RadioPolska.pl - Jeszcze więcej radia!

Jeszcze więcej radia!

„The Final Countdown” grupy Europe to ostatnia piosenka, która wybrzmiała na antenie Radia Plus Opole. Punktualnie o północy w nocy ze środy na czwartek – z 30 kwietnia na 1 maja br. – na Opolszczyźnie na częstotliwościach 107,9 MHz, 87,8 MHz, 89,6 MHz i 96,7 MHz rozległ się krzyk nowo narodzonego dziecka i dżingiel Radia Doxa. To nowa nazwa nadającej od 1995 roku rozgłośni diecezji opolskiej, która przez ostatnie ponad piętnaście lat działała pod szyldem Plus Opole. „Doxa to jest greckie słowo, znaczy chwała, i my chcemy na falach naszego eteru, na falach naszego radia tą Bożą Chwałę w taki nowoczesny, dynamiczny sposób również śpiewać i grać” – mówił w audycji inauguracyjnej dyrektor radia ksiądz Krzysztof Faber. Filary nowego projektu zawarte zostały w haśle „Informacja Misja Rozrywka”. Na antenie ma się pojawiać różnorodna muzyka – pop, rock, gospel od lat osiemdziesiątych do współczesnych – serwisy informacyjne, magazyn reporterów, a także audycje samorządowe, poradnikowe i – oczywiście – ewangelizacyjne. Nie zabraknie też transmisji nabożeństw i wspólnej modlitwy ze słuchaczami. „Chcemy być bardziej samodzielnym, niezależnym, dynamicznym radiem” – tak o powodach wyjścia z sieci Plus mówił ksiądz dyrektor. Wcześniej w wywiadzie dla Gościa Opolskiego wspominał, że decydującym momentem było wprowadzenie przez inwestora bez konsultacji z radą programową formatu z muzyką disco-polo.

Przy okazji zmian Radio Doxa chce rozszerzyć współpracę z opolskimi parafiami. Już na trzy dni przed oficjalnym startem – w niedzielę 27 kwietnia – w kędzierzyńskiej parafii św. Mikołaja zorganizowany został koncert powiązany ze świętowaniem kanonizacji dwóch papieży – Jana XXIII i Jana Pawła II. W kolejne niedziele radiowcy podróżować będą po diecezji i spotykać z duszpasterzami i wiernymi. Ale to nie jedyne formy promocji – o świcie ruszy konkurs dla Opolan. Pierwsze dziesięć osób, które pojawi się w redakcji ze swoimi zdjęciami z logo nowej stacji otrzyma nagrodę. W puli znajdują się m.in. książki i nowe radiowe gadżety.

Radio diecezji opolskiej rozpoczęło nadawanie w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych 16 kwietnia 1995 roku. Wybrana wówczas nazwa – Radio Góra Św. Anny – bezpośrednio nawiązywała do religijnego symbolu Śląska Opolskiego – „góry ufnej modlitwy i nadziei” będącej dla ludu śląskiego tym, czym Jasna Góra dla wszystkich Polaków. Emisja próbna trwała trzy godziny, a jej głównym punktem była transmisja Mszy świętej z opolskiej katedry i okolicznościowe słowo biskupa Alfonsa Nossola. Miesiąc później emisję wydłużono do czterech godzin, a we wrześniu 1995 roku do dziesięciu. W 1996 roku ze względu na problemy finansowe ponownie skrócono codzienny program najpierw do pięciu, a później siedmiu godzin, by w marcu 1997 roku rozpocząć emisję całodobową. Półtora roku później stacja przystąpiła do sieci Plus. Przez pewien czas – do momentu kolejnej zmiany podejścia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji do rozszczepień programowych – stacja nadawała też lokalne pasma w Dobrodzieniu i Oleśnie. Od dziewiętnastu lat emisja na głównej częstotliwości prowadzona jest z komina Elektrowni Opole z wysokości 230 metrów n.p.t. Początkowo było to 105,7 MHz, a od 2002 roku 107,9 MHz.

/kb,pw/ /doxa.fm/

Comments

Xy *.warszawa.vectranet.pl 01-05-2014 08:39

"decydującym momentem było wprowadzenie przez inwestora bez konsultacji z radą programową formatu z muzyką disco-polo" - brawo dla tego człowieka! Wszędzie ta zaraza się szerzy, to nawet nie muzyka jest.

Marcin *.toya.net.pl 01-05-2014 08:58

@xy

Zgadzam się z Tobą. Na dobrą muzykę miejsca brak. A na taki wynalazek miejsce się znajdzie. Szkoda prądu i powietrza na takie stacje jak Plus i VOX.

J. C. *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01-05-2014 09:35

Podpisuję się obiema ękami pod powyższymi komentarzami. A opolskiemu radiu trzeba dobrze życzyć i kibicować. Niech inne rozgłośnie z sieci Plus też się wycofają. Korporacje dobrze nie służą dobremu raiu.

Misiek *.156.44.24 02-05-2014 14:12

tutaj chyba jest blad...

"ze względu na problemy finansowe ponownie skrócono codzienny program najpierw do pięciu, a później siedmiu godzin"

powinno byc odwrotnie...

Krzysztof Sagan *.dynamic.chello.pl 05-05-2014 11:14

@Misiek: Wszystko się zgadza... przyszedł kryzys, a potem zaczęli z niego wychodzić ;)


Posting comments after three months has been disabled.