RadioPolska.pl - Jeszcze więcej radia!

Jeszcze więcej radia!
Po godzinach: Historia RTCN w Górze koło Śremu na konferencji w Poznaniu

Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze w Górze koło Śremu znane jest – co najmniej ze słyszenia – chyba każdemu Czytelnikowi RadioPolski. Obiekt rozpoczął pracę w przeddzień święta XX-lecia PRL – 21 lipca 1964 roku. Jego uruchomienie – jak mówi Witold Sobócki z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu, autor prezentacji poświęconej obiektowi – było bez wątpienia jednym z ważniejszych wydarzeń z dziejów radia i telewizji na obszarze Wielkopolski. Jakie były kulisy tej inwestycji? Jakie miała one znaczenie dla ówczesnego województwa poznańskiego? Czy obiektem interesowały się służby specjalne PRL? Odpowiedzi na te pytania będzie można poznać podczas referatu prezentowanego w trakcie organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza konferencji naukowej „Województwo poznańskie w latach 1950–1975”. Odbędzie się ona w środę 30 października br. w Sali Dziekańskiej Wydziału Historii Uniwersytetu Adama Mickiewicza przy ulicy Uniwersytetu Poznańskiego 7. Wystąpienie poświęcone RTCN-owi przewidziano w ostatniej części konfrerencji, pomiędzy 16:30 a 17:20.

Cała konferencja rozpocznie się o godzinie 9:00. W programie znalazło się również m.in. porównanie regionu poznańskiego do innych ówczesnych województw, opisy życia politycznego, społecznego i kulturalnego, a także wykłady o sporcie, harcerstwstwie i religijności. Szczegółowy program konferencji można znaleźć na stronie internetowej IPN. Wstęp wolny.

Przydatne informacje

Interdyscyplinarna konferencja naukowa „Województwo poznańskie w latach 1950–1975”

Środa, 30 października 2019 roku.

Wydział Historii UAM

Poznań, ul. Uniwersytetu Poznańskiego 7

Wydarzenie na mapie

Comments

Dabowiec *.dynamic.chello.pl 23-11-2019 10:45

Wysoki maszt z 1964 roku i tak dobrze się trzyma, nie przewraca się, solidnie zrobiony za komuny, w Warszawie gdyby tak nie szaleli z megalomanią i zbudowali podobnie wysoki na 225 KHz, to pewnie też by stał do dzisiaj i cieszył nas dobrym odbiorem na południu Polski w samodzielnie zrobionych radiach detektorowych

Rapiotr *.icpnet.pl 30-11-2019 16:32

Co Ty pitolisz kolego? Na f=225 Khz maszcik wysokości 290 m ? :) Tu sobie trochę doczytaj :http://www.rcnkonstantynow.pl/boveri/

@rapiotr *.dynamic.chello.pl 01-12-2019 14:02

Niech kolega sobie też posłucha i przeczyta ale tu na RadioPolska w pamięci zapisane halo halo:
http://radiopolska.pl/90lat/maszt-w-konstantynowie/stanislaw-krolak-o-przygotowaniach-do-budowy-rcnu

Irekr *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01-12-2019 19:46

Niewątpliwie maszt sie dobrze trzyma. Problem polega jednak na tym, że stoi w złym miejscu. Do tego jak go stawiano, to był tylko jeden w Wielkopolsce. Dla tego obszaru w latach 50tych było planowane postawienie pięciu masztów w całej Wielkopolsce a nie jednego w najgorszym miejscu z geofizycznego punktu widzenia. Pisałem o tym wielokrotnie na forum. Nie byłem na konferencji i ciekaw jestem czy cokolwiek mówiono o różnych zakulisowych decyzjach politycznych z lat 1956-1962.

Post a comment