RadioPolska.pl - Jeszcze więcej radia!

Jeszcze więcej radia!

Muzeum Radia w Koszalinie

Od: 15.05.2004 do: 31.12.2037

11-05-2019
Po godzinach: Muzeum Radia w Koszalinie

Jest taka placówka, która swoje drzwi – dla osób nie będących w zorganizowanych grupach – otwiera tylko raz w roku. Muzeum Polskiego Radia Koszalin ma burzliwą historię. Pomysł jego stworzenia zrodził się w czasie obchodów 50-lecia rozgłośni w roku 2003. Błyskawicznie udało się zgromadzić sprzęt i już w roku 2004 – na bazie zbiorów kolekcjonerów – uruchomiono wystawę zabytkowych odbiorników w pałacyku myśliwskim przy ulicy Piłsudskiego – miejscu, w którym tworzony był program Radia Koszalin w latach 1953-2002. Utrzymywanie dwóch siedzib – starej i nowej – było jednak dla regionalnej rozgłośni zbyt kosztowne i w roku 2007 zbiory przeniesione zostały do budynku przy ul. Piłsudskiego 41. Rozwiązanie to obarczone jest jednak zasadniczą wadą – eksponatów jest tak dużo, że są one wystawione nie tylko w hallu przy wejściu, ale też na pozostałych piętrach – czyli tam, gdzie na co dzień dostęp mają jedynie pracownicy rozgłośni i zaproszeni goście. Ten moment, kiedy może tam wejść każdy, właśnie nadchodzi – tradycyjnie już to Noc Muzeów. W roku 2019 placówkę będzie można zwiedzać 18 maja w godzinach od 18 do 22.

A co obecnie znajduje się w gablotach? Przede wszystkim radioodbiorniki – te najstarsze, detektorowe, pamiętające początki polskiej radiofonii, lampowe – jak przedwojenny Elektrit Kadet czy powojenny Pionier – a także tranzystorowe. Swego rodzaju perełką jest Atut 2, jedyny spośród prezentowanych odbiorników, który ma na skali napis „KOSZALIN”. Eksponowane są również kołchoźniki, gramofony, płyty, magnetofony szpulowe, taśmy, mikrofony… a nawet elementy nadajników (w tym – po „sąsiedzku” – lampa stopnia końcowego nadajnika w szczecińskim Warszewie czy kondensatory ceramiczne używane w latach sześćdziesiątych). Są też kubki z kolejnymi znakami graficznymi rozgłośni i otrzymane przez redakcję statuetki. Obok zaś – bo nie zmieścił się w gablocie – wykorzystywany niegdyś do codziennej pracy stół montażowy. Ale Muzeum Radia to nie jedyna atrakcja Nocy Muzeów w Radiu Koszalin. Wszak – jak już wspomniałem – mieści się ono w budynku, w którym aktualnie produkowany jest program radiowy…

Gabloty z odbiornikami na parterze siedziby Polskiego Radia Koszalin Stół montażowy w siedzibie Polskiego Radia Koszalin Kolekcja kubków i statuetki w siedzibie Polskiego Radia Koszalin Lampy i odbiorniki w siedzibie Polskiego Radia Koszalin

Kołchoźnik w Muzeum Polskiego Radia Koszalin Kołchoźnik w Muzeum Polskiego Radia Koszalin

Przydatne informacje

Polskie Radio Koszalin

Koszalin, ul. Józefa Piłsudskiego 41

Wydarzenie na mapie

Comments

Radio Kołchoźnik *.dynamic.chello.pl 13-05-2019 16:13

Te stare radia lampowe to już wszyscy znamy do znudzenia, ale kołchoźników na zdjęciach niestety nie ma, a przypominam że to były pierwsze i często bogato zdobione (np. świdrujący węgiel górnik) radia w Polsce powojennej.

Krzysztof Sagan *.dynamic-ra-04.vectranet.pl 13-05-2019 20:04

Na specjalne życzenie dodałem zdjęcia dwóch z prezentowanych tam kołchoźników ;)

Radio Kołchoźnik *.dynamic.chello.pl 18-05-2019 20:47

Dziękuję za dodanie dodatkowych zdjęć, bardzo ładnie były ozdabiane kołchoźniki, pewnie przez artystów po wyższych uczelniach na usługach politbiura komunistycznego w PRL.

Post a comment