RadioPolska.pl - Jeszcze więcej radia!

Jeszcze więcej radia!
Warszawa: Koniec testów DAB+

Warszawa: Koniec testów DAB+

Posted 03-07-2012 DAB
Written by
W poniedziałek 2 lipca br. spółka Emitel zakończyła testową emisję DAB+. Testy prowadzone były od listopada 2009 roku z anten pod iglicą PKiN na kanale 7B (190,64MHz). Przyznana do testów moc wynosiła 2 kW ERP. W ramach radiowego multipleksu można było posłuchać radiowej Jedynki, Dwójki, Trójki, RMF FM, Radia Zet, Tok FM, RDC, ChilliZet, RMF Classic, Radia Maryja i Radia Eska, a także obejrzeć i posłuchać radiowej Czwórki. Emitel zapewnia, że wkrótce uruchomi nowe emisje testowe radia cyfrowego.
/emitel.pl/ /forum.radiopolska.pl/

Comments

Wotex 03-07-2012 17:13

Zdaje się, że w żadnym innym kraju nie przeprowadza się tyle testów co w Polsce. Jedne kraje słynną z produkcji /Chiny/, drugie z solidności /Niemcy/, no a my, kiedyś z Solidarności, a teraz z testowania.
Widać, że testowanie wchodzi nam już w krew, co prawda sami też jesteśmy testowani, od górnie, ile jeszcze wytrzymamy.

ktoś 03-07-2012 17:26

Ciekawe ile lat będzie trzeba czekać.Bo UNIA nam da karę finansowa za to że nic się nie robi w tym kierunku. Nam brakuje 50 lat do Chin i Niemiec . :laughing: :tongue:

MVO 04-07-2012 00:54

Przecież już Niemcom brakuje 50 lat do Chin. Poczekajmy aż ruszy DAB w Francji, gdzie 178 kandydatów ubiega się o miejsce w multipleksach DAB. 21 Milionów Funtów mają BBC, nadawcy komercyjni i rząd Wielkiej Brytanii inwestować w DAB. Brytyjscy nadawcy komercyjni nie chcą opłacać równoległego nadawania i żądają termin analog switch off. Niemcy uruchomili następne nadajniki DAB dla sieci federalnej, tym razem na południu kraju i nadają swój pierwszy federalny multipleks przez 38 nadajników. Pierwszego sierpnia będzie pierwsza rocznica uruchomienia DAB w Niemczech. Dodatkowo w wielu krajach związkowych istnieją oferty regionalne. W największym „landzie” Nadrenii Północnej-Westfalii zgłosiło się na 4 wolne miejsca w wspólnym multipleksie z nadawcą publicznym 6 kandydatów. Nadawca REGIOCAST DIGITAL z Lipska chce nadawać aż 3 programy, co oznacza 8 chętnych na 4 miejsca. Wiadomo już, że Dom Radio otrzyma koncesję, bo nadawca katolicki nadawał już do tej pory w DAB MPEG-2 i zmieni tylko kompresję na DAB+ w AAC. W mniej zaludnionych regionach brakuje chętnych nadawców. W Niemczech istnieją nadawcy turecko- i rosyjskojęzyczni. Dlaczego nie ma żadnego polskojęzycznego?

DAB+ 04-07-2012 07:45

Polskie Radio d..y dało.

nexuss 04-07-2012 15:59

Jednym słowem lipa. Ktoś kupił odbiornik z DAB+ i teraz co ma zrobić? Wyrzucić odbiornik czy może przeprowadzić się do miejscowości gdzie Emitel łaskawie uruchomi emisję testową a potem ją wyłączy? Moim zdaniem testy powinny się zakończyć a wraz z nimi powinna zostać podjeta decyzja o przyszłości radia cyfrowego. Nie może być tak że ktoś kupuje odbiornik i potem zostaje bez sygnału.

olgierd 04-07-2012 16:13

Zostaje HotBird :smile:

MVO 04-07-2012 23:02

@Nexuss: Emitel nie ukrywał, że jest to wyłącznie test. Kto kupił odbiornik, robił to z własnego interesu i nie rozumiem, dlaczego narzeka? Tak samo możesz narzekać, że kupiłeś sobie radio do odbioru HD Radio/FMeXtra a test został zakończony.

Decyzja została podjęta. Nie będzie radia cyfrowego. Problem polskich testów nie jest, że się kończą, problemem jest, że trwają za długo. Emitel nie jest organizacją charytatywną dla nadawców publicznych i komercyjnych.

Mamy koniec sytuacji, w której wpierw prowadzone są testy, a później dopasowujemy prawo do sytuacji na rynku. Czas zastanowić się jak ma wyglądać przyszłość radia. Do tego nie potrzebujemy testów tylko dyskusję na szczeblu prawodawcy. Jeżeli w Wrocławiu niektórzy nadawcy deklarowali interes, to niech Krrit odda Polskiemu Radiu MUX 1 a chętnym nadawcą MUX 2 i MUX 3. A resztę kanałów w paśmie VHF oddamy operatorom sieci mobilnych 3.9/4 generacji.

ftalo 05-07-2012 04:15

Ciekawe czy DAB będzie na częstotliwościach FM czy na kanałach VHF.No i problem mobilności,radio ma chodzić w aucie,a to cyfrowe nie jest odporne na zmiany poziomu sygnału,zakłócenia,będzie się zacinać tak jak tv cyfrowa przy każdej okazji
Jak rozwiążą technicznie podział multiplexu na stacje lokalne i ogólnopolskie czy będą razem pod jedną nazwą a na odbiornikach będzie pomieszanie z poplątaniem w przypadku odbioru z wielu nadajników-tak już się dzieje z dvb-t ,gdzie mux-1 muxowi-1 nierówny. Do póki nie dopracują technologii i nie udostępnią sprawnego sprzętu do odbioru,to nie ma mowy żeby to działało,bo nagle okaże nikomu nie działa radio

andrzej sowa 05-07-2012 06:29

Póki co o DAB czy DRM mozna będzie długo pomarzyć na razie niech sie uporają z uzupełnieniem sieci nadawczej DVB-T

Piotrek 05-07-2012 23:02

a może właśnie mobilny net i streaming w nim?? Do transmisji radia nie jest potrzebna wielka przepływność (w porównaniu z TV) większość stacji już nadaje stream ze studia w Internecie po co nam ten cały DAB+ czy HD RADIO może lepiej zainwestować w lepsze pokrycie mobilnym szybkim internetem w którym nie ma "koncesji" i "wojny o miejsca w multipleksach"

MVO 06-07-2012 12:44

Może ciężko zrozumieć. Nadawcy nie chcą nic zmieniać. Chcą żeby zamrozić czas i naj lepiej niech zostanie jak jest. A wiadomo, że kto się nie rozwija, ginie po prostu. Czyli radiowcy już poddali się i nie inwestują w przyszłość. Medium odchodzi do lamusa. Zostaje zastąpione serwisami internetowymi.

ftalo 07-07-2012 01:15

Komu jak komu ,ale mi jakoś stream internetowy żadnej znanej stacji nie działa ,przynajmniej w sieci radiowej,a to przecież też internet i powinno się dać. Więc internet okazuje się dużo bardziej ograniczony jako odbiornik tv/radiowy niż zwyczajny tuner radiowy na którym nawet nawet nie czekam aż jakiś tam bufor sięgnie 100% z wielką łaską czasem,wiele,wiele sekund
Co prawda mamy już darmowy internet,jednak kto go nie ma,to sieci GSM mają rekordowe na skalę europejską opłaty za transfer danych,co w ogóle je dyskwalifikuje w celach słuchania radia czy tv.
Nie w tym kraju,nie w tym czasie,to po prostu nie może tu działać,analog +dobra antena powinna wystarczać,bo na kablówki tez nie ma co liczyć,bo te normalnie olewają dystrybucje stacji radiowych,przważnie jest tam do 10 stacji,a z anteny yagi mam 30 albo więcej.No takto jest w Polsce

ECL86 07-07-2012 21:06

Czy ktoś coś wie o tych przyszłych testach Emitela?

MVO 07-07-2012 23:56

Może Multicast jak we Francji?

Piotrek 08-07-2012 16:00

@ftalo po AERO2 da się słuchać radia w streamie internetowym i co jak co ale jest tam więcej niż 30 stacji które możesz złapać w analogu. Większość streamów obecnie ma max bitrate 128 kb/s więc nawet internet na EDGE to łyka. odpowiednie kodeki i rozszerzenie przepływności do minimum 192 kb/s i mielibyśmy super "cyfrowe" radio - zwłaszcza że już są na rynku odbiorniki z modemem GSm stworzone właśnie do słuchania radia Internetowego.

DAB+ HD radio itp są może i ciekawe ale to wymaga mega wielkich inwestycji zarówno po stronie nadawców (koncesja dostosowanie nadajników) jak i po stronie odbiorców (zakup obecnie niezbyt tanich odbiorników)

OIRT FM 08-07-2012 23:35

I wreszcie w tropo Brześć przyleci :)
R7 WOLNE ;)

vari 09-07-2012 07:42

HD Radio NIE MOŻE być wprowadzone w Europie bo wymaga odstępu kanałowego 200 kHz a mamy 100 kHz. Ze wzgledów uzgodnień pomiędzy krajami i rozdysponowania czestotliwości genewskich, nie da się w Europie uruchomić komercyjnie HD Radio.

WierzownicK 10-07-2012 14:41

Poproszę Autora nagłówka o poprawienie informacji o parametrach radiodyfuyzyjnych wyłączonego T-DAB+ z Pałacu Kultury I Nauki .Emisja prowadzona była Z POD iglicy PKIN z wysokości 194 m nad poziom otaczającego terenu z bardzo starych poziomych anten używanych do wrześnie 94. roku do nadawania 2. programu Telewizji Polskiej w 11. kanale OIRT a nie z tych umieszczonych na iglicy (!!!!).Moc promieniowana 2 kilowaty była raczej tylko w pozwoleniu radiowym dla tej emisji .Według moich obserwacji leciało stamtąd jedynie około 400 watów .Przyznał to w forum firmy Emitel pracownik tej firmy i administrator wątku Jarosław Mroczkowski ''Prognozowany zasięg dla 2kW ERP jest na mapce zamieszczonej na początku tego wątku. W praktyce mniej więcej taki był. Zwróćcie tez uwagę na charakterystykę propagacji anteny. Jest bardzo nierównomierna. Na niektórych kierunkach efektywny zasięg jest mocno ograniczony. Warto pamiętać przy testach 'terenowych'.
W tej chwili nadajemy sporo poniżej dopuszczalnej mocy i tak na razie zostanie.
Faktycznie obecny zasięg nie jest imponujący, ale też moc nie jest zbyt duża. Już nie testujemy zasięgów.''
forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=14&t=659&start=160

WierzownicK 10-07-2012 14:43

Korzystałem z tej emisji używając kilku odbiorników ('Dual DAB 43' 'Iriver B20' 'Clint H2' 'Not only TV') i mimo takich sobie parametrów o których pisałem (dla porównania w Berlinie na wieży przy placu Alexandra jest 10 kW z 262 metrów) i nie pisalem to fajnie że można było posłuchac n.p. 'RMF Classic' bez nieustannego szumu albo bez budowania dachowej instalacji antenowej .Myślę że Emitelowi po prostu zabrakło już cierpliwości w oczekiwaniu na zainteresowanie nadawców bo koszt tej emisji był raczej nieistotny dla firmy o tak dużych przychodach .

WierzownicK 10-07-2012 14:57

A teraz ... poczekam na nowy ,fajny obiekt nadawczy (albo chociaż opaskę z odpowiednimi antenami wokół 300 metrowego komina ciepłowni w Kawęczynie) fajnego operatora multipleksów i nowe fajne programy w nich nadawane .Albo ... ''Jedźcie z nami do Niemiec'' aby posłuchać T-DAB+ (i - [minus] też) :laughing: :laughing: .

ECL86 15-07-2012 17:58

Tylko kiedy to będzie na tym Kawęczynie?


Posting comments after three months has been disabled.