Na początku maja 2022 roku Polskie Radio zainicjowało poszukiwanie zaginionych płyt z września 1939 roku, na których utrwalone zostało między innymi ostatnie przemówienie prezydenta walczącej stolicy, Stefana Starzyńskiego. Przy okazji akcji „Gdzie jest czarny neseser?” publiczny nadawca ponownie udostępnił wystawę poświęconą pracownikom stacji, którzy po wybuchu wojny – nie bacząc na niebezpieczeństwo – trwali przy swoich stanowiskach. Na ogrodzeniu siedziby Polskiego Radia od strony alei Niepodległości prezentowane są plansze przybliżające to, co w pamiętnym wrześniu działo się przy ulicy Zielnej, gdzie wówczas znajdowała się rozgłośnia PR, a także losy odnalezionej części kolekcji płyt. Oprócz zdjęć takich osób, jak Edmund Rudnicki, Joanna Poraska, Józef Małgorzewski, Tadeusz Bocheński czy Jeremi Przybora znalazły się na nich fragmenty wystąpień – w tym słynne „A więc wojna!” – a także fotografie płyt na których zostały nagrane, pomieszczeń, siedziby, wysadzonego masztu Warszawy I i wież Warszawy II. Nie zabrakło też wizerunków prezydenta Stefana Starzyńskiego i szefa propagandy w Dowództwie Obrony Warszawy ppłk. Wacława Lipińskiego.
Druga część wystawy, już pod dachem, prezentowana jest w głównym hallu „starego budynku”, nieopodal wejścia do studia im. Władysława Szpilmana. Ta dostępna jest m.in. dla grup zorganizowanych odwiedzających siedzibę Polskiego Radia.
Przydatne informacje
Wystawa „Wrzesień 1939” w Polskim Radiu
Ogólnodostępna część złożona z ośmiu plansz prezentowana jest na ogrodzeniu siedziby publicznego nadawcy przy al. Niepodległości 77/85 (od strony al. Niepodległości).
Comments
nawet gdybym miał nie przekazałbym bo to było by moje