Po niemal siedemdziesięciu czterech latach ponownie można oglądać dziesięć charakterystycznych wież, które w dwudziestoleciu międzywojennym zapewniały łączność Polski z całym światem… W latach 1923-1945 roku stały na przedpolu Warszawy – w Babicach; dziś w Niepołomicach, w Muzeum Fonografii – w skali 1:2000. Zbudowana przez Ryszarda Dulskiego, jednego z kuratorów ekspozycji, makieta składa się z mapy oraz ustawionych na niej ażurowych konstrukcji wydrukowanych na drukarce 3D. Ale to nie jedyna unikatowa atrakcja czekająca na zwiedzających wystawę „Niepodległa w eterze. Radio i radiofonia w Polsce 1918-1989”! W sali poświęconej radiu w PRL-u ustawione zostało zrekonstruowane stanowisko do nadawania sygnału czasu. Każdy ze zwiedzających może wcielić się w pracownika budynku Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ulicy Kopernika, który w latach 1946-1984 codziennie własnoręcznie podawał Polskiemu Radiu dokładny czas według załączonego schematu.
Wystawa „Niepodległa w eterze” to również filmy – m.in. reportaż o Polskiej Agencji Telegraficznej ukazujący pracę Radiostacji Babice – a także nagrania dźwiękowe (w tym słynna już wypowiedź marszałka Józefa Piłsudskiego o mówieniu do trąby) i plansze z tekstami przybliżającymi historię polskiej radiofonii. Z tych ostatnich można dowiedzieć się m.in. o pierwszej krakowskiej emisji radiowej czy o powojennej odbudowie radia w Polsce. Na ekspozycji znalazły się także dziesiątki – o ile nie setki – odbiorników z różnych lat. Zarówno tych używanych w domach, jak i na przykład takich, z których korzystała służba bezpieczeństwa. Dwie ostatnie sale poświęcone są żywiołom – radiu na morzu i radiu w górach. Tu niesamowite wrażenie robi radiotelefon „Klimek” zgubiony przez jedną z ekip zdobywających Nanga Parbat. Wystawę – ze „znakiem jakości” RadioPolski – można oglądać jeszcze do 10 lutego br. Polecamy!
Przydatne informacje
Wystawa „Niepodległa w eterze. Radio i radiofonia w Polsce 1918-1989”
Muzeum Fonografii przy Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa
Niepołomice, ul. Zamkowa 4
Godziny zwiedzania: 10:00-18:00 (w święto Trzech Króli muzeum czynne będzie od 12:00 do 15:00)
Szczegóły: http://www.muzeum.niepolomice.pl/index.php/muzeum-fonografii
Comments
Tu https://www.youtube.com/watch?v=1RBG9U7fQ20
jest film o tym "Klimku", podobno nadal nie wiadomo kto go tam w górach zgubił, ale jak jest na tym radiotelefonie wyryte nie Klimek tylko Poland, to moim zdaniem ten krótkofalowiec który w latach 70-tych je produkował, wysyłał też na eksport te cacka sztuki radioelektronicznej tamtych czasów, i pewnie do Rosji i innych demoludów szły dla tamtejszych alpinistów.
fajne z tą makietą. ktoś się postarał :)