RadioPolska.pl - Jeszcze więcej radia!

Jeszcze więcej radia!

„Gdzie jest czarny neseser?”

Od: 06.05.2022 do: 31.12.2037

06-05-2022
Po godzinach: „Gdzie jest czarny neseser?”

Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o radiowych przemówieniach prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego z września 1939 roku. Mniej osób wie, że znajdujące się dziś w archiwach płyty to tylko część zarejestrowanych wtedy wystąpień. Po upadku Warszawy nagrania podzielone zostały na trzy części i zdeponowane w różnych miejscach. W 1979 roku, po radiowych i telewizyjnych apelach, udało się odnaleźć dwa z trzech depozytów – łącznie 93 metalowe „krążki”, które w ubiegłym roku wpisane zostały, jako pierwsze materiały dźwiękowe, na Listę Krajową programu UNESCO „Pamięć świata”. Los pozostałych kilkadziesięciu płyt pozostaje nieznany. Wiadomo, że czarnym neseserem, w którym się znajdowały, opiekował się pracownik amplifikatorni, Mirosław Panufnik, który 16 września 1944 roku zginął w Warszawie w wyniku eksplozji bomby lotniczej. Najprawdopodobniej płyty zostały rozszabrowane na przełomie 1944/1945 roku, jednak pojawiły się relacje osób twierdzących, że miały po wojnie kontakt z pojedynczymi płytami, na których zarejestrowano przemówienia prezydenta Starzyńskiego – napisano na stronie Polskiego Radia.

Po 43 latach od odnalezienia dwóch pierwszych depozytów publiczny nadawca postanowił powrócić do zorganizowanych poszukiwań zaginionych nagrań. Do akcji dołączyło m.in. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Pamięci Narodowej. Płyty przypominają te, na których nagrywano muzykę rozrywkową, natomiast mają zupełnie inną budowę – tłumaczyła w Polskim Radiu dyrektor Archiwum tej instytucji, Elżbieta Berus-Tomaszewska  – Najłatwiej zorientować się po tym, że na środku, gdzie płyty mają zwykle naklejoną informację o tym, co jest na płycie, takiej informacji nie ma, a są tylko numery. Informacje o płytach, dokumentacji na ich temat czy innych pamiątkach z 1939 roku można przekazywać poprzez specjalną stronę internetową www.czarnyneseser.pl.

Przydatne informacje

Poszukiwanie płyt z września 1939 roku

Strona internetowa akcji: www.czarnyneseser.pl

Wydarzenie na mapie

Comments

Audiohistoryk *.dynamic.chello.pl 07-05-2022 06:34

Jeżeli po wojnie odtworzono te płyty i było tam też nagrane o napaści sowietów 17 września 1939 na Polskę - to płyty albo są w Moskwie, albo usłużni kolaboranci na polecenie politbiura PZPR, kazali natychmiast zniszczyć te nagrane "kłamstwa zaplutych karłów reakcji", o jakoby rzekomej napaści na nasze wschodnie ziemie naszego "przyjaciela radzieckiego".

Zx81 *.113.introlan.pl 08-05-2022 11:13

@Audiohistoryk, O ile płyty rzeczywiście mogą znajdować się w przepastnych archiwach dawnego ZSRR, to druga część Twojej wypowiedzi świadczy, że nie bardzo wiesz o czym mówisz.

A na podlinkowaną stronę nie radzę wchodzić, jest mocno podejrzana. Pojawia się taki oto komunikat:
Ostrzeżenie: potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa
Firefox wykrył potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa i nie wczytał „www.czarnyneseser.pl”. Jeśli otworzysz tę stronę, atakujący będą mogli przechwycić informacje, takie jak hasła, adresy e-mail czy dane kart płatniczych.

Krzysztof Sagan *.dynamic-2-waw-k-4-0-0.vectranet.pl 08-05-2022 11:32

To pewnie kwestia tego, że certyfikat został wydany dla głównej domeny, a to jest alias. Tutaj wchodzi bez problemu: https://www.polskieradio.pl/499/

Audiohistoryk *.dynamic.chello.pl 09-05-2022 07:24

Szkoda, że nie ma na tej stronie https://www.polskieradio.pl/499/ po prostu zwykłych zdjęć tych zachowanych metalowych płyt, są tam tylko same komiksowe rysuneczki dla dzieci, wiele osób nie miało nigdy w ręku nawet zwykłej płyty winylowej a co dopiero blaszanej.

Post a comment