RadioPolska.pl - Jeszcze więcej radia!

Jeszcze więcej radia!
W dniach 5-7 kwietnia w 15. pawilonie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się piąta edycja targów Poznań Media Expo – Forum technologii cyfrowych. Impreza była okazją do zapoznania się z najnowszymi trendami w rozwoju współczesnej technologii przekazu i odbioru sygnału radiowego i telewizyjnego jak również z planami i problemami wdrożeń nowych systemów emisji w Polsce. Nas najbardziej zainteresowały kwestie związane z wdrażaniem radiofonii cyfrowej DAB+.


Stoisko Polskiego Radia na targach Poznań Media Expo 2013
Stoisko Polskiego Radia na targach Poznań Media Expo 2013

Wystawa radioodbiorników DAB+ na stoisku Polskiego Radia
Wystawa radioodbiorników DAB+ na stoisku Polskiego Radia


Polskie Radio przygotowało praktyczną demonstrację funkcjonowania radia cyfrowego. Każda osoba wyposażona w odbiornik działający w systemie DAB+ mogła na własne oczy i uszy przekonać się, jak może działać radio nadchodzących lat dzięki testowej emisji tego sygnału uruchomionej specjalnie na czas targów. Ponadto przygotowano bogatą wystawę wielu modeli odbiorników, z funkcjonowaniem których uczestnicy targów mogli zapoznać się praktycznie.

Testowa emisja w systemie DAB+ prowadzona była w kanale 9A z mocą 5 watów z nadajnika firmy Harris zainstalowanego wraz z ćwierćfalową anteną wewnątrz hali wystawienniczej. Zdziwić mógł się jednak słuchacz chcący porównać brzmienie cyfrowego przekazu z analogowym, gdyż emitowane treści były zupełnie różne… Otóż okazało się, że strumień danych modulujący poznański nadajnik został wcześniej zarejestrowany w Warszawie (multipleks Emitela), zapisany do pliku i w (prawdopodobnie) niezmienionej postaci wyemitowany podczas targów w pętli. Świadczą o tym choćby błędne informacje o bieżącej dacie i godzinie wyświetlane przez radioodbiorniki.


Urządzenia wykorzystywane do testowej emisji DAB+ podczas Poznań Media Expo 2013
Urządzenia wykorzystywane do testowej emisji DAB+ podczas Poznań Media Expo 2013

Antena nadawcza
Antena nadawcza

Parametry testowego multipleksu
Parametry testowego multipleksu


Podczas prelekcji Michael Reichert (szef biura projektowego Digital Radio) zaprezentował model popularyzowania radia cyfrowego wdrożony z sukcesem w Niemczech. Zgodnie z przyjętą koncepcją, stworzono organizację zrzeszającą zarówno nadawcę publiczno-prawnego ARD, nadawców komercyjnych jak i operatora sieci nadajników. Opracowano wspólną kampanię wizerunkową jak również wspólną stronę internetową z informacjami o wszystkich prowadzonych emisjach radia cyfrowego. Każdy z nadawców może również za darmo korzystać z materiałów marketingowych opracowywanych przez ARD. Dzięki szeroko zakrojonej akcji promocyjnej obecnie na niemieckim rynku dostępnych jest 240 modeli odbiorników a ich sprzedaż ocenia się na 1 mln sztuk.

Paweł Mathia (Naczelny Inżynier Polskiego Radia) przedstawił plany wdrażania radiofonii cyfrowej w Polsce. Z uwagi na opublikowanie rekomendacji EBU R 138, wedle której to właśnie standard DAB+ został predestynowany do realizacji cyfryzacji radiofonii w Europie w paśmie VHF-3, Polskie Radio właśnie w tym systemie zamierza uruchomić już niebawem stałe emisje. Przedstawiony został harmonogram, według którego już 1. października bieżącego roku główne aglomeracje zostaną pokryte sygnałem cyfrowym. Są to: Katowice, Kraków, Łódź, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław. Sukcesywnie do 2015 roku cały kraj ma znaleźć się w zasięgu sygnału DAB+. Zakłada się, że zawartość multipleksu stanowić będzie 12 programów. Polskie Radio ma plany uruchomienia kilku nowych programów tematycznych, opartych m.in. o swoje bogate archiwa.


Planowany harmonogram budowy cyfrowej sieci nadawczej DAB+ radiofonii publicznej w Polsce
Planowany harmonogram budowy cyfrowej sieci nadawczej DAB+ radiofonii publicznej w Polsce


Mirosław Ostrowski (Dyrektor techniczny, Radio Wrocław SA) zaprezentował, jak wygląda rozwój radia cyfrowego w innych krajach europejskich oraz jak się tam podchodzi kwestii wyłączenia emisji analogowej FM. Choć pani Krystyna Rosłan-Kuhn (Ekspert i doradca Zastępcy Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji) zarzekała się, że „na razie nie wyłączamy emisji FM”, to jednak w dalszej części dyskusji p. Ostrowski zaprezentował pogląd, że równoległa emisja w dwóch systemach jest nieopłacalna i w którymś momencie system analogowy trzeba będzie odesłać do lamusa.

Przykładowo Wielka Brytania podpisała w 2010 roku dokument ustalający warunki umożliwiające ustalenie daty wyłączenia emisji analogowej. Dwa kryteria muszą zostać spełnione: co najmniej 50% ogólnego słuchania radia musi odbywać się za pomocą różnych systemów cyfrowych oraz nadawca publiczny musi pokrywać sygnałem cyfrowym obszar porównywalny do zasięgu emisji FM, natomiast lokalne emisje DAB mają docierać do 90% populacji oraz pokrywać główne drogi. Norwegia poszła o krok dalej i już wyznaczyła datę wyłączenia FMu na styczeń 2017 o ile spełniony zostanie szereg warunków – w przeciwnym przypadku data ta zostanie odsunięta do 2019 roku o ile tylko pokrycie sygnałem cyfrowym będzie odpowiednio wysokie.

Zapraszamy do dyskusji o przyszłości radiofonii cyfrowej w Polsce na nasze Forum.
/pk,dl,pj/

Comments

lukas 10-04-2013 09:02

Ciekawe dlaczego Lubelszczyzna jest na końcu?

kielczanin 10-04-2013 09:13

U nas jak zawsze poza Warszawą nowości idą z zachodu ;)

nexuss 10-04-2013 10:01

No i proszę, harmonogram wreszcie obejmuje Kraków, który do tej pory był pomijany przez testy DABu. Może również uruchomiono by multipleks ze stacjami komercyjnymi. Chętnie bym tam usłyszał RMF FM i Classic.

marco 10-04-2013 13:24

jakie są różnice miedzy 01-09-2014 a 01-01-2015??? czyżby nowa gra: znajdź 10 różnic a dostaniesz radio DAB+!!!

Daniel 10-04-2013 15:21

Mam nadzieję, że nadawcy prywatni znów się nie obudzą i nie zechcą multipleksu odtworzeniowego, jak to miało miejsce w przypadku DVB-T.
Bynajmniej trzymam kciuki za powodzenie projektu Polskiego Radia:)

ursynowianin 10-04-2013 15:40

Uważam, że jak to jest praktykowane w RFN w DAB+ powinno się nadawać zagraniczne programy radia publicznego tzn. ang. BBC, amer. NPR , franc. RFI i na przykład ros. Ma to ogromne znaczenie edukacyjne, bo narazie Polacy strasznie dukają !

marki 10-04-2013 18:51

gdyby rzeczywiscie wypalil ten hamonogram to byloby fajnie...Gdansk juz w pierwszym Etapie :)

Radiosłuchacz 10-04-2013 20:59

@marco Różnice polegają na doświetleniu pierdziawkami zachodniej części polski :-D

Blekitny 10-04-2013 22:31

A ja pytam co z małymi, lokalnymi nadawcami. W jakim MUX'ie będzie Radio Mazury, Radio 7, Radio Bogoria, Radio Żnin, Radio Mazowsze itp. Co z zasięgami i zgodnością ich z zapisami w koncesji oraz jak wyglądać będą opłaty za dystrybucję sygnału i ewentualnie inne obszary pokrycia sygnałem w stosunku do tych, którymi jest zainteresowany nadawca. Np. Radio Mazowsze jest zainteresowane słuchaczami z Grójca i Piaseczna. Wrzucą ich na MUX warszawski i nadawca będzie płacił za dotarcie sygnałem do 2-milionowej aglomeracji?

czarek604 11-04-2013 07:43

Z lokalnymi przyznali, że ogólnie jest problem na całym świecie. Niezobowiązująco padło hasło DRM dla lokalnych. Stwierdzili, że priorytetem jest wystartowanie z DAB+ już.

antylipa 11-04-2013 09:10

Wschód zawsze był na końcu. A takie testy jak w Poznaniu bez zapewnienia właściwego dosyłu lipa. Do tego bez możliwości porównania z UKF Równie dobrze moglibyśmy nasz komputerek podłączyć do tego Harrisa. I do tego jeszcze sygnał z Emitela, który pitoli dźwięk!

Piotrek 11-04-2013 18:40

A ja się zastanawiam POCO - skoro transmisja porządnego sygnału radiowego wymaga tylko 320 k/s czyli - wystarczy stream internetowy i szerokie pokrycie mobilnym internetem całej Polski - a przepraszam w internecie nie ma "koncesji" na czym Państwo nasze zarobi...

Autor 12-04-2013 02:36

@Lukas: Dlaczego brakuje nadajników na wchód od Wisły przed rokiem 2015? Bo tylko w UE mieli nadawcy zakończyć nadawanie analogowe do końca roku 2012. Na wschód od UE muszą nadawcy dostosować się do GE 06 do roku 2015. Tak samo Niemczy czekali z uruchomieniem wielu nadajników na wchodzie swojego kraju do wiosny 2013 r.

Autor 12-04-2013 02:45

@ursynowianin: Co jest praktykowane w RFNie? W RFNie istnieją rozgłośnie wojska amerykańskiego AFN …-The Eagle w Bawarii, Badenii-Wirtembergii, Hesji i Nadrenia-Palatynat, BFBS 1 i 2 dla wojsk brytyjskich w Dolnej Saksonii, Nadrenii Północnej-Westfalii i Szlezwik-Holsztynie. W Berline nadają RFI (Francja), BBC (Wielka Brytania) i NPR (USA). Są to pozostałości po Okupacji alianckiej Niemiec.
W Berlinie nadaje teĹź Radio Russkij w języku rosyjskim a w jez. tureckim nadaje w pięciu miastach Metropol FM, komercyjna rozgłośnia dla mniejszości tureckiej. Istnieje jeszcze rozgłośnia Funkhaus Europa, która parę godzin nadaje w róĹźnych językach m. i. jedną godzinę po Polsku w 3 regionach na ukfie i DAB. Powstała nowa rozgłośnia, która starała się o koncesję dla regionalnych multipleksów DAB. Wpierw chciała nadawać muzykę, po otrzymaniu koncesji zmienili profil i chcą nadawać Głoś Rosji. Rozgłośnie jak DRadio Wissen przejmują audycję ze Szwajcarii i Francji. W Polskiej jedynce mamy audycje radia Watykan. W wielu krajach działają rozgłośnie przejmujące godzony od innych nadawców np. YLE Mondo w Finlandii tak działa.

Autor 12-04-2013 02:47

@Blekitny:
Problemu z małymi nadawcami i DAB nie ma. Są rozwiązania, do których nie jest przystosowane prawo w Polsce. Opłata za koncesję powinna wyglądać inaczej. Prawo powinno regulować zawartość a nie zasięg. Czyli ile osób będzie tworzyło audycje w rozgłośni nadającej przez 24 godziny. Jeżeli jedna osoba czyta wiadomości we wszystkich rozgłośniach lokalnych jednej sieci w całej Polsce przez 24 godziny, to wiadomo, że takie medium nie spełnia zadania, które ma. Nie wiem czy opłaca się takie struktury utrzymywać. DRM nie ma sensu, bo brakuje odbiorników na rynku.

rapiotr 12-04-2013 06:58

Pytanie .Jaka firma "wygra" i będzie budowała sieć. Jeśli Emitel przejmie Info to w sumie sprawa jest przesądzona.Będzie szansa ładnie ustawić SFN-y i nadawać z najrozsądniejszych lokalizacji w kraju. Możliwe stanie się zastosowanie jako trzon 10 KW ERP emisji. Kluczowe jednak właśnie aby duże miasta miały doświetlenia by za przeproszeniem szło to na antence z kabla słuchawek . Obawa tylko czy aby Emitel nie będzie próbował dmuchać z istniejących systemików VHF w polaryzacji H ? To byłoby słabe. Zobaczymy ,ale ważne dla kroku naprzód jest aby MUX3 Polskiego Radia z porządnym docelowym pokryciem jednak ruszył jak najszybciej.

wrw 12-04-2013 10:06

moce dla DAB powinny być takie same co dla UKF po co zmniejszać jak i tak zasiegi bede znacznie mniejsze

Banister 12-04-2013 10:10

Witam!
Ciekawe jak to bedzie wygladac w odbiornikach samochodowych?

Autor 12-04-2013 16:22

Problemu z odbiorem w samochodzie raczej nie ma. Nie doczytałem się o tym. Na razie jest problem Ĺźe niektórzy producenci samochodów mają wygórowane ceny za odbiorniki DAB albo w ogóle ich nie maja w ofercie. Portal Absolut Radio podało ceny odbiorników samochodowych: VW Golf 855,- Euro, SEAT Leon 450,- Euro, Mercedes-Benz A 180 1082,90 Euro, więcej na bit.ly/16JU41q i bit.ly/1106azd .

@wrw:
MoĹźesz przytoczyć przykłady gdzie są moce nadajników DAB takie same jak nadajników DAB? Proszę o chociaĹź jeden przykład.

kiks 12-04-2013 23:22

INFO: W dniu 15.04 na antenie Radia Gra (Bydgoszcz,Toruń,Włocławek,Inowrocław) będzie nadana Lista HOP-Bęc a więc zmiana w RMF MAXXX jest tylko kwestią czasu.ps.na tym forum CHOJNICE RH+ jest lista stacji które dostały koncesje w poszczególnych miastach.

WuJot 14-04-2013 09:43

Zanim dab+ dotrze na teren wschodni PL będzie testowany do tej pory dab2+ i znowu lipa..., a może od razu zostanie wprowadzony już ten nowszy? z możliwością odczuwania zapachów i doznań ;)

ftalo 22-04-2013 17:30

a co ze stacjami regionalnymi Polskiego radia? Czy dalej trzeba będzie instalować anteny stacjonarne do odbioru?
Mnie jakoś średnio interesuje polskie radio ogólnopolskie,wolałbym multiplex z prywatnymi rozgłośniami które też w większości da się słuchać tylko stacjonarnie ,a na sprzęcie przenośnym prawie ich nie ma

dario73 02-05-2013 00:01

Witam.Dnia 30.04.2013 Radio DAB nadaje testowo z nadajnika Szczecin-Kołowo kanał 12B(225,648Mhz)Prosze testowac i pisać jaki zasięg :) Pozdrawiam.

dabfan 02-05-2013 15:16

Nie rozumiem sensu wyłączania FM. Jakość dźwięku w przypadku FM jest bardzo dobra, z pewnością lepsza niż 100 kbps skompresowane jakimkolwiek kodekiem, do tego jest to technologia wolna od patentów, i bardziej odporna na tłumienie sygnału (większa długość fali). Według mnie lepiej było by rozszerzyć pasmo FM w dół, na nieużywane od dawna kanały telewizyjne w dolnym VHF i powoli zacząć wprowadzać technologię DRM+, która pozwala na nadawanie cyfrowe na tej samej częstotliwości co FM. Ale tak by każdy nadawca/właściciel koncesji mógł przejść na nadawanie cyfrowe wtedy kiedy uzna za stosowne.

Tomala 29-05-2013 01:22

Witam.

Zasięg i jakość niemieckiego DAB+ mnie powaliła...
ŻENADA...

Jadąc A4 do Berlina, to łapiemy DAB w Berlinie :)
a jakość na poziomie radii netowyxh typu mp3 64kbit, straszny przydzwięk... Chociaż nie wiem dlaczego, przecież w necie radia AAC 48kbit są nsprawde dobrej jakości, a DAB+ jest własnie kodowany w AAC... W grudniu byłem w W-awie i sluchałem naszego DAB z EMITELA, jaość była naprawdę dobra, 10x lepsza od niemieckich :).. Dla mnie najlepszy bajer bajer z Polskiem Radiem CZWÓRKA, bo nadaje jak normalna TV z łądnym obrazem :D

olo 26-06-2013 19:11

Mieszkam w Norwegii i tych stacji nadawanych w DAB jest cale multum, bardzo lubię radio - TV nie oglądam. Oprócz tego w pasmie UKF również dużo nadawców...
Jakość radia DAB jak dla mnie jest dobra, mam taki odbiornik w kuchni... to samodzielny odbiornik nie żadne hifi wiec nie mogę tak zdecydowanie się wypowiadać...

co prawda, radio to dla mnie głównie radio internetowe, ale... DAB tez fajny... i UKF tez... w sumie korzystam z wszystkich opcji...

Gundospke 24-07-2013 09:00

Aloha! jwa

Gundosvfm 15-08-2013 22:28

Aloha! dlb


Posting comments after three months has been disabled.