W czwartek 29 listopada odbyło się spotkanie przedstawicieli rynku, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej w sprawie testów DVB-H. W jego trakcie zaprezentowane zostały potencjalne kierunki rozwoju telewizji mobilnej, zakresy częstotliwości które mogą być w tym celu wykorzystane oraz lista podmiotów które odpowiedziały na wezwanie UKE do konsultacji. Znalazło się na niej 45 podmiotów pogrupowanych w następujących kategoriach: operator multipleksu, operator sieci, producent sprzętu, producent oprogramowania, producent treści i inne. Swoją chęć wzięcia udziału w testach DVB-H wyraziły między innymi Agora, Broker FM, Canal+ Cyfrowy, Centertel, Cyfrowy Polsat, Eurozet, Grupa Radiowa Time, INFO-TV-FM, Motorola, Nokia, P4, Polkomtel, Polska Telefonia Cyfrowa, Polski Operator Telewizyjny, Polskie Radio, Polskie Sieci Nadawcze, RS TV, Telewizja Polska, Telewizja Polsat, TP EmiTel i TVN.
Obecnie w mocy pozostaje osiemnaście decyzji zezwalających na testowanie telewizji cyfrowej w naszym kraju. Testy DVB-H mogą prowadzić Telewizja Polska w Warszawie na kanale 34 (dwie lokalizacje), Polska Telefonia Cyfrowa w Warszawie na kanale 31 (jedna lokalizacja), Polskie Sieci Nadawcze w stolicy na kanale 44 (trzy lokalizacje) oraz TP EmiTel w Warszawie na kanale 45 (jedna lokalizacja), Krakowie na kanale 46 (jedna lokalizacja) i Poznaniu na kanale 54 (dwie lokalizacje). Decyzje te, wydane poszczególnym podmiotom, tracą ważność pod koniec stycznia przyszłego roku. Wtedy też ma ruszyć nowy, „duży” test, w którym udział - czynny lub bierny - mają brać wszyscy zainteresowani. Przewidziany czas trwania emisji testowej to 12 miesięcy. Plan przewiduje również, że częstotliwości na których uruchamiana będzie emisja nie będą pochodzić z puli przeznaczonej na pierwsze dwa multipleksy DVB-T, a wygospodarowane zostaną dodatkowe kanały. Na liście miast mających brać udział w teście oprócz wyżej wymienionych znalazły się również Białystok, Bydgoszcz, Częstochowa, Gdańsk, Gorzów Wielkopolski, Katowice, Kielce, Koszalin, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Płock, Rzeszów, Słupsk, Szczecin, Tarnów, Toruń, Wrocław i Zielona Góra.
Takie są plany. Jeśli do lutego nie uda się wypracować porozumienia w sprawie stworzenia wspólnego testu prawdopodobny jest powrót do „małych”, prowadzonych przez mniejsze grupy emisji. Ewentualne modyfikacje przedstawionego planu będą uzgadnanie podczas kolejnych spotkań.
Tymczasem od kilku dni po raz kolejny możliwość odbioru telewizji mobilnej DVB-H mają Warszawiacy. Po ubiegłorocznych testach EmiTela i tegorocznych Telewizji Polskiej wraz z INFO-TV-FM emisję wznowił największy polski operator. Multipleks nadawany jest na kanale 45.
/KRRiT/ /www.uke.gov.pl/
Comments
Bydgoszcz k. 30 i Toruń k. 30 są wypożyczone z Kisielic koło Iławy. Łódź k. 40, Gdańsk k. 33, Poznań k. 54 i Olsztyn k. 53 są wykazach zagranicznych, ale co z resztą? Jaka moc jest możliwa? I co stanie się z kanał jak k37 w Koszalinie, na którym nadaje TVP1 analogowo? Czy już nie nadaje?
dobra po co te testy z telewizją mobilną DVB-H niech najpierw ruszą z DVB-T to z tego mozna wnioskować ze najpierw ruszy telewizja mobilna a potem DVB-T czestotliwosci do DVB-H sie rozdysponuje a pózniej zabraknie do DVB-T to w Polsce można załozyc że napewno będą 2 multipleksy na kazdy RTCN w DVB-T i pełno pierdziawek z niskich masztów DVB_H marnowanie czestotliwości
podejzewam ze moce napewno bedą małe o,1KW
Dlaczego w Polsce wszystko robi się od d..y strony. Nasi wszyscy sąsiedzi w mniejszym lub większym stadium zaawansowania mają DVB-T tylko Polska cały czas kombinuje. Zróbmy najpierw porządne DVB-T a póżniej zajmujmy się eksperymentami i pierdołami !!!
Drobna uwaga: DVB-H to system z założenia bardzo rozproszony wykorzystujący najcześciej SFN i nie ma znaczenia na ilu lokalizacjach jest to nadawane i na jakich obszarach. Z tego co pamiętam (jak to niedawno oglądałem w USA) to jeden SFN może mieć do 127 nadajników na jednej częstotliwości i jest to ograniczenie systemowe wynikające z oprogramowania systemu dystrybucji.
Tak DVB-T jak i DVB-H to bardzo oszczędne widmowo systemy.
Zupełnie oddzielną sprawą jest jednak gospodarowanie kanałem zwrotnym. DVB-H to już nie jest standardowy broadcast
Podobno UKE ma bronić kanałów dla MX1 a nawet dla MX2 pzred testowiczami DVB-H. Mają dostawać "zapchajdziury" kanałowe.
Co ciekawe, na stronach UKE wyczytałem, ze od połowy 2008 ma być uruchamiany nie jeden a dwa multipleksy (ten drugi jak wiadomo nie ma 100% pokrycia ale "tam gdzie się da" to ma być).
Jeśli tylko uda im się znowelizować ustawę o RTV i wydać odpowiednie do niej rozporzadzenia to faktycznie logicznym jest aby odpalać oba MX.
W tym drugim mogą się znaleźć kanaly nie dostępne na razie w analogowym odbiorze zarówno TVP jak też Polsatu i ITI.
DVB-H to zdaje się telewizja w komórce, right? W takim razie jest to krok wstecz w dziedzinie przekazu obrazu tv. Rozwija się HDTV, czyli telewizja wysokiej rozdzielczości i jeśli zdecydowałbym się płacić za "rozrywkę" musiała by być w naprawdę przyzwoitej jakości. Patrzenie na kwadraty, piksele, bądź mrużenie oka jest wykluczone. Owszem, będą też i odbiorniki przystosowane do przetworzenia takiego przekazu, ale miejmy na uwadze jeszcze jeden paradoks: TV będzie za nami chodzić wszędzie, jeżeli gdzieś wychodzę to świadomie pozostawim telewizor w domu i nie biorę go pod pachę, bo mam co robić itd. Szkoda, że technologie rozwijają się w celu uśmieenia bólu powstałego wskutek lenistwa :P
Ja bym nie mylił tych technologii, HD w zasadzie jest możliwe przez satelitę i po kablu. DVB-T/H jest przeznaczone do zupełnie innego celu, co nie znaczy że te technologie nie będą kiedykolwiek zamienne... To tylko technologia przekazu.
Jak zwykle Łosice są pominięte. Nie będę miał możliwości odbioru w Siemiatyczach...
P.S. Wczoraj w ok. godz. 4 po południu odpalono nowy nadajnik TVP Info/Warszawa na kanale 39 z Łosic (30kW).
Wy wiecie co ja wczoraj miałem na 87,7 i 94,8 w Bydgoszczy około 23:55 nie zgadniecie nigdy zamiast programu I odpowiednio w Koninie i Iławie miałem rozmowy policjantów prowadzone przez ich krótkofalówki.Ale szybko się skapneli i wyłączyli sygnał był silny bo w momencie gadania zanikał sygnał programu I. Nawet wiem gdzie akurat byli na patrolu (blisko mnie jakieś 200m) swoją drogą tyle się mówi o tym że np ktoś zakłóca częstotliwości policyjne a jak oni zakłócają radiowe to o tym nic cisza :) a co do DVB-H to ok niech puszczą na k. 30 z Bydgoszczy jak najszybciej. a wiadomo czemu zabrali Iławie bo na 31 nadaje analogowo tvp2 to po co wpuszczać na 30 DVB-H a pozatym co to Iława do Bydgoszczy :) pozdrawiam
po co w Bydgoszczy DVB-H przeciesz to telewizja dla telefonów komurkowych lepiej jak by ten kanał wykozystali do DVB-T i by wrescie w bydgoszczy zaistniały TV4 i PULS których brakuje analogowo ---chociasz 1kw na 30 kanele by starczył
Między kanałami analogowymi muszą być odstępy żeby nie dochodziło do zakłóceń. Między cyfrowym kanałem DVB-T i analogowy kanałem nie są one potrzebna, można używać sąsiednie kanały. Dla tego kanał 30 nie nadaje się do transmisji analogowej. Każdy Polak mógł by już dzisiaj odbierać 10-14 programów, albo nawet w przypadku rezygnacji z jednej sieci analogowej nawet 21 programów dostarczanych do niego cyfrowo. Ale Polacy nie chcą. Dziwne, że chętnie zmieniamy co dwa lata telefon komórkowy. Przyjęło się również, że jak mamy komputer, to co parę miesięcy dodajemy pamięć, twardy dysk albo lepszy procesor. I nikt nie narzeka, że wydaje na to pieniądze. Dziwne że w przypadku telewizji chcemy oglądać telewizję jak już nasi dziadkowie oglądali. Ostatni skok w technologie telewizji z którego każdy korzysta, to wprowadzenia telewizji kolorowej. Tak długo jak ja żyję nic takiego nie doszło, wiem że mamy teletext i dźwięk stereo, ale i te bajery mamy już 20 lat. Dziwne, że widzowie telewizji satelitarnej już parę razy musieli inwestować w nowy sprzęt, bo po analogu, mieliśmy przekaz w MPEG-2 a teraz w MPEG-4.
Dlaczego nie możemy co 7-10 lat wymieniać sprzęt żeby odbierać telewizję w Dolby Surround 5.1 i w formacie 16:9? Nie rozumiem, że ktoś domaga jeszcze przekaz analogowy, żeby odbierać jeden program więcej, jak by mógł mieć parę kanałów cyfrowych? Brakuje mi krytyki z strony widzów w regionie Łosic którzy mogli by już teraz odbierać 7 kanałów cyfrowych, zamiast jednego analogowego. Gdzie jest Polityka która zabroni rozpowszechnianie dalszych kanałów analogowo?
Jesteśmy już w sytuacji porównywalnej do wielu krajów zachodnich, możemy już dzisiaj rozpocząć transmisję telewizji mobilnej. I co? Sami siebie blokujemy, zamiast się cieszyć, że powoli nadganiamy resztę europy, narzekamy po co to wszystko. Powinniśmy narzekać, że polityka nie wie jak regulować rynek. Że test jest organizowany w grudniu, który będzie trwał dwa miesiące i następny test przez cały rok? Poco cały rok? Dlaczego nie możemy nadawać testy do września i jednocześnie przeprowadzić proces koncesyjny? Wtedy można by rozdać koncesje i na gwiazdkę można by sprzedawać telefony komórkowe z odbiornikiem DVB-H. Ja chcę oglądać telewizję w autobusie, taksówce i chodząc po ulicy. Jak będzie oferta, będzie również i zapotrzebowanie i konsumenci będą sprzęt kupować o którym jeszcze dzisiaj nie wiedzą, że go potrzebują.
Skąd to domaganie wasze żeby ten stary przekazu analogowego nie był odłącznony? Jest to może ostatnia widoczna pozostałość z komunizmu, którą tak potrzebujemy? Strach jak obchodzić się z większą ofertą? Strach przegapić coś? Trzy, cztery programy można oglądać jednocześnie, ale co się stanie jak będzie ich 14, 21, 28? Ja tego nie rozumiem, może dla tego bo oglądamy telewizję wyłącznie cyfrowo.
Panowie, a minie zastanawia jedna rzecz:
A mainowicie taka po co wogóle cyfrowa emisja naziemna w wersji DVB-T.
Przecież te osoby, które chciłąy miec cyfrową telewizje i to w HD już mają, wystarczy mieć dekoder którejś z platform cyfrowych satelitarnych i to jeszcze z urządzeniem rejestrującym.
Z punktu widzenia odbiorców nie ma rzadnego znaczenia jaka antena będzie na dachu i jaka skrzyneczka będzie przy telewizorze.
W wypadku dystrybucji satelitarnej jest to dekoder satelitarny a w wypadku naziemnej jest do DVB-T dekoder. W pierwszym wypadku antena siadkowa, w drugim paraboliczna.
I w pierwszym i drugim wypadku koszty zakupu podobne, chyba że się weźmię pod uwage subsydiowanie przez operatora Multipleksu lub Platformy.
Rozsądne jest raczej jedynie DVB-H bo raczej ciężko choć i to nie jest wykluczone aby odbierać sygnały z satelity w ruchu.
Moim zdaniem całe to zamieszanie ma jedynie jeden cel : ZROBIĆ MIEJSCE NA RYNKU, WYMUSIC ZAKUP URZĄDZEŃ DO ODBIORU TV CYFROWEJ. Bo jak zlikwidujemy przekaz analogowy to będą konieczne zakupy nowych skrzynek i telewizorów, a tak przerarzająca większość ich poprostu nie potzrebuje. Inna sprawa że likwidując przekaż analogowy nie można nie dać ludziom czegoś w zamian.
Transmisja poprzez DVB-T ma zalety. Wprawdzie można rozpowszechniać programy telewizyjne wyłącznie przez satelitę, ale możesz wyobrazić sobie kamienice na starówce n.p. Gdańska i na każdym domu, przy każdym mieszkaniu masz wielką antenę paraboliczną? Technicznie możliwe, estetycznie oczywiście nie. Do odbioru telewizji cyfrowej w mieście w którym zamieszczony jest nadajnik wystarcza w regule antena pokojowa. Istnieje nawet możliwość, odbioru telewizji poprzez DVB-T w ruchu, najlepiej mieć do tego dwa odbiorniki w jednym telewizorze i natężenie sygnału musi być odpowiednio wysokie, co jest możliwy wyłącznie blisko nadajnika/-ów. W Berline, czy w zagłębiu rury w Niemczech stworzono wielkie obszary na których nadaje się z paru nadajników na tym samym kanale ten sam bukiet programów, przez to powstał wielki obszar na którym te pakiety są dostępne na odbiornikach przenośnych. Problemem jest ale, że ten sprzęt zużywa trochę dużo energii i baterie są szybko puste. DVB-H jest bardziej przystosowany do przenośnego odbioru i umożliwia więcej niż wyłącznie przekazywanie dźwięku i obrazu. Zobaczymy co nadawcy jeszcze wymyślą za aplikacje, w końcu Agora ma też ochotę na DVB-H.
DVB-T umożliwia dokładniejsze ograniczenie obszaru na którym program jest dostępny, co obchodzi nadawców którzy muszą wykupywać prawa autorskie na ograniczony obszar. DVB-T umożliwia programy regionalne, które było by okropnie drogo przekazywać przez satelitę. DVB-T umożliwia stabilniejszy przekaz, bez problemów atmosferycznych. PR miało przecież problemy z dostarczaniem programów do nadajników, bo satelita nie działał. W innych krajach stosuje się światłowody, żeby przesyłać programy do głównych nadajników, bo media publiczne mają zapisane jako obowiązek, że muszą nadawać zawsze i w każdej sytuacji.
Fok to do ciebie i innych czytelników z Bydgoszczy k. 33 jest wolny moc 1kW ale zła lokalizacja Chodkiewicza trzeba by obracać anteną jakby ktoś chciał oglądać ten program który by ewentualnie nadawał. a DVB-H to niech nadają z Trzeciewca i moc 10kW bo to takie absolutne minimum na tak naszym zabudowanym obszarze. Kiedyś nadawali z tą mocą TVN k. 21 i było ok a teraz jest 20kW dla nas w Bydgoszczy to nie ma róźnicy ale dzięki temu sygnał się daleko roznosi ponad 60km (co prawda ze wzmacniaczem) i wiem że sygnał dociera bez problemu do wschodniej wielkopolski (mam tam rodzinę) dlatego lokalizacja *Trzeciewiec* jest idealna i moc z 10kW
jestem za DVB-T, ale nie za DVB-H !!! Nie mylmy pojęć.
Radio i TV w komórce, jak nie ma dostępu do normalnej telewizji cyfrowej ? Co za bzdura ! No to będziemy oglądali mecze na komórkach zamiast na LCD 42`` w porządnej jakości z "powietrza" za free :sad:
Niech lepiej nie będzie tej telewizji mobilnej, bo Polacy będą oglądać telewizję w samochodach. Bedzie jeszcze więcej wypadków drogowych niż teraz.
zna ktoś tuner dvb-h do komputera? nie interesuje mnie lampienie sie w ekran wielkości pudełka zapałek w komórce. Powinni dołączać lupy jak kiedyś w takich ruskich oscyloskopach było ;)
Wiecie co chłopaki tylko jest jeden plus tego bo Polska musi wprowadzić bodajże do 2012 lub 2014 emisję cyfrową dlatego niech teraz lepiej testują a potem jak wprowadzą to będzie pełen wypas (mam taką nadzieje) skoro to jeszcze tyle lat. Może EURO 2012 obejrzymy cyfrowo :)
w Tarnowie DVB-H otrzymało C 55
witam mam pytanie mieszkam w olsztynie na ulicy iwaszkiewicza wlascicielka u ktorej wynajmuje pokoj ma podstawowt pakiet multimedii czy jesli kupie antene pokojowa to bedzie szansa na odbior tvn, polsat, tvp1 i tvp2. odleglosc do nadajnika to mam jakis kilometr
Posting comments after three months has been disabled.