RadioPolska.pl - Jeszcze więcej radia!

Jeszcze więcej radia!
W czwartek 6 stycznia kilkanaście minut po godzinie 20:00 zamilkło kieleckie Radio TAK FM. Ostatnią piosenką - nadaną na 98,0 i 106,5 MHz kilka minut przed dwudziestą - był utwór Perfectu "Niepokonani". Później głos zabrał Prezes Zarządu Radia TAK S.A., który poinformował o zawieszeniu działalności TAK FM do czasu znalezienia inwestora, który pokryłby koszty funkcjonowania radia. Przez kolejne minuty łamiącym się głosem ze słuchaczami żegnali się byli i obecni pracownicy radia.
Decyzja o wyłączeniu była dla wielu zaskoczeniem. Jeszcze kilka godzin po zakończeniu emisji na stronie internetowej radia nie było o tym żadnej wzmianki - nie działała tylko transmisja internetowa i kamera w studiu. Zaledwie dwa miesiące temu odświeżony został wizerunek programu, a obowiązującą od początku istnienia nazwę Radio Tak zastąpiła nowa - TAK FM. Dwa tygodnie temu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała też ogłoszenie, na podstawie którego nadawca może ubiegać się o "odnowienie" wygasającej za trzy miesiące koncesji.
Radio TAK FM nadawało swój program na częstotliwościach 98,0 MHz z Kielc oraz 106,5 MHz ze Świętego Krzyża. Dzięki temu radio słyszalne było nie tylko w Województwie Świętokrzyskim, ale również w województwach ościennych. Ponadto radio miało zapisane w koncesji trzy inne częstotliwości - we Włoszczowie 101,1 MHz, w Końskich 89,7 MHz i w Pińczowie 99,8 MHz.

Historia Radia TAK (FM): (m.in. na podstawie artykułu "Regionalne rozgłośnie radiowe z Kielc" - Świat Radio 6/99)
Pierwsze dźwięki Radia Tak popłynęły w eter 29 kwietnia 1998 w samo południe. Nazwa została wybrana spośród propozycji mieszkańców regionu, którzy wzięli udział w konkursie ogłoszonym jeszcze przed startem w prasie. Jak informuje miesięcznik "Świat Radio" w artykule "Regionalne rozgłośnie radiowe z Kielc" (nr 6/99), do konkursu zgłoszono blisko trzy tysiące propozycji, a zwycięską nazwę zaproponowały trzy osoby. Od samego początku radio prowadziło intensywną kampanię promocyjną w regionie - zaraz po starcie zachęcało do słuchania programu, nadawanego jedynie w górnym zakresie UKF, na organizowanych przez siebie koncertach. Na pierwszym z nich wystąpili m.in. Big Cyc, Edyta Bartosiewicz oraz lokalne zespoły. Od 19 września do 26 października 1998 roku do większych miastach regionu, takich jak Końskie, Ostrowiec Świętokrzyski czy Busko-Zdrój, zawitał Konwój Radia Tak. W ramach akcji odbywały się koncerty, turnieje sportowe i konkursy - jak poszukiwanie "Belgijskiego Agenta", w którym trzeba było odnaleźć przedstawioną na zdjęciu w prasie osobę, opierając się na wskazówkach usłyszanych w radiu. Radio Tak planowało również uruchomienie nadajników w takich miastach jak Miechów i Kazimierza Wielka.
Od początku w ramówce wiele miejsca poświęcone było tematyce regionalnej - można było w niej odnaleźć takie pozycje jak "Poranny Gość Radia Tak", wiadomości kulturalne z regionu "Zawsze po 14, czyli co, gdzie, kiedy" czy magazyn "Tak i tak" z informacjami, wydarzeniami i wywiadami. Radio prezentowało też różne gatunki muzyczne - od zapomnianych często przebojów po najnowsze hity. Można było usłyszeć "Rockową Wyspę Radia Tak", "Listę starych przebojów" czy listę "DJ's Dance Charts". W marcu 2004 roku na antenie zagościły również audycje z takimi gatunkami jak hip-hop, reggae, techno, funky i R'N'B. Kolejne spore zmiany to przełom października i listopada ub.r. - wraz ze zmianą nazwy na TAK FM na antenie pojawiło się więcej muzyki z lat osiemdziesiątych, a zniknęła część audycji dla młodzieży. Nadal silną pozycję miały audycje poruszające sprawy z regionu - był więc program publicystyczny "Sprawa na trzy kwadranse nadawany od poniedziałku do piątku po piętnastej, "Halo stadion" - niedzielny przegląd sportowych aren oraz poranek z bieżącymi informacjami - również kulturalnymi. Na antenie nie brakowało też informacji o filmie i muzyce.

"Świat Radio" opisując Radio Tak pięć i pół roku temu napisał: "Jak na rozgłośnię radiową działającą rok, można stwierdzić, że Radio Tak ma przed sobą przyszłość, lecz czas pokaże jak rozwinie się rynek mediów radiowych w Kielcach".

Comments

There are no comments


Posting comments after three months has been disabled.