Od kilku lat w Polsce średni czas oglądania telewizji wzrasta. Dotyczy to również wakacji. Według opublikowanych w internecie danych Nielsen Audience Measurement w lipcu i sierpniu 2013 roku Polak spędzał przed telewizorem średnio trzy i pół godziny. Tymczasem amerykańscy naukowcy już przed trzema laty ostrzegali na łamach pisma „Journal of the American Medical Association”, że zbyt długi czas spędzony przed telewizorem oznacza m.in. zwiększone ryzyko cukrzycy typu drugiego i chorób układu sercowo naczyniowego. Jak dowodzą eksperci, telewizja może też negatywnie wpływać na rozwój dziecka.
Być może w tym roku opisana tendencja ulegnie zmianie. Jak informuje spółka Emitel, będąca operatorem ogólnopolskiej telewizji cyfrowej w Polsce, na wakacje zaplanowane zostały prace modernizacyjne oraz remontowo-konserwacyjne na trzech obiektach emitujących sygnał dużej mocy. Chodzi o komin elektrociepłowni w Łodzi, wieżę radiowo-telewizyjną na Suchej Górze koło Krosna oraz maszt w Łazach koło Raszyna pod Warszawą. W związku z tym emisja telewizji na tych obiektach przeniesiona została na rezerwowe systemy antenowe, które zainstalowane są o wiele niżej niż systemy podstawowe. A to w znacznym stopniu wpływa na zmniejszenie zasięgu. Na forum Emitela już pojawiły się głosy niezadowolonych mieszkańców Pabianic, Tuszyna i Rzeszowa.
Prace na kominie EC w Łodzi rozpoczęły się 1 lipca i według planu trwać będą do 30 września br. Remont systemu antenowego na Suchej Górze trwa od 9 lipca i ma się zakończyć 31 sierpnia br. W piątek 11 lipca rozpocznie się modernizacja obchodzącego w tym roku 65-lecie raszyńskiego masztu. Jak podaje Emitel, będzie to m.in. „wycięcie (obniżenie) części konstrukcji”. Jednocześnie przewidziano instalację nowych anten – telewizyjnej i radiowych dedykowanych dla DAB+ – na szczycie, oraz demontaż starego systemu antenowego, wykorzystywanego jeszcze przez telewizję analogową. Zakończenie prac na tym obiekcie planowane jest na 31 sierpnia br.
Comments
W Łodzi w stacji na EC4 ma być instalowany sprzęt do systemu ostrzegawczego powiadamiającego o zagrożeniach. Chodzi o komunikaty tekstowe wyświetlane na ekranie podczas oglądania kanałów TVP. Tylko że to bardzo długo jak na taki zabieg. Cały system antenowy do TV był wymieniany na kominie gdzieś dwa lata temu.
Stacje radiowe z EC4 idą z mniejszą mocą. 99.2 PR Łódź mam ok. 9dB słabiej niż zwykle.
Na EC4 panują bardzo ciężkie warunki dla anten. Słyszałem, że antena montowana 2 lata temu była zbudowana specjalnie na takie ciężkie warunki. Ciekawe, że znowu wymiana czy remont anten TV. Trzeba by poszperać na forum ile wytrzymała poprzednia antena. Coś chyba kręcą z tym systemem powiadomienia, pewnie dostawią dodatkową skrzynkę przy nadajniku i tyle. Taki długi okres wskazuje na prace na wysokości. Może ma to związek z montażem anten DAB+.
W przypadku Łodzi może być to remont komina, a nie anten.
Modernizacja systemów antenowych ma sens i musi być przeprowadzona. Dlaczego modernizacja ma trwać tak długo? Przecież w Chwaszczynie wymienili anteny w jeden dzień. Może mi ktoś wytłumaczyć, czy jest to normalne, że przeprowadzane są prace na wieży, bez wyłączenia nadajników? Emitel podaje, że w Łazach będą nadawali z anten przeniesionych poniżej. Czyli pracownicy będą musieli wspinać się „pod napięciem”? Mało wiarygodne. Możemy oczekiwać, że dalsze programy przeprowadzą się do Łazów? Konkretnie myślę o RDC i Radio Zet.
91,0 RMF FM (117 kW)
96,5 Plus (120 kW obecnie 10 kW PkiN)
98,8 PR 3 (120 kW)
101,0 RDC (120 kW obecnie 13 kW PkiN)
102,4 PR 1 (117 kW)
105,6 ESKA (120 kW obecnie 3,2 kW PkiN)
107,5 ZET (120 kW obecnie 30 kW PkiN)
Czy dojedzie do wymiany częstotliwości między PR 2 i Radio Eska Warszawa? Jaki wpływ będzie miała wymiana anten w Łazach na Siedlce Łosice i np. RDC?
88,3 PR 1 (120 kW obecnie 30 kW)
90,5 PR 3 (120 kW obecnie 30 kW)
91,9 RMF FM (120 kW obecnie 30 kW)
101,7 KRP (120 kW obecnie 35,4 kW)
103,4 RDC (120 kW)
105,4 ZET (120 kW obecnie 30 kW)
Między Łodzią a Warszawą okolice Rawy Mazowieckiej odbiór z Łodzi jak i z Raszyna z tych anten zastępczych jest nadal bardzo dobry tylko na mierniku dekodera widać około 2% mniejszą siłę sygnału odległość od EC4 to około 55 km a odległość od masztu w Łazach około 60 km.
To zależy od charakterystyki anten nadawczych. Być może są tak zamontowane, że najwięcej promieniują akurat w Twoim kierunku.
W Busku-Zdroju, prawie 120km w linii prostej od Suchej Góry w ogóle nie ma różnicy w odbiorze.
Odbierając programy z EC4 (Łódź), dwa razy dziennie a czasami kilka razy następuje "brak sygnału". Wygląda na to że emisja z systemu zastępczego jest włączana w ciągu dnia a na wieczór wraca z anten głównych. U mnie specjalnie nie zauważam różnicy w odbiorze bo mam blisko jedynie jednego dnia miałem więcej kostek na MUX 3.
Oglądając komin EC4 przez lornetkę nie zauważyłem ażeby coś się na nim działo ale jest to duży obiekt i na pewno pracy na nim lub wewnątrz nie brakuje.
Stacje radiowe też są nadawane nieznacznie słabiej co widzę na mierniczku tunera.
telewizja kłamie..
Dlaczego Pierwszy Program Polskiego radia z Łodzi na 107,8 MHz emituje w RDS-ie "DUSZNIKI"?
Koder RDSu podmieniali pewnie w Łodzi i pewnie trafił się taki który kiedyś był w Dusznikach tyle że go nie zaprogramowali :)
Tak swoją drogą to parę razy podczas remontu nadajnika w Łazach to udało mi się złapać sygnały radiowe i Telewizyjne bez większego kombinowania przy siatce i telefonie. Ale to chyba dzięki Tropo bo radio i tv odbierałem w tym samym czasie?
Posting comments after three months has been disabled.