Niemałe zaskoczenie mogło spotkać mieszkańców Opola, którzy w środę 12 marca na częstotliwości 98,2 MHz zamiast Radia Maryja usłyszeli trzeci program czeskiego publicznego radia. Właśnie z uwagi na to kłopotliwe sąsiedztwo toruńska rozgłośnia przeniosła emisję swojego programu na nową częstotliwość - 99,9 MHz. Lokalizacja i pozostałe parametry emisji nie uległy zmianie - antena zamocowana jest na wieży kościoła Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, a moc ERP to 0,1 kW. Zasięg ogranicza się do kilku-kilkunastu kilometrów.
Ogłoszenie Przewodniczącej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z opolską częstotliwością 99,9 MHz dla programu o charakterze społeczno-religijnym ukazało się w Monitorze Polskim 28 lutego 2007 roku. Jedynym podmiotem, który na nie odpowiedział była Warszawska Prowincja Redemptorystów - nadawca Radia Maryja.
To druga taka "przeprowadzka" w naszym kraju w ostatnich dniach. Wczoraj Radio Koszalin zmieniło swoją miejską częstotliwość z 98,0 MHz na 97,8 MHz - również z uwagi na bliskość programu innego nadawcy.
Ogłoszenie Przewodniczącej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z opolską częstotliwością 99,9 MHz dla programu o charakterze społeczno-religijnym ukazało się w Monitorze Polskim 28 lutego 2007 roku. Jedynym podmiotem, który na nie odpowiedział była Warszawska Prowincja Redemptorystów - nadawca Radia Maryja.
To druga taka "przeprowadzka" w naszym kraju w ostatnich dniach. Wczoraj Radio Koszalin zmieniło swoją miejską częstotliwość z 98,0 MHz na 97,8 MHz - również z uwagi na bliskość programu innego nadawcy.
/dc/ /www.radiopolska.pl/
Comments
Świetnie; doskonale; pozostaje tylko obrócić cyferki do góry nogami...
moim zdaniem to tez kiepskie rozwiazania jak ktos ma niezbyt dobry odbiornik moze sie zaklocac z PR 3 Polskiego Radia ktory w Opolu swietnie slychac na 100,2 z Gory Sleza
Tak wlasciwie to chcialem dodac ze lepiej w Opolu slychac radio Maryja na czestotliwosci 88,9 Mhz ze Slezy
Dla Koszalina po prostu gratulacje !!!! Co za roznica w 0.1 MHz skoro z Rusinowa na 97.9 MHZ dmucha z dużą mocą Radio ZET. Czy to było 98.00 MHZ dla miejskiej pierdziawki czy tak jak teraz "po zmianie cyferek" na 97.80 MHz, interferencje z Zetka i tak będą. Wspaniałe mózgowanie "Naszych" ludzi
Racja pewnie że będą interferencje a u nas na kujawach to tak jest od lat jak pisałem w poście o zmianie częstotliwości dla PR PiK z Włocławka na 100,3 chociaż na 100,4 i moc 10kW i wytłumić w kierunku południowym wiadomo VOX FM Łódź
już włąsnie widać że w eterze jest spory bałagan trudny do ogarnięcia. Moim zdaniem może pomóc tylko zerobase!
Pomóc może wyłącznie cyfryzacja!
co to zerobase?
Zerobase czyli ponowny przydział nowych częstotliwości w Polsce (od zera)
na Kujawach jest pełno śmietniku np:R.Gra 88.8 Toruń--R.Maryja 88.7 Gołańcz
,R.100 104.1 Piła--R.Maryja 104.0 Świecie
planowane częstotliwości :
Plus Inowrocław 91.6 -- Gołańcz 91.7
Plus Bydgoszcz 102,6-- Piła 102.5
dużo jeszcze można by wyszukać błędów KRRITV
A... Wszystkiemu winni są słuchacze, którzy mają beznadziejne odbiorniki nie potrafiące oodzieleić sygnałów sąsiadujących obok siebie
zawsze wszystkiemu sa winni niewinni :tongue:
Jakoś na swoim porzadnym sprzecie też niejednokrotnie mam problemy ze stabilnym odbiorem stacji które sasiadują ze sobą częstotliwościami:)
Wolałbym aby ubyło.
Ale nie 1,7 tylko całe 125 ;-)
I to raz na zawsze.
Napewno nie bedzie problemu z trójka na 100,2 ze Ślęży w Opolu.Słychać jąbardzo ładnie to fakt, ale bez przesady, taka odległość wystarczy.
Polska Norma mówi o zachowaniu 300 khz dla sygnałów użytecznych, czyli o poziomie 64 db. Jeżeli ktoś na swoim odbiorniku będzie słyszał zakłócające się w takim przypadku obie stacje, powinien czym prędzej udać się tam gdzie idioci nie chodzą i zaopatrzyć się w nowy odbiornik. Dodam tylko tyle, że niektóre odbiorniki zwłaszcza samochodowe nie potrzebują aż tak dużego odstępu, ze względu na swoją selektywność.
A może zamknąćby do czubków rydzyka i to jego radyjko.Byłby sam pożytek dla wszystkich.
Na pewno Trójka na 100.2 przeszkadza mniej niż CRo3 na dokładnie tej samej częstotliwości. W niektórych punktach miasta było słychać Czechów stereo z RDS nawet przy pracującym nadajniku Radia Maryja.
@Andrzej
Ty byś skorzystał, ale na pewno nie "wszyscy". Wśród słuchaczy Radia Maryja jest wiele osób inteligentnych, dla których Twoje porównanie do "czubków" jest zwyczajnie obraźliwe. Może i są w grupie słuchaczy fanatyczne babcie, ale są też ludzie myślący, którzy potrafią oddzielić to co cenne od tego co żenujące. Nie wrzucajmy wszystkich do jednego worka i nie wysyłajmy do czubków tych, którzy myślą inaczej niż my.
Może by technicy R+M zmienili także w Opolu RDS z 98,2 na 99,9.
Odstęp 0,3 MHz może w praktyce okazać się niewystarczający. Zwłaszcza tańsze (nawet nie zupełnie tanie) odbiorniki przenośne mają kłopot z odbiorem słabego sygnału, gdy sąsiedniej częstotliwości pracuje mocna stacja. Wiele będzie zależeć od stosunku wielkości tych sygnałów. W swoim zasięgu RM Opole na 99,9 bedzie pewnie slyszalne, ale zakłócenia ze Ślęży mogą się pojawić. Orawdę mówiąc dobre odbiorniki to jedynie tunery i samochodowe, Większość przenośnych ma trudności z odbiorem słabszych sygnałów ze względu na kiepską czułość lub/i selektywność.
O zerobase piszę od dłuższego czasu. Teraz z niewiadomych powodów padło Forum -może dlatego, że jedni atakowali, a drudzy bronili RM. :smile:
Posting comments after three months has been disabled.