Msza dziękczynna sprawowana przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego oraz odznaczenia medalami „Optime Merito Archidioecesis Posnaniensis” – to uroczystości związane z jubileuszem poznańskiej rozgłośni archidiecezjalnej nadającej pod szyldem Radio Emaus. 23 marca 2015 roku minęło dwadzieścia lat od momentu, gdy z niewielkiego studia w pomieszczeniach parafii pod wezwaniem Matki Odkupiciela na osiedlu Władysława Jagiełły nadano pierwszą audycję. Emitowany na żywo program dotyczył spowiedzi wielkopostnej, a współprowadził go ksiądz Maciej K. Kubiak – zarówno ówczesny, jak i dzisiejszy redaktor naczelny. W uznaniu za zasługi w dzień poprzedzający rocznicę został on mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej w Poznaniu. Medale otrzymali zaś wolontariusze – Aleksandra Wyganowska i Bronisław Łukaszczyk.
Z okazji rocznicy Radio Emaus przygotowało dla swoich słuchaczy dwadzieścia niespodzianek. Wśród nich można wymienić studyjny koncert autora audycji „Piosenki nieobojętne” Przemysława Mazurka z zespołem, który odbędzie się 20 kwietnia oraz koncert zespołu Arete 21 maja w radiowej kaplicy. Transmisje tych wydarzeń obecne będą na antenie stacji. Radio Emaus nadaje swój program na czterech częstotliwościach – w Poznaniu na 89,8 MHz, w Lesznie na 90,2 MHz, w Nowym Tomyślu na 90,4 MHz oraz w Śremie na 106,2 MHz. Więcej o powstaniu i historii rozgłośni Archidiecezji Poznańskiej pisaliśmy w 11. odcinku „Radiowych adresów”.
Przydatne informacje
20. urodziny Radia Emaus
Poznań 89,8 MHz
Leszno 90,2 MHz
Nowy Tomyśl 90,4 MHz
Śrem 106,2 MHz
Comments
Pod tą samą nazwą funkcjonowało takie radio w latach dziewięćdziesiątych w Łodzi. Radio Emaus dzieliło czas antenowy z Maryją na 66,68 MHz a właściwie to Maryja była na tej fali gościnnie gdyż częstotliwość należała do Archidiecezji Łódzkiej. Lokalizacją stacji była Katedra łódzka a później EC4. Studio znajdowało się obok katedry na ulicy Ks. Skorupki. Na niektórych starych samochodach można jeszcze zobaczyć nalepki radia z rysunkiem ryby.
Teraz jest tak samo jak było w Emaus, „W czasie drogi przyłączył się do nich Jezus, który z początku nie został rozpoznany”, tak samo teraz cyfrowe radio DAB+ które się przyłączyło jest ignorowane i nie jest rozpoznawane przez nadawców prywatnych.
Fczk z perspektywy nadawcy prywatnego wchodzenie w DAB+ przy m.in. aktualnej liczbie odbiorników (domowych, mobilnych, samochodowych) oraz licznych wadach DAB+ jest jak tankowanie samochodu z dystrybutora lejącego paliwo do kanalizacji ściekowej zamiast do baku. Takie czasy!