RadioPolska.pl - Jeszcze więcej radia!

Jeszcze więcej radia!
Pod koniec marca w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie odbyło się otwarte posiedzenie Zarządu Sekcji Telewizji i Radiofonii Cyfrowej KIGEiT poświęcone uzgodnieniu zasadniczych parametrów technicznych odbiornika naziemnej telewizji cyfrowej dla Polski. W spotkaniu wzięły udział 22 osoby reprezentujące nadawców publicznych i prywatnych, producentów i dystrybutorów sprzętu elektronicznego, operatorów stacji nadawczych, Instytut Łączności oraz Krajową Izbę Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji.
Według stanu na 26 marca 2008 roku, sprzedawany na terenie Polski odbiornik DVB-T powinien:
  • obsługiwać formaty i rozdzielczości obrazów TV przewidziane w emisjach naziemnych, tzn. 702x576 (SD 576i) obecnie oraz 1280x720 (HD 720p) lub 1920x1080 (HD 1080i) w przyszłości
  • wyświetlać obraz 16:9 na ekranie 4:3 (z zachowaniem rozdzielczości pionowej - anamorphic video)
  • wykorzystywać Automatic Format Descriptor dla wygody widzów przy założeniu, że użytkownik będzie miał możliwość wyłączenia lub zmiany nastaw
  • obsługiwać standard kodowania sygnału wizji H.264/AVC - MP@L3 dla SD oraz HP@L4 dla HD
  • obsługiwać standard kodowania sygnału fonii dla fonii podstawowej M/S/DD - MP2 (MPEG-1, 2 Layer II) lub E-AC-3 (Dolby Digital Plus); dla dźwięku przestrzennego (co najmniej 5.1) - E-AC-3 (Dolby Digital Plus)
  • posiadać możliwość odbioru teletekstu (Level 1.5) i napisów
  • posiadać możliwość obsługi planowanych usług płatnych
  • odbierać programy w rozdzielczości HD i przesyłać sygnał w tej rozdzielczości do układów sterowania wyświetlaczem „HD Ready” za pomocą HDMI oraz za pomocą Eurozłącza w formacie SD do telewizora analogowego
  • odbiorniki zintegrowane „HD Ready” (iDTV) powinny być wyposażone w tuner HD TV zgodny z powyższymi wymaganiami oraz w wyjście S/PDIF.
Aktualnie nie jest planowane wykorzystanie usług interaktywnych. Za to rozważano również wprowadzenie wersji „socjalnej” odbiornika, która będzie mogła odbierać jedynie programy w standardowej rozdzielczości. Rozwiązanie takie - choć pozwoliłoby zredukować cenę odbiorników cyfrowych - nie jest jednak bez wad. Więcej szczegółów dotyczących spotkania można znaleźć na stronie Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji pod adresem www.kigeit.org.pl. /www.kigeit.org.pl/

Comments

Daniel Kucharski 17-04-2008 21:29

Dobrze, że wreszcie pojawiła się taka specyfikacja. Trzeba o tym głośno mówić, aby nie kupywać już "kota w worku".

LP 17-04-2008 23:08

nastaw (a wystarczyło skopiować)

Krzysztof Sagan 17-04-2008 23:14

Staramy się nie kopiować :-P
Ale skoro już mowa o tym - to mamy wątpliwości czy w punkcie pierwszym powinno być 720x576 czy może 704x576. Bo oryginał mówi właśnie chyba dość nietypowym 702x576.

Piotrek 18-04-2008 11:21

Pewnie chodzilo o 720x576 tylko ktoś literówke zobił

rapiotr 18-04-2008 17:55

Wcześnie sie za ten temat fachowcy zabrali.W sumie nic nowego nie wymyślili.Wrzucili wszystko co możliwe do specyfikacji skasowali sianko i po robocie.
Juz widzę te tanie odbiorniki DVB-T w sprzedaży w obliczu takich wymagań-- SPDIF i A.F.D sobie zażyczyli. Niech lepiej wymuszą na tvp i emitelu nadawanie dżwięku również w mpeg-layer 2 aby ludzie ,którzy już posiadają telewizor lub inny odbiornik dvb-t z gniazdem na moduł mogli znów oglądać i słuchać .Skandal w tym kraju zamiast dążyć do najmniejszych kosztów dla obywateli, dąży sie do osiagnięcia najmniejszych kosztów po stronie nadawców,a ludzie kupią i tak droższe odbiorniki bo jak nie to nie będą oglądać telewizji :smile:
Dlaczego w Francji moduły mogą działać ,a u nas przez chore kryteria nie dopuszcza się tego rozwiązania?????. Pewnie jesteśmy tak bogatym społeczeństwem że można z nas wyciągać pieniądze na każdym kroku.

rapiotr 18-04-2008 17:55

Wkurza mnie taki sposób postepowania z ludżmi.
Gówniana jakość przekazów z satelity ,niewiele lepsza jakość przekazów z ziemi .Niech ci fachowcy wezmą sie za ustalenie norm dla przekazu wizji żeby nadawcy w Polsce nie robili takiej żenady z przekazów telewizyjnych. Wszędzie gówniane piksele ,zmniejszona rozdzielczość i tylko myślą o większym upakowaniu.Jeśli nic się nie zmieni i normy zdrowego rozsądku dla przepływności bedą ciągle obsikiwane,to ja pieprze polską telewizje .Kupię sobie PREMIERE lub SKY. Czas skończyć z tą farsą i milczącym akceptowaniem gównianej jakości .Trzeba naciskać na nadawców upominając się o jakość. Wszystkie polskie przekazy satelitarne zasługuja by je odbierać piracko,bo poza kilkoma kanałami perełkami, jakości technicznej w większości nie ma. pfuu.
A fachowcy chcą nas dżwiękiem przestrzennym 5,1 uszczęśliwiać.

Lock 18-04-2008 20:41

Ciekawe kiedy włączą coś na wschodzie. Bo póki co cisza jak makiem zasiał. Odpalają coraz to nowe nadajniki, szczególnie przy niemiecko-polskiej granicy, a wschód jest jawnie dyskryminowany. Spójrzmy tylko: żadnej emisji - od Olsztyna, przez Suwałki, Ostrołękę, Białymstoku/Krynich, Łosicach na Piaskach k. Lublina i Zamościu kończąc. To jest po prostu chore, nie ma tu nawet żadnej pierdziawki. Jedyne 2 nadajniki DVB-T są na południowym-wschodzie - w Leżajsku i Suchej Górze k. Krosna - szkoda tylko, że moce są niewielkie i nadawane są tylko 3 kanały dostępne naziemnie... Dlaczego wschód nie zasługuje na "nowoczesny" sygnał cyfrowy DVB-T??

ścigany 18-04-2008 20:45

O Ostrołęce to nawet nic nie wspominaj. To miasto chyba nigdy się nie doczeka prawdziwego RTCN-u. :sad:

rapiotr 18-04-2008 21:46

@Lock co do twojego pytania to nie chcę być złym prorokiem ,ale podejrzewam że będą doklejać po kolei następne RTCN-Y sprawdzać zasięgi( jak się zazębiają),:Rusinowo ,Trzeciewiec , Kołowo ,Ślęża,Żółwieniec,Mikstat itd.
Są to oczywisćie nie poparte żadną wiedza spekulacje.
Ale powiedzmy to jasno uruchomienie jednego multiplexu nie gwarantuje sukcesu telewizji cyfrowej dvb-t. Więc czas na duże inwestycje i odpalanie po dwa multiplexy z każdego rtcn-u. Mam nadzieje że pomysł nadawania dvb-t z maszcików polkomtela w sfn odszedł juz tam gdzie jego miejsce --na śmietnik histori.
Czas na szybkie decyzje ,umowę z emitelem jako jedynym partnerem zdolnym pokryć kraj i jazda ze wszystkich rtcnów w Polsce.

vari 19-04-2008 09:15

Docierają pozytywne sygnały z UKE, że Pani Prezes dostrzega problem "wspólnego multipleksu".
P. Anna Streżyńska chce więc oddać na wyłączność dla TVP ten mniejszy multipleks (uzupełniany z czasem gdy będą wyłączane analogowe stacje).
Ma być harmonogram wyłączeń i uzupełniania.
Brawo. Boję się tylko że i tak ITI z Polsatem będą próbowały rzucać kody pod nogi w naszych kochanych sądach (gdzie czeka się miesiącami).
Brrr.....jak ja nie lubię tej naszej zawiści - zwłaszcza w wykonaniu oligarchów medialnych.
Bo ten większy multipleks ma być (dla zatkania gęby) podstawiony POTowi ale i tak będą problemy.
Oczywiscie to podstawienie przekona ludzi o dobrej woli urzędu a złej woli POT ale to na problemy odwołań do sądu od wszystkiego nie wpływa.
No chyba że nie będą chcieli robić sobie złej prasy (ale bogacz ma w dupie opinię społeczeństwa).

Daniel Kucharski 19-04-2008 14:30

@vari: Jak najbardziej popieram tą koncepcję, jest najlepsza. Wielu ludzi domaga się szerokiego dostępu do programów z oferty TVP a tylko taki osobny multipleks zapewni to. Nawet jeśli da to pokrycie 80% kraju to już i tak jest plus. Dlatego cieszę się bardzo, że TVP jakoby na własną rękę uruchamia kolejne nadajniki.

Daniel Kucharski 19-04-2008 14:32

Jeszcze nie tak dawno pamiętam jak POT przyczepił się do TVP, że w ramach testów puscili sygnał TVP Sport. Do tej pory było tak: Chcesz mieć TVP Sport, kup abonament platformy "n", a teraz wystarczy tylko kupić sam odbiornik DVB-T.

bobasek 19-04-2008 17:57

Ostrołęka była jest i będZie zawsze czarną dziurą jeśli chodzi o nadajniki. To obecnie chyba jedyne byłe miasto woj.w którym nie ma możliwości odbioru reginalnej telewizji :angry:

Krzyś 20-04-2008 22:34

Nie prawda Piła byłe miasto wojewódzkie też nie ma możliwości odbioru regionalnej tv (Poznań) :sad:

vejita 21-04-2008 11:07

do niedawna Siedlce tez nie miały możliwosci odbioru programu regionalnego

Blekitny 21-04-2008 17:25

Podobno Infotvfm buduje centrum w Ostrołęce.

bobasek 21-04-2008 18:03

No nie mam takich danych , O budowie nadajnika mówi sie ok 10 lat???????? :tongue:

RadioPolak 21-04-2008 21:21

W Pile odbierzesz na 100% Bydgoski oddział TVP INFO kanał 28 wiem że to nie z Wielkopolski ale odbiór jest :)
Masz do wyboru też TVP INFO ze Szczecina kanał 38 sygnał dochodzi do granicy z Kujawami - tam się kończy :) to chyba lepsze rozwiazanie dla ciebie bo anteny masz ustawione na zachód zapewne Pozdro

Krzyś 21-04-2008 22:09

No tak Bydgoszcz,Szczecin a ja mieszkam w wielkopolsce i wolał bym lokalne wiadomości posłuchać z naszego regionu!Myśle że w końcu z Rusinowa doczekamy się TVP INFO (Poznań) :wink:

marcioo 21-04-2008 23:22

:sad:LOCK wkurza mnie to ze caly czas nowe stacje powstaja na zachodzie a o wschodzie nikt nawet nie wspomni, zachod i tak na duzo w eterzea wschod jak nie mial tak nie ma - co my gorsi jestesmyczy co?????????????????????

RadioPolak 22-04-2008 17:46

Krzyś rozumiem Cię a jak ja słysze że naziemnie można odebrać TV4 na terenie całego kraju to mnie aż skręca. W Rusinowie raczej nie wpuszczą TVP Poznań bo to jest już województwo zachodnio-pomorskie a tylko nadaje na Piłe. Trzeba będzie pewnie poczekać na DVB-T bo nawet słyszałem że jeśli nadajnik byłby przy granicy 2 województw to jest szansza na 2 wersje TVP INFO :) Pozdrawiam

Krzyś 22-04-2008 22:50

Kolego RadioPolak widze że my chyba z tych samych stron.Faktycznie Rusinowo to już zachodnio-pomorskie bo ja tak naprawde z Wielenia i u siebie odbieram TVP Szczecin i troche gorzej TVP Gorzów właśnie z tego Jemiołowa no i licze tak pocichu że w końcu kiedyś się doczekamy własnej regionalnej TVP Poznań :smile: Pozdrowionka.

Piotr 24-04-2008 00:21

Specyfikacja, hehe...
Juz za późno. Teraz pols(zm)at wydziobie cały rynek. Wiekszośc kupi michy a nie będzie czekac kolejne 6 lat aż Jaśnie Państwo zrobią sieć naziemna.

rapiotr 24-04-2008 08:59

@Krzyś jeśli jesteś z Wielenia to masz do poznańskiego RTCNU w Górze k/Sremu ok 102km .Jeśli tylko nie jesteś zasłoniety pagórkami lub budynkami i zaopatrzysz sie w dobrą antenę yagi-uda i przedwzmacniacz,umieścisz zestaw na wysokim maszcie to spokojnie odbierzesz emisje DVB-T na kanale 39-tvp i 23 pot.
W sumie uzyskasz dostęp do następujących kanałów: TVP1,TVP2,TVP INFO POZNAŃ,TVP HISTORIA,TVP KULTURA,TVP SPORT,TVP POLONIA,TVN,POLSAT,TV4. i programy radiowe:PR1,PR2,PR3,RADIO MERKURY.


Co do lokalności w tvp info to ja mam niezbyt dobre zdanie o centralnym tvp info.Nędzna wartośc merytoryczna informacji ,nędzni dziennikarze ,nędzna jakośc techniczna,ogólnie jedno słowo :---KOMPROMITACJA.
Na tvp info oglądam tylko lokalne wiadomości ,reszta jest po prostu tak śmieszna , że aż tragiczna.
Moim zdaniem powinny końcu w Polsce zafunkcjonować ośrodki lokalnej telewizji w swoim samodzielnym programie
(bez rozstrzepień).DVB-T daje taką szansę .
no cóż zobaczymy za parę lat.

;-) 26-04-2008 20:30

@bobasek,
@Krzyś,
@vejita,
Opole (miasto "wojewódzkie") też przez dłuuugi czas nie miało możliwości odbioru regionalnej telewizji. Pozostawało oglądać katowicki program "rozłącznej dwójki" albo próbować łapać sygnał wrocławski ze Ślęży. Teraz po przeniesieniu nadajnika z Opola do Chrzelic mieszkańcy znów psioczą, bo odbiór uległ pogorszeniu (a chyba nikt nie obrócił anteny w kierunku RTCN) :wink:

lol 25-07-2008 13:15

no i dobrze


Posting comments after three months has been disabled.