Od marca br. w dziale „Po godzinach” prezentowaliśmy ekspozycje, których z powodu pandemii – ale nie tylko – nie można było zobaczyć na żywo. Tak było z muzeum w siedzibie litewskiego radia i telewizji, przedwojennym Muzeum Radjowym w Poznaniu oraz wirtualną wystawą zdjęć dokumentujących budowę wągrowieckiego przemiennika telewizyjnego. Dziś, choć placówki kultury już wznowiły działalność, chcielibyśmy zaprosić do „zdalnego” obejrzenia wyjątkowego eksponatu, który – przynajmniej w tym momencie – nie znalazł swojego miejsca w żadnej z nich. To wykonana z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości makieta radiostacji, która przed II Wojną Światową funkcjonowała w Babicach i zapewniała telegraficzną łączność Polski ze światem! Wysadzona przez Niemców w styczniu 1945 roku na zawsze zniknęła z krajobrazu Mazowsza… ale po siedmiu dekadach, dzięki nowoczesnej techonologii – jak m.in. druk 3D – odtworzona została ze szczegółami, łącznie z oświetleniem i malowaniem wież… Tyle, że w skali 1:2000. Jej konstruktorem jest Ryszard Dulski.
Makietę po raz pierwszy – i jedyny – można było oglądać na własne oczy na przełomie 2018 i 2019 roku na wystawie „Niepodległa w eterze. Radio i radiofonia w Polsce 1918-1989” w niepołomickim Muzeum Fonografii. Wówczas prezentowała się w ten sposób:
Po zakończeniu ekspozycji została uszkodzona i z mozołem odbudowana. Po odtworzeniu wzbogacona została o automatycznie opuszczaną klapę zabezpieczającą, na której umieszczono tablicę z historią obiektu. Prezentacja makiety dostępna jest na filmie w serwisie YouTube.
Przydatne informacje
Film przedstawiający makietę TRCN Babice-Boernerowo: https://www.youtube.com/watch?v=z_0CTk3L6QU
Comments
Zamiast tej klapy powinna być tylko szyba (ochrona przed kurzem i łapskami zwiedzających), manipulator wystarczyło na stałe wbudować do boku z przodu skrzyni, wyjąca syrena w czasie podnoszenia moim zdaniem tylko denerwuje a ruchoma klapa zawsze może się popsuć i nie otwierać i co wtedy?