RadioPolska.pl - Jeszcze więcej radia!

Jeszcze więcej radia!

Radiowe atrakcje Nocy Muzeów

Od: 14.05.2016 do: 15.05.2016

13-05-2016
Po godzinach: Radiowe atrakcje Nocy Muzeów

Audycje z udziałem zwiedzających, konkursy, koncerty, wystawy i oczywiście możliwość zajrzenia do najbardziej tajemniczych zakamarków – takie atrakcje na nadchodzącą Noc Muzeów w nocy z 14 na 15 maja przygotowały stacje radiowe, ale też inne komórki związane z polską radiofonią. Najwcześniej, bo już o godzinie 16:00, swoje drzwi otworzy Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach. Otworzy, ale nie dla wszystkich – do 18:00 trwać będą bowiem warsztaty dla najmłodszych, na które obowiązują zapisy. Ale już pół godziny przed ich zakończeniem – o 17:30 – w foyer rozpocznie się pierwszy koncert. Wystąpią dzieci uczące się gry na skrzypcach metodą Suzuki. Pół godziny później koncert balkonowy zagra kwartet puzonowy Trombonastic. O 20:00 rozpocznie się wykład „Muzykoterapia – magiczne dźwięki dla ciała i duszy”, a dalszą część nocy wypełni maraton twórczości Erika Satie w 150. rocznicę urodzin, koncerty Akademickiej Orkiestry Dętej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach i plenerowa projekcja filmu „Lalka”, do którego muzykę nagrała NOSPR.

O 18:00 zwiedzanie rozpocznie się w Łodzi i w Koszalinie. Do Radia Łódź, które też bierze udział w Nocy Muzeów, zapraszamy na pokładzie specjalnego tramwaju retro. Dla wszystkich którzy chcieliby zobaczyć radio od środka uruchomiliśmy specjalną linię tramwajową M5 – mówi nam Grzegorz Frątczak, szef muzyczny stacji. Zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. studio emisyjne, koncertowe, taśmotekę i amplifikatornię. Wśród atrakcji znalazły się również zabawy dźwiękiem i udział w castingu do nagrania utworu. 25-osobowe grupy będą oprowadzane przez pracowników radia co dwadzieścia minut. Dodatkowo „Radiowa Dyskoteka” zostanie wydłużona do godziny 1:00 – dodaje Frątczak. Natomiast w Radiu Koszalin – jak głosi zapowiedź – będzie można zobaczyć stare radioodbiorniki, zabytkowe mikrofony i zakurzone płyty. Oprócz tego na wystawie znajdą się lampy nadawcze, stary sprzęt reporterski – jak popularny magnetofon szpulowy UHER – oraz gramofony.

Kolejne radia dołączą do Nocy Muzeów o 19:00. I tak w Warszawie w Pałacu Staszica prezentować się będzie Archiwum Polskiego Radia. W planach m.in. test z historii polskiej radiofonii, spotkanie z radiową rodziną Matysiaków z okazji 60-lecia tej powieści radiowej, prezentacja w 80. rocznicę powstania „Podwieczorku przy mikrofonie” i opowieść o przedwojennych artystach, którzy w czasie wojny służyli w teatrach wojskowych w 2 Korpusie Polskim generała Władysława Andersa. Gościem plenerowej jedynkowej „Eureki” będzie fizyk prof. Krzysztof Meissner, który opowie o tajemnicach Kosmosu. Dwieście metrów obok Pałacu Staszica – przy wejściu na teren Uniwersytetu Warszawskiego – ustawione będzie plenerowe studio Akademickiego Radia Kampus. Tam, jak rok temu, zaserwujemy specjalną selekcję pod wodzą DJ-a Krzaka. Bedzie z nami Warszawski Funk, a każdy chętny będzie mógł popróbować swoich sił na trickboardach – mówi nam Wojciech Rodek, naczelny Kampusa. Ale to nie wszystkie atrakcje przygotowane przez tego nadawcę. Damy pogrzebać i pogadać zwiedzającym w studiu. Będą współtworzyć z nami program specjalny – dodaje Rodek. Podobnie jak przed rokiem na relacje nocnych reporterów-amatorów czekać będzie Polskie Radio RDC. Ci, którzy dodatkowo prześlą do rozgłośni zdjęcia, będą mogli wygrać specjalną nagrodę. Również od 19:00 będzie można zwiedzać łomżyńskie Radio Nadzieja. W programie także koncert bluesowo-rockowy grupy Mad Bee oraz spektakl „Zaledwie” przygotowany przez łomżyńską grupę PaT.

O 21:00 do radiowej Nocy Muzeów dołącza Wrocław. W siedzibie regionalnej rozgłośni Polskiego Radia będzie można zwiedzić radiowe muzeum, gdzie prezentowane są m.in. zabytkowe mikrofony, odbiorniki lampowe i detektorowe, ale też zajrzeć do innych radiowych zakamarków. Dziennikarze i prezenterzy zaprowadzą odwiedzających m.in. do sali koncertowej, newsroomu i studiów emisyjnych Radia Wrocław, Radia RAM i cyfrowego Radia Wrocław Kultura. Nie zabraknie również możliwości posłuchania dźwięków z bogatego archiwum rozgłośni i możliwości przyjrzenia się wozowi transmisyjnemu, który stanie przed siedzibą radia. W tym samym momencie swoje drzwi otworzy też wrocławskie Akademickie Radio Luz. Wśród atrakcji możliwość wcielenia się w radiowca, przeprowadzenia wywiadu czy podejrzenia jak wygląda praca newsroomu.

Namierzyliście również inne radiowe atrakcje? Dodawajcie w komentarzach!

Przydatne informacje

Radiowa Noc Muzeów

  • Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia // Katowice, pl. Wojciecha Kilara 1 // od 16:00
  • Polskie Radio Łódź // Łódź, ul. Narutowicza 130 // od 18:00
  • Polskie Radio Koszalin // Koszalin, ul. Piłsudskiego 41 // od 18:00
  • Archiwum Polskiego Radia // Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 72-74, Pałac Staszica, Sala Lustrzana // od 19:00
  • Akademickie Radio Kampus // Warszawa, ul. Bednarska 2/4, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 // od 19:00
  • Polskie Radio Wrocław, Radio RAM, Radio Wrocław Kultura // Wrocław, ul. Karkonoska 10 // od 21:00
  • Akademickie Radio Luz // Wrocław, Wybrzeże Wyspiańskiego 27 // od 21:00

Wydarzenie na mapie

Comments

There are no comments

Post a comment