Już dziś - we wtorek 1 października 2013 roku - po blisko dwudziestu latach testów różnych systemów cyfrowej radiofonii oficjalnie rozpocznie się regularna emisja pierwszego stałego multipleksu DAB+. W południe w studiu im. Władysława Szpilmana przy al. Niepodległości 77/85 w Warszawie rozpocznie się specjalna konferencja inaugurująca nadawanie, którą będzie transmitowana przez stacje Polskiego Radia. W kolejnych etapach cyfryzacji znajdą się Gdańsk, Kielce, Kraków, Wrocław, Szczecin, Łódź, Opole i Poznań.
Próby prowadzone są już od poniedziałku 30 września br. W ich ramach można usłyszeć osiem programów - Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Czwórkę, Program dla Zagranicy, Polskie Radio 24, Radio Rytm i program regionalny - odpowiednio Polskie Radio RDC i Polskie Radio Katowice. Emisja prowadzona jest z RTCN Warszawa/ PKiN na kanale 6B (183,648 MHz, moc ERP 6kW) i z RTCN Katowice/ Kosztowy na kanale 10A (209,936 MHz, moc ERP 10kW). W późniejszym okresie Polskie Radio zamierza uruchomić nowe kanały - Radio Krasnal dla dzieci i rodziców, Polskie Radio Retro dla seniorów i popularno-naukowe Radio Eureka. Równolegle kontynuowane są testy cyfrowej emisji w Szczecinie, Toruniu i Kielcach. /Forum RadioPolska<
Próby prowadzone są już od poniedziałku 30 września br. W ich ramach można usłyszeć osiem programów - Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Czwórkę, Program dla Zagranicy, Polskie Radio 24, Radio Rytm i program regionalny - odpowiednio Polskie Radio RDC i Polskie Radio Katowice. Emisja prowadzona jest z RTCN Warszawa/ PKiN na kanale 6B (183,648 MHz, moc ERP 6kW) i z RTCN Katowice/ Kosztowy na kanale 10A (209,936 MHz, moc ERP 10kW). W późniejszym okresie Polskie Radio zamierza uruchomić nowe kanały - Radio Krasnal dla dzieci i rodziców, Polskie Radio Retro dla seniorów i popularno-naukowe Radio Eureka. Równolegle kontynuowane są testy cyfrowej emisji w Szczecinie, Toruniu i Kielcach. /Forum RadioPolska<
Comments
Gratulacje ! Polska powoli dociąga do poziomy Niemiec !
poczekali do 12 i ruszyli cemntralnie na wszystkich antenach, po czym "rozszyli" sie na swoje tresci
a z jaką mocą nadawany jest sygnał i z jakich lokalizacji
@ursyn - ale, których Niemiec, chyba tych na terenach po dawnym DDR, bo na pewno nie West-Germany.
Moce zapewne w granicach ok 5 kW ERP, zapewne leci ze starych systemów antenowych po TVP1, czyli w obu lokalizacjach w poziomie (w Niemczech DAB+ chodzi w pionie :) )
Tak jak już kiedyś pisałem: wprowadzą ale jest to ślepa uliczka. W BRD landy dołożyły do uruchomienia DAB-u, bo niewiele brakowało by cały projekt upadł. Polski DAB będzie przedłużeniem niemieckiego, ale nakaz wyłączenia analogów będzie początkiem końca radia.
Przy aktualnym stanie rozbudowy sieci DAB Polska może porównywać się do Malty, Słowenii albo Gibraltaru. W Dani działa ok. 130 nadajników, w Niderlandach działa ponad 60 a w Czechach 11 nadajników. Nawet do terenu byłego NRD nam ciężko dorównać:
MUX federlany | MUX(-y) regionalne
02 | 02 | Berlin (2 MUXy)
00 | 00 | Brandenburgia (odbiór z Berlina)
01 | 01 | Meklemburgia-Pomorze Przednie (1 MUX)
03 | 09 | Saksonia (1 MUX)
02 | 07 | Saksonia-Anhalt (2 MUXy)
02 | 09 | Turyngia (2 MUXy)
10 | 28 | SUMA 38 NADAJNIKÓW DAB tylko na terenie byłego NRD!
W sumie w całych Niemczech działa ok 220 nadajników DAB. 90 % mieszkańców jest w zasięgu chociaż jednego multipleksu DAB.
Multipleks ogólnokrajowy dociera do ok. 84 % mieszkańców i pokrywa ok. 73 % powierzchni i autostrad. Za dwa lata multipleks federalny ma docierać do 91 % powierzchni. Tworząc multipleks federalny Niemcy uruchomili tylko w roku 2011 aż 27 nadajników. Dzisiaj ten multipleks na kanale 5C nadawany jest w SFN z 53 nadajników. Za dwa lata ma wzrosnąć liczba nadajników tylko tego multipleksu na 92.
@irekr:
Jakby UKF w obecnych barwach nie prowadził do zagłady radia. Rozgłośnie bronią się przed zmniejszeniem sygnału MPX na 0 dBr. Katowanie ludzi Orbanami itp. oczywiście zwiększa zalety UKF-u. Na stronach UKE można przeczytać co większość rozgłośni myśli do dobrym dźwięku na UKF-ie. Są rozgłośnie argumentujące z dodatkowymi kosztami, jeżeli będą implementowali dyrektywę ITU BS-412-9. No cóż, nie trzeba było przesadzać z MPX do maksimum. Zalecam FMC01 - FM MPX Codec od 2wcom a nie jakieś wielkie dziwne rozwiązania. Ale na dobry dźwięk wielu rozgłośnie poczekamy pewnie do lipca 2015.
Do ITU BS-412-9. Czytałem tego posta kilka razy i nie wiem chłopie o co Ci chodzi. To jakiś bełkot.
No to już chyba w całej Europie są MUX-y radiowe.Gdyby nie unia mielibyśmy analoga jeszcze przez kilkadziesiąt lat jako ostatni bez MUX-ów.
Uroczyste uruchomienie dwóch nadajników ze starych systemów antenowych. Hehe .Śmiech na sali jak na tak dużą instytucję i ta perspektywa 7 lat do uzyskania 90 % pokrycia hehe. .No cóż systemy antenowe trzeciego zakresu w polaryzacji H wiszą na dużych RTCNach i wołają by dać im żryć,więc Emitel da im... ;) . Z drugiej strony jeśli duże miasta dostaną doświetlenia SFN w polaryzacji V ,a dostać będą musiały by spełnić założone parametry pola to powinno to jakoś chodzić jeśli chodzi o rozsiew. Strzałem w kolano jednak będzie zachłanność bo te 12 programów w muxie z jakością zbliżającą się do podłej rozłoży przedsięwzięcie na łopatki. Mam nadzieję,że dosył do nadajników nie leci poprzez stream internetowy ? :)
A czy tutaj na stronie internetowej RadioPolski będzie też szczegółowy Wykaz cyfrowych stacji radiowych DAB+ z wszystkimi parametrami i lokalizacjami nadawania ??? i kiedy mniej więcej można się tego spodziewać ???
Żaden użytkownik nie potrzebuje parametrów do odbioru DAB. Odbiornik skanują pasmo i wyświetlają wszystkie dostępne rozgłośnie. Niektóre odbiorniki umożliwiają przeszukiwanie pojedynczych częstotliwości. Kto chce otrzymać więcej informacji nt. multipleksu korzysta z takiego oprogramowania: home.arcor.de/carsten.knuetter/muxxi/muxxi.html
A może ktoś powie jakieś konkrety?
W Warszawie z PKiN czy z Łazów?
Polaryzacja H czy V?
Moc ERP - wymagana antena zewnętrzna, np. na Ursynowie (10 km do PKiN, ~20 km do Łazów)?
Nie ma sie czym podniecać, bo jakośc tego radia cyfrowego DAB+ w obu lokalizacjach to w porywach 128kb/s, czyli jakosc bardzo marnej MP3
Jeżeli jakosć będzie powyżej 256kb/s to mozna w to wchodzić, a tak to wolę normalny FM nadający z przyzwoita dynamiką.
Wg Emitela PKiN 6kW, Katowice/ Kosztowy 10kW. Polaryzacje chyba H
Radio cyfrowe w całej Polsce to dopiero przyszłosć.Warszawa i tak ma dostęp do wszystkich stacji,to jeszcze dostaną cyfrowe. Dzisiaj aby w tej zwykłej Polsce dało się normalnie słuchać radia na UKF w domu , jest NIEZBĘDNE założenie anteny zewnętrznej. Inaczej naprawdę bym nie odbieral ani Dwójki ani Czwórki!Dzisiaj na UKF panuje śmietnik , nie ma miejsca dla podstawowych rozgłośni,a inne np RMF mają po kilkanaście częstotliwości na skali i zakłócając sąsiednie.Jadąc autem po mieście wszystkie normalne stacje szumią,za to świetnie odbiera debilny RMF i Zetka. Szkoda że nie robią z tym porządku,tylko wolą zlikwidować UKF. Chory kraj i tyle
Proponowałbym się nie porównywać do Niemiec, bo zawsze byliśmy sporo za nimi. Nawet przegrane przez nich wojny tego nie zmieniły nawet na chwilę.
Wracając do cyfryzacji radia, należy się cieszyć, że w ogóle to u nas ruszyło. Miałem co do tego spore wątpliwości.
Cyfryzacja to lepsza jakość odbioru i przede wszystkim większy wybór stacji.
Boję się tylko tego, że skończy się jak na DVB-T. Miejsca pozajmują tzw. zapchajdziury, czyli szafy grające 20 piosenek na okrągło po to tylko, żeby możliwie obniżyć poziom multipleksów.
Do ftalo:
W Warszawie już o 10 km od PKiN odbiór "Dwójki" na UKF (ERP = 2,5 kW) jest utrudniony. Szczególnie w kierunku południowym. Jeżdżąc samochodem po Mokotowie i Ursynowie wiem, znam na pamięć miejsca, gdzie odbiór zanika (węzły fali stojącej? :( ). W domu mam za oknem dipol lambda/2 , a bywają dni, kiedy szumi, "ćwierka" itp.
Co do DAB+ : chyba zaryzykuję 300 zł. Ryzyk - fizyk .
Grzes: Dziękuję za info.
Czy w częstochowie jest możkiwy odbiór radia cyfrowego,czy też ograniczony jest tylko do katowic?
Zawiercie
odleglosc okolo 43km od ndajnika Kosztowy
IV pietro w kierunku na nadajnik
tuner do kompa na USB - Cabletech URZ0184 (chipset RTL2832+FC0013)
Sygnal na antenie z pasma UKF 100%
odbiera bez zacięć nawet na 1 śrubce wetknietej w gniazdo antenowe
Aplikacja na PC to D.Radio
Zawiercie
odleglosc okolo 43km od ndajnika Kosztowy
IV pietro w kierunku na nadajnik
tuner do kompa na USB - Cabletech URZ0184 (chipset RTL2832+FC0013)
Sygnal na antenie z pasma UKF 100%
, ale odbiera nawet i to bez zadnych zacięć na 1cm śrubce wetknietej zamiat anteny w gniazdo antenowe
Aplikacja na PC to D.Radio
Mam pytanie: czy może ktoś ma wiedzę, czy jest możliwość przystosowania tunera DAB Technics ST-GT1000 do odbioru w DAB+? Obecnie, z wiadomych względów, tuner jedynie "widzi" mux PR i wyświetla jego nazwę.
Nie ma technicznej możliwości, aby Technicsa ST-GT1000 dostosować do odbioru DAB+. ST-GT1000 to tuner DAB-owski dostosowany do dekodowania kompresji MUSICAM, natomiast w DAB+ wykorzystuje się u Nas AAC+. Wygląda np. to tak aby zmusić tuner DVB-T MPEG2 do dekodowania MPEG4 H.264.
Jest to poprostu nie możliwe. Jeszcze dodam, że Technics bazuje głównie na chipach wyspecjalizowanych, bez możliwości wymiany nawet softu.
Odradzam też grzebanie, skoro gra sobie na FM-ie, niech więc gra sobie dalej.
Kupiłem u Conrad'a małe radyjko Dual (DAB/FM) ca 200,- PLN. Dostawa 2 dni. Odbiór na Ursynowie b.dobry. Dwojka z 128 kbps działa fanatastycznie.
@ Wotex:
Dzięki. Tak też myślałem. Szkoda, że nie ma już praktycznie marki Technics i nie będzie tunera tej marki do DAB+ jako elementu zestawu, zresztą marki Panasonic najpeniej podobnie :-(
Co do przeróbki MPEG-2 na 4 - także się zgadza.
Beznadzieja wybierając Katowice Kosztowy jedna z gorszych lokalizacji w aglomeracji śląskiej sygnał Kosztów zanika już 15 km! a co dopiero dalej jadać na południe i zachód od tego dziwnego obiektu nadawczego
Właśnie Dave! Ja liczę na doświetlenie DAB-em południowo-zachodniej części woj. śląskiego czyli Rybnika i okolicznych miast w promieniu 20km (a to 600tys mieszkańców)Takim dobrym mało wykorzystanym obiektem wynajmowanym przez INFO TV FM czyli właściwie teraz Emitel.
...jest komin Elektrowni Rybnik.
Rybnik nawet dobrym obiektem bardziej bym widział komin EC Zabrze czy Łaziska i nie bawić się w jakieś doświetlenia tylko odpalić np. z Zabrza gdzie sygnał pokrywa praktycznie całą aglomerację nawet przy 1kw mamy na to dowód analog z EC Zabrze.
Dave, Wszystko zależy od punktu widzenia:) W sytuacji gdy Kosztowy zostają jako nadajnik główny to Zabrze jest położone o połowę bliżej od Kosztowów niż Rybnik. I niestety mobilny ("kieszonkowy") odbiór w centrum Rybnika nadajników z Zabrza nie jest rewelacyjny, natomiast w Zabrzu nadajniki dużej mocy z Kosztowów idą całkiem przyzwoicie czego nie można napisać o Rybniku. Ale to mowa z FM-ie. zasięgi DAB są mniejsze. A za Rybnikiem są jeszcze miasta: Wodzisław Śląski, Jastrzębie, Racibórz, Rydułtowy i Żory. Tak więc walka o DAB z Rybnika jest grą wartą sprawy:)
@IrekR ''[...] zapewne leci ze starych systemów antenowych po TVP1, czyli w obu lokalizacjach w poziomie (w Niemczech DAB+ chodzi w pionie :) )[...] ''
Oj nieprawda Irku :) ...Również i w Niemczech wykorzystuje się poziomo promieniujace systemy antenowe po radiodyfuzji telewizji analogowej .
I jest takich sytuacji sporo .Które to obiekty (z flagową berlinską wieżą przy Panoramastraße i [ex zachodnio]berlińskim masztem rurowym przy Scholtzplatz) można sobie poczytac a i podyskutować tu : ww.mysnip.de/forum-archiv/thema-8773-1159070/DAB-Sender_+die+horizontal+senden.html
.A tak poza tym to również i poziomo spolaryzowane fale potrafią ładnie wciskać się w zabudowe miejska .Odpowiedni kąt wnikania w zabudowę (czyli obiekt definitywnie górujacy nad nią) i odpowiednio dostosowana pionowa charakterystykę promieniowania .Warto aby Koledzy spojrzeli na oryginalną stara antenę na pasmo 2. (CCIR FM) na wspomnianym przezemnie maszcie rurowym w Berlinie i na nowa założoną tak jakoś na początku 21. wieku .
Różnica w układzie dipoli jest bardzo widoczna ...
Barrrrrdzo szkoda ze wbrew sensownym przymiarkom (rozmawiałem o tym z ludzmi z polskiego Radia) nie wykorzystuje się nadal 300 metrowego Komina w Kawęczynie do emisji radiofonii cyfrowej .
zakupiłem radio z dab+ za niecałe 60zł i na Broniszach okolice wawy śmiga całkiem nie zle musze poszukać coś do auta pozdrawiam maniaków eteru
Powiedzcie mi PO CO TO?? Będę powtarzał jak mantrę DOBRY STREAM INTERNETOWY I RADYJKO WIFI/GSM i nie potrzeba tego całego DABa... Już niektórzy pieli nad DVB-T że takie super bo CYFROWE - spytajcie mieszkańców Ostrołęki np co myślą do DVB-T. Z radiem będzie podobnie - jeśli ktoś mieszka w trudnym terenie to i tak będzie miał problemy z odbiorem czy to DAB czy analog. Zdecydowanie lepiej by było zainwestować te pieniądze które podmioty wydadzą na uruchomienie DAB na powiększanie zasięgu mobilnego internetu w niskich pasmach (UMTS 900 lub LTE 800)
Piotrek, po to, ponieważ żaden serwer radia internetowego nie obsłuży jednocześnie przysłowiowego miliona słuchaczy. i Tyle w temacie. Wałkowane było wielokrotnie....
A czy radio DAB+ będzie w telefonach komórkowych? Czy będzie można kupić najtańszy telefon w sklepie za 70-80 zł z radiem DAB+ tak jak jest z radiem FM RDS? Znaleźć telefon komórkowy bez radia FM jest ciężko. A czy łatwo jest znaleźć telefon z radiem DAB+?
@swordfish
Nie. Chyba nawet zwykłych odbiorników DAB+ w zwykłych sklepach RTV-AGD nie ma, to co dopiero w komórkach... ;)
Te polskie narzekanie a la Piotrek jest makabryczne ! U Conrad'a jest b. duża oferta odbiorników DAB/FM. bo w RFN już mają prawie 90% pokrycia DAB+, a my zawsze w tyle historii i techniki !! Kiedy Radio Traffic (komunikaty drogowe ) na sieci DAB ?
Debit dla Trójki 112 kbps? K..a, ktoś myśli
@Arek1 a kto CI powiedział że jeden serwer?? są juz odpowiednie technoligie które przekierowują słuchaczy na najmniej obciążony serwer - ba nawet jeśli chwilowo np masz słabszy transfer bo jesteś w zasięgu GPRS potrafi wykryć że radio nie odtwarza się płynie i przełaczy automatycznie na niższy bitrate a co do tego co pisze wyżej antenka w internecie jest lepszy stream trójki czyli DAB słabszy niz net. - poza tym DAB ma Polskie radio w dwóch miastach w stream jest słyszalny na całym świecie gdzie tylko jest internet.
Kupiłem radiu "Albrecht".
Bardzo zgrabne i eleganckie radyjko. Poziom sygnału ze starej FM anteny (nawet nie zmieniałem polaryzacji, pozostała V, nie dodawałam 'director-ów' półfalowych na zakres ~180 MHz) wystarcza do wysterowania odbiornika na 'pięć...sześć kresek', czyli na max. Wygodna obsługa z pilota. Trochę niski poziom m.cz. na wyjściu zmusił mnie do regulacji tłumików wejściowych wzmacniacza mocy w stosunku do innych źródeł sygnału. Poprawiła się separacja kanałów w porównaniu do starego tunera. Zdecydowanie lepszy odstęp sygnału od szumu. Słychać szumy studiów emisyjnych rozgłośni, dudnienie silnika gramofonu, w czasie odtwarzania starych, winylowych płyt (np. w audycji "Duża czarna" Drugiego Programu Polskiego Radia). Duże cyfry wyświetlacza (zegar) ułatwiają odczyt. W moim wieku wzrok już słaby. Ogólnie jestem zadowolony.
@Piotrek chyba nie czujesz problemu a to nie problem słuchaczy a operatora czyli nadawcy streamu. Czy wiesz, ile by musiał zainwestować w serwery i łącza internetowe, żeby jednocześnie go mogło słuchać tyle słuchaczy co w otwartej emisji w eterze? Radio internetowe zawsze pozostanie uzupełnieniem normalnej emisji.
Wytłumaczcie mi po co w Warszawie Program 3 PR jest z dwóch częstotliwości? 98,8 Raszyn i 91,1 PKiN. musiałem w swoim radiu samochodowym wyłączyć rds bo mi przełącza z jednej częstotliwości na drugą a to wk... stereofonia nie ta i szumy różne.
To jest tzw. "doświetlenie" w centrum Wa-wy nadajnikiem małej mocy. Podobnie jest z PR-1 i RMF-FM.
@ Zip
Owo dubeltowe nadawanie to jest prezent dla Warszawy i jej Prowincji albo (częściowe)
zadośćuczynienie za niezbudowanie przez ponad 50 lat planowanej wieży antenowo-widokowej przy Stadionie X lecia
(według niektórych planów Jerzego Hryniewieckiego nawet 400 metrow wysokośći !!!!) ewentualnie masztu antenowego (360 metrów wysokośći)
w pograniczu Gocławia i Wawra albo jakiegokolwiek innego normalnego i sensownego obiektu nadawczego w Warszawie .
Oba dotychczasowe obiekty nadawcze czyli PKIN oraz stary maszt anteny długofalowej w Łazach są jedynie obiektami zastępczymi i właściwie prowizorycznymi .
Stąd takie ''wspaniałe'' dokrycie tymi kombinowanymi emisjami w Warszawie i po częśći poza nią .Obiektem który miał(by) porównywalne do owej niezbudowanej
wieży albo masztu właściwośći propagacyjne jest 300 metrowy Komin w Kawęczynie .Oczywiście przy sensownym umiesczeniu anten nad jego szczytem i zmianie jego funkcji .
Wkrotce zaistnieje w Interncie witryna zajmująca się tymi budowlami i propagująca wiedzę o nich wraz z ambicjami zmiany obecnej sytuacji :) ...
Tak czytam poprzedni komentarz i zastanawiam się jak to jest z tą Warszawą że Trójka musi nadawać z dwóch częstotliwości. Przecież z Raszyna to nawet ja, choć mieszkam blisko Lublina (jakieś 10km w stronę Nałęczowa), to trójkę całkiem nieźle odbieram. Mono co prawda ale sygnał jest
@admys W Warszawie Dwójka odbiera bardzo dobrze na przeciętnym odbiorniku i nie problemu ze słuchaniem tej stacji w żadnym punkcie miasta , może jeśli ktoś nie ma w samochodzie anteny to wystąpią problemy albo jeśli do wieży podłączy gwódz zamiast kabla , ale tak normalnie to nie zauważyłem żadnych utrudnień w odbiorze nie wiem dlaczego sobie to uroiles .
Raport: Wczorajjechałem ICC na trasie Waw-Krk. Zasięg na radyjku Dual z anteną telesk. : DAB+ nadajnik waw do miejscowości Idzikowice odległośc.ok 100 km. Nadajnik kat odbiór od miejscowości Szczekociny do samego Krakowa. Jakość odbioru zdecydowanie lepsza od nadajników FM ( brak zakłócen, interferencji itd. itd.). Wniosek DAB+ zdecydowany postęp w stosunku do FM, a szczególnie idealnie nadaje się do samochodów. Najważniejsze uruchomienie radia Traffic (patrz DAB+ niemiecki).
Nie za wczesne te zachwyty? Mierna jakość dźwięku, siorbanie, czkanie?
Raport z Łochowa - 70km pln-wsch WAW doskonała jakość dzwięku bez siorbania i czkania, co jest nietety cechą nadajników FM w tym rejonie
Posting comments after three months has been disabled.