RadioPolska.pl - Jeszcze więcej radia!

Jeszcze więcej radia!
Miesiąca zabrakło Radiu 66 z Konina do świętowania swoich dziesiątych urodzin. Nadające od marca 1994 roku radio zamilkło w środę 11 lutego 2004 r. Tego dnia zamarła też strona internetowa konińskiej rozgłośni, dostępna pod adresem www.radio66.com.pl. Dzień wcześniej stacji wygasła koncesja na nadawanie.
Zniknięcie Radia 66 było przesądzone już rok temu - stacja nie odpowiedziała na Ogłoszenie KRRiT z własną częstotliwością i nie złożyła wniosku o nową koncesję. Jednak problemy rozpoczęły się już wcześniej - w listopadzie 2002 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyjęła uchwałę o wszczęciu postępowania o cofnięciu koncesji stacji. O zgodę na nadawanie na dotychczasowej częstotliwości Radia 66 ubiegały się dwie spółki - "Radio Warta Sp. z o.o." oraz nadające na Śląsku program pod nazwą Radio Planeta "SBB Rodło Sp. z o.o.". Kilka tygodni temu Rada wybrała Radio Warta.

Krótka historia Radia 66 (z uwzględnieniem historii radiofonii w Koninie)
Radio 66 było stacją lokalną o charakterze informacyjno-muzycznym. Na antenie można było usłyszeć zarówno przeboje lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych, osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, jak i hip hop, jazz, blues, soul, funky, house, techno oraz muzykę klasyczną. W ramówce znajdowało się wiele magazynów kulturalnych, w których prezentowane były m.in. lokalne i krajowe wydarzenia kulturalne oraz nowości wydawnicze i sylwetki twórców. Na antenie nie brakowało również rozmów z lokalnymi politykami.
Radio 66 rozpoczęło nadawanie programu w marcu 1994 roku - jeszcze jako stacja piracka. Była to trzecia - obok Radia Konin i Regionalnego Radia My - lokalna stacja w Koninie. Podczas pierwszego procesu koncesyjnego - w 1996 roku - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że przyzna koncesję tylko Radiu Konin. Radio 66 i RRM musiały zniknąć z eteru.
Po krótkim okresie obecności jedynie w radiowęzłach i w głośnikach w niektórych miejscowych sklepach Radio 66 powróciło w eter - w 1997 roku KRRiT wydała stacji koncesję. W eterze ponownie pojawiło się też Regionalne Radio My. Trzy rozgłośnie w niewielkim Koninie utrzymały się tylko przez około trzy lata. W ostatnich miesiącach poprzedniego stulecia Radio My opuściło częstotliwość 95,0 MHz. W to miejsce nie powróciła już nigdy lokalna rozgłośnia - w marcu 2002 roku pojawił się tam Program I Polskiego Radia.
Proces rekoncesjonowania w przypadku Radia Konin rozpoczął się 24 lipca 2001 r. Tego dnia w prasie ukazało się Ogłoszenie z konińską częstotliwością 90,7 MHz. Pół roku później - 17 stycznia 2002 - KRRiT przyjęła uchwałę w sprawie udzielenia koncesji stacji. Jednak już 3 lipca 2003 roku Rada postanowiła uchylić swoją wcześniejszą uchwałę - jak można przeczytać w Biuletynie Rady nr 7-8-9 (80-81-82) "W ocenie KRRiT koncesjonariusz utracił ekonomiczne podstawy dalszego funkcjonowania i prawidłowej realizacji koncesji.". Do dziś w wykazie opracowywanym przez KRRiT na częstotliwości 90,7 MHz w Koninie nie znajduje się żadna stacja.
Rok 2002 to również poważne kłopoty Radia 66 - w listopadzie tegoż roku KRRiT przyjęła uchwałę o wszczęciu postępowania w sprawie cofnięcia koncesji na nadawanie programu przez stację. Oprócz tego radio było też karane za niedostarczanie Radzie materiałów poemisyjnych. W grudniu 2002 - w związku ze zbliżającym się terminem wygaśnięcia koncesji - KRRiT opublikowała Ogłoszenie, w którym znalazła się częstotliwość Radia 66. Stacja nie stanęła już do konkursu.

Comments

There are no comments


Posting comments after three months has been disabled.