RadioPolska.pl - Jeszcze więcej radia!

Jeszcze więcej radia!

(4) Siedlce, Bpa Świrskiego 56

Katolickie i lokalne. „Henryku, zbudujemy w Siedlcach radio”

29-12-2013
Krzysztof Sagan
Radiowe adresy: (4) Siedlce, Bpa Świrskiego 56

Przed wojną mieścił się tam dom pogodnej starości dla kapłanów. Wtedy ulica ta nazywała się jeszcze 1 Maja, a posesja nosiła numer 42. W roku 1943 zorganizowano w nim Seminarium Duchowne. Dziś na drugim piętrze odnowionego budynku vis-a-vis siedleckiej Katedry Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny mieści się redakcja jednej z najstarszych rozgłośni katolickich na terenie Polski – Katolickiego Radia Podlasie. Jak mówi dyrektor rozgłośni, ksiądz Sławomir Kapitan, miejsca jest mało. Z jednej strony niewielkiego korytarza newsroom, gabinet szefa anteny, dział administracyjny i reklama, z drugiej studio emisyjne, produkcyjne, reżyserka, serwerownia i radiowa kawiarenka. Dyrektor ma swój gabinet nieco na uboczu, przy klatce schodowej, natomiast sekretariat zlokalizowany został na parterze, tuż przy wejściu do budynku. „W ramach oszczędności miejsca studio nagraniowe pełni jednocześnie funkcję studia serwisowego” – mówi Kapitan. – „Choć tak naprawdę technika tak poszła do przodu, że gdyby zaistniała taka potrzeba mógłbym postawić przed budynkiem wóz satelitarny i nadawać program nawet bez studia”. Naszą uwagę przykuły stare radioodbiorniki eksponowane w newsroomie i na korytarzu. Na wycieczki czeka też ściana z logo radia, na tle której można zrobić sobie pamiątkową fotografię.

Seminarium Duchowne w Siedlcach – ul. 1 Maja 42 Siedziba Katolickiego Radia Podlasie w Siedlcach – ul. Bpa Świrskiego 56

„Drogi Henryku, nie będziemy jednak budować tej drukarni, zbudujemy w Siedlcach radio” – tak w roku 1991 miał powiedzieć biskup pomocniczy siedlecki Alojzy Orszulik księdzu Henrykowi Drozdowi, późniejszemu dyrektorowi rozgłośni. Stosowne dokumenty podpisał kilka miesięcy później biskup Jan Mazur i rozpoczęły się przygotowania. W październiku diecezja dysponowała już częstotliwością przyznaną przez Ministerstwo Łączności na mocy porozumienia Państwo-Kościół. Kolejnym krokiem było skompletowanie zespołu redakcyjnego – pierwotnie tworzyły go osoby z doświadczeniem zdobytym w Polskim Radiu i radiowęzłach akademickich – oraz prace nad programem. Późną wiosną w centrum nadawczym w Łosicach zainstalowany został nadajnik i na początku wakacji stacja była gotowa na zaistnienie w eterze. Najpierw na próbę – 7 lipca 1992 roku o 12:45 na częstotliwości 101,7 MHz popłynęła melodia „Przykazanie nowe daję wam” – a od 9 lipca już na stałe rozpoczęło nadawanie Katolickie Radio Podlasia, przemianowane z czasem na Katolickie Radio Podlasie. W jego zasięgu znalazły się województwa siedleckie i bialskopodlaskie oraz po części białostockie, łomżyńskie, warszawskie, lubelskie i chełmskie. Stacja – co warto podkreślić – nadawała tylko w tak zwanym „zachodnim” paśmie UKF. I choć w perspektywie ośmiu lat miało to dotyczyć wszystkich, w tamtym okresie jeszcze mało kto zdawał sobie z tego sprawę. Mimo tych przeciwności radio nie tylko trwało, ale również rozwijało się – zarówno w sferze programowej jak i technicznej. Produkowane na Podlasiu audycje były cenione nawet poza terenem rodzimej diecezji. Dzięki współpracy ze stacjami katolickimi można je było usłyszeć również w innych częściach kraju. Już w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych do retransmisji programu popołudniowego przystąpiło Katolickie Radio Warszawa z Miedzeszyna. Na obu antenach można było usłyszeć takie audycje jak „Święta nasza Polska cała” i „Polska Kościołem” Olgierda Religioniego czy felietony księdza Chodźko i księdza Borkowskiego. W 1995 roku w rozgłośni pojawiła się możliwość cyfrowego zapisu, montażu i emisji dźwięku. W kolejnych latach zmieniali się dyrektorzy, koncepcje i wyposażenie techniczne.

Studio Centralne Katolickiego Radia Podlasie

W lipcu 2005 roku zmodernizowany został blok emisyjny stacji. Aktualnie profesjonalnie wyciszone Studio Centralne wyposażone jest w sześć mikrofonów dynamicznych Shure SM7B. W studiu nagraniowo-serwisowym znalazły się trzy podwieszone pod sufitem mikrofony pojemnościowe Shure KSM44A. W reżyserce zainstalowano cyfrowy stół emisyjny Studer OnAir 3000, a w serwerowni procesor emisyjny Orban Optimod-FM 8300. W grudniu tego samego roku ruszyła transmisja programu w Internecie, a niemal rok później – w listopadzie 2006 roku – częstotliwość 106,0 MHz, dzięki której sygnał w dobrej jakości dociera do południowo-zachodnich krańców regionu. W lutym 2011 roku stacja rozpoczęła emisję programu przez całą dobę. Za sprawą będącego dyrektorem już od niemal dziesięciu lat księdza Sławomira Kapitana radio przyjęło kurs na informacje i lokalność, ale nie brakuje w nim również takich elementów jak Godzinki, transmisja Mszy świętej czy Koronka. Siedemnastu reporterów codziennie przekazuje najświeższe informacje z obszaru diecezji siedleckiej i drohiczyńskiej. W największych miastach regionu – Białej Podlaskiej, Drohiczynie, Garwolinie, Łukowie, Międzyrzecu Podlaskim, Radzyniu Podlaskim, Siemiatyczach, Sokołowie Podlaskim i Węgrowie – uruchomione zostały redakcje terenowe. Stacja dysponuje też wozem transmisyjnym, dzięki któremu program na żywo może być nadawany z każdego zakątka regionu. Jak pokazują badania słuchalności, ta recepta okazała się skuteczna – Katolickie Radio Podlasie utrzymuje się w czołówce stacji regionalnych w skali kraju. „Zdaję sobie sprawę, że radia nie słychać w sklepach czy restauracjach” – mówi ksiądz Kapitan – „w takich miejscach trudno sobie wyobrazić przerwanie codziennych czynności na modlitwę Anioł Pański. Ale uruchomiłem w internecie kanał Muzyczne Podlasie z muzyką i wiadomościami. Teraz podpisuję umowy z galeriami handlowymi”. Przy radiu działa też regionalny portal informacyjny podlasie24.pl.

Realizator dźwięku przy pracy w Katolickim Radiu Podlasie

Katolickie Radio Podlasie współtworzy również portal radiokatolickie.pl, który docelowo ma się stać miejscem wymiany materiałów dotyczących życia Kościoła w całym kraju. „W Polsce mamy ponad dwadzieścia niezależnych regionalnych rozgłośni katolickich, z których każda informuje o życiu Kościoła na swoim terenie” – mówi ksiądz Kapitan – „Postanowiliśmy połączyć siły i stworzyć jeden serwis, w którym dostępne będą wszystkie informacje. Nie ma sensu abym wysyłał swojego reportera na rozpoczęcie roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, skoro tam na miejscu działa Radio eR” – dodaje. Od stycznia działa już profil na portalu społecznościowym Facebook, na którym cytowane są wiadomości z poszczególnych diecezji. Rozgłośnie skupione wokół portalu nie tworzą jednolitej sieci nadającej wspólny program. Każda z nich ma swój pomysł na realizację misji i dotarcie do słuchaczy. Są wśród nich zarówno stacje określane mianem preewangelizacyjnych, jak Radio Victoria, kierowane do młodszych słuchaczy Katolickie Radio Ciechanów czy wypełnione audycjami modlitewnymi i formacyjnymi Radio Fara z Przemyśla oraz Radio Rodzina z Kalisza retransmitujące przez 16-19 godzin dziennie program Radia Maryja. Stacje wspierają też siebie nawzajem organizując szkolenia czy udostępniając niepotrzebny już w redakcji sprzęt.

Kolejnym krokiem w rozwoju Katolickiego Radia Podlasie będzie śmiałe wkroczenie w świat urządzeń mobilnych. „Już teraz powstaje specjalna aplikacja na smartfony” – mówi dyrektor – „ale nie chcę iść w kierunku pokazywania radia na wizji. Mam inne pomysły”.

Studio Centralne – informacja na korytarzu Konsoleta OnAir 3000 firmy Studer Reżyserka studia nagraniowo-serwisowego Studio nagraniowo-serwisowe Widok ze studia nagraniowo-serwisowego na reżyserkę i Studio Centralne Logo Katolickiego Radia Podlasie w studiu nagraniowo-serwisowym Obowiązkowy punkt każdej wycieczki – ściana z logo Katolickiego Radia Podlasie Stary odbiornik w radiowym korytarzu

Radiowy adres na mapie

Comments

There are no comments

Post a comment