
Jak wyobrażają sobie przedwojenny Lwów i Huculszczyznę współcześni ukraińscy filmowcy można zobaczyć w takich obrazach jak „Szlachetni włóczędzy” czy „Hucułka Ksenia”… jak było naprawdę pokazują odnalezione kilka lat temu zdjęcia autorstwa Józefa Treszki. Ich autor był lwowskim przyrodnikiem, fotografikiem i działaczem harcerskim. We wrześniu 1939 roku jako ochotnik zgłosił się do armii. Po przeszkoleniu saperskim w Wielkiej Brytanii dołączył do dywizji generała Stanisława Maczka. Zginął w 1945 roku – kilka miesięcy przed zakończeniem wojny – w Holandii. Wykonywane przez niego w latach 1927-1939 fotografie przetrwały. Przechował je działający we Lwowie botanik Tadeusz Wilczyński, nauczyciel i przyjaciel Treszki. Po jego śmierci zbiór trafił do Polski. Na światło dzienne wypłynął dzięki pracy Krzysztofa Dudy i grantowi Narodowego Centrum Nauki. Dziś blisko cztery i pół tysiąca ujęć można oglądać na stronie www.jozeftreszka.pl. Najstarsze fotografie wykonane zostały w czasie jubileuszu 40-lecia święceń kapłańskich lwowskiego arcybiskupa Józefa Teodorowicza. Kolejne ukazują przyrodę, miasta, wioski, ludzi, wydarzenia i zwyczaje, głównie we Lwowie, w Karpatach Wschodnich oraz nad Dniestrem, ale nie tylko… Fakt, że nie są one szczegółowo opisane i w pełni skatalogowane – bazowano tu na skrótowych opisach z opakowań – sprawia, że kolejne kliknięcia potrafią zaskoczyć.
Wśród zeskanowanych negatywów znalazły się i te radiowe. Na kilku zdjęciach można zobaczyć wieże pomiędzy którymi rozpięta była antena Radia Lwów (m.in. tu i tu)... ale prawdziwą perełką jest plenerowe studio lwowskiej rozgłośni Polskiego Radia zorganizowane we wrześniu 1937 roku w karafce Baczewskiego na Targach Wschodnich. Oprócz wnętrza tego nietypowego pawilonu widać na nich m.in. plakaty zachęcające do złożenia życzeń za pośrednictwem radia i tłumy, które zapewne z tej propozycji postanowiły skorzystać. Oglądania fotografii nie warto zostawiać na później – jeśli ważność domeny nie zostanie przedłużona, zbiory te znikną z internetu dzień przed Wigilią Świąt Bożego Narodzenia!
Zdjęcie tytułowe jest kolażem fotografii z opracowania p. Krzysztofa Dudy dostępnego na stronie www.jozeftreszka.pl.
Przydatne informacje
Zbiór zdjęć Józefa Treszki – www.jozeftreszka.pl
Uwaga! Jeśli domena nie zostanie przedłużona, strona zniknie z sieci 23 grudnia 2022 roku.
Comments
Wspaniałe zdjęcia.
No i domena znikła. Na dodatek strona nie została zarchiwizowana przez Web Archive.
Domena została odnowiona! Zdjęcia można oglądać przez kolejny rok.
Czyli trzeba bawić się w kopiowanie nawet takich zdjęć! to jest śmiechu warte! to po prostu polska chytrość i głupota w 21 wieku, bo jest tyle ciekawego do oglądania na milionach darmowych stron internetowych, a tu próbują chyba zarobić na takich sobie, zwykłych gów...nich zdjęciach jakieś marne parszywe grosze, zamiast dać to już ludziom starym i młodym do oglądania na zawsze za darmo!
To raczej kwestia tego, że utrzymanie serwera i domeny kosztuje, a cyfryzacja i prezentacja w internecie zrealizowana została w oparciu o grant. Pytanie zatem brzmi ile lat utrzymywania serwera było w owym grancie wpisane... a może w tym momencie autor robi to z własnych funduszy? Gdyby ktoś chciał na tych zdjęciach zarabiać, to po kliknięciu w miniaturkę trzeba by było wysyłać SMS, żeby obejrzeć pełną rozdzielczość... A co do zdjęć, to z całą pewnością są unikatowe!
To prawda że zdjęcia są unikatowe, zobaczyłem tu po raz pierwszy zdjęcia mojej ulubionej kolei wąskotorowej w Zagnańsku koło Kielc (pozostały tam już niestety tylko nasypy i mosty po torach kolejowych i jedna lokomotywa parowa)
I to już chyba niestety koniec... Strona nie jest dostępna, zaparkowana domena wygasa w piątek... Szkoda!