Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ponownie opublikowała w Monitorze Polskim Ogłoszenia, na podstawie których nadawcy społeczno-religijni mogą ubiegać się o rozszerzenie swoich koncesji. W lipcu były to dwie częstotliwości, teraz jest ich pięć. Cztery dotyczą programów zawierających różne rodzaje audycji i form radiowych, w tym audycje słowne realizujące społeczno-religijny charakter w wymiarze nie mniejszym niż 12% tygodniowego czasu nadawania. Jedna - programu zawierającego audycje publicystyczne i edukacyjne o tematyce społecznej w wymiarze nie mniejszym niż 9% tygodniowego czasu nadawania oraz audycje religijne w wymiarze nie mniejszym niż 30% tygodniowego czasu nadawania.
Pierwsza z częstotliwości zlokalizowana jest na terenie Diecezji Siedleckiej, w której swój program emituje Katolickie Radio Podlasie. Sygnał nadawany będzie na częstotliwości 106,0 MHz z mocą ERP 1,0 kW z miejscowości Żelechów - położonej 80 km od Lublina, gdzie na 106,1 MHz nadawane jest Radio WAWA.
Częstotliwość 89,6 MHz z mocą ERP 1,0 kW z Wysokiej/Góry Świętej Anny to teren Diecezji Opolskiej, emitującej program Radio Plus Opole. Opolski Plus dysponował już kiedyś częstotliwością na tym obiekcie, jednak została ona przeniesiona w inną część województwa wraz ze zwiększeniem mocy.
Sanktuarium Chrystusowego Krzyża i Matki Bożej Królowej Pokoju to obiekt znajdujący się na wymienianej w kolejnym Ogłoszeniu górze Liwocz, położonej niedaleko Jasła w Diecezji Rzeszowskiej. Częstotliwość, która znalazła się w Ogłoszeniu to 94,1 MHz z mocą ERP 1,0 kW. Diecezja, na terenie której leży wspomniany obiekt, jest obecnie nadawcą programu Katolickie Radio VIA.
Czwartą opublikowaną częstotliwością jest 94,0 MHz z mocą ERP 1,0 kW w Kupimierzu niedaleko Przysuchy. Miejscowość ta położona jest na terenie Diecezji Radomskiej, emitującej program pod nazwą Radio Plus Radom.
Piąte Ogłoszenie - dotyczące programu z większym udziałem audycji religijnych - dotyczy Wągrowca. Sygnał będzie nadawany na częstotliwości 88,7 MHz z mocą ERP 1,0 kW.
Wnioski można składać do 2 października 2006 roku.
Częstotliwości z Ogłoszeń KRRiT: Województwo | Lokalizacja | MHz | ERP [kW] | Charakter | Historia | mazowieckie | Żelechów | 106,0 | 1,00 | społeczno-religijny | nowa częstotliwość | opolskie | Wysoka/Góra Św. Anny | 89,6 | 1,00 | społeczno-religijny | nowa częstotliwość | podkarpackie | Góra Liwocz | 94,1 | 1,00 | społeczno-religijny | nowa częstotliwość | świętokrzyskie | Kupimierz | 94,0 | 1,00 | społeczno-religijny | nowa częstotliwość | wielkopolskie | Wągrowiec | 88,7 | 1,00 | społeczno-religijny | nowa częstotliwość | |
Comments
Jest Radio Plus społeczno-religijne? Zastanaiam się dla kogo ma być Żelechów.
dobrze ze w Wagrowcu tylko 1 KW bo nie bedzie zakłucało mi radia GRA Torun 88.8 --mysle ze to bedzie Wagrowiec chyba nie bedzie przesuniecia tej czestotliwosci do Gołańczy .Radio Zet 88.0 miało nadawac z Wagrowca a nadaje z Gołańczy
W Wągrowcu prawdopodobnie zagra gnieźnieński Plus.
Jeśli na 89,6 wystartuje 'Radio Plus Opole' to chyba się wściekne :angry:.
W Wągrowcu raczej nie wystartuje radio diecezjalne... Z treści Ogłoszenia wynika, że wspólnych programów może być 33% (diecezjalne mają 50%)... No i te proporcje - 30% audycji religijnych...
Pogratulować wyboru i docenienia walorów dla emisji Góry Liwocz. Oczywiście Liwocz nie może w 100% konkurować z lokalizacją nadajników na Suchej Górze k. Krosna, ale stanowi bardzo dobrą lokalizację dla emisji w Beskidzie Niskim, dolinie Wisłoki i nie tylko. To również sposób ma dotarcie z sygnałem, tam gdzie odbiór z Suchej Góry jest problematyczny.
serdecznie pozdrawiam :wink:
Wszystko wygląda na to,że 89,6 będzie dla opolskiego Plusa :angry:Tylko po co...przecież słychać ich na kawałku drutu w bdb jakości na 107,9 MHz.W dodatku w okolicach GŚA można odebrać jeszcze sygnały z Dobrodzienia i Olesna.Widać,że Plus chce przegonić Radio Opole :laughing: Chyba,że częstotliwość dostanie jakaś nowa lokalna katolicka stacja,w co jednak wątpię...
Co za "kozak" przyznał częstotliwość 94MHz Radiu Plus Radom. To już sobie nie posłucham Antyradia 94.
Może 89,6 na GŚA otrzyma radio Rodzina z Wrocławia, lepsze to niż Plus
Do Jimmiego i Pawla: spokojnie, Radio Plus nie bedzie korzystalo z tej czestotliwosci. Na razie R+Opole nadaje z Gory Swietej Anny na 107,9 z mala moca (okolo 1kW). Nadajnika juz nie ma na kominie elektrowni Opole i raczej tam nie wroci. Czestotliwosc ta byla (89,6) potrzebna by dotrzec do Kedzierzyna Kozla, czego nie zapewnial nadajnik na kominie elektrowni...Wzmocnienie nadajnika z GŚA bedzie mozliwe we wrzesniu...
Czyli nie wiadomo co się stanie z częst. 89,6 MHz?Pewnie pozostanie nieużywana=marnotrawiona,tak :angry:?Kolejna do kolekcji,ten eter jest chory...
Nie wiem czy bedzie uzywana. Specyfikacje programu znasz, jaki ma byc nadawany. Nie widze zadnej stacji, ktora by spelniala takie kryteria. Poza tym obiekt nadawczy w Wysokiej nalezy do R+Opole...Poza tym wkrotce nalezy oczekiwac reaktywacji dawnej czestotliwosci R+Opole...
Dawnej częstotliwości,czyli 105,7?Przy Bisce z katowic 105,6 i Muzycznym Radiu 105,8...?Swoją drogą,jeśli nieoficjalnie coś wiesz-jaka stacja miałaby z tej częstotliwości korzystać i skąd miałby być nadawany sygnał?
@kro: nie miałem pojęcia, że Radio Plus Opole nie nadaje już z Komina Elektrowni. Możesz napisać kiedy i z jakiego powodu zakończono emisję z Brzezia i kiedy uruchomiono emisję z GŚA? Radio Plus Opole gdy nadawało z mocą 12kW, było doskonale słychać we Wrocławiu a nawet w Wałbrzychu! Czy chodzi o reaktywację częstotliwości 105,7 MHz? Myślałem, że ta fala została wycofana ze względu na Radio Bis z Kosztowów. Szczerze to liczyłem, że na 89,6 zostanie uruchomiona właśnie BIS-ka.
Emisja z elektrowni zostala zawieszona z powodu remontu komina, ktora sie rozpoczela i potrwa do 2-3 miesiecy. Z komina emisji nie ma od 2 tygodni. System antenowy zostal zdjety, choc nie do konca. Ponownie komin bedzie remontowany za rok. Wiec koszty zwiazane ze sciaganiem i ponownym montazem a przenoszeniem w inne miejsce emisji sa nieoplacalne...Stad wybor GŚA. Mocy takiej jakiej bylo na kominie nie da sie uzyskac, ale R+ bedzie slyszane na poludniu, gdzie sygnal z komina nie docieral (Kedzierzyn, Prudnik). Stad zostal zgloszony wniosek dawno temu na czestotliwosc dla R+ na GŚA, by objela K-K, ale zmiany w KRRiTV i innych urzedach spowodowaly, ze ta koncesja zostala przyznana dopiero teraz. Co do 105,7, to ona bedzie reaktywowana ( w dalszym ciagu wlascicielem koncesji na te czestotliwosc jest R+ z tego co wiem i zostanie wykorzystana przez to radio ale w innym miejscu woj opolskiego).
Dziękuje za odpowiedź. Pozwolę się tylko niezgodzić z faktem, że Radio Plus Opole nie było słyszalne w rejonie K. Koźla i Prudnika. Bardzo często bywam w tych rejonach i Radio Plus nawet w Głuchołazach grało bardzo dobrze i jako nieliczna stacja na skali zatrzymywała się podczas autoscanu. A jeśli chodzi o Nysę i okolicę to Plus nadaje na 96,7 MHz.
Na koniec uściślijmy:
Góra Świętej Anny - 107,9
Racibórz - 87,8
Nysa - 96,7
Dobrodzień - 97,5
Kluczbork - 93,2 (ale nadajnik chyba nie działa)
Olesno - 94,9
teraz dojdzie jeszcze 105,7 i 89,6 nie za dużo tych nadajników na malutkiej Opolszczyźnie?
105,7 zastapi inna czestotliwosc juz obecna. Co do Kluczborka to przy obecnym bardzo slabym sygnale z GŚA, czestotliwosc zostanie prawdopodobnie uruchomiona. Co do Kedzierzyna mialem na mysli samo miasto. Niestety 107,9 przed emisja z GŚA bylo nieslyszane w miescie...Inna sprawa jest to, ze w Namyslowie sygnal na 107,9 bylo wybitnie zaklocane przez Radio Opole nadajace na 107,7. Prawdopodobnie RO bedzie musialo ten nadajnik wylaczyc.
Na koniec zapytam, z którego masztu leci Radio Plus Opole na 107,9? Z głównego czy z tego koło białego "kiosku"? Bo chyba główny maszt to własność EMITEL'a a nie Państwa?
Tego juz niestety nie wiem :tongue:
A jak dosyłacie teraz program Opolskiego Plusa na Górę Świętej Anny?
A ja mam pytanie na jakiej zasadzie dosyłany jest sygnał R+Opole do mniejszych miast Np. Olesno, Dobrodzień? Ciekawi mnie także sposób przełączania danego nadajnika na msze św., z lokalnego kościoła?
Dosyl zostal chyba taki sam - tyle ze radiolinia zostala ustawiona na GSA a nie na komin. Jedyna mozliwosc przelaczania nadajnika ma chyba Dobrodzien, ale tego nie wiem do konca.
Dziwne czyli do każdego miasta macie oddzielną radiolinię? A co z widocznością optyczną? Po za tym na kościele w Oleśnie w ogóle nie widać żadnej czaszy, lub podobnego elementu ew. radiolini.
Mowa byla o komunikacji Opole - GSA. W innych przypadkach jest bardzo proste rozwiazanie. Po prostu z czestotliwosci 107,9 w danej miejscowosci zbierany jest sygnal a pozniej wrzucany na lokalny nadajnik. Nie pytaj mnie o takie drobne szczegoly techniczne, bo ja humanista jestem :) :tongue:
Dziękuje, o to mi chodziło! :smile: nie mam więcej pytań. Pozdrawiam
Dzisiaj jeżdżąc ulicami Opola stwierdziałem że sygnał R+Opole jest bardzo słaby, zwłaszcza pomiędzy wysokimi blokami.Zastanawiam się zatem czy nie warto by było włączyć dodatkowy nadajnik właśnie w Opolu dla 'Plusa'? Wyśmienita, rezerwowa lokalizacja to moim zdaniem katedra. Odpada problem dosyłu sygnału, w dodatku pokusić by się można o nadawanie na tej samej częstotliwości co GSA czyli 107,9 Mhz oczywiście z mniejszą mocą np. 0,1 KW. Wydaje mi się że rozwiązany by został problem słabego odbioru zwłaszcza na radyjkach 'bazarowych', które to są w posiadaniu dość dużej grupy słuchaczy Radia Plus Opole.
Sytuacja ze slabym nadajnikiem na 107,9 jest przejsciowa. Wszystko ruszy z pelna para za niecaly miesiac. Zatem wtedy teren Opola bedzie dobrze 'przykryty' sygnalem Plusa. Katedra raczej dobrym miejscem by nie byla, bo zobacz sam co sie dzieje w centrum miasta, gdy jestes w okolicy nadajnika Radia Opole na 101,2. Obojetnie czy sluchasz Trojki, czy tez innego radia jestes pieknie zagluszany przez Radio Opole. Poza tym jak wspomnialem jest to sytuacja przejsciowa. Zreszta i tak wiekszosc tutaj obecnych forumowiczow gani Plusa, ze nudny, ze ta sama playlista itp itd. Tylko trzeba moim zdaniem rozrozniac Plusa warszawskiego od tego co robi Plus w Opolu czy tez Legnicy. Uwazam, ze w opolskim Plusie jest sporo lokalnosci a i muzycznie jest czasem ciekawiej. Na pewno nie jest to grajek... Rozminalem sie z tematem. Powracajac do nadajnika - mysle ze teraz z GSA bedzie lepsza jakosc sygnalu - jesli ruszy z pelna moca.
Co do tego ganienia Plusa:pod względem lokalności faktycznie jest bardzo dobrze-radio ma swój lokalny klimat,jednak ta muzyka...Czy nie lepiej byłoby w trakcie całego lokalnego pasma przejść na AC/Hot AC,a tylko w czasie playlisty warszawskiej grać "łagodnie".No i troszeczkę lekkiej,tanecznej wakacyjnej muzyki by się przydało.kor,nie wiesz jeszcze przypadkiem ile mocy docelowoma być z GSA?Jeśli 10-12 kW to piękny zasięg można osiągnąć przy takiej wysokości :smile: i nawet na zachodzie województwa czy we Wrocku nie powinno być problemów
Z GSA bedzie ciut ponizej 10 kW. Co do playlisty - warszawska nie jest calkiem zla. Jest duzo propozycji, ktore graja i RMF i Zetka a dodatkowo Lokalna Strefa Plusa od 15 do 18 jest urozmaicona wlasnie wakacyjnymi tanecznymi kawalkami - jak na dobra popoludniowke przystalo.
Oba systemy antenowe FM na GSA są kierunkowane odpowiednio na PN i PN-ZACH, więc nawet przy mocy 5kW sygnał może dolecieć w tych kierunkach bardzo daleko! Może nawet do Wrocławia.
Jeśli chodzi o południe województwa to może być trochę gorzej, nie wiem jaka jest charakterystyka promieniowania tych anten ale nie trudno się domyslić, że przy takim ustawieniu zasięg na południe będzie kiepski, i zamiast 87,8 ustawić w Kędzierzynie to niepotrzebie postawiono w Raciborzu...
PS
Czy w Raciborzu ktoś słucha Opolskiego Plusa, z jakiej racji dostaliście tam częstotliwość? To chyba nie jest Diecezja Opolska??
Racibórz należy do Diecezji Opolskiej,a więc Plus miał prawo postawić tam nadajnik...
Witam wszystkich!! ciesze sie ze ruszyla dyskusja na ten temat.Jedynym kwiatkiem w tym wszystkim to jest ta moc nadajnika.znowu ponizej 2kw.w wielu miejscach bedzie slabo slyszane i inne zaklocenia beda wplywac na jakosc odbioru.poza tym to bedzie tylko bajzel w eterze i nic wiecej.Zgadzam sie z Jimmy.Pozdrawiam wszystkich!!!
Do Pawla: wyniki sluchalnosci w Raciborzu opolskiego Plusa sa dobre i to miasto jest w diecezji opolskiej. Nalezy przypomniec, ze kiedys to miasto bylo rowniez w granicach wojewodztwa opolskiego, by nie wspomniec o bardzo dawnych czasach gdy bylo ksiestwo opolsko - raciborskie. Co do 2 kW - na razie sygnal idzie 1 kW a docelowo ma byc 9 kW. Wszystkie mapki zasiegu nie daja mozliwosci odbioru we Wroclawiu. Niedawno byly badania ktore dawaly sluchalnosc opolskiego Plusa we Wroclawiu na poziomie 0,01. Wiem, ze to malo ale o czyms mowi, ze ta marka jest znana w stolicy Dolnego Slaska.
Ta częstotliwość 94,0 w Kupimierzu nie mogła być lepiej dobrana??? Przecież na 94,2 nadaje z Radomia Radio Maryja i obie stacje będą się ze sobą gryzły i będą jednocześnie ładodne przeboje z katolickim głosem.Będzie niezły mix :laughing:
I znow czestotliwosc 89,6 bedzie sie gryzla z 89,5 na ktorej slychac Radio CAS
Spokojnie,Radio CAS 89,5 to na Opolszczyźnie słaby,śladowy sygnał nieosiągalny w normalnych warunkach na średniej klasy sprzęcie
Za to teraz Plusa słyszę dobrze w Jaworznie a przedtem był mocno zaszumiony. Blue też słychać kiedy nie ma RB :smile:.
A ja myślę, że Radio Rodzina z Wrocławia wystartuje po wszystkie 5 częstotliwości! A co! Ma już trochę tu i tam na Dolnym Śląsku, teraz pora "wypłynąć w Polskę". A emisji i tak się nie uruchomi. Luzik! :laughing:
Ale jaja, po co to komu ????
106,0 oczywiscie pojdzie dla Katolickiego Radia Podlasie, to pewne, bo to dla nich specjalna czestotliwosc, nikt wiecej o nia sie nie bedzie staral
W Opolu mamy już radio Złote Przeboje i Złote Przeboje Bis, więc może teraz kolej dla odmiany uruchomienia Radia Plus Bis, albo Maryja Bis :tongue:
Zawsze to jakaś odmiana.
Znowu częstochliwości dla nadawców społeczno-religijnych nie chcę wiecej stacji jak radio Maryja.Jak nie Rmf Maxxx to radio Maryja. To Krrit jakieś chore. :angry:
P.S Gdy byłem na stronie krrit - oni wogle jej nie aktulizują. :tongue:
Ktoś dobrze zauważył, że Góra Liwocz to bardzo dobry punkt nadawczy dla tamtej okolicy (myślę, że tu dadzą częstotliwość radiu VIA); nawet telewizja mogłaby tu uruchomić jakiś przekaźnik (np. telewizja tvn, ale im chyba nie zależy na tym); wczesniej musieliby się dogadać z właścicielem terenu
Uruchomienie emisji z Góry Liwocz na częstotliwości 94,1 MHz uniemożliwi odbiór słowackiego Radia Tatry (RTI International - 94,2 Mhz). A to dobra stacja z bogatą playlistą...
Posting comments after three months has been disabled.