RadioPolska.pl - Jeszcze więcej radia!

Jeszcze więcej radia!
Na nowej częstotliwości i z nową mocą nadaje od dziś Akademickie Radio Luz działające przy Politechnice Wrocławskiej. Aby nadal słuchać programów tworzonych przez wrocławskich studentów, należy przestroić odbiornik o 0,3 MHz w górę - na 91,6 MHz. Identyczna sytuacja miała miejsce niemal dokładnie rok temu - pomiędzy 18 a 24 czerwca 2007 roku - wtedy jednak były to jedynie testy, po których wszczęta została procedura administracyjna zakończona wprowadzoną 2 czerwca br. zmianą. Sygnał - podobnie, jak wcześniej - nadawany jest z masztu na budynku Instytutu Telekomunikacji, Teleinformatyki i Akustyki Politechniki Wrocławskiej.
Poprzednia częstotliwość Akademickiego Radia Luz była dość nieszczęśliwie dobrana, z uwagi na to, że na 91,3 MHz z odległego o ledwie 114 kilometrów centrum nadawczego na górze Pradziad nadawany jest z dużą mocą pierwszy program czeskiego radia. W związku z powyższym poprawny odbiór stacji na starej częstotliwości był ograniczony niemal do centrum Wrocławia . Oprócz zmiany częstotliwości na poprawę zasięgu wpłynęła też zmiana mocy ERP - ze 100 do 300 W.
Przypomnijmy, że Akademickie Radio Luz jest jedną ze stacji biorących udział w akcji Praktyki z RadioPolską.
/Akademickie Radio Luz/

Comments

dolf 02-06-2008 21:24

dobrzeże toa stacja chociaż działa bo widze że powoli likwidują stacje(wawa)

Andrzej_RATM 02-06-2008 21:54

I to jest bardzo dobra wiadomość. Nareszcie ! Czy od razu nie można było przyznać luzakom 91.6 ? Przecież pewnym było od początku, że częstotliwość 91.3 nie nadawało się do wykorzystania we Wrocławiu. Szkoda tylko że KRRiT zwlekała z tą decyzją ponad 1,5 roku ! Czy UKE nie mogło przeprowadzić pomiarów sygnału i przesłać je do KRRiT i z marszu wycofać z dyspozycji trefną częstotliwość ? Ehhhh

olgierd 03-06-2008 07:51

NARESZCIE !!!

J 04-06-2008 01:10

-> Andrzej_RATM:
Z tego co mi wiadomo to LUZ dostał taką propozycję od KRRiT i to była jedyna propozycja. Jakby się władze nie zgodziły to pewnie przez następny rok LUZ czekałby na eter. Wszyscy trąbili, że nadawanie we Wrocławiu na 91,3 nie ma sensu ale co to KRRiT obchodziło. A UKE już dawno robiło pomiary (zdaje się rok temu) ale po tym łatwo poznać jakie formalne drogi trzeba przebyć aby dogadać się z Krajową :( Wreszcie na 91,6 + większa moc nadajnika. Będzie można wreszcie posłuchać tego radia.

Andrzej RATM 05-06-2008 21:44

Zaraz po uruchomieniu nadajnika na 91.3 i osobistym przetestowaniu irracjonalnej decyzji, postanowiłem zrobić UKE i KRRiT mały "prezent". Zainstalowałem nagrywarkę CD, wraz UPS`em podłączoną do odbiornika samochodowego w aucie i zrobiłem sobie wycieczkę po mieście, notując dokładnie przebieg trasy, zmieniając przy tym nr traców nagrania. Przyznam nie było to łatwe, prowadząc auto i robiąc koślawe notatki, ale się udało. CDN...

Andrzej RATM 05-06-2008 21:45

W domu wystosowałem pismo o odpowiedniej treści, zawierające m.in. opis traców - odbiór w poszczególnych częściach miasta oraz prośbę o przekazanie materiału do KRRiT. Pismo osobiście zawiozłem do UKE wraz załącznikiem w postaci krążka i mojego nagrania. W odpowiedzi dostałem podziękowanie za materiał i wytłumaczenie, że zakłócenia w występowaniu stacji LUZ 91.3 są im znane i nikt im nie zlecił wykonywania pomiarów i że decyzję o przydzieleniu częstotliwości podjęła KRRiT, ponieważ była ona w dyspozycji KRRiT. Na koniec informacja, że w przypadku występowania tak dużych zakłóceń niewykluczona będzie zmiana częstotliwości, ale decyzja musi być podparta szczegółowymi badaniami i podjęta przez KRRiT. Stąd ten nieszczęsny okres 1,5 roku. Moim zdaniem przynajmniej o rok za długo. Z wcześniejszych telefonicznych rozmów w innej sprawie z pracownikiem UKE (gównej delegatury) przy KRRiT dowiedziałem się, że w latach bodajże wczesnych 80-tych, kiedy to w Europie zaczęto dysponować siatką częstotliwości, rząd Polski nie był zainteresowany wykorzystaniem pasma 88-108 Mhz dlatego, w tym procesie pominięto nasz kraj. CDN...

Andrzej RATM 05-06-2008 21:45

W związku z powyższym jest jak jest ! Być może decyzja zostaje powoli zmieniana, czego efektem są przesunięcia częstotliwości. Chciałbym dodać jeszcze na zakończenie, że te frekwencje które wydają się być wolne niekoniecznie mogą być wykorzystane na terenie naszego kraju, zwłaszcza w strefie przygranicznej w tym przypadku nawet do 150-200 km, o czym mówią przepisy międzynarodowe.

silesian85 07-06-2008 16:16

Nie pominięto naszego kraju, o czym niech świadczą plany genewskie. Jest jednak faktem, że zaniedbania przeszłości wciąż się na nas mszczą.


Posting comments after three months has been disabled.