
Tegoroczna radiowa Noc Muzeów wypada nieco skromniej niż zeszłoroczna. Radio od kuchni będzie można zobaczyć w Koszalinie, Łodzi, Łomży, Warszawie i we Wrocławiu. Tradycyjnie też otwarty będzie budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i Radiostacja Gliwice.
Muzeum Polskiego Radia Koszalin będzie czekać na zwiedzających w godzinach od 18 do 23. Na ekspozycji prezentowanych jest ponad sto eksponatów związanych z rozgłośnią – od radioodbiorników przez gramofony, magnetofony reporterskie po mikrofony i inny sprzęt radiowy. To wszystko w siedzibie rozgłośni przy ulicy Piłsudskiego 41. Również o godzinie 18:00 swoje drzwi otworzy Radio Łódź. Tu oprócz zwiedzania konkurs dla użytkowników Facebooka i Instagrama oraz – o godzinie 20:00 – koncert zespołu CBB Ensemble. Radio Łódź mieści się przy ulicy Narutowicza 130. O 18 w amfiteatrze NOSPR przy placu Kilara 1 w Katowicach w stylu Dixieland, a następnie od 20:30 recitale i o 22:00 projekcja filmu „Awantura o Basię” z roku 1956 z muzyką nagraną przez Orkiestrę. Wcześniej – od 16:00 – trwać będą warsztaty dla dzieci, ale limit miejsc został już wyczerpany. Dwadzieścia pięć kilometrów bardziej na zachód – w Radiostacji Gliwice – od 18:00 indywidualne zwiedzanie i o pełnych godzinach prezentacja filmu „Uwaga! Tu Gliwice”. Zwiedzać będzie można do 24:00 (ostatnie wejście 23:30).
Specjalny film na Noc Muzeów przygotowało też Polskie Radio. Można go obejrzeć online. Archiwum publicznej rozgłośni jak co roku prezentuje swoje zbiory w Pałacu Staszica przy Krakowskim Przedmieściu. W tym roku nacisk położono na radiostacje przedwojenne działające na kresach. W planach także konkursy, zabawy z mikrofonem i koncert grupy Voice Band. Można tam zaglądać już od godziny 19:00. Także od 19:00 Noc Muzeów w Radiu Nadzieja w Łomży. Przy Sadowej 3 będzie można zwiedzić radio, zasiąść przed mikrofonem i podejrzeć pracę radiowców od kuchni.
Tradycyjnie już też zwiedzających zapraszają warszawskie Radio Kampus, Radio Wrocław i wrocławskie Radio Luz. To pierwsze będzie można zwiedzić przy Bednarskiej 2/4... ale także spotkać się z dziennikarzami w mobilnym studiu przy Krakowskim Przedmieściu. Wrocławska rozgłośnia radia publicznego mieści się przy Karkonoskiej, a Radio Luz przy Wybrzeżu Wyspiańskiego. Z ciekawostek będzie tam można zobaczyć kabinę audiometryczną GIG AU-1 zakupioną na potrzeby Zakładu Akustyki Instytutu Telekomunikacji i Akutstyki Politechniki Wrocławskiej w roku 1974.
Przydatne informacje
Koszalin: Polskie Radio Koszalin, ul. Piłsudskiego 41 (18:00-23:00)
Katowice: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, pl. Kilara 1 (16:00-02:00)
Gliwice: Radiostacja Gliwice, ul. Tarnogórska 129 (18:00-24:00)
Łódź: Radio Łódź, ul. Narutowicza 130 (od 18:00)
Łomża: Radio Nadzieja, ul. Sadowa 3 (19:00-22:00)
Warszawa: Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72 (19:00-24:00)
Warszawa: Akademickie Radio Kampus, ul. Bednarska 2/4 / Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 32 (20:00-01:00)
Wrocław: Akademickie Radio Luz, ul. Wybrzeże Wyspiańskiego 27 (21:00-03:00)
Wrocław: Radio Wrocław, ul. Karkonoska 10
Comments
Odwiedzający Radio Łódź w ramach Nocy muzeów coś wczoraj musieli dziennikarzom pomącić ponieważ w jednym z wydań wiadomości ogłoszono na antenie że reżyser Paweł Pawlikowski dostał w Cannes Złotą Palmę za film "Zimna wojna". Reżyser otrzymał dosyć ważną nagrodę ale nie tą Palmę która przypadła twórcy z Japonii.
Złota Palmę jednak otrzymał reżyser Paweł Pawlikowski. Różne inne media podawały tą informację a na którejś komercyjnej telewizji można było zobaczyć jak reżyser trzyma w ręku pudełko z tą nagrodą.
@Pająk, Przykro, smutno się robi że ten reżyser wybiera akurat takie tematy jak „Ida” na swoje filmy.