RadioPolska.pl - Jeszcze więcej radia!

Jeszcze więcej radia!
We wtorek 31 maja w godzinach wieczornych ze swoimi słuchaczami pożegnały się nadające od blisko trzech lat warszawskie Radio 94 i istniejące od grudnia 1992 roku śląskie Radio Flash. Na antenie czytane były m.in. listy od zrozpaczonych słuchaczy zapowiadających, że wyrzucą swoje odbiorniki. Ostatnią piosenką wyemitowaną przez to pierwsze był "Bema pamięci żałobny rapsod" w wykonaniu Czesława Niemena, a Flash piosenką grupy Coldplay. W środę 1 czerwca o godzinie 0:00 w obu radiach zapanowała cisza, a chwilę później pojawiło się AntyRadio (mp3: Warszawa, Katowice). Pasma od 7:00 do 10:00 oraz od 18:00 do 22:00 będą tak jak do tej pory wspólne. W pierwszym pojawiać się będzie "Antylista" Michała Figurskiego i Kuby Wojewódzkiego, a w drugim "7 grzechów głównych" Tomka Kina. Do wspólnych pozycji programowych można też zaliczyć "Radioaktywną listę przebojów", "Wieczorne rozmowy", "Damy w centrum", "Antykoncepcję" i "Twój interes". Pasmo indywidualne nadawane będzie w godzinach od 10:00 do 18:00. W tym czasie w AntyRadiu 94 FM będzie można usłyszeć "Ostry dyżur" Olka Ostrowskiego i "Pełne Obroty" Przemka Frankowskiego, a w AntyRadiu 106,4 FM "Bajoro" i "Pełne obroty" Radka Skowrona. Na antenie tego drugiego pojawiać się będzie też nawiązujący do dawnej nazwy "Rock Flash" - w weekendy od 10:00 do 14:00 - w czasie gdy w stolicy nadawana będzie audycja "Cube 94".
AntyRadia 94 FM można słuchać w Warszawie i okolicach na częstotliwości 94,0 MHz, a AntyRadia 106,4 FM na Górnym Śląsku na 106,4 MHz, w Zagłębiu na 89,8 MHz i na Podbeskidziu na 105,0 MHz.

Radio Flash
We wtorek 22 grudnia 1992 roku o godzinie 9:00 w eterze pojawiła się pierwsza komercyjna stacja radiowa ze Śląska - gliwickie Radio Silesia Flash. Oficjalny start nastąpił osiem godzin później - o 17:22. Utworem rozpoczynającym program była piosenka "Perfect Strangers" grupy Deep Purple. Radio - jako pierwsze na Śląsku - nadawało wtedy na dwóch zakresach UKF - na częstotliwościach 73,2 MHz oraz na 102,0 MHz. Wkrótce potem dolna częstotliwość zmieniła się na 72,2 MHz, a górna - po uruchomieniu Radia Katowice na 102,2 MHz - na 101,85 MHz. Uprościła się też nazwa - z Silesia Flash pozostało tylko Flash. Po otrzymaniu koncesji w 1994 roku radio zmieniło górną częstotliwość na 106,4 MHz. Wkrótce rozpoczęła się też rozbudowa zasięgu - w październiku 1996 roku ruszył nadajnik w Będzinie na 105,5 MHz, przestrojony blisko pięć lat później na 89,8 MHz, Flasha można było też słuchać na częstotliwości 105,0 MHz ze Skrzycznego, 106,2 MHz z Opola oraz 101,3 MHz z Zawoi. Na początku nowego stulecia zrezygnowano z dwóch ostatnich częstotliwości, a kilka lat później nadajnik ze Skrzycznego przeniesiony został do Bielska, co znacznie ograniczyło jego zasięg.
W początkowym okresie działalności na antenie Flasha można było usłyszeć szybkie informacje co pół godziny, relacje z obrad Sejmu przekazywane przez posłów Ziemi Śląskiej, satelitarne prognozy pogody dla Górnego Śląska, notowania Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych czy cotygodniowy komentarz Dariusza Fikusa. Prezentowana muzyka łączyła pokolenia - była i lista przebojów dyskotekowych i koncerty akustyczne największych gwiazd polskiej sceny muzycznej. Wśród zaproszonych gości prowadzących audycje znaleźli się m.in. Tadeusz Sznuk, Piotr Kaczkowski, Marek Gaszyński, Korneliusz Pacuda i Marek Sierocki. Swój stały program we Flashu miał też prof. Zbigniew Religa.
Do 1999 roku Radio Flash znajdowało się w czołówce w śląskich rankingach rozgłośni radiowych. Interakcja ze słuchaczem, dobra muzyka, profesjonalne magazyny informacyjne oraz prezenterzy - tacy jak Piotr Baron - zapewniły mu dużą popularność. Sytuację zmieniło pojawienie się sformatowanego Radia Karolina, prezentującego wyłącznie muzykę sprzed lat. Flashowi nie pomogły przeprowadzone w 2001 roku zmiany - zmieniłą się formuła serwisów informacyjnych i muzyka - w wyniku których z radia odeszła część pracowników. W tym czasie w radiu pojawiła się też grupa AdPoint. Pod koniec 2004 roku Flash rozpoczął współpracę z warszawskim Radiem 94 - od tego czasu obie stacjom szefowały te same osoby, a w ramówkach pojawiły się wspólne audycje. Wtedy też narodził się pomysł utworzenia sieci pod wspólną nazwą AntyRadio.

Radio 94
Założycielem Radia 94 jest Stanisław Sołtysik, który tworzył także Radia Flash. Pojawiło się ono w warszawskim eterze pod koniec czerwca 2002 roku. Początkowo były to krótkie nocne testy, a od 1 lipca rozpoczęła się stała emisja muzyki. Oficjalnie radio ruszyło w poniedziałek 2 września 2002 roku. Według pierwszych planów miało nadawać pod szyldem Radio W-Z, jednak jeszcze przed startem nadawca zdecydował się na zmianę nazwy. Z założenia skierowane do zmotoryzowanych i korzystających z komunikacji miejskiej stało się radiem dla mężczyzn. Radio niejednokrotnie szokowało - ma na swoim koncie kilka głośnych kampanii reklamowych, przeciwko którym protestowały organizacje kobiece. Muzyką dominującą na antenie od początku był rock. Wśród prowadzących audycje muzyczne znaleźli się m.in. byli pracownicy należącego do Agory Rock Radia. Poza tym można było w nim usłyszeć magazyny motoryzacyjne i ekonomiczne. Na antenie pojawiały się też znane z warszawskiego Radia Kolor i TOK FM rozmowy z Krzysztofem-alkoholikiem. Najbardziej znana pozycja z ramówki to poranna Antylista prowadzona przez Michała Figurskiego i Kubę Wojewódzkiego, od której wzięła się nowa nazwa radia - AntyRadio.

Comments

There are no comments


Posting comments after three months has been disabled.