
„Tu był mój pokój. Tam gdzie jest DJ-ka stało moje łóżko” – wyznał kilka lat temu jeden ze słuchaczy odwiedzających redakcję olsztyńskiego Radia UWM FM. Musiało to być dość dawno, bowiem nawet najstarsi członkowie ekipy nie pamiętają, kiedy radiowcy wprowadzili się do Domu Studenckiego nr 2 przy ulicy Kanafojskiego 1. „My jesteśmy tutaj od początku, ale przed nami było tu jeszcze studio radiowęzła Kortowo” – wspomina Karolina Lewandowska, redaktor naczelna stacji. Wybudowany w nowszej części miasteczka akademickiego budynek położony jest 200 metrów od Jeziora Kortowskiego, 150 metrów od Parku Uniwersyteckiego i 50 metrów od Stadionu Akademickiego. Od historycznej części Kortowa, gdzie przed wojną znajdował się kryjący wiele tajemnic szpital dla obłąkanych, dzieli go nieco ponad 300 metrów. Do mieszczących się w suterenie pomieszczeń radiowych prowadzą niepozorne drzwi od strony parku. Nad nimi wisi duże logo, dzięki któremu nikt nie ma wątpliwości, że trafił pod właściwy „Radiowy adres”.
Po pokonaniu pierwszych drzwi stajemy przed drugimi – przeszklonymi – prowadzącymi już bezpośrednio do wyłożonego terakotą radiowego korytarza. Pierwsze pomieszczenie po lewej stronie to obszerny newsroom wyposażony w pięć stanowisk, przy których pracują reporterzy i wydawcy. Zaraz po wejściu uwagę przykuwa wiszący na ścianie zegar w kształcie logo UWM FM wykonany z płyty winylowej zespołu Mazowsze – dzieło jednego ze słuchaczy. Do montażu dźwięku trzydziestu uczących się tu dziennikarzy wykorzystuje program Adobe Audition. Newsroom połączony jest z dwuczęściowym studiem emisyjnym i kącikiem nagraniowym. To pierwsze wyposażone jest w cyfrową konsoletę Studer OnAir 1000, odtwarzacz Technics SL-PS740A, mikrofon oraz komputery emisyjne z pakietem RCS – programami MasterControl i Selector. „Kiedyś korzystaliśmy z oprogramowania pewnej niemieckiej firmy, ale mieliśmy awarię” – wspomina naczelna – „potem zdecydowaliśmy się na system bardziej dopasowany do naszych potrzeb i wybór padł na RCS”. Po drugiej stronie szyby znajduje się studio dla gości i współprowadzących. Kącik nagraniowy jest natomiast wyposażony w konsoletę Soundcraft Spirit M8 oraz trzy mikrofony pojemnościowe. To tutaj powstają m.in. te wydania audycji autorskich, których autorzy nie są w stanie poprowadzić na żywo. Kolejne pomieszczenie to amplifikatornia. „Bardzo podoba nam się ta nazwa” – mówi Lewandowska – „dlatego ją zostawiliśmy”. Stąd sygnał stacji trafia do nadajnika na akademiku przy ulicy Żołnierskiej oraz do internetu. Jest tu również miejsce na kącik do lutowania kabli i składania komputerów.
Pierwsze i drugie drzwi po prawej stronie korytarza to chluba UWM FM – wykończone w drewnie duże studio nagraniowe. Powstają tu radiowe dżingle, „zajawki”, ale rejestrowane są też – a może przede wszystkim – zespoły muzyczne. To wszystko na ośmiokanałowej konsolecie M-Audio sprzężonej z programem Pro Tools. Pokonując kolejne metry korytarza mijamy kolekcję dyplomów uzyskanych przed laty przez studentów – między innymi za zasługi położone dla rozwoju Akademii Rolniczo-Technicznej, poprzedniczki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, ale też za udział w konkursach „O studenckiej spółdzielczości pracy” czy z okazji „60 rocznicy Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej”. Następne drzwi prowadzą do sekretariatu i gabinetu redaktor naczelnej, a ostatnie do pomieszczeń redakcji muzycznej – z zajmującą całą ścianę płytoteką – oraz programowej. Tu też zgromadzone zostały pamiątki z dawnych lat – gwóźdź programu, kościotrup oraz księgi pamiątkowe. „Kiedyś na korytarzu mieliśmy jeszcze magnetofon szpulowy” – wspomina redaktor naczelna – „ale kiedy zobaczyła go pani z Muzeum UWM uznała, że musi go mieć”.
Tutaj należy się słowo wyjaśnienia, bo choć samo Radio UWM FM powstało wraz z utworzeniem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego na przełomie XX i XXI wieku, to jego korzenie sięgają czasów znacznie wcześniejszych. W 1950 roku na bazie Wyższych Szkół Gospodarstwa Wiejskiego w Łodzi i Cieszynie powstała w Olsztynie Wyższa Szkoła Rolnicza. Wraz z powołaniem nowego ośrodka akademickiego rozpoczęto tworzenie miasteczka studenckiego... i na ten czas przypadają pierwsze wzmianki o radiowej działalności tutejszych dziennikarzy studenckich. Pierwsze audycje cykliczne pojawiły się cztery lata później i to właśnie rok 1954 uważa się za oficjalną datę powstania radiowęzła o nazwie Radio Kortowo. W 1972 roku WSR została przemianowana na Akademię Rolniczo-Techniczną, ale pozostało to bez większego wpływu na funkcjonowanie radia. Rok później radiowęzeł rozpoczął współpracę z Radiem Olsztyn, która trwała do końca lat dziewięćdziesiątych. Efektem była emisja przygotowywanych przez studentów materiałów na antenie stacji. Kiedy w 1999 roku z połączenia ART, Wyższej Szkoły Pedagogicznej i Warmińskiego Instytutu Teologicznego powstał Uniwersytet Warmińsko-Mazurski postanowiono połączyć też funkcjonujące przy tych uczelniach radiowęzły – Radio Kortowo i powstałe w 1969 roku przy WSP Radio Emitor. Mimo istnienia ksiąg pamiątkowych wiele aspektów dotyczących funkcjonowania tych stacji pozostaje dziś nieznanych. „Założyliśmy profil na Facebooku o nazwie Tworzyłem Radio Kortowo/Radio Emitor” – mówi Karolina Lewandowska – „miałam nadzieję, że zgłoszą się tam osoby, które przybliżą nam historię tych stacji. Niestety większość, która tam się pojawiła, również poszukuje informacji”. Znane są tytuły audycji, jak „Kronika kortowska”, „Trybuny radiowe” z telefonicznym udziałem słuchaczy, „Kortowska oranżeria rozrywkowa” czy „Radio Kortowo super supeł” nadawane w Radiu Kortowo oraz „OKAR – Opinie, Komentarze, Aktualności, Rozmowy”, „Galileo” i „Zsyp na śmiechy” z Radia Emitor. Dostępne są również fotografie przedstawiające między innymi uroczystości rocznicowe.
W grudniu 2000 roku projekt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego uzyskał akceptację Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i blisko pół roku później nowe radio pojawiło się w olsztyńskim eterze na częstotliwości 95,9 MHz. Pierwsza koncesja przewidywała nadawanie programu muzyczno-publicystycznego, w którym muzyka stanowiła nie mniej niż 60% czasu emisji, publicystyka nie mniej niż 6%, informacja nie mniej niż 4% i porady nie mniej niż 2%. Na antenie dominować miał rock, jazz, blues, piosenka studencka, poezja śpiewana i folk. Takie też było radio, którego pierwsze hasło brzmiało „Ulubione, Wiarygodne, Miejskie”. Z czasem ramówka ewoluowała i więcej uwagi poświęcono sprawom akademickim. W 2004 roku rozwinięcie skrótu zmieniło się w obowiązujące do dziś „Uwierz w muzykę”.
Aktualnie UWM FM to miejsce zdobywania dziennikarskich szlifów przez studentów olsztyńskich uczelni. Z drugiej strony to też słyszalna w eterze rozgłośnia lokalna, której program kierowany jest do wszystkich, którzy czują się młodo. „Radio nie ma badań słuchalności” – mówi redaktor naczelna – „ale po telefonach od słuchaczy widać, że oprócz studentów słuchają nas również osoby w wieku 25-35 lat”. I – jak się okazuje – nie tylko z wyższym wykształceniem. „Mamy w ramówce audycję filozoficzną” – dodaje jeden z dziennikarzy – „zauważyliśmy, że regularnie słuchają jej na pobliskiej budowie. Mamy też słuchaczy w więzieniach w Iławie i Barczewie”. Dużym zainteresowaniem cieszą się transmisje z meczów siatkówki. A emocje są niemałe – drużyna Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego gra z najlepszymi w PlusLidze. „Mamy też audycję poświęconą Mistrzostwom Świata w siatkówce plażowej w Starych Jabłonkach” – dodaje Lewandowska – „zapraszamy gości związanych z organizacją, rozdajemy bilety i gadżety związane z imprezą”. Muzycznie na antenie dominuje rock, ale nie brakuje też ambitnego popu, hip-hopu, reggae czy szeroko pojętej alternatywy. Z założenia są to utwory powstałe po roku 2000. Trzonem dziennej ramówki są pasma „Radio Rano” i „UWM FM po południu”, w których prezentowane są wiadomości z życia uczelni, traffiki, informacje muzyczne czy przeglądy prasy. Pozostały czas zajmują audycje autorskie – zarówno o charakterze publicystycznym, jak i muzycznym. Wśród tych pierwszych można znaleźć Uniwersytecką Rozmowę Tygodnia, Uniwersyteckie Podsumowanie Tygodnia, ale też pozycje o kulturze w różnych zakątkach świata, zjawiskach paranormalnych czy nauce. W audycjach muzycznych można usłyszeć między innymi metal, folk, hip-hop, soul, R’n’B i muzykę akustyczną. W audycjach ważny jest również udział słuchaczy – mogą się oni kontaktować ze studiem poprzez czat, facebook oraz telefon.
Szeregi UWM FM opuściło wielu znanych dziś również z ogólnopolskich mediów dziennikarzy. Olsztyńskie głosy można usłyszeć między innymi w RMF FM, Esce Rock, Antyradiu, ale też w telewizji. „Nie robimy niczego, czego mielibyśmy się wstydzić” – podsumowuje redaktor naczelna – „każdy robi na sto procent w ramach naszych możliwości”.
Literatura: Urszula Doliwa „Radio studenckie w Polsce”
Comments
There are no comments