Niebawem przypadać będzie trzydziesta piąta rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Rozpoznawalnym do dziś symbolem tamtych dni – szczególnie wśród ówczesnej młodzieży – stał się generał przemawiający w telewizorze zamiast „Teleranka”. Ale to nie jedyny związek tego wydarzenia z mediami – w pamięci Polaków pozostało również zawieszenie emisji Programu Drugiego Telewizji Polskiej oraz Programu Drugiego, Trzeciego i Czwartego Polskiego Radia... a także nielegalne rozgłośnie związane z Solidarnością, które przygotowywały i emitowały podziemne audycje. W Warszawie jako pierwsza odezwała się „Jutrzenka”, która 14 grudnia 1981 roku na częstotliwościach morskich nadawała sygnał SOS. 12 kwietnia 1982 roku w stolicy wyemitowana została pierwsza audycja pod szyldem „Radio Solidarność”. Drugi był Gdańsk – 30 kwietnia, potem – 12 maja – Poznań.
Historię „Radia Solidarność Region Wielkopolska” przybliżać będzie organizowana przez poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej gra miejska. Jest ona skierowana do dzisiejszej młodzieży. Chętni do wzięcia udziału w tej edukacyjnej zabawie – maksymalnie pięcioosobowe grupy uczniów pod opieką nauczyciela – powinny zarejestrować się pod podanym na stronie IPN adresem. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z archiwalnymi nagraniami... do udziału w grze niezbędny będzie też odbiornik UKF i mapy. Projekt realizowany będzie w piątek 16 grudnia br.
Przydatne informacje
Gra miejska „Nielegalny eter. Radio Solidarność”
Poznań, 16 grudnia 2016 roku
Szczegółowe informacje: http://poznan.ipn.gov.pl/pl7/aktualnosci/37449,Gra-miejska-Nielegalny-eter-Radio-Solidarnosc-Poznan-16-grudnia-2016.html
Comments
There are no comments