Jak informuje Emitel, w piątek 25 kwietnia br. uruchomione zostanie 27 nowych emisji należącego do Telewizji Polskiej trzeciego multipleksu telewizji cyfrowej. Część z nich prowadzona będzie z nowych obiektów – na przykład we Włocławku w dzielnicy Zazamcze, w Radowie koło Drezdenka, Dobiegniewie czy Łaniętach – część z wykorzystywanych obecnie przez MUX-4 – takich jak komin byłej mleczarni Mitex w Płocku i komin Elektrowni Rybnik – a pozostałe z RTCN-ów, RTON-ów i konstrukcji, z których wcześniej prowadzone już były cyfrowe emisje pierwszych trzech multipleksów. W kolejnych dwóch przypadkach zmieniony zostanie kanał, na którym emitowany jest MUX-3. Prawdopodobnie wraz ze zmianą częstotliwości nastąpi też zmiana wersji regionalnej multipleksu. I tak w Szczecinku kanał „gdański” (wspólny z Człuchowem, Lęborkiem, Słupskiem i Koszalinem) zostanie zastąpiony przez kanał „szczeciński” (wspólny z Koszalinem, Białogardem, Gryficami, Trzebiatowem i Wałczem), a w Nowym Mieście Lubawskim kanał „gdański” (wspólny m.in. z Gdańskiem, Gdynią, Kartuzami i Wejherowem) kanałem „olsztyńskim” (wspólnym z Olsztynem, Elblągiem, Iławą, Kętrzynem i Mrągowem). Oprócz tego w czterech przypadkach – w Częstochowie, Elblągu, Lublinie i Rzeszowie – zwiększona zostanie moc ERP. Szczegółowe informacje znajdują się w tabeli poniżej.
Zmiany mają na celu uzupełnienie białych plam w zasięgu trzeciego multipleksu oraz lepsze dopasowanie wersji regionalnych do aktualnego podziału administracyjnego Polski. W efekcie z obiektu Iława/Kisielice nadawane będą trzy wersje TVP Regionalnej – gdańska, olsztyńska i bydgoska. Po dwie wersje regionalne będą natomiast nadawane m.in. z nowo uruchomionego obiektu w Łaniętach, a także z Kalisza, Koszalina, Leżajska, Płocka, Ryk, Siedlec, Tarnowa i Wałcza.
Comments
A w dolnośląskim nic... w okolicach Nowej Rudy/Głuszycy są nadal regiony, że nic nie łapie, a abonament trzeba płacić.
I tylko satelita ratuje sytuację, ale nie ma regionalnych programów.
Może mi ktoś wytłumaczyć słuszność obniżenia mocy w MUX3 w RTCN Płock "Rachocin" ze 100kW do 3 kW ???
To chyba nie w imię poprawy zasięgu z tego obiektu...
W Rachocinie 100 kW jest na kanale 39 a dorzucają drugi MUX 3 na kanale 36 z inną treścią lokalną
Po dwie wersje regionalne będą nadawane m.in. z nowo uruchomionego obiektu w Łaniętach, a także z Kalisza, Koszalina, Leżajska, Płocka, Ryk, Siedlec, Tarnowa i Wałcza.
A to nie będzie przeniesienia z Rachocina kanału 39 do Płocka i odwrócenia polaryzacji ? A za to, uruchomienie w to miejsce emisji na 36 kanale ?
A TVP Kraków z nadajnika Kosztowy będzie kiedyś włączony?
Nadal słabo w Korbielowie ........:(
Nareście doświetlili Poznań z wieży na Piątkowie, odbiór teraz w calym miescie idealny, nawet wewnatrz budynkow z małej pokojowej anteny, szkoda ze pozostałe dwa mux-y nie zostaly doswietlone !!!
W NOWEJ RUDZIE I OKOLICACH MUX3 ŚMIGA AŻ MIŁO
Odbiór MUX3 na kujawach robi się naprawdę mobilny a nie tylko na wirtualnych mapkach zasięgu
W dodanych wykazach na radiopolsce jest chyba błąd w przypadku Tarnobrzega i kanału 26. Jest napisane 15 kW i ND, a powinno być 30 kW i D.
Odbieram tvp Bydgoszcz w ok Żuromina ale jakość skacze z 22% na 42% moc też słaba ale da się oglądać ;)
@ Olkusz - dla zachodniej Małopolski nadaje Żar na kanale 34 - ERP 3,0kW.
A z Szyndzielni to nigdy żadna emisja telewizyjna nie była prowadzona, tak więc opis do poprawki, bo to także ""nowyę obiekt dla telewiyji.
No nareszcie jest jak chciałem - mam tvp Rzeszów i Lublin bez żadnych zacięć.
. Ale pojawił się w związku z tym kolejny absurd- z jednego obiektu lecą podwójne MUX-3 na 2 częstotliwościach z różniącym się tylko jednym kanałem. DLACZEGO TVP nie przewidziała od początku sytuacji że w strefach między między regionalnych ludzie będą potrzebowali odbierać pod 2 albo 3 wersje regionalne?
Dlaczego utworzono tylko jedno miejsce w MUX-3 na program regionalny zamiast 2 albo 3 ? Ciekawe co oni teraz zrobią z tymi podwójnymi MUX-3 i czy to tak zostanie? Ja to widzę tak ,że pewnie w miejsce zduplikowanych MUX-3 utworzą 4 multiplex. Bo skoro już są częstotliwości oraz nowe nadajniki,więc został tylko jeden krok do jego wdrożenia.
A ja czekam na logiczne wytłumaczenie dlaczego w Łosicach na k.56 wyłączono emisję MUX-3 pozbawiając dostępu m.Siedlce do TVP WARSZAWA żeby ją teraz po kilku miesiącach ponownie włączyć na tym samym kanale... To jakiś absurd...
Łosice k.56 wyłączono ponieważ k.52 ma większe pokrycie niż k.56 ze względu na różnicę w mocy. Potrzebne było odtworzenie pokrycia analogu. Nikt nie chciał zapłacić za podwójne nadawanie z Łosic o blisko rok wcześniej, niż było to wymagane.
@Zenith
Masz rację, Żar nadaje dla zachodniej Małopolski na kanale 34, sęk w tym, że odbiór tego nadajnika w powiecie olkuskim jest niewystarczający.
Nareszcie w południowo - zachodniej części woj. łódzkiego można oglądać TVP Łódź - z nadajnika Kalisz/Mikstat na k.26. Odbiór bez zastrzeżeń.
W Opolu po odpaleniu nadajnika przy Korfantego nastąpiło przesterowanie sygnału w zbiorczej instalacji antenowej w wieżowcu przy Sieradzkiej i w efekcie brak odbioru MUX3. Pozostałe MUXy polskie i czeskie działąją bez zarzutu.
Po co te kombinacje z doświetlaniem Opola, skoro z nadajnika regionalnego w Chrzelicach (22 km) odbiór jest bezproblemowy? Jak szaleć, to szaleć i doświetlić MUX 1 i 2 do kompletu.
To jak rozumiem to Mux3 nadaje u mnie z Piask moc 100 kW Rabeego 1kW Kazimierza dolnego 2.5kW Kraśnika i Bożego Daru 20kw i to wszystko na 23kanale a dodatkowo z Ryk 52kanal moc 20 i 42 kanal moc 4kw?
Generalnie (pierwszy) właściwy krok we właściwą stronę. Jest jeszcze kilka dość sporych "białych plam" na mapie odbioru MUX3:
Teraz należy oczekiwać podobnego posunięcia ze strony stacji komercyjnych z MUX1 i 2. A te się specjalnie nie pala do większych wydatków za emisje.
@Neo69 - to nie jest przesterowanie, tylko problem z synchronizowaniem się odbiornika w sieci SFN. Mam taki efekt we Wrocławiu, też podejrzewałem, że przesterowany został wzmacniacz budynkowy instalacji zbiorczej po uruchomieniu doświetlonej emisji MUX-3. Po przełączeniu na chwilę samej anteny bezpośrednio do mojego odbiornika okazało się, że problem nadal występuje. Stosowałem też tłumik dla upewnienia się, co jest grane. Poziomy są OK. Te doświetlenia są wyłącznie źródłem problemów...
@Olgierd: problemy z MUX3 były tylko w 1 bloku, na konkretnej instalacji AZART, dla wielu mieszkańców, posiadających różne odbiorniki TV/tunery.
Ja mieszkam kilkaset metrów bliżej nadajnika doświetlającego, odbiór mam z własnej anteny balkonowej i nie miałem żadnych problemów, podobnie jak rodzina na peryferiach miasta. W tym problematycznym wieżowcu fachowcy pogrzebali w AZART i sytuacja się unormowała.
Niezależnie od przyczyny problemu (przesterowanie sygnału/synchronizacja w SFN) jest już dobrze.
Na plus całej sytuacji dodam, ze teraz wystarczy dotknąć palcem gniazda antenowego w telewizorze i można odbierać MUX3 w mieście, bez konieczności stosowania wymyślnych anten, wzmacniaczy. Odbiór mobilny tez pewnie jest możliwy ;-)
Posting comments after three months has been disabled.