Jest taka placówka, która swoje drzwi – dla osób nie będących w zorganizowanych grupach – otwiera tylko raz w roku. Muzeum Polskiego Radia Koszalin ma burzliwą historię. Pomysł jego stworzenia zrodził się w czasie obchodów 50-lecia rozgłośni w roku 2003. Błyskawicznie udało się zgromadzić sprzęt i już w roku 2004 – na bazie zbiorów kolekcjonerów – uruchomiono wystawę zabytkowych odbiorników w pałacyku myśliwskim przy ulicy Piłsudskiego – miejscu, w którym tworzony był program Radia Koszalin w latach 1953-2002. Utrzymywanie dwóch siedzib – starej i nowej – było jednak dla regionalnej rozgłośni zbyt kosztowne i w roku 2007 zbiory przeniesione zostały do budynku przy ul. Piłsudskiego 41. Rozwiązanie to obarczone jest jednak zasadniczą wadą – eksponatów jest tak dużo, że są one wystawione nie tylko w hallu przy wejściu, ale też na pozostałych piętrach – czyli tam, gdzie na co dzień dostęp mają jedynie pracownicy rozgłośni i zaproszeni goście. Ten moment, kiedy może tam wejść każdy, właśnie nadchodzi – tradycyjnie już to Noc Muzeów. W roku 2019 placówkę będzie można zwiedzać 18 maja w godzinach od 18 do 22.
A co obecnie znajduje się w gablotach? Przede wszystkim radioodbiorniki – te najstarsze, detektorowe, pamiętające początki polskiej radiofonii, lampowe – jak przedwojenny Elektrit Kadet czy powojenny Pionier – a także tranzystorowe. Swego rodzaju perełką jest Atut 2, jedyny spośród prezentowanych odbiorników, który ma na skali napis „KOSZALIN”. Eksponowane są również kołchoźniki, gramofony, płyty, magnetofony szpulowe, taśmy, mikrofony… a nawet elementy nadajników (w tym – po „sąsiedzku” – lampa stopnia końcowego nadajnika w szczecińskim Warszewie czy kondensatory ceramiczne używane w latach sześćdziesiątych). Są też kubki z kolejnymi znakami graficznymi rozgłośni i otrzymane przez redakcję statuetki. Obok zaś – bo nie zmieścił się w gablocie – wykorzystywany niegdyś do codziennej pracy stół montażowy. Ale Muzeum Radia to nie jedyna atrakcja Nocy Muzeów w Radiu Koszalin. Wszak – jak już wspomniałem – mieści się ono w budynku, w którym aktualnie produkowany jest program radiowy…
Przydatne informacje
Polskie Radio Koszalin
Koszalin, ul. Józefa Piłsudskiego 41
Comments
Te stare radia lampowe to już wszyscy znamy do znudzenia, ale kołchoźników na zdjęciach niestety nie ma, a przypominam że to były pierwsze i często bogato zdobione (np. świdrujący węgiel górnik) radia w Polsce powojennej.
Na specjalne życzenie dodałem zdjęcia dwóch z prezentowanych tam kołchoźników ;)
Dziękuję za dodanie dodatkowych zdjęć, bardzo ładnie były ozdabiane kołchoźniki, pewnie przez artystów po wyższych uczelniach na usługach politbiura komunistycznego w PRL.