie aktualne i dokładne dane. Widoczny spis zawiera nadajniki, które aktualnie pracują (legalnie lub bez pozwolenia radiowego "B"), które pracują okresowo "O", lub których uruchomienie jest planowane w najbliższej przyszłości "UP". Tabela nie zawiera nadajników, które są na etapie uzgodnień w KRRiT / UKE - te znajdziesz w Poczekalni .