W sobotę 28 maja br. mieszkańcy Gdańska mogli usłyszeć audycje radiowęzła stoczniowego - tym razem w eterze na częstotliwości 94,0 MHz. Pierwotnie emisja miała odbywać się w godzinach 10:00-10:30 oraz 14:15-15:00 i być dopasowana do dawnego rytmu pracy - w czasie trwania przerwy śniadaniowej i pomiędzy pierwszą a drugą zmianą. Ostatecznie jednak nadajnik pracował do godziny 20:00. Zadania w ramach projektu „Human Antena - Rozgłośnia Stocznia 94 FM” podjęła się trójmiejska artystka Kasia Krakowiak. Jak sama nazwa wskazuje, antena nadawcza trzymana była przez człowieka. Przypomnijmy, że na opublikowanej przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji liście wolnych częstotliwości znajduje się pobliska częstotliwość - 93,9 MHz z Gdańska.
/pj/ /www.alternativa.org.pl/
Comments
Jakość techniczna emisji pozostawiała wiele do życzenia. Nie bedę się czepiał, że szło w mono (wkońcu komunikaty, czy wywiady nie musza być w stereofoni :tongue:), dokładnie chodzi o zasilanie nadajnika. Musiał być zasilany z jakiegoś kiepskiego zasilacza bez filtrów, ponieważ było słychać 50Hz i wszelkie zakłócenia. O jakość dźwięku też nie zadbano (i nie chodzi mi o jakość materiałów emitowanych), wstępowało wiele przesterów. Jeszcze przyczepię się do częstotliwośći, zamiast sprawdzić jakie są wolne częstotliwości w Gdańsku, to odpalili emisję na 94MHz (chyba, że ta liczba jest związana z czymś), co bardzo ograniczyło zasięg, choć wiem , że w pewnym sensie o to chodziło. U siebie miałem odbiór na 3-4 kreski z 5-ciu pomimo 10km, jednak sygnał był czasami nie stanbilny i wyglądało to rzeczywiście jakby anatena było trzymana przez człowieka (w tym wypadku autorkę) :laughing:.
Niestety nie posiam żadnych nagrań z tego (jednak mogę się zgłościć do kolegi, który to nagrał to może udostępni)
Pozdrawiam, Radioamator :wink:
Czy ta emisja była nawiązaniem do radia stoczniowego nadającego w czasie strajków solidarnościowych w 1980 roku ? Stoczniowcy uruchomili wtedy jakiś nadajniczek który słychać było poza stocznią na zwykłych radiach z ówczesnym pasmem OIRT. Przez tą stację nadawano relacje z przebiegu strajku.
Nie wiem jak było wtedy z zamontowaniem anteny, nie sądzę ażeby ktoś trzymał ją w ręku :wassat:
To proste. Radio stocznia musi być tam gdzie jest stocznia. A co za tym idzie? Na to wystarcza moc na odległość co najwyżej 10 km i koniec. Nie spodziewajcie się większej mocy tegoż nadajnika tak jak np z Chwaszczyna
I jeszcze dodam od siebie, że nie rozumiem ludzi, którzy wkurzają się na nowy nadajnik, lub komuś moc nie pasuje, a to odległość za mała, a to to, a to tamto... Jest jak jest i koniec. Cieszyć się trzeba z newsów. Ja od iluś lat nic nie mam nowego w Z-Górze ani propozycji na nową stację poza rmfem z Polkowic na 88,2 które nie gra, a już 2 miesiące temu wyszło z "poczekalni"
tak sie sklada ze to ja dalem cynk koledze Radiomator aby wlonczyl ta stacje jestem w posiadaniu nagran z emisji tegoz radia i nie dlugo wrzuce nagranie :smile: Rzeczywiscie jakosc techniczna odioru nie najlepsza i moc sygnalu co chwile sie zmieniala,dynamiczne wahania sygnalu 3-4 czasem 2 kreski na moim tunerze Kenwood.Odbior w Gdansku dzielnica Zaspa okolo 5 km od stoczni na antenie Dipol w V na balustradzie balkonowej 3 pietro :)Prawdopodobnie nadawali w V bo jak sprawdzalem na Dipolu w H to bylo 1-2 kreski mniej.Czestotliwosc rzeczywiscie nie najlepiej dobrana z uwagi na sasiadujace calkiem niezle slyszalne Radio EL z Elblaga na 94.1 i na dodatek takze w V ! co powodowalo iz bez zaklocen Radio El mozna bylo u mnie sluchac najwyzej na 94.12 :)
dodam ze w drugim pokoju od polnocnej strony na antenie teleskop na tarapecie bardzo slaby sygnal
To już już nawet Radio Eska Żary ma lepszy zasięg od Radia Stocznia, Eska na 106,6 FM potrafi już rwać 10 km od nadajnika przez MR 106,7 FM :angry:, podczas konserwacji Muzycznego Radia zasięg Eski jest ogromny :wink:.
Posting comments after three months has been disabled.