„Śląska radiofonia bierze swój początek w kwietniu 1924 roku, gdy w Breslau (we Wrocławiu) powstała spółka radiofoniczna Schleische Funkstunde AG – SFAG” – w wydanej w ostatnich dniach książce „Radiostacja Gliwice” napisał Henryk Berezowski – „W maju 1924 roku uruchomiła ona pierwszą stację na ziemi śląskiej”. W nawiązaniu do tamtych wydarzeń rok 2024 obchodzony jest nad Odrą jako rok stulecia radia we Wrocławiu. Po ukazujących się od początku roku wywiadach wspominających dolnośląską radiofonię sprzed lat – również w jej komercyjnej odsłonie – przyszła pora na coś specjalnego. To program na żywo nadawany przez 24 godziny z przeszklonego pawilonu ustawionego na placu Solnym. Pracę radiowców można zobaczyć na własne oczy i usłyszeć równocześnie w trzech stacjach – Radiu Wrocław, Radiu RAM i Radiu Wrocław Kutlura. Akcja rozpoczęła się w czwartek, 22 sierpnia br., w samo południe i potrwa do piątku do godziny 12:00.
W tym czasie nadane zostaną audycje znane słuchaczom każej z trzech dolnośląskich stacji radia publicznego. Nie zabraknie konkursów, informacji, publicystyki i muzyki. W godzinach wieczornych przewidziano silent disco. Ci, którzy dotrą na plac Solny będą mogli również podejrzeć przebieg porannego kolegium redakcyjnego. Wśród dodatkowych atrakcji znalazła się fotobudka 360 stopni czy nagrywanie głosów słuchaczy, których wypowiedzi umieszczone zostaną w kapsule czasu i zakopane przy gmachu radia przy ulicy Karkonoskiej.
Przydatne informacje
100 lat radia we Wrocławiu
Wspólny program Radia Wrocław, Radia RAM i Radia Wrocław Kultura z placu Solnego
Szczegóły: https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/143116/24h-na-fali-swietujemy-100-lat-Radia-we-Wroclawiu
Comments
Nie wiem czy to odpowiednie świętowanie. Stacja ta powstała co prawda sto lat temu ale w ówczesnym państwie niemieckim a przed oraz podczas II Wojny Światowej była tubą propagandową III Rzeszy. W tym okresie (II WŚ) stacje polskie były polikwidowane lub retransmitowały program niemiecki a Polakom za samo słuchanie radia groziła kara śmierci.
Według Olechowskiego z TV Republika, który nazwał stacje nazistowską w całym okresie
Myli fakty o włączeniu do Skarbu Państwa Niemiec w czasach Gebelsa ale to odbyło się 8 lat przed nacjonalizmem i Gebelesem kiedy to państwo niemieckie dostało 51% udziałów w stacjach regionalnych w ramach Towarzystwa Nadawców Rzeszy prehistoryczne takie ARD w tamtych czasach...
Przyznam się że też mi to nie grało. W czasach kiedy to radio powstawało pan A. H. możliwe że siedział w kiciu i pisał swoją słynną książkę a Niemcy jeszcze mogły nie być źle nastawione do innych.
Dziwi mnie jednak inna rzecz. Instytucja która jest w likwidacji jest w stanie zrobić uroczystości urodzinowe.
Jeszcze na koniec dodam bo tu nie ma że stacja Breslau działała na 950 kHz z mocą 100 KW. To dane z książeczki "RADIO - INFORMATOR Kalendarz - przewodnik radiosłuchacza na rok 1939"
Zaraz co niektórym, szczególnie ze stolycy zostanie zaburzony światopogląd z powodu użycia określenia "śląska radiofonia" w Breslau. Przecież powszechnie używane i totalnie wypaczone określenie "Śląsk" oznacza w praktyce Katowice, a przymiotnik "śląski" to przecież synonim słowa górnośląski - ale żeby było trudniej. z wyłączeniem obszaru lezącego w woj. opolskim. Opolskie to z kolei ruska "opolszczyzna".
Reasumując, Śląsk jest rozległy, a w Polsce rozciąga się od Bielska (bez Białej) po Sulechów i Świebodzin. Poza Polską leży też w Czechach i Niemczech.