Jak poinformował EmiTel, w środę 19 listopada br. rozpoczęła się emisja synchroniczna testowego multipleksu DVB-T Telewizji Polskiej z masztu w Łazach pod Raszynem i iglicy Pałacu Kultury i Nauki. Dzięki temu odbiór cyfrowej paczki TVP stał się ponownie możliwy m.in. w centrum stolicy i na Powiślu, gdzie przez ostatni miesiąc - gdy sygnał nadawany był jedynie z Raszyna - występowały z tym problemy.
Emisja synchroniczna prowadzona jest na kanale 48. Z Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego Warszawa Raszyn sygnał nadawany jest z mocą ERP 70 kW, a z Pałacu Kultury i Nauki z mocą ERP 2,5 kW.
Emisja synchroniczna prowadzona jest na kanale 48. Z Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego Warszawa Raszyn sygnał nadawany jest z mocą ERP 70 kW, a z Pałacu Kultury i Nauki z mocą ERP 2,5 kW.
Comments
:crying: wojna idzie
...chyba cenowa! Ale czegoś tu nie rozumiem, czy można nadawać to samo na jednym i tym samym kanale, w tym samej okolicy, bez interferencji?
Jeśli to sygnał cyfrowy i jest nadawany SYNCHRONICZNIE to jak najbardziej można
Jednocześnie mozna nadawac synchronicznie maksymalnie z czterech lokalizacji
Uzupełnijmy jednak że nie każda emisja cyfrowa (zależy to m.in. od użytego rodzaju modulacji) pozwala na poprawę odbioru przez użycie jednoczęstotliwościowej sieci nadawczej ale właśnie DVB-T i T-DAB[+] są tak właśnie pomyślane .
@andrzej sowa:
Ilość nadajników w SFNie nie jest ograniczona do czterech, bo w zagłębiu rury (NRF) nadaje na tym samym kanale ARD z siedmiu lokalizacji.
nrw.ueberallfernsehen.de/fileadmin/downloads/2007-08-13_DVB-T_Versorgung_OR_P3.1_Duesseld
orf-Ruhrgebiet_Wuppertal_01_02_2007.pdf
Według strony saschateichmann.de/dvb-t-hf.html jest to zależne od odległości między nadajnikami. Czym większa odległość, tym mniejsza netto data rate.
Niemcy: Koniec procesu przejścia z telewizji analogowej na cyfrową jeszcze w tym roku. Pierwszy regularnie nadawany sygnał cyfrowy pojawił się w Berlinie w roku 2003. Przez pięć lat przestawiono nadziemną infrastrukturę nadawczą i umożliwiono 90% ludności dostęp do cyfrowej oferty rozpowszechnianej przez "antenę". W tym czasie sprzedano 16 milionów odbiorników DVB-T w RFNie. Plan wdrążenia telewizji cyfrowej przewidywał w roku 1998 transformację trwającą siedem lat (2003 do 2010), tym czasem już dwa lata wcześniej zakończono cyfryzację telewizji nadziemnej. Większa ilość programów to jedna z zalet cyfryzacji, aż do 30 programów publiczno-prawnych i komercyjnych dociera do widzów metropolii, maksymalnie 12 można było oglądać analogowo. W większości regionów był wybór znacznie mniejszy i wynosił zaledwie pięć albo sześć programów. Poza metropoliami odbierają widzowie przeważnie 12 programów publiczno-prawnych. Cyfryzacja przyniosła widzą nowe formy odbioru, telewizję można odbierać na telefonach komórkowych albo w samochodzie. Na początku sprzedawano w większości set-top-boksy, dzisiaj są to w większości odbiorniki wbudowane w tzw. plazmy i telewizory LCD. Zwiększyła się również liczba sprzedanych cyfrowych odbiorników komputerowych USB. Doszła też wielka gama różnych odbiorników jak nagrywarek DVD, sprzętu przenośnego, handel oferuje obecnie 800 różnych odbiorników.
W Niemczech proces wdrażania cyfrowej tv trwał 5 lat, a w Polsce się nawet nie zaczął! W ciąż tylko testy i testy.
To tylko dowodzi, że Polska jest w dalszym ciągu na szarym końcu - może nawet wyprzedzona przez kraje 3go świata.
Niemcy wpierw przestawili telewizję w metropoliach a później mniej zaludnione okolice. Niderlandy przełączyli telewizję z analogowej na cyfrową z jednego dnia na drugi. Są rożne metody. Czekajmy aż do roku 2012 to zrobimy to jak królestwo.
W Niemczech "maksymalnie 12 kanałów można było nadawać analogowo"... Ciekawe, w Polsce dało się tylko 7. To dowód na to jaki burdel jest obecny w polskim eterze - tu by się przydał projekt zero-base, czyli wyłączenie wszystkiego i poukładanie wszystkiego od nowa.
A ja nic dobrego w tej wielości programów nie widzę. Na wszystkich karmią nas dokładnie tą samą ogłupiającą sieczką, włączając w to kanały pseudonaukowe. Właśnie z tych przyczyn odłączyłem Cyfrowy Polsat, pomimo że nadal jest aktywny. Tuner schowałem, szkoda by marnował prąd nawet na stand-by.
Ja też nawet się przymierzałem na CP, ale zrezygnowałem (wystarczyło kilkanaście dni oglądania na pożyczonym tunerze (sąsiad wyjechał)). Na Discovery to powtórki, i nic więcej, MTV to nie muzyka, HBO to prawie nic nowego nie ma, wenezuelskie Zone'y i AXN'y to nic ciekawego, o ofercie FTA nie mówię... Czasem coś na tematycznych TVN-ach można coś obejrzeć, ale ogólnie to też nic ciekawego.
@ja dobrze że chociaz radia posłuchać mozesz skoro TV cię ogłupia
A ja właśnie ofertę FTA na satelicie cenię sobie najbardziej. Kanały informacyjne plus kulturalne mi zupełnie wystarczą (Sky News, CNN, BBC World, Arte, TVP Kultura) - wszystko z 19.2E. Na oglądanie non stop TV szkoda po prostu czasu.
Przy okazji: jest już doświetlenie analogowego TV4 z PKiN (kanał R-31). Dostępny jest txt, niestety, podobnie jak TVP1/2/INFO oraz Puls, brak jest z tej lokalizacji emisji stereo Nicam.
Pewnie zabrali kodery NICAM z PKiN do Raszyna :)
W okolicy Rawy Mazowieckiej tv4 na k 31 odbiera gorzej niż Puls na k 23 Puls odbiera tu najlepiej od pozostałych programów z PKiN z Raszyna odwrotnie Puls ma najsłabszy sygnał ale i tak odbiera super ciut lepiej jak przed 22 lipca tvp 2 z PKiN wtedy najmocniejszy sygnał 110 kw a Puls z Raszyna 20 kw z Łodzi Tvn ma 10 kw nadaje z wieżowca Tvp a Puls ma tylko 1 kw nadaje z ec4 i jakość odbioru jest ciut lepsza niż Tvn w okolicach Rawy oba śnieżą tv4 też ma tą samą moc co Tvn 10 kw a odbiera dużo lepiej widać że wysokość anten nadawczych przekłada się na zasięg ciekawe dlaczego Tvn w Łodzi nie nadaje z EC4?
Twój komentarz:
autor:
e-mail: (opcjonalnie)
Posting comments after three months has been disabled.