Tradycyjnie - jak co roku - przyszedł czas na podsumowanie tego, co przez minione dwanaście miesięcy działo się w serwisie. Tym razem nie było może tak spektakularnie, jak w roku dziewięćdziesięciolecia polskiej radiofonii, ale praca u podstaw trwa nadal.
Zgodnie z zeszłoroczną zapowiedzią w 2016 roku kontynuowaliśmy cykl „Radio w pamięci zapisane”. Byliśmy m.in. w Warszawie, Sochaczewie, Olsztynie, Węgorzewie, Trójmieście, Legnicy, Wrocławiu, Kaliszu, Częstochowie, Piotrkowie Trybunalskim i na Śląsku. Rozmawialiśmy z pracownikami ośrodków nadawczych, urzędnikami i twórcami stacji. Część z pozyskanych materiałów została już zaprezentowana, inne na stronie znajdą się w najbliższej przyszłości. W tym roku szczególny nacisk położyliśmy na okres 1990-1994.
Rok 2016 jest też dla nas rokiem wyjścia poza internet. Pojawiliśmy się na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Pokłosiem tych spotkań były m.in. historyczne teksty o radiofonii w Gdańsku i Toruniu. Poszukiwaliśmy też informacji o uruchomionej tuż przed wybuchem II Wojny Światowej stacji nadawczej Radia Katowice. Dotarliśmy do świadków historii i odkryliśmy dawne fotografie, ale - z uwagi na różnice w źródłach niemieckich i polskich - obiekt ten nadal okrywa mgiełka tajemnicy.
Równolegle toczyły się prace nad zakończeniem pierwszego etapu modernizacji wykazu stacji radiowych i telewizyjnych, co pozwoli na ujednolicenie szaty graficznej serwisu. Ich efekty zaprezentujemy już niebawem.
Zgodnie z naszą nową, świecką tradycją w tym roku również przygotowaliśmy kalendarze ścienne rozmiaru A3 z obiektami nadawczymi. Podobnie jak przed rokiem osoby decydujące się na wsparcie finansowe serwisu będą mogły liczyć na taki upominek. Ich liczba jest oczywiście ograniczona (decyduje kolejność zgłoszeń). W tym roku zdecydowaliśmy się na kalendarz o sztywnych kartkach (gramatura 250g), co wymusza podniesienie wysokości minimalnej wpłaty nagradzanej kalendarzem do poziomu 42 zł. W przypadku zdecydowania się na takie wsparcie prosimy o przesłanie na adres poczta@radiopolska.pl danych niezbędnych do wysyłki. Nie jest to oczywiście minimalny próg możliwej darowizny – każda forma pomocy jest mile widziana.
Przydatne informacje
Numer konta:
62 1140 2004 0000 3102 7112 4674
Krzysztof Sagan
mBank