W środę 21 listopada przed godziną 14 - po zakończeniu prac w obiekcie nadawczym na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie - Radio Dla Ciebie i Radio Zet powróciły do nadawania z tej lokalizacji. We wtorek i w środę obie stacje emitowały swój program z Radiowego Centrum Nadawczego w Raszynie, skąd emitowane są dwa programy Polskiego Radia - Jedynka i Trójka. RDC w Raszynie obecne było od wczorajszego poranka do dzisiejszego popołudnia, Zetka z przerwą na wieczór, noc i poranek.
Radio Dla Ciebie nadawane jest na częstotliwości 101,0 MHz, a Radio Zet na 107,5 MHz.
/ks,lk/
Comments
Całe szczęście :)
Nie no znowu PKiN !! Według mnie Raszyn jest dobrym miejscem na nadawanie 120kW Zasięg i jakość sygnału jest świetna. Poza tym tylko Warszawa nie ma prawdziwego "centrum nadawczego" a ciągła prowizorka z 10kW to jakaś pomyłka. Rozumiem zastrzeżenia niektórych słuchaczy z Wawa ale ŻADNA stacja nie ma idealnego sygnału w Warszawie Im wcześniej Raszyn zostanie "zapełniony" tym lepiej
Sory za to co powiem ale wypchaj się z Raszynem Dla Radia Zet 107,5 przez tą głupią Stacje z Warszawy nie mogę Słuchać Radia Hit Włocławek 107,6 MHZ stacji która sto razy lepiej gra niż Zetka a przeniesienie Nadajnika Do Raszyna 120 KW spowodowałoby że Nawet We Włocławku obie stacje by się Nawzajem Zakłócały powinna być inna częstotliwość Zetki W Wawie :( Do RDC 101,0 MHZ nie mam zastrzeżeń morze zostać nadajnik W Raszynie Na Stałe
Pozdrawiam Michał :)
Myślę, że nikt o tym wcześniej nie pomyślał, ale częstotliowści 107,5 i 101 z Raszyna to wielka pomyłka! Zasięg ze 120 kW z tej lokalizacji jest... ogromny. Chodzi głównie o radio HIT 107,6. W Tomaszowie gdy ZETka szła z Raszyna były nawet problemy z odbiorem BISu z Łodzi 107,3! A RDC robiło podobno straszny "kocioł" ze 101,1 RMF MAXXX nawet w okolichach Włoszczowy. Podobnie ze 100,9 Włocławek. Te częstotliwości nie nadają się na dużą moc!!!
Panowie: bez jaj.... To nie czestotliwości raszyna sa żle dobrane lecz czestotliwości "miejskich pierdziawek" sa ustawione bez sensu. Czestotliwości raszyńskie ustalano na poczatku lat osiemdziesiatych a te wszystkie "dodatki" typu Włocławek, Włoszczowa (rules!) czy BIS-ka w Łodzi ustalal chyba ktos kto nie miał zielonego pojęcia o zasadach propagacji a o zasadach planowania sieci nie wspominając. "Pierwsza szóstka" rodem z Genewy jest ustawiona prawidłowo, potem zrobiono bład po błędzie, w końcu osiagając "slepą uliczke".... Tak to już jest jak do technki zabieraja sie politycy a nie fachowcy.
Otóż to ! Zgadzam sie z Irkiem w 100%.
Ktoś kto planował częstotliwosci dla lokalnych stacji nie wziął pod uwagę "docelowej" lokalizacji (planowanej i koordynowanej w Genewie) 107,5 MHz.
To, że gdy odpalano np Radio Hit, nie było zakłóceń (pewnie ktoś sprawdził czy nie ma i skoro nie było to dał taką częstotliwość) to tylko dlatego, ze 107,5 była do tej pory nierawidlowo wykorzystana.
Jestm za tym aby zrobić porządek w Warszawie i przenieść wszystkie stacje duzej mocy do Raszyna.
A ludzie powinni mieć świadomosć (oj wiele żeczy być POWINNO) że radia nie slucha się w betonowym budynku na druciku podłączonym do wieży HiFi
Ten drucik to jest dla pewnych sytuacji a nie jest to żadna "antena w komplecie".
cdn...
cd...
Skoro ja nie miałem problemow z Jutrzenką skłuchaną w bloku na parterze na antenie teleskopowej to niech mi nikt nie marudzi ze nie może słuchać czegoś z Raszyna z mocą 10 kW w jego stronę. Pewnie że to źle że jest taka sytaucja z lotniskiem ale bez przesady - to jest jednak 10kW a ludziom się w "dupach poprzewracało".
A w zasadzie to producentom gadżetów odbiornikopodobnych co to używają kabelków słuchawkowych jako anteny odbiorczej. Każdy kto coś takiego kupuje i uzywa powinien być swiadomy mierności takiego rozwiązania i nie wymagać wszędzie pola takiego jak w kwadracie ulic pod PKiN.
Radia się tak odbierać nie powinno i gdy na czymś taim szumi to jest to nasz problem i producenta stosujacego takie techniki. Jest też problem isntalacji AZART, TVK i ogolnego odzwyczajenia od stosowania anten do odbioru radia.
Acha. Ten odbiór Jutrzenki to był na Żoliborzu.
A radio było "bazarowe" z budzikiem.
Winą należy też obarczać - jak pisałem - operatorów TVK i adminisracje budynków nie zapewniajacych instalacji do odbioru radiofonii UKF.
Stacjonarnie i mobilnie (w samochodach) nie powinno być problemu.
Faktycznie może być problem z urządzeniami przenośnymi, ale czy w innych miastach w Polsce nie ma takich problemów ? Są. Tylko ludzie w Warszawie się przyzwyczaili że im na "walkmanach" radio dobrze odbiera gdy siedzą w pizzerii w centrum miasta.
Ale tylko dlatego dobrze odbiera ze mają za oknem PKiN ktory to obiekt nie powinien być RTCNem (z takimi mocami na takiej wysokosći zawieszenia anten o takich charakterystykach).
To nie jest normalna sytuacja, za to normalna jest właśnie z UKF z Raszyna.
Taks amo mógł ktoś protestować kto w 1999 roku mieszkał w Łazach i miał Tarabana na OIRT z urwanymi bebechami dalej niż mieszacz samodrgajacy.
Odbierał bez "niczego" PR3 aż mu nagle wyłączyli i protestował.
To, ze tam był potężny sygnal to był ale nie można takiego sygnału oczekiwać wszędzie ze bedziemy odbierać z palcem w du....znaczy w gniazdku antenowym wszystko na dtelektorowych odbiornikach :tongue:
Nie żądajmy wszędzie wielkich pól tylko pogodzmy się z koniecznoscią stosowania anten a nie "anten".
Po prostu najlepiej zrobić na nowo wszystkie częstotliwości dla stacji komercyjnych i publicznych i precz z pierdziawkami typu 0,1-0,3 kW takie stacje to powinny nadawać z RTCN-ów z mocą przynajmniej 5kW a i jeszcze jedno ograniczyć R.Maryja ja w Bydgoszczy mam 88,5 96,9 101,1 101,4 104,0 105,1 jakość zawsze minimum dobra a pozatym 106,3 106,8 jakość trochę gorsza nie za dużo tego. Reszta wchodzi już rzadziej np 100,9 Włocławek koliduje z 100,9 Merkury paranoja. Jestem za likwidacją KRRIT
cdn ...
A może wprowadzić stacje co 0,5 MHz wtedy możliwy nawet nadawanie 41 stacji
np puszczenie na całym województwie w kilku RTCN-ach z mocą 120kW
@Damian
czasami moce rzędu 0,1-0,3kW, a nawet 10-100W (jakich w Polsce prawie nie ma) jak najbardziej są pożądane.
Np. trzeba czasami doświetlić jakieś wielkomiejskie (Warszawa, Kraków, Poznań czy Wrocław) osiedle, gdzie jest tak silny sygnał z RTONu (np. Malczewskiego, Krzemionki, Piątkowo, dawny Poltegor, itd.), że sygnał z RTCNu jest przykrywany przez intermodulacje, osłabiany, odbity, itp.
Wtedy aż się prosi z tego RTONu puścić kilkadziesiąt kilowatów z niższego systemu antenowego skierowanego 20 stopni w dół.
A co do Raszyna, to powinien jechać ze 120kW przy podniesionych systemach antenowych (przynajmniej te 270-300m n.p.t.
i nadawać do cholery na północ i północny wschód, bo tam jest Raszyn najbardziej potrzebny!! Przecież tam jest wielka biała plama - w środku trójkąta między Łosicami, Rachocinem, a Pieczewem.
0,5 Mhz to przesada. Raster 300 kHz jest optymalny, zresztą taki obowiązuje np. we Francji i w Paryżewie jest w sumie 40ci parę stacji na pasmie.
Na planowaniu sieci trzeba się znać a nie wystawiać na stanowiska decyzyjne ludzi którzy mieli za zadanie przydzielenie jak najwięcej częstotliwości dla jednej opcji światopoglądowej lub politycznej.
Zresztą jest już musztarda po obiedzie, technologia internetowa i tak wyprze całkowicie przekaz broadcastowy z rynku. tego procesu już sie nie da powstrzymać.
Odnośnie "głuchych trójkątów": są takie trzy w Polsce. Obiekt w okolicach Ostrołęki rodzi sie w bólach, niektóre stacje komercyjna "poszły na całość" i postawiły "swoje miotły". Gołańcz/Wągrowiec to początek drogi.
I tu tez wynik działania politycznego; zamiast postawić dwa obiekty nadawcze w Wielkopolsce - Górę Moraską i Kobylą Górę k Ostrzeszowa postawiono Górę k. Śremu. O ile "południowy błąd" częściowo naprawiono stawiając przepiękny obiekt w Mikstacie (jakie ładne widoki są z uliczki prowadzącej do bramy obiektu!) ale nie postawiono go na najwyższym wzniesieniu w okolicy, bo leciało by jak Święty Krzyż. Na północy błąd usiłuje się wypełniać Wągrowcem i Bolewicami, a Góra Moraska miała by także parametry porównywalne ze Świętym Krzyżem.
Coś te miejsca mają w sobie, już w czasach przedchrześcijańskich były miejscami kultu Słowian...
Odnośnie problemów z Raszynem w centrum... Nie wiem jak u innych, ale u mnie problemy te nie są spowodowane za słabym sygnałem Raszyna (w czasie konserwacji PKiN wszystko pięknie śmigało), a zakłóceniami od PKiN właśnie. Pozostałe sygnały są na tyle silne, że na częstotliwościach raszyńskich robi się "sieczka" o poziomie sygnału większym niż sygnał właściwy.
Pozostaje pytanie na ile to wina dużych mocy a na ile małych... Bo jeśli winne są głównie duże to mamy ciekawą sytuację - z jednej strony: nie pójdziemy do Raszyna bo w centrum nie będzie nas słychać, a z drugiej: gdyby wszystkie duże moce poszły problem by nie występował...
No i po co? Raszyn stoi i kurzy sie a wykorzystuje sie postradzieckie pierdzace budynki z instalacja z 50 ktoregos roku z kiepska moca i zasiegiem.to moze wogle zburzcie Panowie i Panie z UKE Raszyn zamiast go marnowac? Lepiej zeby juz nie bylo masztow,niz zeby staly i kurzyly sie,podobnie jak z koszecinem na srednich
Ano właśnie !
Anarchia. W Niemczech nie do pomyślenia.
Nalezy wyznaczyć obiekt do nadawania radiofonii UKF-Fm o mocach większych niż np 500W. Takim obiektem jest w rejonie aglomeracji warszawskiej RCN Łazy.
Emitel też cwaniak.
Odpowiednie władze (UKE, MT) powinny zabrać sie za projekt rozporządzenia w sprawie obiektów służących do emisji rozsiewczej.
Na razie u nas na kościółku potrafią dać 3kW z pojedyńczego dipola i nikogo to nie niepokoi.
Co to za samowola. Polskie sobiepańśtwo. Kto ma pełny mieszek ten rządzi. U nas tak od wieków.
Bogate stacje RTV robią co chcą.
Dawniej to i częstotliwosći pewnie wskazywali (na pewno były takie przypadki w latach 90).
Dość tego.
Wynocha z PKiN z UKF-FM.
Już nie tylko miod-band nie działa ale i VHF radiokomuniakcujny.
Smog eterowy.
Każdy nadajnik wali i każdy ma choćby niewielką niedoskonałość.
Podobno 50km od Warszawy na czułych odbiornikach pomiarowych gdy sie antenę kierunkową skieruje na Warszawę to samo tło szumu sie podnosi...
Ja bym pozwolił z PKiN tylko analogową TV do czasu uruchomienia DVB-T.
A testy DVB-T też niech powoli zabierają do Łazów.
@zawias Racja
ale dziś tropo w Bydgoszczy pocisneło od Wrocławia przez Śrem,Poznań,Łódź,Sierpc,Pruszków,Olsztyn,Kos
zalin wszystko w Stereo i RDS, Konin stereo i RDS ale to normalna blisko od Bydzi (niech włączą Raszyn ale zmienią częstotliwość RDC z 101,0 na inną a i może RDC 101,9 by zmienili bo często jest tak że odbiór pozostałych stacji z Sierpca jest super a 101,9 nie do słuchania 101,9 PR I Wałcz*Rusinowo* a i 102,1 Trójka z Trzeciewca kto te częstotliwości przydzielał ???
a i bym zapomniał Zielona Góra RDS stereo rzadko wchodzi i co myślicie o moim pomyśle dawania stacji co 0,5 MHz
Np. w 3 miastach (Kuj-Pom) Bydgoszcz,Torun,Włocławek po 13 stacji na każdy RTCN oczywiście w każdym mieście inne
(redakcja mogłaby poprawić moją wpadkę z Koszalinem)
A i jeszcze jedno poprawcie w Wykazie TV kan 28 TVP Bydgoszcz/TVP INFO telegazeta jest włączyli co prawda z Warszawy ale jest. Mam nadzieje, że może włączą Bydgoską TG do końca roku
Teraz to już musztarda po obiedzie. Zresztą przekaz internetowy wyprze wszystko pozostałe jak Irek wspomniał i stanie się to szybciej niż się spodziewamy.
Tak ale ta jakość to nie to poniżej 96kbps i 44kHz to nie do słuchania te 22kHz to przesada najpierw w Polsce muszą być w standardzie szybsze łącza a i internet jest dużo droższy niż np w Wielkiej Brytanii ale miejmy nadzieje że Polskie Radio zrobi coś z tym
Damian, jeszcze trochę a będziesz miał na ręcznym (specjalizowanym) terminalu synchronicznie (CIR) co najmniej ( i wielokrotność binarną) 2 Mbs up/8 Mbs down. Synchronicznie to oznacza że jest to pełna ramka a nie tyle "ile wyjdzie z podziału ruchu". Panowie: przestańmy operować tym co znamy, technika i technologia poszła już bardzo do przodu. Co co mamy teraz wynika tylko z faktu, że wyprodukowano/wpakowano kasę na technologię dość stara która trzeba sprzedać zanim się zaoferuje to co wymyślono. Inaczej mówiąc: najpierw z magazynu musi zniknąć stary złom.
Przy przekazie 2Mbs przekaz radiowy to detal, na takiej szybkości przekaz telewizyjny to jakość obecnego przekazu analogowego.
W jaki sposób zorganizowano RCN Raszyn? Ten maszt w Łazach jednocześnie nadaje na falach długich 198 kHz i jednocześnie na UKF-ie? Jakoś anteny tam dowiesili? Zna ktoś szczegóły? :)
Błękitny, jestem przekonany, że potrwa to jeszcze przynajmniej kilkanaście lat. Samochody, mały sprzęt itp to wszystko nie jest jeszcze i długo nie będzie przeznaczone do odbioru z netu. Może będzie powol wchodzić, ale jestem przekoanny, że jeszcze dłuugo będą wykorzystywane tradycyjne formy nadawania.
Dobrze napisał Krzysiek. Czy to raszyńskie 102,4 i PIN 102 z PKiN nie "gryzie się". Nie panowie oponenci PKiN posluchają tego na Pradze - Północ i to nie "na druciku", albo 98,8. PKiN zły? Raszyn niech przestanie tłumić na miasto albo wynocha stacji z Raszyna! Dość takiego gówna i niespełnionych nadziei na odbiór w Warszawie. To niech Waltzowa zbuduje wieżę nadawczą w Warszawie.
Poza tym dobrze w takiej sytuacji, że uruchomiono dla Warszawy częstotliwości doświetlające z PKiN. Jest to w miarę dobre wybrnięcie ze słabego odbioru w niektórych dzielnicach.
Eski (z Wawy 105.6 MHz) nie posłucha sie w Rawie bo nie dociera synal a w Łowiczu Eska jest dobrze słyszałna. z RTCN Raszyn mam lepiej radio odbiera PR1 i PR3.
Lepszy Raszyn. Słychać go nawet w Tatrach. PKiN taki super nie jest. Szkoda :sad:
Posting comments after three months has been disabled.