25 marca br. w Monitorze Polskim ukazało się Ogłoszenie Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 18 marca, dotyczące częstotliwości w Opalenicy-Troszynie w Wielkopolsce. O nadawanie programu lokalnego o charakterze uniwersalnym na 90,1 MHz z mocą ERP 1,0 kW mogą ubiegać się nowi lub istniejący już nadawcy. W przypadku tej pierwszej grupy bardzo szczegółowo określony został zakres tematyki lokalnej poruszanej w programie - podstawą do jego naliczania jest tygodniowy czas nadawania w porze dziennej, czyli 119 godzin w ciągu siedmiu dni w godzinach 6:00-23:00. W tych samych godzinach udział programu niewytworzonego przez Koncesjonariusza nie może przekroczyć 33% czasu nadawania. Wnioski można składać do 9 maja.
Comments
Trudno mi sobie wyobrazić aby którykolwiek z nadawców spełnił choć w małej części warunki postawione w ogłoszeniu. To przecież pic na wodę aby 119 godzin tygodniowo nadawać program lokalny. Tego nie robi obecnie żaden z nadawców a więc trudno aby w tak małej miejscowości znalazł się nadawca ktory spełnicłby te warunki. Naprawdę dziwię się że KRRiTV formułuje tak nierealne ogłoszenia. Czyżby ta "szanowna" instytucja chciała się do końca skompromitować :laughing:
Dziękuję za zwrócenie uwagi na pewien szczegół, którego wczoraj wieczorem pisząc tę wiadomość nie zauważyłem. Otóż 119 godzin to czas względem którego ma być obliczany udział tematyki lokalnej... Natomiast w samym Ogłoszeniu nie dopatrzyłem się teraz informacji, jaki procentowy udział tej tematyki ma w programie wystąpić.
Tematyka lokalna, reporter stale na spacerze i ze sprzętem w Opalenicy i okolicznych wsiach plus muzyka wykonawstwa tubylców z regionu
Strasznie lubię takie ogłoszenia. Żądać misji nie dając nic w zamian. Brawo. Od czego są stacje PR Reg?
Kgx, stacje lokalne są po to właśnie, by zajmować się sprawami miasta lub regionu, w którym nadają. Jeśli oczekujesz od stacji wyłącznie muzyki bez realizowania lokalnej misji, to włącz sobie którąś z ogólnopolskich playliściarni.
Nie wiem czy widzieliście, że KRRiT dodała wykaz nowych "wolnych" częstotliwości. Szczegóły na stronie krrit.gov.pl w zakładce "wykaz wolnych częstotliwości"
Szymonie - PR Reg jest subsydiowane wiec ma podstawy finansowe do pełnienia misji. Jak to robi, to inna sprawa. Ale kiedy od stacji lokalnej żąda sie roli nadawcy publicznego i jeszcze działania w warunkach wolnorynkowych to, wg. mnie przesada.
@komentator wolne częstotliwości to są stare znane już od dawna jedyną zmianą jest 98,2 wolne dla Opola po Radiu Maryja które przeniosło się na 99,9 i pewnie będzie to przyznane Radiu BIS które miało nadawać na 100,8
Nie było żadnych oficjalnych informacji, że Bis miał nadawać na 100,8 . Mam też nadzieję, że wycofają to cholerne 98,2 ! Nawet dziecko z podstawówki, które ustawiało radio na Opolszczyźnie wie, że na tej częstotliwości nadaje w idealnej jakości CRO3 z Pradziada. Czy ci \"specjaliści\" naprawdę przydzielają częstotliwości na zasadzie chybił - trafił ? Niestety, wydaje mi się że tak, a cierpią na tym tylko słuchacze, którzy zamiast przekazu radiowego usłyszą trzaski, szumy, pierdy i..czeskie stacje nadające z przygranicznych górskich nadajników na dawno przydzielonych częstotliwościach. Czemu nikt się nie pofatyguje, żeby zrobić bandscan, sprawdzić co i jak słychać i ewentualnie wtedy \"dobierać częstotliwości\". Chyba okręgowe oddziały UKE mają coś do roboty, poza wyłapywaniem piratów. Do panów z UKE i KRRiT:
Naprawdę wolne częstotliwości dla Opola to: 96,5 ; 102,6 ; 107,2. Proszę bardzo, macie gotowce, tylko z nich skorzystajcie....Na tych częstotliwościach na byle radyjku z targu słychać szum, a nie czeskie stacje - więc na pewno są wolne.
Jimmy ty też te częstotliwości podałeś chyba też na chybił-trafił bynajmniej jeśli chodzi o 96,5 na 96,3 nadaje z dużą mocą Radio Opole (30kW) a na 96,9 mała "pierdziawka opolska" TOK FM 100W chyba nikt normalny nie umieści w mieście tak blisko stacji rozumiem raster 0,5-0,6 a nie 0,4 MHz już ktoś kiedyś na forum podawał takie częstotliwości chyba to właśnie byłeś Ty jedyną sensowną jest 102,6 ale jeśli ma to być moc 100W to też duzego sensu nie ma bo wiadamo na 102,8 sieje z mocą 5kW Maryja Kluczbork zapewne słyszalna na byle jakim radyjku.
Wiesz co do BANDSCANU to też nie jest tak różowo na forum kiedyś pisano że już kilka kilometrów za Płockiem słychać idealnie RMF FM Olsztyn a chodziło o to że właśnie RMF zakłóca ESKE Płock i przyjechali specjaliści i sobie znanym sposobem stwierdzili że nie słychać RMFu z Olsztyna pod Płockiem wiadomo chodziło o odbiornik i właśnie jakiego odbiornika do takiego bandscanu używać takiego za 20 zł czy za 700 zł ??? UKE (w sprawie Opola,Płocka) używałoby pewnie takiego tańszego i nawet jakby tam pojechali to by stwierdzili że żadnego sygnału nie ma i można tam nadawać
DamianBydgoszcz napisał: "Jimmy ty też te częstotliwości podałeś chyba też na chybił-trafił bynajmniej jeśli chodzi o 96,5 na 96,3 nadaje z dużą mocą Radio Opole (30kW)..."
Dlaczego ? Emisja na 96.5 MHz jest jak najbardziej wskazana, raster 400 kHz dla dwóch nadajników miejskich, których sygnał w samym mieście jest silny nie będzie żadnym problemem, co do częstotliwości PR Opole w Kluczborku, na pewno za Opolem w stronę Kluczborka zrobi się w tym fragmencie pasma tłoczno ale... w samym Opolu i najbliższej okolicy odbiór czestotliwości 96.5 MHz przy odpowiedniej mocy nie będzie zakłócony, tam gdzie zostanie przykryty sygnał PR Opole na 96.3 tam dociera w doskonałej jakości przekaz z Chrzelic na 103.2 MHz, a to, że słuchacze mieszkający w Kluczborku już opolskiej 96.5 MHz nie posłuchają nie powinno stanowić problemu, przy obecnym fatalnym stanie na FM w Polsce trzeba się kierować tym aby dobry sygnal zapewnić na terenie na, którym działa Nadawca - w tym przypadku miasto Opole. Podobnie 102.6 MHz - nie widzę problemów w przypadku stacji miejskiej o mocy nie większej jak 0,2-0,5 kW. Prawdopodobnie w tej sytuacji lekko ucierpi PR3 z RTCN w Mikstacie ale tutaj ponownie do wyboru mamy PR3 na częstotiwościach 90.3 i 91.7 MHz.
@Tomasz Ostrów zgadzam sie z tobą co do 96,5 musi być znacznie większa moc niż planowane 100W bo inaczej to sensu dużego skoro Radio Opole na 96,3 ma moc 30kW
Częstotliwości, które podałem może nie są idealne (bo takich to już chyba w ogóle się nie da skoordynować na Opolzczyźnie), ale o niebo lepsze niż 98,2 czy 100,8 gdzie po odpaleniu zrobiłby się niesamowity młyn, a czeskie stacje by wręcz \"zmiatały\" polskie już w odległości 4 - 5 km od nadajnika. Dlatego 96,5 102,6 i 107,2 nie są złymi częstotliwościami dla Opola i okolic.
@Tomasz Ostrów : Po ewentualnym \"zakłóceniu\" Trójki na północy Opolszczyzny na 102,5 słychać ich jeszcze na jednej, niewymienionej przez Ciebie częstotliwości - 100,2 MHz. Dołączając 90,3 i 91,7 mamy sporo możliwości odbioru -do wyboru - do koloru :)
Przypominam, ze komentarze przy aktualnościach służą do komentowania aktualności... Swoje opinie dotyczace serwisu i forum można wysyłać mailem - m.in. po to jest on podany.
Posting comments after three months has been disabled.