Wbrew wcześniejszym zapowiedziom w Ustroniu na częstotliwości 103,3 MHz nie będzie można słuchać Radia Bielsko. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wykreśliła tę częstotliwość z koncesji stacji. Tym samym ponownie znalazła się ona w puli wolnych częstotliwości i zainteresowani mogą składać wnioski o przekazanie jej do nowego konkursu.
Ogłoszenie z częstotliwością 103,3 MHz ukazało się 23 września 2003 roku. Do walki stanęło trzech nadawców - oprócz Radia Bielsko w grupie tej znalazło się jeszcze Radio 90 i Radio Eska. Rada rozstrzygnęła konkurs w połowie roku 2004. Po sześciu latach od przyznania częstotliwości - w czerwcu ub.r. - Radio Bielsko przeprowadziło miesięczną emisję testową. W jej trakcie z Ustronia nadawana była jedynie muzyka.
W tym samym konkursie KRRiT przyznała Radiu Bielsko częstotliwość 99,9 MHz z Góry Tyniok w okolicach Wisły.
Ogłoszenie z częstotliwością 103,3 MHz ukazało się 23 września 2003 roku. Do walki stanęło trzech nadawców - oprócz Radia Bielsko w grupie tej znalazło się jeszcze Radio 90 i Radio Eska. Rada rozstrzygnęła konkurs w połowie roku 2004. Po sześciu latach od przyznania częstotliwości - w czerwcu ub.r. - Radio Bielsko przeprowadziło miesięczną emisję testową. W jej trakcie z Ustronia nadawana była jedynie muzyka.
W tym samym konkursie KRRiT przyznała Radiu Bielsko częstotliwość 99,9 MHz z Góry Tyniok w okolicach Wisły.
Comments
To po startowali w konkursie skoro nie rozpoczęli stałej emisji a teraz się wycofali ? Zablokowali częstotliwość przez lata, zupełnie niepotrzebnie...
Pewnie mieli wizję radia o dalekim zasięgu, tylko dutków w pewnym momencie zabrakło...
Moc nadajnika słaba, lichy zasięg a tym samym nie duża liczba odbiorców, wysokie koszta utrzymania więc zrezygnowali, na dodatek widać że ostatnio kondycja finansowa stacji chyba jest nie najlepsza, coraz mniej lokalnych serwisów - w weekendy ich brak, w weekendy program od godziny 20 bez prowadzących.
Ciekawe jaka stacja będzie startować o tą częstotliwość, pewnie Eska, może Maxxx, które niby są lokalne a tak naprawdę to wszystko idzie z centrali :)
analogicznie było z Radiem Galicja od 2 listopada 2006 roku do 6 grudnia tegoz samego roku puszczali cały czas muzykę a wreszcie na koniec sprzedali bo sie nie opłacało
Czantoria to dobry obiekt nadawczy i nawet przy małej mocy można objąć zasięgiem dużą część Śląska. Przykładem tego może być częstotliwość Radia Maryja 93,9 MHz nadające z tej lokalizacji z mocą 0,2 kW. Kiedyś podczas testów w okolicach Jaworzna odbiór był w stereo i z rds-em.
Osobiście na częstotliwości 103,3 MHz widziałbym PR Czwórka. A koszty wcale nie takie duże, satelitka, nadajnik, jeden dipol i można nadawać. Tak przynajmniej jest w przypadku Radia Maryja.
JAK SLOWO DAJE TA KRRIT TRZEBA ROZWIAZAC I NIECH UKE PRZYZNAJE KONCESJE
WIELKIE SORRY ZA ZMIANE TEMATU W TYM POŚCIE, ALE COŚ TU JEST NIEJASNE. Tak sobie przeglądałem "poczekalnie" i zobaczyłem że jest w niej na 105,7 radio Wawa Opole z komina EC. Przecież niedaleko jest na 105,6 z Katowic PR2 i na 105,9 RMF FM Częstochowa. Będą się te stacje zlewać tak, że masakra!! Obecnie jest z tego obiektu plus opole 107,9 i w Strzelcach Opolskich bardzo ładnie słychać, a jak dadzą tą wawę to 105,6 PR2 i 105,9 RMF FM będą zakłócane!! I Wawa tylko zaszkodzi a nie zrobi pożytku!! Takie te decyzje KRRIT i UKE że hej.... PARODIA!
Z nadajnika na Czantori a także w Cieszynie od lat korzysta radio CCM, zapewniając dobry odbiór w tej części Beskidów, gdzie odbiór stacji ze Szyndzielni - w tym radia Bielsko jest słaby. Co do drugiej częstotliwości 99.9 także ona powinna być odebrana. Pomimo przyznania koncesji 7 lat temu do tej pory na 99.9 brak sygnału. Wygląda to na celowe blokowanie częstotliwości. Jak długo z punktu prawnego może trwać taka sytuacja?
Dobrze, że chociaż radio Bielsko jest mocne na 106,7 :laughing:
Z tym 106,7, to zależy, w którym kierunku. Na południe kiepsko to leci. Gubi się niemal całkowicie na zielonym szlaku ze Szczyrku na Klimczok. W Brennej też odbiór daleki od użytecznego. W górach 106,7 słychać w zasadzie dobrze tylko w Kotlinie Żywieckiej i w Paśmie Romanki. Nie wiem, jak w Beskidzie Małym (tam nie byłem), ale zapewne szału nie ma. Zresztą stację strasznie przycina Olomouc z Pradziada.
W Zawierciu dobrze słychać. A skoro na południe kiepsko idzie to dobrze chyba, bo już są Czechy i Chorwacja, a na północ jest cała aglomeracja i ewentualnie Częstochowa. A wysoko w górach to przecież jest logiczne że stacje będą się nakładały, prawda?
Przepraszam nie Chorwacja tylko Słowacja :laughing:
@ Szymon
W Beskidzie Małym słychać całkiem dobrze jak na tę moc i lokalizację. Na całej trasie Porąbka-Międzybrodzie-Czernichów-Żywiec słychać stabilnie na telefonie, a trasa wiedzie w podnóża gór zasłaniających Szyndzielnię. Również okolicach Andrychowa nie ma źle, spokojnie słychać do Wadowic. Natomiast najdalej na południe słychać jakieś 10 km za polską granicą w Korbielowie. Niestety sygnał zanika w Beskidzie Żywieckim, zasadzie to w Węgierskiej Górce nic nie słychać. Możnaby nawet zaryzykować powielenie 106.7 na Ochodzitej. Szyndzielni tam nie słychać a sygnał dotarłby w kierunku Beskidu Żywieckiego, a także Wisły.
Do Wawa Opole. Stacja ta będzie miała mniejszą moc niż Plus Opole. A pozatym rmf i pr 2 można jeszcze odebrać na innych częstotliwościach więc wszystko działa bez błędów.
Ale mnie satysfakcjonuje akurat odbieranie rmfu na 105,9 bo lubie czestochowe i jeździłem tam nieraz.
Wg moich obliczeń dasz rade odebrać :D jak ustawisz na 105,95 to już na 100% chyba że satysfakcjonuje cie żeby równo odbierać tzn. 105,90 to już też nie wnikam :smile:
A czy nie powinno radio Bielsko grać z nadajników Katowic "Kosztowy" i Częstochowy "Wręczyca"???? Wtedy można by było wszystkie inne radia Bielsko polikwidować z wyjątkiem 106,7 z Szyndzielnej. Wtedy już na pewno słuchacze by się znaleźli.
A w cz-wie właściwie wystarczy jak będzie nadawać z Błeszna, Montex lub Kwiatkowskiego, bo z Katowic dochodzi daleko.
Posting comments after three months has been disabled.