RadioPolska.pl - Jeszcze więcej radia!

Jeszcze więcej radia!
Po godzinach: Historia RCN Konstantynów w jednym (wirtualnym) miejscu

W ramach pandemicznej odsłony działu „Po godzinach” zapraszaliśmy już do zwiedzania online nieistniejącego od 81 lat poznańskiego Muzeum Radjowego i obejrzenia wydrukowanej na drukarce 3D makiety wysadzonej w 1945 roku radiostacji w Babicach… dziś zachęcamy do kolejnej wirtualnej podróży do miejsca, którego już nie ma – tym razem do Radiowego Centrum Nadawczego w Konstantynowie koło Gąbina. Działający w latach 1974-1991 obiekt nie doczekał się do tej pory upamiętnienia w realnym świecie, ale od ponad dekady w internecie funkcjonuje stworzony przez miłośników radiofonii portal jemu poświęcony. Dzięki ich staraniom na stronie www.rcn.tlx.pl zgromadzone zostały unikatowe materiały, które w obecnych realiach – na działce zajmowanej przez obiekt ma zostać wybudowane nie muzeum, a kompostownia – prawdopodobnie nigdy nie zostałyby zaprezentowane szerszej publiczności. Znaleźć tam można szczegółowe informacje dotyczące nie tylko najwyższego wówczas masztu, ale też m.in. nadajnika, domku antenowego, fidera czy rozwiązań związanych z energetyką. Wszystko jest bogato ilustrowane archiwalnymi i współczesnymi fotografiami, skanami dokumentów, dzienników, notatek i instrukcji, a także rysunkami poglądowymi. Na stronie są też nagrania, wycinki prasowe i wspomnienia byłych pracowników.

W tym roku twórcy portalu zwrócili się do osób odwiedzających stronę z prośbą o wsparcie. Ma ono pomóc sfinansować domenę i serwer, na którym umieszczone są pliki. W planach jest także zakup skanera, który umożliwi digitalizację i publikację kolejnych materiałów. Zachęcamy do „zwiedzania”… i pomagania.

Aktualizacja: 6.01.2022 – zmiana adresu strony.

Przydatne informacje

Portal poświęcony Radiowemu Centrum Nadawczemu w Konstanynowie koło Gąbina: www.rcn.tlx.pl

Wydarzenie na mapie

Comments

Szkoda Brown Boveri *.dynamic.chello.pl 24-01-2021 09:22

Ale dlaczego nie przewieźli sprawnego lampowego nadajnika na nowe miejsce do Solca i nie odbudowali tam tylko tego masztu?

Szkoda Brown Boveri *.dynamic.chello.pl 24-01-2021 10:49

http://ostol.pl/tag/fale-dlugie

"PRL był do niczego ale niekiedy miał "momenty". Właśnie minęła 26 rocznica upadku masztu RCN w Konstantynowie. Cały ośrodek nadawczy był właśnie tym "momentem" Polski Ludowej - czy precyzując - "dekady Gierka". Krótko mówiąc, zbudowano coś absolutnie wyjątkowego, czego nigdy wcześniej nie było i nigdy już nie będzie. Najpierw wykiwano cały "blok wschodni" z jego RWPG i postanowiono zakupić "high-endowe" nadajniki długofalowe w szwajcarskim Brown Boveri. Jakość nadajników, osprzętu, infrastruktury, rozwiązania techniczne stanowiły zupełny kontrast dla siermiężnych technikaliów krajów demokracji ludowej"

"Inaczej sprawa się miała z antenką. I tu się władze rzuciły na "mission impossible" - postanowiono postawić półfalowy maszt, odizolowany od ziemi. No i wyszło im... 646 metrów. (Prawie) wszystko polskie - niezwykły projekt, materiały, budowa, montaż. Najwyższa budowla świata - kruchy maszcik, 133 razy wyższy niż bok trójkąta, który tworzył podstawę. Na dodatek elektrycznie odizolowany od ziemi. Technologiczny kosmos"

Jarek *.tktelekom.pl 16-02-2021 10:52

W latach 90 kiedy była jeszcze szansa na odbudowe masztu półfalowego należało ją wykorzystać i maszt odbudować.Wtedy jeszcze nie było internetu , nie było gęstej sieci UKF. Obudowa była wtedy jeszcze uzasadniona. Sprzeciw lokalnej społeczności należało potraktować z przymrużeniem oka i robić swoje. Niestety za mało wpływowych ludzi w Polskim rządzie było zainteresowanych odbudową Konstantynowa . Na otarcie łez zrobiono taką atrape Konstantynowa w Solcu Kujawskim i to tez już na ostatni gwizdek bo dzisiaj nikt nie postawiłby nawet Solca. Pytanie czy dzisiaj w czasach kiedy radio rozpowszechniane jest głównie w sieci UKF , INTERNET oraz DAB byłby sens utrzymywać RCN w Konstantynowie ? Jaki procent słuchaczy korzystałby z zasięgu tego masztu i z fal długich??No może kierowcy, marynarze. Ale czy byłoby to uzasadnione aby ponosić koszty funkcjonowania tego obiektu. Fale długie ,średnie, krótkie w profesjonalnej radiofonii gdzie liczy sie bardziej jakość a nie zasięg przechodzą do historii .

Szkoda Brown Boveri *.dynamic.chello.pl 16-02-2021 15:51

W Solcu Kujawskim też jest teraz co pooglądać, nadajnik nowoczesny - oszczędny - tranzystorowy.
Powinni zrobić tam kącik pamięci o Konstantynowie (może makieta taka jak Babice?), moim zdaniem to tam powinny być przechowywane części, lampy nadawcze, zdjęcia itp. Jak kiedyś wyłączą fale długie to będzie co zwiedzać i oglądać:
https://www.youtube.com/watch?v=DiXIpjWDVC0

Post a comment