Wyprodukowany najprawdopodobniej we wrześniu 1939 roku – już w czasie trwania działań wojennych – odbiornik Komandor z wileńskich zakładów Elektrit, słuchawki wysokoomowe do odbiornika detektorowego, przedwojenne numery wydawanego przez Lwowski Klub Krótkofalowców pisma „Krótkofalowiec Polski” czy wydana w 1946 roku książka Milesa Hensona „The miracle of radio” opisująca konstrukcje radarowe używane w Bitwie o Anglię – to tylko niektóre z eksponatów, które od 1 października 2019 roku prezentowane będą w holu Książnicy Kopernikańskiej przy ulicy Słowackiego 8 w Toruniu. Wystawę „Radio w Polsce w 80. rocznicę II Wojny Światowej” przygotowali toruńscy krótkofalowcy. Jej założeniem jest ukazanie stanu radiofonii i radiotechniki na dzień 1 września 1939 roku w zestawieniu ze współczesnymi rozwiązaniami. Ekspozycja będzie czynna do 19 października.
W trakcie trwania wystawy – w sobotę 5 października o godzinie osiemnastej – odbędzie się spotkanie z jej twórcami. Opowiedzą m.in. o stacji nadawczej Rozgłośni Pomorskiej Polskiego Radia i jej wojennych i powojennych losach, przedwojennym sprzęcie odbiorczym oraz roli radia i radiokomunikacji. Zaprezentowany zostanie również sygnał wywoławczy przedwojennej toruńskiej stacji – fragment pieśni „Hej flisacza dziatwo” z opery „Flis” Stanisława Moniuszki – oraz przykładowa ramówka. Wstęp wolny.
Przydatne informacje
Wystawa „Radio w Polsce w 80. rocznicę II Wojny Światowej”
Od 1 do 19 października 2019 roku
Hol Książnicy Kopernikańskiej
Toruń, ul. Słowackiego 8
Spotkanie z twórcami wystawy: 5 października 2019 roku, godzina 18:00.
Comments
Elektrity miały ładne drewniane obudowy (jak dzieła sztuki), szkoda że nikt nie wpadł na pomysł produkcji na pamiątkę istnienia tej firmy wszystkich typów produkowanych tam odbiorników, zmniejszonych na przykład do rozmiaru smartfona, zrobionych z plastiku imitującego drewno i z odbiorem DAB+ i FM, oczywiście koniecznie musi być działające oko magiczne, zrobione na przykład na wyświetlaczu LCD
Odbiornik radiowy Komandor był chyba najładniejszy z Elektritów, tu jest film:
https://www.youtube.com/watch?v=mR6AQGST2UE
"Radio w Polsce w 80. rocznicę II Wojny Światowej” w Toruniu".
To druga wojna światowa była tylko w Toruniu?