RadioPolska.pl - Jeszcze więcej radia!

Jeszcze więcej radia!

Muzeum Radia i Telewizji NHK w Tokio

Od: 03.03.1956 do: 31.12.2037

22-08-2021
Po godzinach: Muzeum Radia i Telewizji NHK w Tokio

Muzeum NHK – publicznego radia i telewizji w Japonii – wyróżnia się spośród innych placówek tego typu… zakazem fotografowania. To dozwolone jest tylko w kilku strefach, w których niestety nie znalazły się takie skarby, jak mające po kilkadziesiąt lat nadajniki, odbiorniki, mikrofony i magnetofony, kamery z czasów Igrzysk Olimpijskich z roku 1964 czy makieta średniofalowej stacji nadawczej działającej trzydzieści lat wcześniej. Jest za to możliwość wykonania zdjęć z szeregiem lubianych przez najmłodszych Japończyków (pluszowych) bohaterów, a także uwiecznienia na własnym nośniku wyglądu wyposażonego w radio i telewizor japońskiego salonu z początku drugiej połowy XX wieku. Przekreślonego aparatu fotograficznego nie było też przy antenach nadawczych (m.in. tzw. „motylek”, który przez ponad pół wieku zainstalowany był na Tokyo Tower) wystawionych przed wybudowaną pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku siedzibą muzeum. Ale japońska placówka to nie tylko dziesiątki tysięcy eksponatów, to również kino w rozdzielczości 8K, studio telewizyjne oraz biblioteka, fonoteka i wideoteka z japońskimi produkcjami (choć to jest pewnie mniej interesujące dla turysty z Europy). Aktualnie – z uwagi na obostrzenia covidowe – te części muzeum są nieosiągalne dla indywidualnych zwiedzających. Wycofano również wszelkie panele dotykowe.

Samo Muzeum NHK jest starsze niż jego aktualna siedziba, choć od początku znajduje się pod tym samym adresem – na wzgórzu Atago, na którym w roku 1925 rodziła się regularna japońska radiofonia. Utworzone zostało 3 marca 1956 roku i wedle dystrybuowanego na miejscu anglojęzycznego folderu jest pierwszą tego typu placówką na świecie… Stwierdzenie to można jednak między bajki włożyć, wszak już w roku 1931 w Poznaniu otwarte zostało polskie Muzeum Radjowe, a i my nie byliśmy światowymi pionierami w tej dziedzinie. Pięć lat temu, z okazji dziewięćdziesięciolecia japońskiej radiofonii, siedziba placówki przeszła gruntowny remont. Aktualnie czteropoziomowy budynek w całości przeznaczony jest na cele muzealne. Przy wejściu – za strefą pomiaru temperatury – ustawiona jest ścianka z wybranymi radioodbiornikami, mikrofonami i telewizorami, a także instalacja w bardzo uproszczony sposób pokazująca drogę, jaką sygnał z kamery w studiu dociera do widza. Piętro wyżej prezentowane są wystawy tematyczne – to tu znaleźli się wspomniani wyżej bohaterowie programów dziecięcych, ale też ekspozycja poświęcona igrzyskom z roku 1964 czy tradycyjnym kostiumom wykorzystywanym w produkcjach telewizyjnych. Trzeci poziom to strefa historii – sprzęt, prasa radiowa, zdjęcia i fragmenty filmowe ilustrujące ważne wydarzenia z historii Japonii… prawdziwa podróż w czasie, którą aktualnie tylko dla celów naukowych można kontynuować piętro wyżej, słuchając lub oglądając wybrane przez siebie pozycje z archiwum. Wstęp jest bezpłatny, a muzeum czynne jest codziennie – z wyjątkiem poniedziałków – w godzinach 8-16.

Dziecięcy bohaterowie w Muzeum NHK Dziecięcy bohaterowie w Muzeum NHK Japoński salon z przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych Anteny przed Muzeum NHK

Anglojęzyczna broszura Muzeum NHK (fragment) Anglojęzyczna broszura Muzeum NHK (fragment)

Przydatne informacje

NHK Museum of Broadcasting

2-1-1, Atago, Minato-ku, Tokio (Japonia)

Od wtorku do niedzieli od 8:00 do 16:00

Wstęp bezpłatny

Wydarzenie na mapie

Comments

There are no comments

Post a comment