W poniedziałek 9 października od godziny 6:20 rano w prawie całej Polsce nie można było słuchać ogólnopolskich programów Polskiego Radia na UKF. Z większości obiektów nadawczych zamiast Jedynki, Dwójki, Trójki i BIS Polskiego Radia początkowo nadawana była jedynie nośna stereo z sygnałem RDS, a z czasem sukcesywnie pojawiała się kiepskiej jakości emisja Trójki i Jedynki - niejednokrotnie na częstotliwościach Dwójki. Problemów ze słuchaniem Polskiego Radia nie mieli tylko słuchacze w Warszawie.
Powodem "ciszy w eterze" była awaria systemu satelitarnego. Satelita Eutelsat W3A (7°E) przestał transmitować kanały podczas rutynowych manewrów i automatycznie przeszedł w ustawienie bezpieczne względem Słońca. Usterkę udało się usunąć dopiero po godzinie siedemnastej - po blisko jedenastu godzinach przerwy w emisji. Kilka minut przed godziną 18:00 rozpoczęło się ponowne przełączanie obiektów nadawczych na sygnał z satelity.
Podobna sytuacja miała już miejsce w sierpniu ub.r. - wtedy przez prawie dziesięć godzin nie można było słuchać programów Radia Maryja, Radia Zet i Radiostacja. Powodem również była usterka satelity Eutelsat.
Powodem "ciszy w eterze" była awaria systemu satelitarnego. Satelita Eutelsat W3A (7°E) przestał transmitować kanały podczas rutynowych manewrów i automatycznie przeszedł w ustawienie bezpieczne względem Słońca. Usterkę udało się usunąć dopiero po godzinie siedemnastej - po blisko jedenastu godzinach przerwy w emisji. Kilka minut przed godziną 18:00 rozpoczęło się ponowne przełączanie obiektów nadawczych na sygnał z satelity.
Podobna sytuacja miała już miejsce w sierpniu ub.r. - wtedy przez prawie dziesięć godzin nie można było słuchać programów Radia Maryja, Radia Zet i Radiostacja. Powodem również była usterka satelity Eutelsat.
Comments
Z Chorągwicy wyłączono nośną Trójki a Zetka i R. Kraków idą z mniejszą mocą. Z innych nadajników (Katowice, Luboń, Gubałówka, Skrzyczne) jest emitowana nośna.
W Tarnowie tez TYCH programow nie mozna uslyszec od ok.6:30
Zastanawiam się co się stało że wyłączono wszystkie nadajniki z Chorągwicy skoro nie jest przewidziana na dziś konserwacja. RMF, Zetka, Radio Kraków i Vox są nadawane z nadajników rezerwowych z mniejszą mocą.
Białystok-Krynice,wszystko śmiga normalnie :smile:
w okolicach Zamoscia wszystko jest juz OK.
W Białej Podlaskiej wszystko już działa tak jat trzeba.
W łodzi tylko nośna i rds.
O 13:48 w Gliwicach słychać tylko PR2. PR1 i PR3 nadają ciszę - jest nośna i RDS ale nic nie słychać (Katowice, Skrzyczne i Częstochowa).
RTCN Warszawa PKiN - już jest w porządku.
W Sosnowcu PR I, II i Radio Bis nadal nadają cieszę.
w Koninie na 95,00 FM (Jedynka) jest cisza, natomiast zamiast Dwójki na 87,70 FM leci Jedynka, a na 103,3 (Trójka) jest właśnie Trójka... ciekawe jednak jest to, że jakość jest STRASZNA i co kilka sekund dźwięk się zatrzymuje i po kilku sekundach odtwarzany jest dokładnie od tego momentu w którym się zatrzymał (efekt buforowania) więc myślę, że na tych częstotliwościach leci Polskie Radio z internetu ;-)
Zauważyłem, że dzwięk PR 3 na 103.3FM z Konina dziwnie brzmi, tak jak byłby przerabiany. Można porównać to z 102.1 z Trzeciewca. Reszta nie chodzi.
Z Trzeciewca zamiast dwójki i biski leci jedynka - Bez RDS i w mono.Jakośc dzwieku taka sobie.
Prawdopobobnie korzystają z emisji poprzez ... internet (źródło strona polskieradio.pl streaming przez internet)
Amatorka a światłowodów to oni nie posiadaję przecież Emitel to spółka córka TPSA której czego jak czego ale takich rzeczy nie powinno brakować.
Satelita padł :) pewnie nas obcy zaatakowali :)
godzina 16.40 :
RTCN Śrem nadaje Trójkę na 96.40 (z Internetu), na czestotliwości Dwójki (92.30) nadawany jest PR1, w Poznaniu- Piątkowie Jedynka na 89.10 bez przerw, Program 1 slychac tez w koszmarnej jakosci na czestotliwosci PR BIS 100.20 MHz.
Podobnie rzecz ma się na Dolnym Śląsku - Wrocławskie nadajniki na Ślęży też korzystają z dosyłu internetowego. Identyczna sytuacja jest w Kłodzku na Czarnej Górze i w Wałbrzyskim Chełmcu.
Tak ale sygnał z internetu (itvp) jest bardzo dobrej jakości 192 kbps ?
Właśnie prowadzę ciekawą rozmowę z Krakowską jednostką kontroli emisji i gość twierdzi że nadają to co mają, a wina leży po stronie PR. Sprawa bardzo dziwna ja rozumiem za komuny to tak moglo by być ale dziś kiedy w domu każdy może miec sieć o bardzo bobrych parametrach np 1/4 Mbps z opóźnieniem max 0,5s za 150 PLN to takie jednostki nadawcze (należace do TPSA) odstawiają taką kichę jeden zdychajacy satelita (TU CHCIAŁ BYM ZAUWAŻYĆ ŻE Z TYM SATELITĄ WYSTĘPOWAŁY JUZ PROBLEMY OD DAWNA !!!) i nic żadnej rezerwy. Jakiś absurd to przecież profesionalne firmy ( jak się okazuje nie ) pewnie wywieżli wszystkie urządzenia znowu do francji (tak było na początki z internetem a i dziś z strony TPSA niektóre rejony strasznie kuleją).
W Opolu brak Trójki i Dwójki nadawanych ze Chrzelic (jest tylko nośna) Nadawana jest natomiast Jedynka, prawdopodobnie źródłem jest retransmisja lub internet.
Na Slasku tez leci sygnal z internetu z poslizgiem 1 minutowym, co jakis czas sygnal przycina :D
Poznań (Śrem) już gra normalnie
W Rzeszowie w ciągu dnia panowała cisza,po 17-tej Jedynka leciała bez RDS-u,ale teraz po 20-tej wróciła normalność :smile:.
ach ta technika :)
U mnie to samo--->brak Choragwicy, Jedynka zdycha, brak Bis-u na Krzemionkach i na Luboniu (Dwójka i w Krakowie i w Rabce idą z internetu)
Znowu coś nie tak
Ten Pan wyjasnia sprawy
czins@emitel.pl
Skutki tej wczorajszej awarii satelity są dla mnie zaskakujące. Przecież w czasach gdy nie używano jeszcze satelitów do dosyłu sygnału radiowego istniała w Polsce zupełnie spora sieć nadawcza - dla potrzeb Polskiego Radia -na UKF-ie (to gros dzisiejszych RCTN-ów) i dosył do nich był robiony siecią naziemną: radiową i kablową, która zbiegała się w PKiN-ie w Warszawie. I co się z tą siecią stało? Byłem do wczoraj przekonany, że ona istnieje - chociaż jako łącze rezerwowe - na wypadek awarii satelity. Jakby była sprawna, to chociaż część nadajników pracowałaby bez problemu. A tak słyszeliśmy ciszę, albo STRASZNO-FATALNY przekaz z internetu. Pozdrawiam!
Już o tym wczoraj pisałem Satelita satelitą OK ale przecież dziś stałe łącza są tanie i powszecnie dostene ?
Myślę że to wina oszczędnosci na max-sa
Jeden satelita do wszystkiego. Wyleci i juz po fiziolofi,
Jak widac awaria z sierpnia ubr nie nauczyla nikogo pomyslunku o postawieniu backupu. Rozumiem, ze wysypie sie stacja lokalna i backup nie zadzaiala, ale Polskie Radio? Siec ogolnokrajowa - wstyd!! Chociaz do najwazniejzych RTCNow powinien byc backup, a inne mniejsze moga byc pedzone z tych wielkich. Np Jesli do Sremu bylby bakup, to Konin, Kalisz, Piła, moga byc pedzone z retransmisji ze Sremu. No sa oszczednoci i to jakie oszczednosci - jeden satelita zamiast tysiecy kilometrow kabli :)
zreszta backup nie musi byc kablem, czy netem, moglby byc na innej satelicie, np na platformach cyfrowych. Tylko kwestia odbiornikow w RTCNach
Co ciekawe po zaniku fonii na 103,8 oraz 96,2, około 6:20 po odczekaniu dwóch godzin ( bardzo lubie słuchac Trójki ) zadzwoniłem do radia i uprzejmy pan odpowiedział mi, ze to zaplanowana przerwa konserwacyjna??? Teraz widze, że ktoś tam albo celowo wprowadził mnie w błąd albo sam juz nie wiedział co się dzieje i wciskał bajeczki o przerwie konserwacynej . Tylko, że jak się robi przerwy konserwacyjne zmniejsza się moc lub wyłącza nadajnik ;-)
Witam wszystkich!!!
No tak,czasami tak jest,ale w naszej stolicy jak zawsze wszystko ok.
Pozdrawiam.
Problem jest rzeczywiście poważny. Kiedyś Polskie Radio korzystało z Systemu Linii Radiowych i nie rozumiem dlaczego nie wykorzystano storych łączy naziemnych, które jak sądzę są na pewno wykorzystywane, choćby do łączności z Rozgłośniami Regionalnymi Polskiego Radia. Podejrzewam, że sytuacja jest winą zaniedbań obsłygi technicznej zarówno Polskiego Radia jak i TP Emitel, które są nastawione na automatyzację, a może wystarczyło ruszyć czyjeś cztery litery w PR i przełączyć się na przekaz naziemny, przynajmniej główne i stare nadajniki miały by sygnał. To samo dotyczy TP Emitel, która musiała by posłać ludzi do bezzałogowych obiektów nadawczych, aby odkurzyli stare łącza naziemne, których część należała do infrostruktury Interwizji a potem do Eurowizji. Poza tym uwarzam, że wszystkie programy PR łacznie Rozgłośniami Regionalnymi PR powinny być dostępne drogą satelitarną bez kodowania np. z Astry na transponderach TVP. Jakość PR1 i PR3 w Cyfrowym Polsacie jest beznadziejna.
Prz
Posting comments after three months has been disabled.