RadioPolska.pl - Jeszcze więcej radia!

Jeszcze więcej radia!

„Logo co chwilę się "rozpuszcza" w tle na jasnym śniegu... a jak jest widoczne na większym kontraście to z mega pixelozą” – zaalarmował we wtorek 11 lutego wczesnym popołudniem jeden z użytkowników naszego Forum. Zawrzało również na forach Emitela i SatKuriera. To efekt wprowadzonych przez TVP zmian parametrów emisji poszczególnych programów nadawanych w ramach MUX-3. Obniżenie jakości obecnych w nim kanałów ma na celu przygotowanie miejsca pod dodatkowe, które dołączą do tego multipleksu w sobotę 15 lutego br. Wtedy to Telewizja Polska z programami TVP 1 HD i TVP Info ma opuścić MUX-1, a w ich miejsce pojawią się TVP 1 w wersji SD, TVP ABC i Telewizja Trwam.

Obecnie Telewizja Polska nadaje osiem programów w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. Są wśród nich TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Regionalna, TVP Rozrywka i TVP Polonia. Według przyjętych norm w jednym multipleksie może być nadawane 8 programów w jakości SD, a każdy kanał HD zajmuje dwa miejsca o niższej jakości. Od momentu wprowadzania DVB-T TVP miała do swojej dyspozycji cały MUX-3 o pierwotnie niewielkim zasięgu oraz czasowo – dla uzyskania lepszego pokrycia w okresie przejściowym – połowę MUX-1. Korzystając z tego zdecydowała się na udostępnienie dwóch swoich głównych programów w jakości HD. Dziś zasięg MUX-3 jest już większy niż MUX-1 i stąd konieczność zwolnienia miejsc dla nadawców, którzy stanęli do ogłoszonego przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji konkursu koncesyjnego. Oprócz uruchamianych już teraz programów TV Trwam i TVP ABC będzie to Stopklatka TV i Fokus TV. Po przeprowadzonych analizach Telewizja Polska – pomimo braku miejsca w multipleksie – postanowiła jednak nie rezygnować z emisji TVP 1 HD i TVP 2 HD, ale też żadnego innego z dostępnych programów i poprzez pogorszenie jakości obrazu umożliwić widzom oglądanie ośmiu dostępnych dotychczas kanałów.

Być może jednak to, co zobaczyliśmy na ekranach we wtorek nie jest jeszcze ostatecznie przesądzone. Jak informują nasi Czytelnicy, tego dnia wróciły też testy prowadzone przez Telewizję Polską w Warszawie na kanale 29. Przypomnijmy, że w drugiej połowie stycznia br. TVP sprawdzało już możliwość umieszczenia w multipleksie większej liczby programów.


Comments

Twmichal *.free.aero2.net.pl 11-02-2014 22:33

Na dekoderze Cabletech URZ0194 zniknął obraz TVP2HD w MUX-3, u rodziny (nie pamiętam jaki dekoder mają) - to samo.
Na TV Samsung z kolei obraz długo się wczytuje, początkowo jest tylko sam dźwięk (pojawia się ikona jakby to był kanał radiowy)

Najciekawsze że dekoder u mnie jak i u rodziny pokazuje przy TVP2HD rozdzielczość... 576i!

TVP1HD działa bez problemu.

Asd *.dynamic.chello.pl 12-02-2014 08:27

Wywalcie w końcu te niepotrzebne TVP POLONIA z DVB-T i już trochę lepsza jakość będzie,a nie na chama nadal zapodajecie ten kanał.

Wotex *.dynamic.gprs.plus.pl 12-02-2014 08:57

Tu nie ma co wywalać. Telewizja Publiczna powinna zajmować conajmniej dwa mux-y tj. obecny Mux-3 i Mux-5, tak aby w najlepszej jakości emitować wszystkie swoje kanału naziemnie, również te kodowane /dla ewentualnego odkodowania przez widza/.Oczywiście można zrezygnować z nadawania TVP1 i TVP2 SD na rzecz HD. Obecne dublownie jest całkowicie bez sensu, ponieważ większość zarówno tunerów jak i wszystkie telewizory z wewnętrznym tunerem DVB-T MPEG4 wyświetlają kanały HD bez najmniejszego problemu / również na telewizorach CRT SD/.

Asd *.dynamic.chello.pl 12-02-2014 09:01

Albo najlepiej niech zrobią odzielny Mux na HD,a nie na chama chcą dawać jakieś pseudo HADE,do tego jakość np.TVP INFO teraz kiepska jakaś.Kiedyś była bardzo pożądna jakość.

Miro *.eaw.com.pl 12-02-2014 20:11

W mux 3 powinny byc tylko programy w SD i po problemie! Do osobnego mux oprocz 1 i 2 w HD mozna dolozyc 4 programy ogolnopolskie albo lokalne lub w calosci przeznaczyc na programy w HD i wiekszosc by byla zadowolona, ja napewno!

Ftalo *.free.aero2.net.pl 12-02-2014 21:00

przecież MUX-3 jest od początku NAJBARDZIEJ NIESTABILNYM MUXEM!!!
U mnie sytuacja jest niezmienna ,mimo iż informowałem na forum emitela,iż MUX-3 z Piask jest zakłocany przez MUX-2 z Tarnowa ,bo jest ten sam kanał.Ponadto problem powoduje kompletnie niepotrzebny doświetlacz z Kraśnika.Sygnał skacze,raz jest raz znika,przerywa. MUX-3 z Suchej Góry-za daleko ,jesty niestabilny,czyli są dni z propagacją i bez .Pozostaje MUX-3 z Kielc i kolejny bezsensowny doświetlacz z Sandomierza,który także zakłóca ten z Kielc ! Ale BARANY Z EMITELA,mają w d. to że się do nich pisze i że się zwraca uwagę.Banda ignorantów narozsiewała nadajników po różnych dziurach,bez żadnego sensu. Żeby było śmieszniej-w Tarnobrzegu zamiast dać doświetlacz MUX-3 ,to postawili bezsensowny doświetlacz MUX-1 tak jakby ktoś miał tu problem z odbiorem MUX-1 ze św. Krzyża lub z Piask. Za to TVP Rzeszów ani TVP LUBLIN NIE DA SIĘ JUŻ NORMALNIE OGLĄDAĆ
Od 15 lutego będzie także problem z odbiorem TVP INFO. Od marca ZNIKNIE STABILNY TVP1 ,TVP2.
WITAJ CYFRYZACJO PO POLSKU!!!

Dvbt *.play-internet.pl 13-02-2014 18:50

Co do MUX-3 i kolejnych bezsensownych doświetlaczy to zasługa naszego państwa bo na to kasa szła z Ministerstwa Cyfryzacji więc wiadomo kto nim szefuje. Też jestem tego zdania, że nie ma podstaw wywalać jakiegoś kanału skoro abonament i tak nie spadnie i nie jest zależny od ilości programów TVP, a skoro TVP zależy na zyskach z reklam to powinni dać swoje kanały premium dostępne w kablówkach i platformach cyfrowych w NTC czyli TVP Sport, Seriale, HD oczywiście uruchamiając kolejny MUX.

Ktoś *.adsl.inetia.pl 15-02-2014 10:01

Jakby chcieli, to mogliby mieć godziwą jakość obrazu i 9 programów (bez TV Polonia, gdyż to faktycznie największy gniot):
-wywalić niepotrzebne ścieżki audio MP2 (7*192=1,3Mb/s odzyskanego pasma)
-wywalić niepotrzebne, dublujące się, nieaktualizowane wersje telegazety -zostawić na 1 lub 2 kanałach -zysk około 1Mb/s

Razem z usunięciem TVP Polonia daje to prawie 5Mb/s odzyskanego pasma.
Dać po 1-1.5Mb/s więcej kanałom HD, resztę rozdzielić równo na kanały SD...i będzie GIT!


Posting comments after three months has been disabled.