Od poniedziałkowego (23.07) poranka Program 1 i Program 3 Polskiego Radia emitują swój program z Radiowego Centrum Nadawczego Warszawa Raszyn. Częstotliwości wykorzystywane przez te stacje nie uległy zmianie - tak jak w przypadku emisji z Pałacu Kultury i Nauki są to odpowiednio 102,4 MHz i 98,8 MHz. Dzięki przeprowadzce znacznie poprawił się zasięg dwóch najbardziej popularnych programów Polskiego Radia - obecnie emisja prowadzona jest z mocą ERP 120 kW. Dotychczas było to 10 kW.
Po przeniesieniu emisji do Raszyna - w związku z wytłumieniem sygnału w kierunku lotniska Okęcie - nastąpiło osłabienie sygnału w samym centrum miasta. Jak udało nam się dowiedzieć, aby zniwelować ten efekt Polskie Radio stara się o dodatkowe częstotliwości miejskie. Obecnie w Warszawie są dwie niewykorzystywane częstotliwości, które już wcześniej Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej przydzielały na tymczasowe emisje. Na 87,5 MHz rok temu Polskie Radio prowadziło testową emisję w HD Radio, a na 92,4 MHz we wrześniu 2005 roku można było słuchać Radia_Copernicus. /Forum RadioPolska, lk - MediaCentrum, Polskie Radio<
/a>/
Comments
No sygnał bardzo Dobry wcześniej Nie Odbierałem Sygnału Jedynki I Trójki Z PKINA przy włączonym Kompie a Obecnie Śmigają Z RDS dodam że Mieszkam W Zgierzu K Łodzi 98,8 Trójka ma tak silny sygnał że Odbiór RMF FM na 98,9 MHz Z Konina jest pratycznie nie możliwy
Pozdro
Bye bye ślężo 102,3 (wrocław) pod Warszawą
co częstotliwości miejskie?! niech te półgłówki powyłączają komputery, albo postawią radio wyżej jak im niewygodnie słuchać szumu. 120kW nie ma prawa ani w ołowianym schronie na Pradze syknąć szumem.
Może lepiej nadajniki synchronicze na tych samych częstotliwościach? A te 120kW to własnie w kazdym kierunku tylko nie w kier. Warszawy (w tym kier. pewnie z 10kW-niech ktoś to zweryfikuje). Choć niejedno miasto by się cieszyło nawet z 5kW nadajnika tak samo oddalonego od Centrum. No ale stolica ma swoje wymagania;P
Boże! Niechże uzgodnią z tym lotniskiem i niech przeniosą Zetkę niżej (z tych 107,5 MHz) i nie będzie problemów!
po co kolejne częstotliwości marnować.
Ciekawy byłby też pomysł postawienia masztu gdzieś za Wołominem (na północ jeszcze) i odpalenie synchronicznie z Raszynem i odrazu załatwią problemy stolicy jak i wschodniego Mazowsza...
Raszyn dmucha wszedzie tylko nie tam gdzie potrzeba! :angry:
Od dzis mam utrudniony odbior Radia Wrocław, a takze Biski na 98,9 z Czestochowy.
Te nadajniki synchroniczne to raczej w centrum Warszawy miały by sens. Tam gdzie jest najmniejszy sygnał. Moc max. 1kW.
czy te dwie stacje już zostaną z Raszyna?
to jeszcze PR2 i BISkę mogliby z Raszyna z taka moca w eter puścić
Witam. W Lublinie Raszyn słychać niczego sobie. Kolejne powiększenie zasięgu Jedynki i Trójki. A może by tak zrobić coś np. z Biską która teraz dociera do 1/3 Polaków. Im by się np. przydało takie 120 kW, tu i ówdzie.
Pewnie sprawdzali odbiór w metro i trochę szumiało.
Wbrew pozorom rewelacyjnie nie jest. W samochodzie miałem np. kompletny zanik 102,4 MHz na placu Konstytucji na światłach przy Pięknej, a na Kruczej możliwość odbioru zniknęła gdy obok mnie na światłach zatrzymał się samochód-chłodnia...
Chłodnie są winne, klimatyzacje w budynkach i w samochodach i oczywiści sprzedawcy lodów na patyku, bo patyk zwiększa promieniowanie. :laughing:
A kto pisał o promieniowaniu??
Podjechało takie wysokie żelastwo, zasłoniło kierunek i tyle... ślad po sygnale zniknął...
W Łodzi sygnał jest dobry... słychać nawet Jedynkę i Trójkę przy samym kominie EC-4. Nie wspominam o okolicach Łodzi tam sygnał jest silny. Szczególnie na Wzniesieniach gdzie mieszkam od strony wschodniej Łodzi. Pozdrawiam
Witam!!!
to wspaniala wiadomosc!!! :tongue:
tylko zeby wszystkie czestotliwosci tam wyniesli radia i tv wtedy bedzie super!!Wtedy prywatnym powinni podwyzszyc moc do 50Kw i bedzie lux pokrycie...
POPROSTU JESTEM ZA!!!! :smile:
Myśle, że wszyscy się ze mną zgodzą :wink:
KRRiT żądamy mocy ERP większych niż 30kW z każdego nadajnika w PL. Zmiejszy to ilość nadajników a więc koszt ich utrzymania, a także poprawi zasięg stacji i liczbę potencjalnych słuchaczy :smile:
Na Mokotowie co jakiś czas "wesoło" potrzaskuje... :angry:
Ja nie jestem zachwycony! Tydzien mnie nie było w Warszawie i na Pradze, po zmianie sygnał Jedynki spadł o 20 dB na Sony 920 przy antenie dachowej. To samo z Trójką. Przy Placu Zawiszy w samochodzie miałem dziś ogromny zanik na 102,4. Czy to nie mozna w porozumieniu z lotniskiem ustalić czestotliwości i mocy, by nie wytłumiać sygnału w kierunku miasta? Teraz jeszcze jakieś dostawianie pierdziawek w mieście... Widzę, że stolica nie doczeka się odpowiedniego nadawania na FM!
Witam!!!
Lotnisko niech zajmie strare pasmo UKF 65-75 MHz i bedzie juz git!!!! Przeciez te pasmo jest wolne!!
Popieram kolege Vejita!!
Banister,
lotnisko nie może zajmować pasma 65-75, ponieważ dla lotnictwa są przydzielone inne częstotliwości, jest pewien międzynarodowy standard, na całym świecie lotnictwo używa częstoliwości powyżej górnego pasma UKF. Każdy samolot lecący z innego kraju do Polski musiałby mieć dodatkową radiostację na pasmo starego dolnego ukf. Trzeba by też przeprogramowywać systemy GPS w nowszych maszynach, które automatycznie po wleceniu w daną strefę zmieniają częstotliwośc radia.
U mnie (mieszkam niedaleko Raszyna) wszystko gra ładnie, nie ma przebić na inne pasma.
Wytłumili sygnał w kierunku Okęcia-czyli praktycznie całej Warszawy.
Byłem na przeglądzie samochodu, myślałem, że mi coś podmienili w radyjku (trójka zaczęła trzeszczeć)a to tylko zmiana nadajnika.
A może by to lotnisko przenieść do Włoszczowej i wtedy nie będzie problemu...?
ha :tongue:ha :tongue:ha :tongue: i Rydzyka tez!!! :tongue:
Obserwująz komentarze nasuwa mi się refleksja: Wymagania co do odbioru zależą od przyzwyczajeń i położenia odbiorcy:) Jedni mały trzask czy chwilowy szumek odbierają jako znaczne pogorszenie odbioru (szczególnie jak wcześniej mieli jakość prawie CD na przysłowiowym drucie). Inni taki odbiór potraktowali by jako prawie doskonały. Przypomina mi się reakcja Wodzisławian po wyprowadzeniu się anten Radia90 10km na północ od miasta. Proponuję teraz dokonać przeglądów odbiorników z samochodach, jakości połaczeń z anteną (wtyczka, kabel antenowy, połączenie w antenie). Wcześniej to nie miało znaczenia ale teraz to może dużo poprawić w odbiorze.
Nie ma co filozofować - w mieście idzie słabiej niż było z PKIN i wytłumienie to nienajlepsze rozwiązanie. Może inne częstotliwości, może doświetlenia.
niech doparza Okeciu!!! :tongue:
radio musi byc slyszalne wszedzie..a nie widzi mi sie lotniska.
U mnie w odległości ok. 125 km od Łaz odbiór PR1 i PR3 bardzo dobry + RDS
Jest po prostu cudownie ...:angry: zupelnie jak za Starych Dobrych Czasow .Wchodzisz glebiej do jakiegos budynku zwlaszcza w "zacienionej"czesci miasta i ... sygnal "rzednie" blyskawicznie .Czuje sie jakby znow powrocily lata "Swietnosci Raszyna" .Owszem pewnie tez dzieki polaryzacji pionowej zaniki nie sa tak dokuczliwe i niemal do zera jak uprzednio ,ale zapewnienie w miare dobrego i stabilnego odbioru w Stolicy Polski to nie jest chyba wyczyn przekraczajacy mozliwosci polskich operatorow obiektow nadawczych ???Tu nie pomoze zadne dziadowanie z nadajniczkami "doswietlajacymi" o mocy 50 Watow .Bedzie lepiej na ulicach , ale w domach to juz nie .Trzeba wreszcie zbudowac porzadne i pracujace z dawno miedzynarodowo ustalonymi parametrami Centrum Nadawcze a nie kombinowac z Lazami ktore byly dobrane do nadawania dlugofalowego przed 2. wojna swiatowa a nie do pracy jako R.T.C.N. teraz :angry:!Pomysly i nawet projekty byly - Wieza nadawczo-turystyczna 365 m nad Wisla przy Stadionie X-lecia ,maszt na Goclawiu ,w Wesolej ,w Wiazownie i jeszcze chyba gdzies .Jesli Emitel czy inni nie chca to inni iwestorzy na pewno sie znajda ,zwlaszcza dla wiezy, bo to bylby obiekt jednostkowy i prestizowy w Polsce .Sceptykom proponuje zerknac ile takich wiez powstaje wspolczesnie w swiecie - n.p.u sasiadow w Minsku :smile:
Nie slucham ani "Jedynki", ani "Trójki", wiec mnie to nie rajcuje.
Rozbój na "Dwojce" dokonany 30 maja wystarcza mi, abym wystarczajaco szarpal sobie nerwy podróżując po kraju. A i w Warszawie miejscami szumi i trzeszczy. 10 kW to tyle, co piec czajnikow marki "Philips".
W śródmieściu na mniejszych odbiornikach jedynki i trojki w ogole (!) nie slychac. "Lepiej" jest.
Potwierdzam duży spadek mocy sygnału w Warszawie , w moim przypadku to teren przy granicy z białołęką (Trasa Toruńska), na częstotliwości 98,8 brak sygnału RDS i stereo ale bez trasków natomiast na 102,4 jest dużo szumów, czasami pojawia się odbiór stereo, nie ma RDS ale jest PTY i RT (z błędami). Mieszkam na trzecim piętrze. Takie to jest Polskie Radio w stolicy...
W Wawrze (Marysin Wawerski) odbior na 3 pietrze z kawalka drutu idealny na 102,4 i 98,8 (stereo + rds)
Posting comments after three months has been disabled.