RadioPolska.pl - Jeszcze więcej radia!

Jeszcze więcej radia!
Po godzinach: Radiowe pamiątki w Izbie Muzealnej Radia Katowice

Studio z lat trzydziestych z repliką węglowego mikrofonu Marconi Reisz, patefonem i zrekonstuowanym pulpitem informującym czytającego czy ma mówić szybciej, wolniej, głośniej czy też ciszej, ale też szereg innych oryginalnych radiowych skarbów można oglądać na poddaszu w budynku Radia Katowice. Każdy z tych przedmiotów ma duszę, każdy pracował w rozgłośni i z każdym wiążą się wspomnienia – mówi jeden z organizatorów Izby Muzealnej, były prezes Henryk Grzonka. Na kilkudziesięciu metrach kwadratowych znalazło się miejsce m.in. na konsolety z CENRiT-u, magnetofony stacyjne i przenośne, minidyski oraz sprzęt do transmisji. Brakuje nam magnetofonu EMI BTR1 – dodaje opiekujący się Izbą pan Andrzej – Chętnie byśmy się z kimś wymienili. Na razie to urządzenie można podziwiać jedynie na zdjęciu. Prezentowane magnetofony są sprawne i podłączone, a po ich uruchomieniu można usłyszeć np. głos Stanisława Ligonia czy wspomnienia byłych pracowników. Zresztą przedwojennemu dyrektorowi i dzisiejszemu patronowi Polskiego Radia Katowice poświęcony jest cały kącik, w którym zgromadzone zostały m.in. pamiątki po nim.

Planujemy jeszcze zorganizować tutaj reżyserkę z lat siedemdziesiątych i dawne stanowisko komentatorskie – mówi pan Grzonka – Jest to jednak małe i trudne pomieszczenie. W organizacji wystawy pomagali nam specjaliści z Muzeum Śląskiego. Na ekspozycji oprócz wspomnianych już eksponatów prezentowana jest makieta pierwszej stacji nadawczej na Brynowie oraz stare odbiorniki. Wśród nich produkowany na Śląsku Capello, charakteryzujący się tym, że zamiast skali ma mapę Europy, na której podświetlają się miejscowości, z których słuchany jest aktualnie program. To nie są diody, to nie te czasy – śmieje się pan Henryk Grzonka – Dziś nazwalibyśmy to światłowodem. Uwagę przyciąga również pierwszy radiowy laptop. Również działa! W uruchomionym programie do montażu dźwięku można posłuchać słynnego testu stereo w wykonaniu Tadeusza Sznuka!

Makieta stacji nadawczej na Brynowie Izba Muzealna Radia Katowice Zdjęcie poszukiwanego magnetofonu EMI

Przydatne informacje

Izba Muzealna Radia Katowice dostępna jest dla wcześniej umówionych grup zorganizowanych. Indywidualne zwiedzanie możliwe jest tylko przy okazji Dni Otwartych.

Kontakt z rozgłośnią: http://www.radio.katowice.pl/txt,1,Kontakt-z-nami.html

Katowice, ul. Ligonia 29

Wydarzenie na mapie

Comments

There are no comments

Post a comment