RadioPolska.pl - Jeszcze więcej radia!

Jeszcze więcej radia!

Litewskie radio wczoraj i dziś

Od: 30.04.1997 do: 31.12.2037

13-04-2020
Po godzinach: Litewskie radio wczoraj i dziś

Historia tak, ale w połączeniu ze współczesnością – taka myśl zdaje się przyświecać zarządzającym Litewskim Radiem i Telewizją (LRT). Kiedy w 1997 roku w siedzibie publicznego nadawcy otwarta została sala muzealna, wyglądało to podobnie, jak np. w Budapeszcie – wygospodarowane pomieszczenie funkcjonujące w oderwaniu od tego, co dzieje się na korytarzach i w studiach obok. Po kilku latach przyszła refleksja i zmiany. Wystawa wiekowego sprzętu przeniesiona została na tętniący życiem korytarz. Teraz pomiędzy gablotami można spotkać znanych z anteny dziennikarzy, zamienić z nimi kilka słów czy wziąć autograf. Obok jest największe na Litwie telewizyjne studio, w którym realizowane były m.in. tegoroczne eliminacje do konkursu Eurowizji. Nowa organizacja wymogła jednak pewne ograniczenia – na zwiedzanie trzeba się umawiać wcześniej drogą mailową…

Dziś, z uwagi na akcję #zostańwdomu, pojawienie się tam nie jest możliwe. Zapraszamy zatem do lektury nieco bardziej rozbudowanego opisu… i zachęcamy do wizyty w Wilnie osobiście, gdy tylko będzie to już możliwe.

Budowę kompleksu przy ulicy Konarskio 49 rozpoczęto na początku lat pięćdziesiątych. Pierwotnie miała się tam mieścić szkoła. Plany zmieniły się wraz z pomysłem uruchomienia na Litwie telewizji. Wówczas okazało się, że w przedwojennej siedzibie Polskiego Radia Wilno, gdzie w tym czasie nadal funkcjonowała wileńska rozgłośnia, brakuje miejsca dla nowego medium. Stąd też – na długo przed wybudowaniem słynnej wieży telewizyjnej – emitowano sygnał. Współczesną makietę kompleksu – wraz z niezrealizowanymi jeszcze inwestycjami – można oglądać w drodze do wspomnianego wyżej korytarza… A już na samym wejściu gości wita gablota z przedsmakiem tego, co można zobaczyć w środku…

Gablota przy recepcji LRT Makieta kompleksu LRT Wieża, z której emitowano sygnał przed wybudowaniem wileńskiej wieży telewizyjnej

Tuż obok makiety pierwsza historyczna atrakcja – wózek operatora kamery… a kilka kroków dalej niespodzianka – postery poświęcone uruchomionemu w 1927 roku Polskiemu Radiu Wilno i jego najbardziej znanym pracownikom – Witoldowi Hulewiczowi i Czesławowi Miłoszowi. Niestety tekst – nie licząc skanów przedwojennych wydawnictw – jest jedynie po litewsku.

Kamera na wózku Plansze poświęcone Polskiemu Radiu Wilno (1) Plansze poświęcone Polskiemu Radiu Wilno (2)

Do serca historycznej części wycieczki trafia się po pokonaniu kilku schodków. Po prawej stronie znajdują się dwie obszerne gabloty, sięgające od podłogi do sufitu. W pierwszej można podziwiać radioodbiorniki – od najstarszych po te wyprodukowane w latach siedemdziesiątych XX wieku – oraz oglądać zdjęcia litewskich radiowców. Druga poświęcona jest telewizji. Jest tu też miejsce szczególne dla litewskich dziennikarzy – kącik poświęcony radzieckiej interwencji z roku 1991.

Gablota z radioodbiornikami Litewski telewizor Temp-6 z roku 1965 Pokoje redakcyjne LRT po wycofaniu się wojsk radzieckich (1991)

Ekspozycja po lewej stronie korytarza pokazuje sprzęt studyjny – konsolety, magnetofony, mikrofony, kamery… a nawet wykorzystywane w telewizji stroje teatralne.

Konsoleta i magnetofon studyjny Magnetofon studyjny Stroje teatralne

W drodze z dużego studia telewizyjnego do najnowocześniejszego na Litwie studia, w którym realizowana jest telewizja śniadaniowa uwagę przykuwa stojący na podwórku wiekowy wóz transmisyjny… oraz boisko do koszykówki.

Duże studio telewizyjne LRT Historyczny wóz transmisyjny LRT

W siedzibie LRT są miejsca bardzo nowoczesne, jak wspomniane już studio telewizyjne…

Studio telewizji śniadaniowej Reżyserka studia telewizji śniadaniowej

…czy studia LRT Radijas (zaraz po wymianie konsolety) i młodzieżowego LRT Opus…

Reżyserka LRT Radijas z nową konsoletą firmy Studer Studio młodzieżowego programu LRT Opus

…są jednak też miejsca w kategorii retro. To studio radiowe, w którym przygotowywane są audycje w języku polskim, emitowane codzienne w programie LRT Klasika o 14:30 czasu litewskiego.

Reżyserka studia Redakcji Polskiej Studio Redakcji Polskiej

Szczegółowe informacje dotyczące zwiedzania dostępne są – w języku litewskim – na stronie: https://apie.lrt.lt/apsilankykite/muziejus. Moimi przewodnikami po LRT byli pani Raimonda Impolevičienė oraz pan Dariusz Malinowski z redakcji polskiej LRT. Dziękuję im za poświęcony czas, a Czytelników jeszcze raz zachęcam do odwiedzin, gdy tylko będzie to możliwe.

Przydatne informacje

Litewskie Radio i Telewizja – LRT

Wilno, ul. Konarskio 49

Szczegółowe informacje dotyczące muzeum (po litewsku): https://apie.lrt.lt/apsilankykite/muziejus

Na zwiedzanie należy umówić się wcześniej drogą mailową.

Wydarzenie na mapie

Comments

Radioretro *.184.145.38.ipv4.supernova.orange.pl 25-06-2020 20:38

Ładny reportaż i ciekawy kawałek historii.

Post a comment