RadioPolska.pl - Jeszcze więcej radia!

Jeszcze więcej radia!

Przewodnik po radiowej Nocy Muzeów

Od: 16.05.2015 do: 16.05.2015

11-05-2015
Po godzinach: Przewodnik po radiowej Nocy Muzeów

Jak co roku, gdy kwitną kasztany i bzy, niezliczone rzesze mieszkańców naszego kontynentu ruszają na nocne zwiedzanie placówek kultury… i nie tylko. Wzorem lat ubiegłych do odbywającej się w sobotę 16 maja Europejskiej Nocy Muzeów dołączyły się też rozgłośnie radiowe. Jedne pokażą jak wygląda ich praca od środka, inne zorganizują występy DJ-ów, koncerty i spektakle. Większość atrakcji zaczyna się o 19:00.

W stolicy dwa radia spotkają się na kampusie Uniwersytetu Warszawskiego. Będzie tam należące do uczelni Akademickie Radio Kampus oraz publiczna Czwórka. Obie stacje zapowiadają specjalne audycje na swojej antenie i muzykę na żywo. Dla Kampusa grać będą Green Jesus, Dancehall Masak-Rah i Diego Cichy Don, a dla Czwórki Dawid Podsiadło i Curly Heads. Ponadto w Strefie Kampusa na Krakowskim Przedmieściu 3 pokaz trickboardów i występy teatrów improwizowanych, a wśród atrakcji przygotowanych przez Czwórkę, która zadomowi się po drugiej stronie Krakowskiego Przedmieścia, pokaz mody Miss Spark, artystyczne przerabianie ubrań w wykonaniu Roberta Kuty i spotkania z YouTuberami. Akademickie Radio Kampus będzie dysponowało też drugą miejscówką. W siedzibie rozgłośni przy Bednarskiej 2/4 będzie można poznać tajniki radiowej kuchni, zwiedzić studio i zapowiedzieć grane na antenie utwory. W warszawską Noc Muzeów w pewien sposób włączy się też Polskie Radio RDC. Stacja zachęca, aby zostać jej nocnym reporterem i w godzinach pomiędzy 20:00 a 22:00 zadzwonić pod specjalny numer telefonu, a następnie podzielić się swoimi relacjami.

Równie dużą liczbę radiowych atrakcji przygotowali wrocławscy nadawcy. O godzinie 20:00 drzwi do swojej siedziby przy Karkonoskiej 10 otworzy Polskie Radio Wrocław. Do godziny 23:30 zwiedzający będą mogli zobaczyć studia Radia Wrocław i dostępnego w technologii cyfrowej Radia Wrocław Kultura oraz wziąć udział w specjalnym programie na żywo na antenie tej drugiej stacji. Pół godziny dłużej będzie można oglądać ekspozycję Muzeum Radia Wrocław oraz posłuchać archiwalnych nagrań zdigitalizowanych w ramach projektu „Tu Polskie Radio Wrocław”. Również w wersji analogowej! Jak informuje nadawca, Noc Muzeów będzie też okazją do spotkania się z właścicielami głosów znanych z wrocławskiej rozgłośni. O 21:00 specjalny program ruszy w Akademickim Radiu Luz. Trwać będzie za to aż do 5:00. Będzie to okazja, aby poprowadzić program radiowy, poznać tajniki realizacji audycji i przygotować wiadomości. W redakcji przy Wybrzeżu Wyspiańskiego 27 prezentowany będzie również sprzęt – ten współczesny, jak i pamiętający radiowęzły z lat siedemdziesiątych.

Podobnie jak przed rokiem będzie można zajrzeć do siedziby Radia Łódź przy ulicy Narutowicza 130 – oczywiście w Łodzi. Tym razem specjalną atrakcją będzie możliwość przeniesienia się w czasie do lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy w tamtejszym studiu S1 odbywały się koncerty „Bez prądu”. A grali m.in. Dżem, Republika, IRA, Elektryczne Gitary, Edyta Bartosiewicz i Lech Janerka. Oprócz tego słuchacze będą mogli zajrzeć do studia emisyjnego, pobawić się dźwiękiem i obejrzeć kolekcję starych odbiorników. Łódzka rozgłośnia Polskiego Radia zaprasza już od godziny 18:00. Kolejne grupy wchodzić będą co dwadzieścia minut, a zwiedzanie zakończy się o pierwszej.

Kolejnym miastem, w którym będzie można poobcować z „drugą stroną głośnika” jest – w tym roku po raz pierwszy – Łomża. Należące do diecezji łomżyńskiej Radio Nadzieja zaprasza w godzinach od 19:00 do 22:00 do swojej siedziby przy Sadowej 3. Stacja przewidziała też dodatkowe atrakcje – koncert akustyczny Przemka Kamińskiego i Cezarego Borusiewicza o godzinie 19:30 oraz przygotowany przez Teatr Tadamm! spektakl multimedialny „Znieczulenie” o 21:00.

Na zakończenie – zgodnie z zapowiedzią sprzed Dni Otwartych Funduszy Europejskich – zapraszamy do siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach przy placu Wojciecha Kilara 1. W programie przewidziano między innymi zorganizowanie dziecięcych orkiestr w różnych przedziałach wiekowych (o 17:00 i 18:00) i warsztaty chóralne dla dorosłych (o 19:00 i 20:00). Do wzięcia udziału w tych wydarzeniach wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Ponadto – już bez rejestracji – po godzinie 22:00 będzie można wziąć udział w koncertach „Nocna Chopiniada” i „Noc z Arvo Pärtem”. Ten pierwszy to recitale fortepianowe uczestników 17. Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w ramach tego drugiego wystąpią Camerata Silesia, Kwartet Śląski i Alexander Humala na fortepianie. Godzinę wcześniej rozpocznie się specjalna plenerowa projekcja filmu „Jack Strong”, do którego muzykę nagrała NOSPR. Cały czas będzie też czynna wystawa instrumentów muzycznych. Jak zapewniają organizatorzy, można dotykać i robić zdjęcia!

Przydatne informacje

Wydarzenie na mapie

Comments

There are no comments

Post a comment